Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня! Мені 25 років. На руках приписне. Наразі навчаюсь в університеті на магістратурі, але на жаль, це моя друга спроба здобути освіту, перший раз відрахувався, адже вступив на бюджет до іншого ЗВО. Відповідно до листа МОН, право на відстрочку мене позбавлено.
Як я розумію, єдиним шансом для мене отримати відстрочку було поновитися в першому університеті, але згідно Наказу МОН № 910 від 24.06.2024 і цей варіант в мене відпадає.
Підкажіть, буль ласка, чи:
1) варто триматися за цей університет, щоб мати можливість отримати диплом через рік, щоб потім вступати на аспірантуру (але як я розумію, щоб його отримати потрібно проходити обхідний лист, згідно з яким все рівно необхідно буде йти в ТЦК). Але при цьому, в університет будуть приходити всеможливі повістки, штрафи і тд. Вони вже попереджають, що за неоновлення даних будуть передавати інформацію про порушників в ТЦК
2) відрахуватися та шукати інший варіант відстрочки/броні, але наскільки це можливо враховуючи неактуальний ВОД на руках... Є сформований еВОД з Резерв+, але там немає військового звання та 8-річний термін проходження ВЛК
Кажуть, що в ЦНАП почали приймати заявки по відстрочках по еВОД і є позитивні результати. Але зрозуміло, що якщо мені вдасться подати цю заявку з негативною довідкою ЄДЕБО - мені у відстрочці відмовлять.
Чи є сенс оскаржувати вже цю відмову? Можливо вже є хоча б якась практика цього процесу? По своїй суті, Лист + Наказ позбавляють мене права отримати вищу освіту, створюють пастку: залишаюсь в університеті - отримую повістки, штрафи та в перспективі кримінальна відповідальність; відраховуюсь - не маю права на поновлення в минулому ЗВО.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, судової практики поки ще не має. Но в теорії своє право на відстрочку ви зможете відстояти у судовому порядку.
відповідно до Статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Лист не є Законом, тому він не може обмежуватися ваше право на відстрочку. Послідовність передбачено ЗУ про освіту
Ви були відраховані відповідно не здобули освіту тобто послідовність не порушена. Але лист МОН зазначає протилежне. Враховуючи, лист система вам відмовить у наданні відстрочки, після чого відстояти своє право ви зможете у судовому порядку. Для цього вимагайте відмову у письмовому вигляді з законим обгрунтуванням такої відмови. Влада сподівається на необізнаність людей. Система управління державної будується на маніпуляції та психологічному тиску на громадян. .
У зв'язку зі змінами підстава виглядає так:
Послідовність вищої освіти у вашому випадку зберігається.
Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів
Студентський квиток
Наказ про зарахування до навчального закладу
Довідка з навчального закладу Форми 20.
довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти ( https://info.edbo.gov.ua/check-person/ )
Цих документів цілком достатньо для отримання відстрочки, додатково можно додати ще договір з навчальним закладом, чек про оплату навчання
Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття, і вона залишилась доказом її подачі.
Зразок заяви додаю
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Денисе!
Таку пораду, думаю, Вам ніхто не надасть, оскільки все ж таки Ви здобуваєте освіту у зв'язку з бажанням отримати її відповідний рівень. Що стосується повісток, штрафів, то від цього Ви не застраховані й у разі відрахування з ВНЗ: при зустрічі з групами оповіщення та у разі надсилання повісток рекомендованим листом. Крім того, взагалі невідомо, як буде виглядати підстава для відстрочки через рік і чи взагалі остання буде Вам потрібна.
Щодо бронювання, то без званння у е-ВОД Вас не зможуть подати у списках.
Щодо інших підстав для відстрочки, то це в більшості своїй сімейні обставини. Чи є у Вас останні, які б можливо було розглянути, як підставу для відстрочки?
Так, у деяких регіонах прийняття заяв на відстрочку перенаправили до ЦНАПів. Проте, як Ви і зазначаєте, у разі інформації у довідці "Ні, порушує" відстрочку Вам не нададуть ані в ТЦК, ані в ЦНАП.
Ні, жодної практики станом на сьогодня немає. Щодо оскарження відмови ТЦК, то є певні сумніви з приводу цього, оскільки Ви подаєте до останнього довідку з ЄДЕБО із зазначенням того, що Ви порушуєте послідовний рівень освіти й відповідно до цієї довідки ТЦК надає Вам відмову. Тому, якщо і подавати позов, то до МОН.
З повагою, адвокат Айвазян.
Але групу можна не зустріти, лист може не дійти, а ось в університеті від цього ніяк не "ухилитися".
Ви маєте на увазі послаблення в процесі надання відстрочок? Все, що ми бачимо за останні пів року взагалі не дає ніякої надії на якесь полегшення, навіть навпаки.
Ні, зовсім.
Але ця довідка (на основі Листа) в поєднанні з Наказом МОН про заборону поновлення - буквально позбавляють мене права отримати вищу освіту (залишаюсь в університеті - отримую повістки, штрафи та в перспективі кримінальна відповідальність; відраховуюсь - не маю права на поновлення в минулому ЗВО). На основі цього факту і є бажання подати оскарження.
Як я розумію подавати скаргу на рішення ТЦК в адміністративному суді немає сенсу, адже ТЦК керуються довідкою ЄДЕБО, яка виписується, відповідно до Листа МОН. Таким чином, єдиним варіантом залишається подання скарги до МОН, щодо створення ними умов які унеможливлюють отримання мною вищої освіти. Але чи є в цьому взагалі якийсь сенс, скаржитись на крадія, що він крадій..
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЄ таке, хоча не згоден з приводу рекомендованого листа та повістки в останньому. Крім того, Ви майже закінили магістратуру, тому шкода відраховуватись так і не здобувши рівень освіти вже вдруге.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки — особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Ні, я маю на увазі не послаблення, Ви ж самі бачите Наказ МОН №910. Крім того, також говорю про можливіть закінчення війни, про цей варіант також потрібно пам'ятати.
Шкода.
Так, як я Вам і писав, не бачу сенсу подавати позов проти ТЦК, оскільки маловирогідно, що суд визнає їх дії неправомірними та зобов'яже надати Вам відстрочку. Щодо позову до МОН, то не дізнаєтесь, допоки не подасте.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ви вже оформляли довідку з ЄДБО?
Згідно ЗУ "про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Ви повинні мати право на відстрочку, адже Ви здобуваєте рівень освіти, який є вищим за раніше здобутий.
АЛЕ, на жаль, керівники закладів освіти керуються рекомендаційним листом МОН (не є нормативно-правовим актом, має лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм) розцінюють це як непослідовність здобуття освіти. В їхньому розумінні для збереження послідовності освіти - студент повинен поновлюватися у закладі освіти, а не повторно вступати.
".. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за РАНІШЕ ЗДОБУТИЙ рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."
Рівнями освіти є:
Отже, щоб мати право на відстрочку Вам достатньо здобувати рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий.
1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)
2. Довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)
3. Військово-обліковий документ.
Як бачите, головним документом для оформлення відстрочки є саме довідка з ЄДБО, яка формується відповідальними особами ВНЗ. Тому зверніться до відповідальних осіб ВНЗ та сформуйте відповідну довідку. Можлива Вам вдасться домовитись, що вони вкажуть, що послідовність освіти зберігається, адже згідно закону так і є, а рекомендаційний лист МОН - не встановлює правових норм.
Якщо в довідці з ЄДБО зазначено, що Ви порушуєте послідовність освіти - Ви можете спробувати оскаржити дане рішення ВНЗ у судовому порядку
Якщо Ви не готові судитися із закладом освіти - Вам потрібно поновитися у тому ВНЗ, з якого були відраховані (на жаль, через наказ МОН 910 це буде складно) або розглянути інші підстави для відстрочки передбачені статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Згідно прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» "... громадяни України, які навчаються у закладах освіти та мали право на відстрочку на час навчання, у разі втрати цього права відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” зберігають таке право до завершення поточного навчального року ..."
Тому, якщо у довідці з ЄДБО вказано, що порушена послідовність здобуття освіти - Ви зберігаєте право на відстрочку лише до кінця поточного навчального року, яка вказана в Положенні ВНЗ. Як правило, це 31 серпня. Але краще уточнити це у Вашому університеті, та взяти офіційну довідку або Витяг з положення ВНЗ, який підтверджує, що навчальний рік закінчується 31 серня. За цей час можете оформити новий ВОД, але існує ризик отримати мобілізаційне розпорядження на 1 вересня, і якщо у Вас на ту дату не буде права на відстрочку - Вас можуть мобілізувати.
До 31 серпня Вас не мають права мобілізувати, проте йти оформляти відстрочку потрібно лише в тому випадку, якщо буде вручена повістка на уточнення даних, адже існує ризик отримати неправомірне мобілізаційне розпорядження.
Згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Тому підприємство може внести Вас у список для бронювання на підставі електронного ВОД. Проте, якщо у списку не буде вказане звання, то з бронюванням можуть бути проблеми, адже СПИСОК буде не повністю заповненим.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Моя позиція однозначна: раніше здобутий рівень має підтверджуватися дипломом.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про вищу освіту
Стаття 7. Документи про вищу освіту1. Документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.
2. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями:
диплом молодшого бакалавра;
диплом бакалавра;
диплом магістра;
диплом доктора філософії/доктора мистецтва.
5. Невід’ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.
10. Інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Нічого цього і близько щодо Вас у них немає.
Щодо судового оскарження, то у даній ситуації ключовим елементом даного питання є ДОВІДКА, по якій заклади освіти мають право вносити корективи у графу щодо послідовності. Якщо це так, варто звертатися до закладу освіти, вимагати від них керуватися вимогами ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а не листом МОНу.
Звісно, вони відмовлять, і у такій ситуації проти закладу освіти потрібно подавати позов до суду про зобов'язання вчинити певні дії.
Якщо все таки ВУЗи не мають права вносити свої корективи, належним відповідачем я б обрав Міністерство освіти і науки України.
Є інший варіант - готувати документи про здобуття освіти в обхід ДОВІДКИ, а потім оскаржувати відмову ТЦК та СП у наданні відстрочки. Але проблема полягає в тому, що сам по собі процес оскарження не зупиняє мобілізацію.
З повагою!