Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 30 липня 2024, питання №116734 650₴

Законність дій військомату

Чоловік інвалід 3 групи по зору. З 2008 року. Викликали до військомату для проходження влк. Заставили пройти тест на 200 питань психологічного характеру і направили на влк. У військо обліковому документі написано, що був обмежено придатний. По новому законодавству ст.23 про мобілізацію інваліди не підлягають мобілізації і служать за згодою. Питання чи законні дії військомату і як тепер діяти. Чоловіку на влк 9 серпня.

Відповіді юристів (8)

    Богун Сергій Павлович
    12.5%

    Доброго дня.

    Оскільки Ваш чоловік не виключений з військового обліку військовозобов'язаних він має статус військовозобов'язаного.

    Як наслідок ВЛК пройти повинен.

    Згідно з пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX Громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

    Дії ТЦКСП законні.

    Проте він не підлягає мобілізації. Лише добровільно шляхом укладення контракту.

    Тому не турбуйтеся.

    Дерій Владислав Олегович
    18.5%

    Вітаю Вас, пані Олено!

    Вашого чоловіка мобілізувати не зможуть, проте йому потрібно подати заяву про відстрочку.

    Так як статус обмежено придатний не застосовується з 4 травня, то направлення на ВЛК є правомірним.

    Згідно пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    Згідно постанови КМУ 560 для оформлення відстрочки вам необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Документ про інвалідність (довідка МСЕК або посвідчення інваліда, або пенсійне посвідчення або посвідчення про соціальну допомогу)

    З самого початку на адресу ТЦК - відправте поштою цінним листом з описом вкладеного копії документів про відстрочку. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного. Щоб у разі неправомірних дій зі сторони ТЦК у Вас були докази подачі документів про відстрочку.

    Коли до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від чоловіка заяву: печатку/підпис та дату прийому. Він цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Згідно Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Проте, у зв'язку з тим, що громадяни, які були визнані обмежено-придатними підлягають переогляду - то чоловіка мали право направити на ВЛК.

    Перед проходженням ВЛК чоловік може підготувати наявні у нього медичні документи, які підтверджують його діагноз. Як правило це форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о.

    Згідно пункту 3.4. глави 3 розділу IІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

    Згідно пункту 3.5. глави 3 розділу IІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України до початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.

    Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

    Отже, послідовність дій Вашого чоловіка виглядає наступним чином:

    1. Відправте рекомендованим листом з описом вкладеного заяву про відстрочку, копії документів , що підтверджують право на відстрочку (на кожній копії пишіть «Згідно з оригіналом», дата, підпис, ініціали чоловіка). Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.

    2. При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою. Якщо бажаєте – можете зробити нотаріальні копії.

    3. Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від чоловіка заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    4. Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже чоловік має доказ подачі документів про відстрочку поштою.

    5. В будь-якому випадку чоловік не підлягає мобілізації - при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - потрібно вимагати Акт відмови, де чоловік вкаже, що має право на відстрочку, яким йому не дали скористатися.

    6. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    18.9%

    Доброго дня, Олена!

    Чоловік має право на відстрочку незалежно від того, яка ступінь придатності буде встановлена йому при проходженні ВЛК. Отже йому не потрібно хвилюватись з цього приводу, оскільки мобілізувати чоловіка не мають права за жодних обставин, окрім його добровільної згоди.

    Чи подавав чоловік заяву на відстрочку із підтверджувальними документами?

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:
    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ,
    • або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,
    • або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,
    • або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Щодо законності дій ТЦК, то чоловік є військовозобов'язанною особою, а отже, повинен проходити ВЛК, на жаль, в установленному законодавством порядку.

    Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Наказу МОУ №402:

    "3.8. Постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов’язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

    Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п’яти років з дня закінчення медичного огляду.

    Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду".

    Крім того, чоловік підлягає переогляду у зв'язку із "сккаасуванням" статусу обмежено-придатний.

    Відповідно до Закону України № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», який набрав чинності 04.05.2024 року:

    ІІ. Прикінцеві та перехідні положення

    «2. Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби».

    Порядок оформлення відстрочки від призову за мобілізацією згідно із вищезгаданою Постановою КМУ №560 :

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Строк дії відстрочки:

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богданов Микита
    12.5%
    Богданов Микита 3 місяці тому

    Юрист, м. Одеса, 11 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня. Перед проходженням ВЛК необхідно направити поштою заяву про відстрочку у відповідності до Додатку 4 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B... а також нотаріально засвідчену копію одного з документів: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.Після цього ТЦК зобов'язаний надати відстрочку протягом 7 днів з дати отримання документів. На практиці це десь близько місяця. Після цього вже можна проходити ВЛК.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    12.5%

    Вітаю Вас!

    Чоловік інвалід 3 групи по зору. З 2008 року. Викликали до військомату для проходження влк. Заставили пройти тест на 200 питань психологічного характеру і направили на влк. У військо обліковому документі написано, що був обмежено придатний. По новому законодавству ст.23 про мобілізацію інваліди не підлягають мобілізації і служать за згодою. Питання чи законні дії військомату і як тепер діяти. Чоловіку на влк 9 серпня.

    Не хвилюйтеся, наразі ситуація не вийшла з під контролю. Дійсно, на сьогодні чоловік не може бути призваний на військову службу та має право на відстрочку від мобілізації як особа з інвалідністю.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    Але Вашому чоловікові потрібно терміново подати до ТЦК заяву про відстрочку, як того вимагає чинне законодавство.

    16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі.

    Вона передбачає такий порядок оформлення відстрочки від мобілізації:

    "...58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) *особисто* подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    60. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби..."

    Загалом пропоную до Вашої уваги повний алгоритм для оформлення відстрочки, який максимально захистить чоловіка.

    1. Готуєте заяву про оформлення відстрочки, до якої додаєте ПРОСТІ копії паспорту, РНОКПП, військово-облікового документу, довідку МСЕК та направляєте це все до ТЦК поштовим зв'язком (рекомендований лист з повідомлення про вручення з описом вкладення).

    2. Реєструєтеся в електронній черзі до ТЦК та СП.

    https://q.mod.gov.ua/registration-place

    3. Готуєте повторно той же пакет документів, що і надісланий поштою, лише вже з нотаріальними копіями.

    4. Йдете до ТЦК та в першу чергу намагаєтеся зареєструвати заяву про відстрочку. Якщо реєструєте - чудово, якщо направляють на ВЛК - йдете та проходите ВЛК.

    5. Якщо після ВЛК направляють для реєстрації заяви про відстрочку - чудово, якщо вручають "бойову" - відмовляєте від отримання через незаконність дій працівників ТЦК та СП. Жодної юридичної відповідальності за це Ви не понесете.

    6. В кінцевому результатів реєструєте заяву про відстрочку, чекаєте +- 2-3 тижні, забираєте довідку.

    Заяву про відстрочку надаю у додатку до моєї відповіді.

    З повагою!

    Середницький Євгеній Вікторович

    Ваш чоловік має законне право на звільнення від мобілізації, оскільки він є інвалідом 3 групи по зору. Згідно зі статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", інваліди не підлягають мобілізації і можуть бути залучені до служби лише за їхньою згодою.

    Ваші дії:
    1. Підготовка документів:
      • Зберіть всі медичні документи, які підтверджують статус інваліда 3 групи по зору.
      • Підготуйте копію рішення про інвалідність та інші медичні документи.
    2. Відвідування ВЛК (військово-лікарської комісії):
      • При відвідуванні ВЛК 9 серпня, представте всі документи, що підтверджують інвалідність вашого чоловіка.
      • Зверніть увагу на положення статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", яка звільняє інвалідів від мобілізації.
    3. Консультація з юристом:
      • Рекомендується звернутися до військового адвоката або юриста, який спеціалізується на військових питаннях, щоб отримати детальну консультацію та підготовку до можливої апеляції рішення ВЛК, якщо це необхідно.
    4. Подання заяви:
      • Якщо військомат продовжує наполягати на мобілізації, підготуйте офіційну заяву про відмову від проходження служби на підставі вашої інвалідності.
      • В заяві посилайтесь на статтю 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
      • Зразок заяви:До Територіального центру комплектування та соціальної підтримки [Назва вашого районного військомату] [Дата] Заява Я, [Ваше ПІБ], інвалід 3 групи по зору, що підтверджується відповідними медичними документами. Відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", інваліди не підлягають мобілізації і можуть бути залучені до служби лише за їхньою згодою. У зв'язку з вищезазначеним, прошу звільнити мене від проходження військової служби. До заяви додаються копії медичних документів, що підтверджують мій статус інваліда. З повагою, [Ваш підпис] [Ваше ПІБ] [Контактна інформація]
      • Подання апеляції:
        • Якщо після всіх дій рішення військомату залишиться незмінним, зверніться з апеляцією до вищого військового комісаріату або до суду.
        Важливо діяти швидко та злагоджено, щоб захистити ваші права і уникнути неправомірної мобілізації.
    Корнійчук Євген Іванович
    12.5%

    Доброго дня, Надаю відповідь на ваше запитання:

    Чоловік інвалід 3 групи по зору. З 2008 року. Викликали до військомату для проходження влк. Заставили пройти тест на 200 питань психологічного характеру і направили на влк. У військо обліковому документі написано, що був обмежено придатний. По новому законодавству ст.23 про мобілізацію інваліди не підлягають мобілізації і служать за згодою. Питання чи законні дії військомату і як тепер діяти. Чоловіку на влк 9 серпня.

    Чоловік має право на відстрочку, але про це треба заявити.

    Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів.

    Військовий квиток

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда

    Довідка МСЕК

    Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття, і вона залишилась доказом її подачі.

    Пунктом 63 Пастанови 560 передбачено у разі подачі заяви на відстрочку на ВЛК не мають право направляти. Тому при вступі, одразу подавайте заяву.

    Зразок заяви додається.

    Токмач Галина Миколаївна
    12.8%

    Добрий день!

    1) Питання чи законні дії військомату і як тепер діяти. - якщо чоловік подавав заяву на відстрочку по інвалідності згідно п.2 ч.1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, то дії ТЦК незаконні. Оскільки згідно п.63 Порядку від 16 травня 2024 р. № 560 військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Повідомити про протиправні дії представників ТЦК та СП та отримати консультацію можна за номером 0 800 301 937.

    Крім того, окремі контактні номери діють також в областях. У кожному ОТЦК та СП за номерами телефонів також надають консультації цивільним, військовослужбовцям та членам їх сімей, зокрема з питань соціальної підтримки.

    • Київський МТЦК та СП: (044) 290 4201 Цілодобово
    • Київський ОТЦК та СП: (068) 045 2383 08:00-19:00
    • Житомирський ОТЦК та СП: (093) 616 7410 08:00-18:00
    • Чернігівський ОТЦК та СП: (046) 223 1007 08:00-18:00
    • Черкаський ОТЦК та СП: (068) 020 3374 08:00-17:00
    • Сумський ОТЦК та СП: (097) 539 13 68 08:00-18:00
    • Полтавський ОТЦК та СП: (053) 256 2792 08:00-18:00
    • Закарпатський ОТЦК та СП: (067) 600 6912 Цілодобово
    • Івано-Франківський ОТЦК та СП: (067) 340 6851 Цілодобово
    • Тернопільський ОТЦК та СП: (035) 252 1282 08:00-18:00
    • Хмельницький ОТЦК та СП: (038) 272 0513, (038) 265 0044, (098) 942 1732 9:00-17:00
    • Волинський ОТЦК та СП: (033) 225 2521 08:00-18:00
    • Львівський ОТЦК та СП: (068) 156 3573 Цілодобово
    • Рівненський ОТЦК та СП: (097) 105 8896 Цілодобово
    • Чернівецький ОТЦК та СП: (037) 252 5561 Цілодобово
    • Кіровоградський ОТЦК та СП: (050) 036 4798 Цілодобово
    • Миколаївський ОТЦК та СП: (066) 816 1635 Цілодобово
    • Одеський ОТЦК та СП: (048) 752 8260 Цілодобово
    • Вінницький ОТЦК та СП: (095) 586 3194 Цілодобово
    • Херсонський ОТЦК та СП: (067) 725 7030 09:00-18:00

    Згідно Порядку від 16 травня 2024 р. № 560 у ТЦК подається або направляється поштою (листом із описом вкладення та повідомленням про вручення) заява за формою, визначеною у додатку 4, + довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Всього найкращого!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України