Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 15 серпня 2024, питання №117660 500₴

Податок при переоформленні авто на дружину

Добрий день. Цікавить таке питання : в цьому році вже був продаж авто ( дружина потрапила на своєму авто в аварію, перекупи забрали авто після аварії ще в листопаді 2023 а договір купівли-продажу зробили в квітні 2024). У випадку, якщо я буду переоформлювати авто онлайн з себе на дружину, чи потрібно буде сплачувати 5+1.5 % податків ?
Заздалегідь дякую.

Відповіді юристів (10)

    Турчин Ярослав Олексійович
    25%

    ДОБРОГО ДНЯ, пане АНДРІЙ!

    На жаль так, у разі продажу другого авто за рік - виникає обов"язок по сплаті податків 6,5 % (5 % ПДФО + 1.5 % військовий збір).

    При цьому, якщо Ви подаруєте своє авто за договором дарування своїй дружині - то податкового обов"язку не виникне, адже це не є оплатною операцією.

    Крім того може мати місце схема укладення шлюбного договору, в якому буде визначено, що авто переходить до особистої власності дружини. Такий нотаріальний договір так само може бути підставою для безподаткової реєстрації авто в ТСЦ МВС.

    Але наведені типи договорів не можливо укласти в ДІЇ, лише купівлі-продажу.

    В той же час, оскільки у Вас не перше авто за рік продається, то ТСЦ МВС взагалі може відмовитись реєструвати угоду через ДІЮ, оскільки Ви не надали оцінку авто з якої формується податкове зобов"язання.

    Відповідно до статті 173 Податкового кодексу ставка податку щодо доходу, від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна, отриманого фізичною особою протягом податкового року, становить 5 % від вартості авто + військовий збір – 1,5%;

    Як виняток: дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом податкового року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла, та/або мопеда не підлягає оподаткуванню.

    Ставка податку щодо доходу, отриманого фізичною особою від продажу (обміну) протягом податкового року другого з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла, та/або мопеда становить 5 % від вартості авто + військовий збір – 1,5%.

    Ставка податку щодо доходу, отриманого фізичною особою від продажу (обміну) протягом податкового року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу становить 18 % від вартості авто + військовий збір – 1,5%.

    Відповідно до п. 173.8 ст.173 Податкового кодексу України під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти рухомого майна, крім їх успадкування та дарування.

    Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

    Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

    Нотаріус щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про посвідчені договори купівлі-продажу (міни), про вартість кожного договору та про суму сплаченого податку у порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку.

    Суб'єкт господарювання, який надає послуги з укладення біржових угод або бере участь в їх укладенні за наявності оціночної вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору, щокварталу подає до контролюючого органу інформацію про такі угоди, включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.

    Органи, у присутності посадових осіб яких між фізичними особами здійснюються укладення та оформлення договорів купівлі-продажу (міни, поставки), а також інших договорів, здійснюють у встановленому законом порядку реєстрацію таких транспортних засобів за наявності оціночної або середньоринкової вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору, обчисленого в установленому цим Кодексом порядку, та щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про такі договори (угоди), включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.

    Для цілей цього пункту платник податку самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банківські установи.

    Усі угоди за рік видно в ЄДРТЗ (Єдиному державному реєстрі транспортних засобів), тому обійти цю опцію при реєстрації в ТСЦ МВС (колишні МРЕВ ДАІ) - неможливо.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Карпенко Андрій Володимирович
    25%

    Вітаю!

    Обов’язок щодо сплати податку на доходи фізичних осіб виникає у платника при отриманні (нарахуванні) доходу у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах. Якщо фізична особа має намір дарування майна (рухомого та/або нерухомого), то дохід у такої особи не виникає. Відповідно не виникатиме і податку на доходи фізичних осіб.

    У разі дарування членам сім’ї, родичам першого та другого ступеня спорідненості податок сплачувати не потрібно (тобто ставка податку становить 0%).

    АЛЕ:

    Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу), в незалежності від того на кого воно оформлено.

    ВАМ КРАЩЕ ОФОРМИТИ У НОТАРІУСА ДОГОВІР ПРО РОЗПОДІЛ МАЙНА.

    Договір про поділ майна подружжя є домовленістю між чоловіком та дружиною про порядок та умови розподілу рухомого та нерухомого майна, яке перебуває в їх спільній сумісній власності. Після укладання договору спільне майно розподіляється між подружжям, в результаті чого спільна власність на таке майно припиняється.

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Вітаю Вас!

    Якщо Ви авто будете продавати дружині, то Вам потрібно сплачувати 5 % ПДФО та 1,5 % військовий збір.

    Якщо Ви вирішили подарувати транспортний засіб дружині, договір дарування можливо оформити у сервісному центрі МВС. Також цей документ можливо зробити в нотаріуса та додати до загального пакета документів для здійснення перереєстрації. Відповідно до Податкового кодексу України, за перший і другий ступені спорідненості податки не сплачуються.

    Якщо Ви в цьому році продавали авто, то переоформити друге авто через ДІЮ не вдасться.

    З повагою, юрист Дерій В.О.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    12%

    Вітаю Вас.

    Загалом переоформлення угоди через Дію може мати проблемні аспекти щодо оподаткування. За таких умов краще просто напросто укласти договір дарування транспортного засобу в сервісному центрі МВС. Оскільки мова йде про родичів першого ступеня споріднення, ставка оподаткування буде нульовою. Згодний, що потрапити до сервісного центру не так просто, але воно того варте.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Перше авто було зареєстроване на Вас чи на дружину?

    Якщо дружина продала авто, яке було зареєстроване на неї, то Ви можете переоформити Ваше авто на дружину через ДІЮ і податки сплачувати не потрібно, адже в такому випадку для Вас це буде перший продаж в поточному році.

    Айвазян Юрій Климентійович
    13%

    Доброго дня, Андрію!

    Так, Вам потрібно буде сплатити податок, якщо Ви є власником обох авто та збираєтесь укласти із дружиною договір купівлі-продажу.

    Дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року:

    - одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб;

    - другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

    - третього та наступних об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу, оподатковується за ставкою 18%.

    Крім того, дохід від продажу протягом звітного (податкового) року другого та наступних продажів легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

    Дохід від продажу легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) визначається:

    - виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу,

    - або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

    Крім того, зверніть увагу, якщо Ви збираєтесь укладати договір купівлі-продажу через Дію, то дана функція для Вас буде недоступною.

    Послуга перереєстрації в "Дії" доступна лише для фізосіб і лише для трьох категорій транспортних засобів: легкові автомобілі, мотоцикли та мопеди. Для зміни власників мікроавтобусів, вантажівок чи іншої техніки доведеться звертатися до Сервісного центру МВС.

    Цим же шляхом доведеться йти і тим, хто протягом календарного року продаватиме понад один транспортний засіб. Річ у тім, що перший у році продаж автомобіля, мотоцикла чи мопеда звільняється від оподаткування, а з другого, третього і кожного наступного потрібно сплатити 5% та 18% податку з доходів відповідно і 1,5% військового збору.

    Як варіант для Вас - це договір дарування авто. При укладанні дарчої Ви будете звільнені від сплати податків.

    При даруванні рухомого майна необхідно звернути увагу на ступінь споріднення. Якщо родич першого або другого ступеня споріднення (батько, мати, чоловік, дружина, брат, сестра) дарує майно, податок при цьому дорівнює нулю.

    Ви знаходитесь за кордоном?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Середницький Євгеній Вікторович

    Добрий день!

    У вашій ситуації важливо врахувати кілька нюансів, які впливають на оподаткування при продажу автомобіля.

    1. Кількість продажів авто в році

    Згідно з чинним податковим законодавством України, при продажу першого автомобіля за рік фізична особа не сплачує податок на доходи фізичних осіб (5%) і військовий збір (1.5%). Однак, при продажу другого і наступних авто протягом того ж календарного року, такі податки вже потрібно буде сплатити.

    2. Переоформлення авто на дружину

    Якщо ви плануєте переоформити автомобіль з себе на дружину, це буде вважатися як продаж. Тому, якщо це вже другий продаж автомобіля у 2024 році, вам доведеться сплатити 5% податку на доходи фізичних осіб і 1.5% військового збору.

    Висновок

    Якщо ви вже продавали автомобіль у 2024 році (як у вашому випадку з автомобілем дружини), то переоформлення авто на дружину буде вважатися другим продажем, і вам потрібно буде сплатити 5% ПДФО та 1.5% військового збору.

    Рекомендую також проконсультуватися з податковим консультантом або юристом для уточнення всіх деталей та уникнення помилок при сплаті податків.

    Карпенко Андрій Володимирович

    ДОДАТОК ДО ВІДПОВІДІ:

    ДОГОВІР ПРО ПОДІЛ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ МОЖНА УКЛАСТИ В КОНСУЛЬСТВІ УКРАЇНИ.

    ЗАТВЕРДЖЕНО

    постановою Кабінету Міністрів Українивід 7 вересня 1998 р. № 1388(у редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 23 грудня 2009 р.№ 1371)

    ПОРЯДОК

    державної реєстрації (перереєстрації), зняття з облікуавтомобілів, автобусів, а також самохідних машин,сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів,марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок,інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів

    35. Перереєстрація транспортних засобів на одного з подружжя проводиться на підставі їх спільної заяви, свідоцтва про реєстрацію і засвідчених у встановленому порядку копії свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя.

    Підставою для перереєстрації транспортного засобу є також свідоцтво про реєстрацію та копії договору про поділ спільного майна подружжя, свідоцтва про право на спадщину або рішення суду про визнання недійсними договору купівлі-продажу, міни, дарування, що засвідчені в установленому порядку.

    МОЖЛИВО ЛИШЕ УКЛАСТИ ДОГОВІР, АЛЕ НЕ ЗДІЙСНИТИ ПЕРЕРЕЄСТРАЦІЮ. ЦЕ ТІЛЬКИ В УКРАЇНІ.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Ви повинні будете заплатити ПДФО у розмірі 5% від вартості ТЗ + 1,5 % ВЗ.

    Відповідно до пункту 173.8 статті 173 ПКУ під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти рухомого майна, крім їх успадкування та дарування.

    Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля не підлягає оподаткуванню.

    Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, що становить 5% бази оподаткування.

    Об’єкти дарування, зазначені в пункті 174.1 ( будь-який транспортний засіб та приладдя до нього) статті ст. 174 ПКУ, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини.

    Подаруйте авто дружині (ПДФО буде 0).

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Так ви повинні будете заплатити податок.

    Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування

    Станом на сьогоднішній день, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування - або просто «пенсійний збір» - сплачується покупцем лише при першій реєстрації автомобіля. Відповідно це стосується легкових автомобілів куплених у салоні або ввезених з-за кордону, за винятком легкових авто, оснащених виключно електричним двигуном.

    Так, відповідно до п. 7 та п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками даного збору при купівлі автомобіля є: - підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

    Пункт 12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою КМУ від 3 листопада 1998 року № 1740 роз'яснює нам більш детально, що: збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі автомобіля сплачується платниками, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС, шляхом:

    • купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торговельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями осіб з інвалідністю згідно із законодавством);
    • міни (тобто бартеру);
    • дарування (безоплатної передачі);
    • успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля відповідно до закону);
    • та з інших підстав, передбачених законодавством.

    Оподаткуванню підлягає вся вартість легкового автомобіля, визначена відповідно до договору купівлі-продажу, довідки-рахунку торговельних організацій, договору міни, довідки органів митної служби, акту експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.

    Ставка самого збору змінюється кожного року, у зв'язку з його прив'язкою до суми прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином станом на 2023 рік збір складає:

    • 3% - якщо вартість авто не перевищує 442 860 грн (165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб);
    • 4% - якщо вартість легкового автомобіля від 442 861 грн до 778 360 грн (перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб);
    • 5% - якщо об'єкт оподаткування вартує від 778 361 грн та більше (понад 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

    Податок сплачується за місцем проведення першої державної реєстрації легкового автомобіля в сервісних центрах МВС на бюджетні рахунки.

    Реєстрація нового авто та перереєстрація вживаного автомобіля

    Слід зазначити, що для отримання даної послуги звернутися можна в будь-який із сервісних центрів МВС, незалежно від місця реєстрації нового чи старого власника автомобіля.

    Орієнтована вартість послуги із реєстрації нового автомобіля або перереєстрації вживаного у сервісному центрі МВС буде складати - 848 грн, ця сума складається з:

    • вартості самої послуги реєстрації - 200 грн;
    • бланка свідоцтва - 312 грн;
    • номерного знака - 336 грн.

    Послуга надається протягом робочого дня з моменту подання заяви.

    Послуга з укладення договору купівлі-продажу в сервісних центрах МВС надається безкоштовно, в той час як при нотаріальному оформленні, послуги нотаріуса будуть коштувати близько 2000 грн. При цьому в обох випадках будуть перевірятися всі документи на достовірність, а автомобіль - на предмет арешту або застави, наявності кредиту, викрадення тощо.

    При купівлі автомобіля з автосалону, договір купівлі-продажу як правило підписується безпосередньо на місці, що надалі економить ваш час при реєстрації транспортного засобу.

    За бажанням покупця, може бути проведено експертне дослідження транспортного засобу працівниками Експертної служби МВС, для визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу, так званого VIN коду і реєстраційних документів. Однак ця процедура є обов'язковою лише при реєстрації вживаного авто із-за кордону.

    Також ви можете абсолютно офіційно обрати комбінацію бажаного номерного знаку, ця послуга вартує від 4800 грн до 36000 грн в залежності від обраної вами комбінації.

    Всі перераховані вище платежі стягуються із покупця автомобіля.

    Податок на дохід від продажу автомобіля

    Що ж до продавця і податку на дохід від продажу рухомого майна, діє певний виняток, який звучить так: дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом податкового року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла, та/або мопеда не підлягає оподаткуванню.

    Тобто, якщо ви - як власник, продаєте своє авто один раз протягом року, то не сплачуєте жодних податків.

    А от якщо ви продаєте друге своє авто протягом одного року, вже будете зобов'язані сплатити 5 % податку на дохід від вартості автомобіля + військовий збір - 1,5%.

    У разі ж укладення третьої такої угоди та всіх наступних протягом одного року, ставка податку щодо доходу, отриманого фізичною особою від продажу рухомого майна зросте до 18% + військовий збір - 1,5%.

    Податок на розкіш

    Міністерство економіки щорічно публікує виключний перелік моделей автомобілів із зазначенням року їх випуску, об'єму циліндрів та типу пального, що підпадають під транспортний податок в Україні, він же податок на розкіш. В цьому році цей список містить порядку 225 моделей автомобілів.

    Ставка податку фіксована і становить 25000 грн на рік за одне авто і сплатити його необхідно протягом 60 днів після одержання повідомлення від податкової, у разі несплати нараховуватиметься пеня.

    Відповідний податок мають сплатити власники автівок віком до 5 років і вартістю що перевищує 375 мінімальних заробітних плат, тобто якщо станом на 2023 рік мінімальна заробітна плата становить 6700 грн, то оподаткуванню підлягають автомобілі дорожчі за 2 512 500 грн.

    Кошти, одержані від транспортного податку, спрямовуються до місцевих бюджетів.

    Наостанок слід зазначити, що одержання техпаспорта, нотаріально посвідченої довіреності або передача права керування через портал «Дія» не призводить до отримання вами права власності на автомобіль. Це, за своєю суттю, не є дією пов'язаною з придбанням. Право власності в такому разі залишається за колишнім власником, така угода є досить ризикованою і містить у собі багато «підводних каменів», про які вже говорилося в статті. А саме: наявність арешту або застави, кредиту або перебування автомобіля у базі викрадених. Наприклад, якщо на минулого власника відкрите виконавче провадження, яке він не виконує, а ви придбали в нього автівку по довіреності, вона може бути вилучена у вас та виставлена на торги в рахунок погашення боргу фактичного власника.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 1 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025