Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 30 липня 2024, питання №116673

Штраф за не взяття на облік

Доброго дня, підкажіть, будь ласка, 2021 року мені виповнилося 17 років (у листопаді місяці), як я розумію, 2022 року я мав стати на військовий облік та отримати приписне, але у зв'язку з початком бойових дій я не зміг прийти з січня по березень 2022 року.

1 липня 2024 року я перший раз прийшов у ТЦК, 3-4 пройшов медкомісію і по сьогоднішній день до сих пір не зрозуміло яка сума штрафу і взагалі чи буде штраф (у ТЦК кажуть що так).

Скажіть, чи законно виписувати штраф у розмірі 17 тис. і взагалі його виписувати? Стаття 38, в якій зазначено: «Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правочинів, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.» застосовується до мене чи все ж таки все такі правомірні дії з виписування подібного штрафу?

Відповіді юристів (6)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Данило!

    Ви повинні були стати на облік у період з січня по березень 2021 року.

    Стаття 14 ЗУ "Про ВО та ВС". Взяття громадян України на військовий облік призовників

    "1. Взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

    2. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

    3. Щороку протягом січня - березня беруться на облік громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років".

    Що стосується особливого періоду, то останній діє в Україні з 2014 року, отже, можна дійти висновку, що Ви скоїли правопорушення саме в особливий період, Оскільки вже пройшов рік, то Вас не мають права притягнути до відповідальності.

    в Україні особливий період розпочався 18 березня 2014 року відповідно до Указу Президента України № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», затвердженого встановленим порядком, оголошено часткову мобілізацію, у зв’язку з чим в Україні настав особливий період. Що цікаво, законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не визначено чіткого порядку припинення особливого періоду.

    Водночас у цьому законі визначено такий термін, як демобілізація — комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу й функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань — на організацію і штати мирного часу.

    Указом Президента України від 26 вересня 2016 року № 411/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15» ухвалено рішення про звільнення в запас військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, крім тих, які висловили бажання продовжувати військову службу. Втім, Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не ухвалював. Тобто завершення заходів мобілізації не припиняє особливого періоду.

    Верховний Суд однозначно сформулював правову позицію щодо тлумачення поняття «особливий період» в постанові від 25.04.2018 у справі № 205/1993/17-ц (касаційне провадження № 61-1664св17). У постанові зазначено, що особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». З огляду на зазначене Верховний Суд, забезпечуючи єдність правозастосовної практики, дотримується правової позиції, згідно з якою особливий період в Україні діє.

    Крім того, Вищий адміністративний суд України у постанові від 16 лютого 2015 року (справа № 800/582/14) з огляду на системний аналіз норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначив, що закінчення періоду мобілізації не є підставою для припинення особливого періоду.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Данило Клієнт 3 місяці тому

      Спасибі величезне за відповідь. Останнє, щоб я хотів уточнити, скажіть, сьогодні я планую йти в ТЦК і як я розумію мені планують виписувати штраф. Підкажіть, з урахуванням всієї наданої інформації, якщо коротко: штраф мені не мають права виписати взагалі або ж тільки на цю суму? Якщо ж усе такі випишуть, то які шанси, що в мене вийде його оскаржити?

      Як я розумію я можу посилатися на ось цю інформацію, що ви мені надали?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Так, Ви можете посилатись на цю інформацію.

        штраф мені не мають права виписати взагалі або ж тільки на цю суму?

        Дивіться, якщо виписують штраф за новим законодавством, то і притягати до відповідальності повинні за новим законодавством (маю на увазі частину 7 статті 38КУпАП).

        Якщо ж ми говоримо про норму статті 38 станом на 2021 рік (тобто, триваюче правопорушення), то тоді і штраф повинен бути не 17000 грн.

        Крім того, Ви повинні були отримати повістку до військкомату.

        Якщо ж усе такі випишуть, то які шанси, що в мене вийде його оскаржити?

        На мій погляд шанси є.

        • Данило Клієнт 3 місяці тому

          Дякую за відповідь, як я зрозумів з усіх відповідей, то виписування загалом штрафу на будь-яку суму буде протизаконним? Мені в ТЦК сказали, що щоб отримати приписне або ж довідку (для того, щоб забрати диплом з коледжу) мені потрібно сплатити штраф (якого ще немає).

          Підкажіть, якщо це, звісно, можливо з урахуванням безоплатного питання: як має відбуватися процес накладення штрафу? Коли я був у ТЦК, співробітник ходив до юриста і питав щодо всієї інформації, зокрема і щодо штрафу. Під час виписування штрафу юрист повинен бути присутнім або ж повинен бути тільки співробітник ТЦК і начальник ТЦК?

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Керівник ТЦК повинен винести відповідну постанову про притягнення Вас до адмінистративної відповідальності у Вашій присутності.

            Той факт, що Вам сказали спочатку сплатити штраф - це просто шантаж з боку ТЦК, одне до одного не має жодного відношення.

            • Данило Клієнт 3 місяці тому

              Дякую за відповідь.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024