Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня, чи є відповідальність за ухилення від мобілізації у випадку оформлення фіктивної броні (працівник начеб-то працює і отримав бронь, а по факту на роботі ніхто не працює) ? Якщо є відповідальність - то яка ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Доброго дня, чи є відповідальність за ухилення від мобілізації у випадку оформлення фіктивної броні (працівник начеб-то працює і отримав бронь, а по факту на роботі ніхто не працює) ? Якщо є відповідальність - то яка ?
У даній ситуації мова може йти про фіктивне працевлаштування. Теоретично це може бути стаття 364 Кримінального кодексу України.
Стаття 364. Зловживання владою або службовим становищем
1. Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, -
карається пробаційним наглядом на строк до трьох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, -
карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Частину третю статті 364 виключено на підставі Закону № 746-VII від 21.02.2014}
Примітка. 1. Службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Для цілей статей 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу до державних та комунальних підприємств прирівнюються юридичні особи, у статутному фонді яких відповідно державна чи комунальна частка перевищує 50 відсотків або становить величину, що забезпечує державі чи територіальній громаді право вирішального впливу на господарську діяльність такого підприємства.
2. Службовими особами також визнаються посадові особи іноземних держав (особи, які обіймають посади в законодавчому, виконавчому або судовому органі іноземної держави, у тому числі присяжні засідателі, інші особи, які здійснюють функції держави для іноземної держави, зокрема для державного органу або державного підприємства), а також іноземні третейські судді, особи, уповноважені вирішувати цивільні, комерційні або трудові спори в іноземних державах у порядку, альтернативному судовому, посадові особи міжнародних організацій (працівники міжнародної організації чи будь-які інші особи, уповноважені такою організацією діяти від її імені), члени міжнародних парламентських асамблей, учасником яких є Україна, та судді і посадові особи міжнародних судів.
3. Істотною шкодою у статтях 364, 364-1, 365, 365-2, 367 вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
4. Тяжкими наслідками у статтях 364-367 вважаються такі наслідки, які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
...
Також можуть кваліфікувати за стаття 191 та 366 КК України.
Стаття 191. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем
1. Привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні, -
карається штрафом від двох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на строк до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
2. Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем -
карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, -
караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
4. Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, якщо вони вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану, -
караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
5. Дії, передбачені частинами першою, другою, третьою або четвертою цієї статті, якщо вони вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою, -
караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Стаття 366. Службове підроблення
1. Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів -
караються штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, -
караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
...
На додаток можуть інкримінувати статтю 114-1 КК України.
Стаття 114-1. Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань
1. Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період -
карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
2. Те саме діяння, яке призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків, -
карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років.
У БУДЬ-ЯКОМУ ВИПАДКУ, ЗА ТАКІ ДІЇ ТОЧНО МОЖЛИВА КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.
З повагою!
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
В цьому разі можливе притягнення до відповідальності за ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем).
Санкції статті передбачають арешт на строк до 6 міс або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, із штрафом від 250 (4250 грн) до 750 (12 750 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тут грає роль категорія підприємств.
Якщо Ви офіційно працевлаштовані, за Вас сплачуються податки та ЄСВ - притягнення до відповідальності є занадто складним в реалізації та доведенні вини.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Якщо Ви:
то незалежно від того появляєтесь на роботі чи ні - Вас не мають права мобілізувати.
Якщо ж Вам зробили фіктивний Витяг про бронювання , але Ви офіційно непрацевлаштовані або про Вас немає відомостей в Резерв+, то Вас можуть мобілізувати та притягнути до кримінальної відповідальності за статтею 358 ККУ Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів.
Тобто, щоб не мати проблем із законом роботодавець повинен вести безперервну роботу щодо Вашого обліку на підприємстві (оформлення, внесення змін та зберігання всієї документації), вчасно подавати про Вас відомості до контролюючих та ТЦК.
В протилежному випадку можуть бути проблеми як в роботодавця, так і у Вас, а саме вас можуть притягнути до адміністративної/кримінальної відповідальності (за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію/ підробку докуметів, тощо)
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Так, за ухилення від мобілізації шляхом оформлення фіктивної броні передбачена відповідальність як для працівника, так і для роботодавця. Розглянемо детальніше:
1. Відповідальність працівникаЯкщо працівник оформлює фіктивну бронь з метою ухилення від мобілізації, це може бути кваліфіковано як злочин за кількома статтями Кримінального кодексу України:
- Стаття 336 КК України ("Ухилення від призову за мобілізацією"): передбачає кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років.
- Стаття 358 КК України ("Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут або використання підроблених документів"): може передбачати відповідальність за використання підроблених документів, що стосується і фіктивної броні. Максимальне покарання за цією статтею може включати позбавлення волі на строк до двох років.
2. Відповідальність роботодавцяРоботодавець, який сприяє оформленню фіктивної броні, також може бути притягнутий до відповідальності:
- Стаття 366 КК України ("Службове підроблення"): передбачає відповідальність за внесення службовою особою завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів. Максимальне покарання за цією статтею — позбавлення волі на строк до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
- Стаття 367 КК України ("Службова недбалість"): якщо роботодавець або відповідальна особа допустила недбалість, яка призвела до оформлення фіктивної броні, це також може бути підставою для кримінальної відповідальності. Покарання може варіюватися від штрафу до позбавлення волі на строк до п'яти років.
3. Можливі наслідкиОкрім кримінальної відповідальності, виявлення фіктивної броні може мати інші наслідки:
Таким чином, оформлення фіктивної броні є серйозним порушенням законодавства, яке може призвести до значних юридичних наслідків для всіх учасників процесу.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ДМИТРО!
До отримання бойової повістки (мобілізаційного розпорядження), чому передує актуальне ВЛК, яким Вас визнали придатним до служби, досить складно притягнути до відповідальності за статтею "Ухилення від мобілізації" (ст. 336 Кримінального кодексу України).
Скоріше припущу, що проблеми можуть бути у роботодавця, якщо дізнаються про це.
Якщо Ваше працевлаштування буде офіційним і проходити по усім паперам, то довести факт фіктивності досить складно. Звісно, якщо усі учасники цього процесу будуть "тримати язика за зубами" і не похвалятися гарною схемою - друзям, знайомим, кумам, навіть родичам. Повірте людині, яка читала доноси в органи. Іноді навіть думки не може прийти, що на людей могли писати найближчі люди.
З боку роботодавця скоріше тут може бути "Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань" (ст. 114-1 КК України) і то з великою натяжкою. Звісно як правило інкримінують зловживання службовим становищем (ст. 364 КК України) та підробка документів (ст. 358 КК України).
Довести ж Вашу вину практично неможливо. Ви цілком можете сказати, що виконували роботу дистанційно на умовах. Звісно, якщо посада може передбачати таке. Бо якщо це інженер або слюсар на оборонному підприємстві, то явно цех дистанційним бути не може.
Відповідно до статті 602 КЗпП України дистанційна робота - це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
В будь-якому разі весь тягар відповідальності лягає на осіб, які дозволили таке і забронювали Вас. Бо Ви в процесі бронювання активної участі не берете і довести Вашу освідомленість в цьому - довести досить складно.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Дмитро!
Якщо говорити про відповідальність з боку роботодавця, то це можуть бути статті 191 ККУ, 364 ККУ та стаття 358 ККУ.
Стаття 191 ККУ. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.
1. Привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні, -
карається штрафом від двох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на строк до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
2. Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем -
карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, -
караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
4. Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, якщо вони вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану, -
караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
5. Дії, передбачені частинами першою, другою, третьою або четвертою цієї статті, якщо вони вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою, -
караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна".
Стаття 364 ККУ. Зловживання владою або службовим становищем.
"1. Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, -
карається пробаційним наглядом на строк до трьох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, -
карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Стаття 358. Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів.
"1. Підроблення посвідчення або іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем, нотаріусом, державним реєстратором, суб’єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем, аудитором чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права або звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою або збут такого документа, а також виготовлення підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків з тією самою метою або їх збут -
караються штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.
2. Складання чи видача працівником юридичної особи незалежно від форми власності, який не є службовою особою, складання чи видача приватним підприємцем, аудитором, експертом, оцінювачем, адвокатом, нотаріусом, державним реєстратором, суб’єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем або іншою особою, яка здійснює професійну діяльність, пов’язану з наданням публічних чи адміністративних послуг, завідомо підроблених офіційних документів, які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення або надають певні права чи звільняють від обов'язків, підроблення з метою використання або збуту посвідчень, інших офіційних документів, що складені у визначеній законом формі та містять передбачені законом реквізити, виготовлення підроблених офіційних печаток, штампів чи бланків з метою їх збуту або їх збут чи збут завідомо підроблених офіційних документів, у тому числі особистих документів особи, -
караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.
3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, -
караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
4. Використання завідомо підробленого документа -
карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк".
Як приклад: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/fiktivne-pracevlast...
https://vppdr.gp.gov.ua/ua/news.html?_m=publicatio...
Щодо відповідальності з Вашого боку, то остання можлива лише у тому випадку, коли буде доведено, що Ви фіктивно працевлаштувались на підприємство саме задля ухилення від мобілізації.
З повагою, адвокат Айвазян.