Задайте питання юристу

861 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 09 липня 2024, питання №114765 600₴

25 років і відстрочка від мобілізації

Доброго дня, мні виповнилося 25, я студент денної форми, маю право на відстрочку.
Отримав довідку з ЄДЕБО, та згідно зразку КМУ заповнив додаток 4 з заявою на відстрочку.

Але в мене таке питання, оскільки я із призовника стаю військовозобов'язаним, мені вочевидь доведеться пройти ВЛК. Так ось, чи можу я подавати заяву про відстрочку вже під час першого візиту в ТЦК, чи такі необхідно спочатку отримати новий військово обліковий документ, пройти ВЛК і лише тоді подавати заяву?
Також знаю, що наче при поданні заяви про відстрочку на ВЛК заборонили відправляти, але як це працює у моєму випадку?

Востаннє ВЛК проходив ще при постановці на облік призовників у 17 років.

Дякую

Відповіді юристів (15)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.!

    Але в мене таке питання, оскільки я із призовника стаю військовозобов'язаним, мені вочевидь доведеться пройти ВЛК. Так ось, чи можу я подавати заяву про відстрочку вже під час першого візиту в ТЦК, чи такі необхідно спочатку отримати новий військово обліковий документ, пройти ВЛК і лише тоді подавати заяву?Також знаю, що наче при поданні заяви про відстрочку на ВЛК заборонили відправляти, але як це працює у моєму випадку?Востаннє ВЛК проходив ще при постановці на облік призовників у 17 років.

    16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі.

    Вона передбачає такий порядок оформлення відстрочки від мобілізації:

    "...58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) *особисто* подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    60. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби...".

    Втім дійсно, у зв'язку із потребою у отриманні нового ВОД, Вас можуть направити на ВЛК.

    У зв'язку з цим, надаю Вам практичні поради щодо оформлення відстрочки доволі безпечно.

    1. Отримуєте довідку з ЄБЕДО із зазначенням "ТАК, не порушує" щодо послідовності здобуття освіти.

    2. Готуєте заяву про оформлення відстрочки, до якої додаєте ПРОСТІ копії паспорту, РНОКПП, військово-облікового документу, довідку ЄДЕБО та направляєте це все до ТЦК поштовим зв'язком (рекомендований лист з повідомлення про вручення з описом вкладення).

    3. Реєструєтеся в електронній черзі до ТЦК та СП.

    https://q.mod.gov.ua/registration-place

    4. Готуєте повторно той же пакет документів, що і надісланий поштою, лише вже з нотаріальними копіями.

    5. Йдете до ТЦК та в першу чергу намагаєтеся зареєструвати заяву про відстрочку. Якщо реєструєте - чудово, якщо направляють на ВЛК - йдете та проходите ВЛК.

    6. Якщо після ВЛК направляють для реєстрації заяви про відстрочку - чудово, якщо вручають "бойову" - відмовляєте від отримання через незаконність дій працівників ТЦК та СП. Жодної юридичної відповідальності за це Ви не понесете.

    7. В кінцевому результатів реєструєте заяву про відстрочку, чекаєте +- 2-3 тижні, забираєте довідку.

    З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Так ви маєте право на відстрочку. Але спочатку вам треба отримати військовий квиток. Для цього вам треба звернутися до ТЦК і написати заяву про видачу вам військового квитка. . Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою ЗАЯВОЮ до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

    18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом П'ЯТИ РОБОЧИХ ДНІВ з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    Після направлення вам на Влк одразу подавайте заяву на відстрочку. На Влк беріть з собою всі ваші медичні документи.

    У зв'язку зі змінами підстава виглядає так:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;

    Послідовність вищої освіти у вашому випадку зберігається.

    початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти – молодший бакалавр (коледж ЧНУ);

    перший (бакалаврський) – бакалавр;

    другий (магістерський) – магістр;

    третій (освітньо-науковий) – доктор філософії;

    науковий рівень – доктор наук.

    Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Студентський квиток

    Наказ про зарахування до навчального закладу

    Довідка з навчального закладу Форми 20.

    довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти ( https://info.edbo.gov.ua/check-person/ )

    Цих документів цілком достатньо для отримання відстрочки, додатково можно додати ще договір з навчальним закладом, чек про оплату навчання

    Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття, і вона залишилась доказом її подачі.

    Зразок заяви додаю

    Якщо після проходження ВЛК, почнуться маніпуляції зі сторони працівників ТЦК, не захочуть приймати заяву на відстрочку, у такому випадку відправляйте її укрпоштою замовним листом з описом вкладеного.

    Якщо ситуація буде ще гірша, і вони будуть вручати мобілізаційне розпорядження (бойова повістка на відправку) відмовляйтеся її підписувати у такому разі буде складено акт відмови в якому ви зазначте причину своєї відмови у вашому випадку це наявність підстав для відстрочку у зв'язку з навчанням. У такому випадку ви уникнете мобілізації і будь яка відповідальність буде відсутня!!!

    Головне пам'ятати, що ви маєте законне право на відстрочку, тому вам нічого не загрржує.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    10%

    Доброго дня, Святославе!

    Так ось, чи можу я подавати заяву про відстрочку вже під час першого візиту в ТЦК, чи такі необхідно спочатку отримати новий військово обліковий документ, пройти ВЛК і лише тоді подавати заяву?

    Ви можете спробувати подати заяву на відстрочку при явці до ТЦК, але, скорше за все, у реєстрації останньої буде відмовлено, оскільки Ви маєте приписне.

    Отже, Вас спочатку направлять на ВЛК, після того видадуть новий ВОД, а вже потім приймуть заяву на відстрочку.

    Також знаю, що наче при поданні заяви про відстрочку на ВЛК заборонили відправляти, але як це працює у моєму випадку?

    Так, є така заборона, проте, справа втім, що в Вас не зареєструють заяву на відстрочку, а тому посилатись саме на пункт 63 Постнови КМУ №560 в даному випадку немає сенсу.

    Востаннє ВЛК проходив ще при постановці на облік призовників у 17 років.

    Ви проходили ВЛК ще у статусі призовника за графою І. Станом на зараз Ви підлягаєте взяттю на облік військовозобов'язаних та проходженню ВЛК вже за графою ІІ.

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров’я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

    Згідно із вищезгаданою Постановою КМУ порядок оформлення відстрочки наступний:

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Святослав Клієнт 2 місяці тому
      .Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

      Як це відбувається? Як такі дізнатися що заяву зареєстровано?

      • Айвазян Юрий Климентьевич

        Вам необхідно подати два примірника заяви на відстрочку, на одному з котрих працівник ТЦК повинен проставити дату, підпис та вхідний номер. Ваш примірник заяви і буде доказом того, що заяву зареєстрували.

    Турчин Ярослав
    75%
    Турчин Ярослав 2 місяці тому

    Юрист, м. Харків, 16 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    ВІТАЮ ВАС, пане СВЯТОСЛАВЕ!

    ВЛК проходити не треба. Вони не мають права вимагати від Вас цього.

    Звісно, вони з радістю знайдуть наївного, який піде на ВЛК і потім отримає бойову повістку, бо не подав заяву на відстрочку і не повідомив про неї. Дуже довго потім будете доводити, що усно щось комусь казали.

    Тобто ніяких розмов про ВЛК. Особи, які мають право на відстрочку її не проходять в будь-якому варіанті.

    Лише після відмови у оформленні відстрочки, оформленої належним чином - можна про щось казати.

    Якщо Ви оновили дані в Резерв+, то у Вас на руках є належний військово-обліковий документ у електронній формі, що відповідає обліковим цілям та підтверджує відношення до військового обліку з 18.05.2024 р.

    Ні тимчасові посвідчення, ні військові квитки більше не видаються і не є обліковими документами. ВІйськові квитки тепер будуть видавати лише рядовому та старшинському складу діючих військовослужбовців. Не певен чи буде він оформлюватися на тих, хто пройшов базову військову службу за скороченою програмою 3-5 місяців.

    Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 передбачено:

    Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

    в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

    у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

    Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

    5. Військово-обліковим документом призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, в електронній формі (далі — військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

    6. Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

    • Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
    • Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

    7. Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації. Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

    Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу (пункт 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.)

    ВІдповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    Пункт 59 Порядку передбачає, що Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Відповідно до пункту 60 Порядку, Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.

    Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7.

    Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.

    У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    Згідно з пунктом 62 Порядку, Здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній держаній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

    ВІдповідно до пункту 63 Порядку, Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    ___

    Не піддавайтесь на обман і психологічний тиск. Кожен має знати свої права та відстоювати їх.

    Подбайте про належну реєстрацію Вашої заяви та отримайте відмітку про реєстрацію на своєму екземплярі заяви.

    Ніяких ВЛК та повісток ні до, ні під час, ні після подання, реєстрації та розгляду заяви на відстрочку.

    Також рекомендував би про всяк випадок зробити нотаріально посвідчену копію довідки з ЄДЕБО та передати родичам. Я не хочу Вас надмірно лякати... скоріш за все у Вас не буде проблем з оформленням, але краще передбачити усі варіанти, щоб не було потім прикростей.

    До своєї відповіді додаю формуляр заяви на відстрочку, в якому можна продрукувати свої персональні дані, роздрукувати у 2-х екземплярах та підписавши подавати в ТЦК та СП разом з довідкою.

    Хай щастить у оформленні відстрочки!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    • Святослав Клієнт 2 місяці тому

      Доброго дня. Перечитав постанову

      Процедура надання відстрочки від пpизову на військову службу під час мобілізації у зв’язку з бронюванням та відстрочки, передбaченої підпунктами 16-23 пункту 1 додатка 5, не передбачає нaправлення на вiйськово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.”;

      Тобто все таки можуть вимагати ВЛК спочатку, бо студенти у пункті 2...

    • Святослав Клієнт 2 місяці тому

      То скажете, де ви таке вичитали? А то ваші слова не знайшли підтвердження (

      Особи, які мають право на відстрочку її не проходять в будь-якому варіанті.

      • Турчин Ярослав
        15%
        Турчин Ярослав 2 місяці тому

        Юрист, м. Харків, 16 років досвіду

        Спілкуватися у чаті

        Ні. Ніхто не може вимагати ВЛК. Якщо вимагають ВЛК, одразу готуйте речі на відправку, бо Вам проведуть ВЛК, вручать бойову повістку і скажуть, що Ви їм не повідомляли про право на відстрочку і заяву на це не подавали і її реєстрацію не перевіряли. Тому вже пізно... А слова працівника ТЦК до справи не пришиєш, бо вони не мають ні совicті, ні гідності і відмовляються від своїх слів при першому ж офіційному встановленні обставин справи судом. З ними можна діяти лише офіційно. Тобто реєструвати заяву. Отримувати на своєму екземплярі відмітку про реєстрацію. Інакше ошукають.

        А де я таке вичитав... Там, де це вказало Міністерство оборони України і Уряд, маючи на меті розвантажити роботу ВЛК - знявши потребу її формального проходження тими, для кого це ВЛК не потрібне, адже строк її дії менше (1 рік), ніж строк дії відстрочки у більшості випадків...

        Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (в редакції від 12.07.2024 р.).

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

        ВІдповідно до пункту 63 Порядку, Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

        У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

        Виходячи з цих приписів, військовозобов"язаний, який подав заяву на відстрочку до ТЦК - до прийняття рішення комісією не направляється на проходження медичного огляду, тобто на ВЛК.

        При цьому, якщо особі відмовлено у відстрочці і така особа підлягає призову за мобілізацією, її направляють на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

        Особі, якій надано відстрочку на день рішення комісії ТЦК про надання відстрочки вже є особою, яка має відстрочку, тож до неї застосовуються норми - "Якщо ж у особи строк дії відстрочки не завершився, то на медичний огляд вона не направляється"... звісно крім випадків, коли людина побажала добровільно йти на контракт до ЗСУ.

        Вибачте, думав ці норми очевидні. І дуже шкода, що Генеральний штаб не довів ці норми до ТЦК, хоча їх розробляв не Шмигаль, не я, і не сторонні юристи, а саме юристи Міністерства оборони України з погодженням військовим керівництвом на усіх рівнях... і їх ніхто не змушував додавати такі норми, щоб потім ТЦК та СП їх цинічно не виконувало, розповідаючи людям байки про "це інше". Проходження ВЛК має переслідувати законну логічну та практичну мету. Яка мета проходження ВЛК людиною, яку всеодно не мобілізують і строк висновку вичерпає свою дію через 1 рік? - Ніякої мети немає. Це реально умисна або з відсутності мізків диверсія окремих працівників ТЦК по перевантаженню ВЛК пустою роботою без будь-якої практичної мети... Звісно якщо ця мета не мобілізувати людину всупереч праву на відстрочку.

        Хай щастить!

    Святослав Клієнт 2 місяці тому

    Дякую. Виявляється там черги і лише після 16 можуть прийняти документи.

    Підкажіть, чи буде рахуватися це порушенням?

    В Резерв+ написано, що: На обліку

    Адресу, номер та пошту вказав.

    Однак пише що

    Виявлені порушення правил військового обліку. Будь-ласка, зверніться у ТЦК за місцем реєстрації або проживання для уточнення даних

    Я правильно розумію, що уточнення у резерв+ достатньо щоб виконати закон і не отримати штрафу, навіть якщо ТЦК приймуть мою заяву на відстрочку пізніше 16 липня?

    • Дерій Владислав Олегович

      Так, достатньо.

      Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень закону ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набув чинності 18 травня) громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

      У разі перебування на території України уточнити дані можливо:

      • шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або
      • до центру надання адміністративних послуг, або
      • через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).
    • Корнійчук Євген Іванович

      Так вам вже нічого не загрожує.

      Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи

    • Турчин Ярослав
      Турчин Ярослав 2 місяці тому

      Юрист, м. Харків, 16 років досвіду

      Спілкуватися у чаті

      Оновивши дані через Резерв+ Ви виконали вимоги закону (законопроект № 10449) щодо одноразової "акції" по оновленню даних.

      За цією статтею і підставою Вас тепер не можуть притягнути до відповідальності в будь-якому разі.

      Ви інформацію про оновлення зберегли з Резерв+?

      Але одноразове оновлення даних не врятує від можливих штрафів за будь-які інші порушення правил військового обліку.

      ТЦК абсолютна територія беззаконня, власне як і патрульна поліція. Строків притягнення до відповідальності у них немає поняття, тож вони могли внести в Реєстр дані про порушення Вами чогось, строк чого вже пройшов. Але це не завадить при явці в ТЦК скласти на вас постанову. Яку можна оскаржити лише до суду.

      Скоріш за все вони мають на увазі саме те, що Ви не стали на облік військовозобов"язаних по досягненню віку. Вони чомусь думають, що Ви мали б протягом 7 днів з дня народження бігти до ТЦК та ставати на облік... при цьому ця норма про 25 років запрацювала лише з 19 травня 2024 року.

      Окрім штрафу - нічого Вам зробити не можуть. І ні в якому разі ніякі ВЛК. Хай виконують вимоги пунктів 59 - 63 Порядку мобілізації, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р.

      Ось думки колег щодо даної проблематики.

    • Айвазян Юрий Климентьевич

      Так, Ви все вірно розумієте. Встановивши Резерв + Ви виконали вимогу законодавства щодо оновлення даних.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Відповідно до статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    ".. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за РАНІШЕ ЗДОБУТИЙ рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Згідно частини 2 статті 10 ЗУ "Про освіту"

    Рівнями освіти є:

    • дошкільна освіта;
    • початкова освіта;
    • базова середня освіта;
    • профільна середня освіта;
    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • фахова передвища освіта;
    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
    Згідно постанови КМУ 560 для оформлення відстрочки Вам необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    3. Військово-обліковий документ. Для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

    Як бачите, головним документом для оформлення відстрочки є саме довідка з ЄДБО, яка формується відповідальними особами ВНЗ. Тому Вам потрібно звернутися до ВНЗ та отримати дану довідку.

    Якщо в довідці буде зазначено, що послідовність освіти зберігається - тоді Ви можете сміливо йти до ТЦК та оформлювати відстрочку.

    Відстрочку можна буде оформити через електронний кабінет військовозобов'язаного, але поки що такого функціоналу немає.

    Коли до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного. Щоб у разі неправомірних дій зі сторони ТЦК у Вас були докази подачі документів про відстрочку.

    Відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    62. Здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Отже, заява про відстрочку підлягає обов'язковій реєстрації та під час розгляду заяви про відстрочку Вас не повинні направляти на ВЛК, але так як Ви не стоїте на військовому обліку військовозобов'язаних, то Вас можуть спочатку зобов'язати пройти ВЛК. В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, тому в разі вручення мобілізаційного розпорядження - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України