Задайте питання юристу

866 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 22 липня 2024, питання №116113 340₴

Перетин кордону (дружина інвалід 3 групи) після 18 травня

Доброго дня, до 18 травня міг виїжджати за кордон, оскільки була законна підстава. Наразі вона ніби зберігається відповідно до постанови кабміну №57. Я оновив дані в Резерв+, проте ВЛК не проходив. Відстрочки/бронювання теж немає. Чи маю я право на перетин кордону? Дякую.

Відповіді юристів (7)

    Богун Сергій Павлович

    Добро дня.

    Наразі право на перетин мають:

    особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність.

    Нічого поки в цій частині не змінилося.

    Якщо Ви супроводжуєте свою дружину - питань не буде.

    Проте у Вас повинен бути дійсний та актуальний ВОД. В т.ч. підходить і Е-ВОД.

    Інформація в ВОД повинна відповідати даним в Реєстрі "Оберіг".

    • Mykhailo Lozynskyi Клієнт 2 місяці тому

      Оновлення даних в Резерв+ (без проходження ВЛК) достатньо? Бо на кордоні зараз ніби перевіряють ВОД.

      • Богун Сергій Павлович
        50%

        Достатньо. На ВЛК Вас повинні направляти повісткою. Якщо у Вас в Резерв + не має статусу "в розшуку" і т.д. все гаразд.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    50%

    Доброго дня, Михайло!

    Так, Ви праві, наразі змін у Правилах перетину кордону громадянами України не відбулося. Ви, як і раніше, маєте право супроводжувати дружину з інвалідністю за кордон. При тому Вам обов'язково потрібно мати при собі чинний військово-обліковий документ. Чи маєте Ви останній?

    Щодо можливих ризиків, то прикордонники можуть вимагати у Вас ВОД зі штрих-кодом та оформлену відстрочку в ТЦК.

    Чи зберіглась у Вас підстава для відстрочки після змін у законодавстві?

    Відповідно до Постанови КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України":

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують

    родинні зв’язки,

    інвалідність;".

    Відмова у виїзді в одному пункті пропуску не позбавляє Вас права спробувати виїхати в іншому. Якщо ж таки виїхати не вдасться, то тоді є два шляхи вирішення проблеми:

    1. Оскарження відмови у виїзді за кордон.

    2. Оформлення відстрочки в ТЦК, якщо Ви маєте на останню право.

    Ваша підстава для відстрочки:

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка):

    довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ,

    або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,

    або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,

    або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики

    та документ, що підтверджує наявність у дружини (чоловіка) захворювання та/або причину інвалідності.

    Згідно із вищезгаданою Постановою КМУ порядок оформлення відстрочки наступний:

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Строк дії відстрочки:

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    Проходження ВЛК при оформленні відстрочки:

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Mykhailo Lozynskyi Клієнт 2 місяці тому

      Підстава для відстрочки не збереглась, з ВОД є лише оновлені дані в Резерв + з електронним документом.

      • Айвазян Юрий Климентьевич

        Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

        QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений військовообліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.

        Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.

        9. Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

        Щодо відстрочки, то Правилами перетину передбачено оформлення останньої для пункту 2-6 Правил, Ви ж виїжджаєте за пунктом 2-1.

        Дивіться, Михайло, Ви можете спробувати перетинути кордон за наявності е-ВОД та без оформленної відстрочки. Проте, ніхто не надасть Вам гарантії, на жаль, що Вам вдасться все ж таки виїхати за наявних в Вас обставин.

        Хоча заначається, що е-ВОД має таку ж саму юридичну силу, як і паперовий документ, у більшості випадківв на кордоні витребують саме паперовий ВОД.

        Крім того, як я і зазначав вище, можуть вимагати або довідку про оформлення відстрочки, або відмітку у ВОД, якого Ви не маєте. Так само, як і не маєте такої відмітки у е-ВОД.

    Середницький Євгеній Вікторович

    Доброго дня! Ваша ситуація щодо можливості перетину кордону потребує аналізу законодавства та нормативних актів, що регулюють питання виїзду громадян України за кордон під час воєнного стану.

    Постанова Кабінету Міністрів України №57

    Постанова Кабінету Міністрів України №57 від 27 січня 1995 року "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України" містить перелік осіб, які мають право на виїзд за кордон під час воєнного стану.

    Важливі аспекти для вашої ситуації:
    1. Резерв+: Оновлення даних в системі Резерв+ може підтверджувати ваш статус, однак це не є основною підставою для виїзду за кордон.
    2. ВЛК (Військово-лікарська комісія): Проходження ВЛК може бути необхідним для підтвердження вашого стану здоров'я або непридатності до військової служби.
    3. Відстрочка або бронювання: Якщо у вас немає відстрочки або бронювання, це може вплинути на можливість виїзду.
    Перевірка підстав для виїзду за кордон:
    1. Відповідність законним підставам: Перевірте, чи відповідає ваша ситуація одній із підстав, зазначених у Постанові Кабінету Міністрів №57. Це може бути:
      • Навчання за кордоном.
      • Лікування за кордоном.
      • Робота за кордоном на підставі відповідного контракту.
      • Інші підстави, передбачені постановою.
    2. Документи для виїзду: Вам необхідно мати підтверджуючі документи, що засвідчують вашу підставу для виїзду, наприклад:
      • Запрошення на навчання або лікування.
      • Контракт на роботу за кордоном.
      • Довідку про непридатність до військової служби (у разі, якщо є медичні підстави).
    3. Консультація з Державною прикордонною службою: Рекомендується звернутися до Державної прикордонної служби України для отримання офіційної інформації про можливість виїзду за кордон у вашій конкретній ситуації.
    Порядок дій:
    1. Зверніться до військкомату: Якщо у вас немає відстрочки або бронювання, зверніться до військкомату для уточнення вашого статусу та можливості отримання відповідних документів.
    2. Підготуйте підтверджуючі документи: Переконайтеся, що у вас є всі необхідні документи, які підтверджують вашу законну підставу для виїзду за кордон.
    3. Отримайте консультацію: Зверніться до Державної прикордонної служби України або юридичного консультанта для отримання детальної інформації про ваші права та можливості.
    Висновок:

    Ваша можливість виїзду за кордон залежить від конкретних підстав та наявності підтверджуючих документів. Оновлення даних у Резерв+ є важливим, але не єдиним кроком для підтвердження права на перетин кордону. Зверніться до відповідних органів для уточнення деталей та отримання необхідних документів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України