Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Мені 26 років, на руках приписне, оновив дані в резерв і отримав військово-обліковий документ. Чи дійсний він при працевлаштуванні як військовий квиток, чи все рівно потрібно йти отримувати його фізично з заявою?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.
Електронний формат військово-облікового документа є аналогом паперового варіанта.
Згідно з Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 Е-ВОД та ВОД в паперовій формі мають однакову юридичну силу.
А отже Е-ВОД може використовуватися при працевлаштуванні.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Чи вказано у електронному ВОД звання, військово-облікова спеціальність та перебування на військовому обліку?
Якщо так - тоді проблем з працевлаштуванням не повинно бути.
Згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки ПІСЛЯ взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
Отже, для працевлаштування потрібно перебувати на військовому обліку та надати чинний ВОД.
Якщо Ви не стоїте на військовому обліку та/або не маєте звання/ВОС - то Вас можуть не прийняти на роботу, адже підприємство повинне вести Списки персонального військового обліку та надіслати у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу до ТЦК повідомлень про зміну облікових даних, де вказуються всі дані військовозобов'язаного. Якщо вони цього не зроблять - на них чекає штраф.
Стати на військовий облік та отримати звання/ВОС Ви можете лише в ТЦК, але якщо Ви явитесь туди без права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, - то Вас направлять на ВЛК, а потім вручать повістку на відправку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Василю!
Чи підтягнулись всі необхідні дані до е-ВОД? ТЦК, в якому Ви перебуваєте на обліку, Ваше звання, ВОС, статус "військовозобов'язаний"?
Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
3. Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1—5, 13 та 14 військовооблікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, він вважається недійсним.
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, перевіряється через:
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
З 18 червня 2024 року набрала чинності Постанова Кабміну № 721.
Цією постановою внесені зміни до Порядку № 559, яким у травні цього року було затверджено вимоги до ВОД нового зразка.
Нагадаємо, що до 18 травня цього року військово-обліковими документами вважалися:
Однак з 18 травня отримують не військовий квиток чи посвідчення для підтвердження свого статусу, а військово-обліковий документ, який видається за єдиною формою.
ВОД може бути в електронній та паперовій формі. При цьому ВОД в електронній формі та ВОД у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Про це вказано у п. 9 Порядку № 559.
Які вимоги встановлені до ВОД в електронній формі та чи може він повноцінно замінити ВОД у паперовій формі?:
Головна вимога передбачена у п. 81 Порядку № 559. ВОД в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Саме через QR-код можна перевірити відомості, які вказані у ВОД в електронній формі.
Чому це важливо? Тому що ВОД в електронній формі може бути роздрукований. Про це вказано у новому п. 82 Порядку № 559.
Це має дещо спросити для роботодавців процедуру прийняття на роботу осіб, які є військовозобов’язаними або призовниками, але не мають військово-облікового документу ні старого, ні нового зразка в паперовій формі. Обов’язок роботодавця в частині перевірки таких документів наразі діє і його не скасовано - це передбачено у п. 34 Порядку № 1487.
А у п. 20, який згадано у п. 34 Порядку № 1487, визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Роботодавець має перевірити наявність військово-облікового документу у кандидата при прийнятті його на роботу. І якщо у нього немає ВОД у паперовій формі, то він може надати для перевірки ВОД в електронній формі. При цьому він може завантажити копію цього документу у форматі PDF файлу. Це також передбачено у новому п. 82 Порядку № 559.
Але доцільно також і посадовій особі відділу кадрів при оформленні нового працівника перевірити ВОД в електронній формі через додаток Резерв+. Оскільки цей застосунок дозволяє сканувати QR-код електронного ВОД і без авторизації у додатку, то працівник відділу кадрів при оформленні новоприйнятого працівника на роботу може перевіряти QR-код його електронного ВОД, використовуючи свій смартфон. Працівник у свою чергу може особисто сформувати ВОД у форматі PDF файлу і передати посадовій особі відділу кадрів. Такий файл слід роздрукувати і можна додати до особової справи працівника.
Але чи достатньо такої роздруківки для повноцінного військового обліку працівника за місцем його роботи і чи є у цьому ризики з точки зору відповідальності за достовірність військового обліку?:
Скоріш за все роздрукована копія PDF файлу - це варіант тимчасового вирішення питання, щоб виконати вимоги п. 37 Порядку № 1487, де вказано, що до справи, яка має бути сформована до відповідних списків персонального військового обліку, додаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зверніть увагу на те, що роздрукована копія електронного ВОД може бути додана за умови, що у ній є вся інформація для заповнення всіх відповідних граф списку і така інформація є актуальною!
Але чи завжди це так? У п. 7 Порядку № 559 вказано, що ВОД в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
І в ньому вказується інформація, яка вже «підтягнулася» в Єдиний держреєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів із інших держреєстрів. Можна навіть не сумніватися, що така інформація може бути частково недостовірна або неактуальна.
Саме тому важливо врахувати, яка дата і який час оновлення облікових даних та дата і час формування ВОД вказані у PDF-копії ВОД. Нагадаємо, що з 18 травня по 16 липня цього року всі військовозобов’язані, призовники та резервісти мають оновити свої військово-облікові дані. Тож логічно, що дата оновлення ВОД має відповідати цьому періоду.
Крім того важливо врахувати п. 7 Порядку № 559, де вказано, що строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.
Зверніть увагу, що ВОД в електронні формі за певних умов може бути недійсним!
Про це також вказано у п. 7 Порядку № 559:
Давайте уточнимо, про які відомості йдеться.
- прізвище, власне ім'я (усі власні імена); по батькові (за наявності);
- дата народження;
- Індивідуальний податковий номер;
- відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
- відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
- відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
- відомості щодо звернення або надсилання до Нацполіції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення.
Отже ВОД в електронній формі вважається недійсним, якщо він містить вказані відомості, які на момент зчитування інформації не відповідають відомостям в ЄДРПВР.
Чи може посадова особа відділу кадрів перевірити достовірність всіх цих відомостей, маючи лише застосунок Резерв+? Навряд чи.
Тож як бути?
Давайте виходити з того, що поява ВОД в електронній формі базується на тому, що особа має також ВОД у паперовій формі. Чи не за таким принципом сформовано такі електронні документи як паспорт громадянина України чи посвідчення водія у додатку Дія?
Тому доцільно все ж запропонувати працівнику звернутися до ТЦК і отримати ВОД у паперовій формі (тобто на бланку). Особливо це важливо у разі, якщо у його електронному ВОД відсутня дата оновлення даних, або відомості по окремих реквізитах взагалі відсутні.
Відсутність паперового ВОД у працівника суттєво ускладнить, або й взагалі зробить неможливим його бронювання, якщо у підприємства є для цього підстави.
Нагадаю, що відповідно до п. 3 Порядку № 76 керівники підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
Тож для керівника підприємства важливо, щоб у списках, які подаються для бронювання працівників, були вказані достовірні і актуальні військово-облікові дані.
Та й звірка з ТЦК також може мати негативні наслідки, якщо виявиться, що у працівника є ВОД в електронній формі, який містить помилкову або недостовірну інформацію.
Тому ВОД в електронній формі – це практично і сучасно, але з військово-обліковим документом на бланку все ж більш безпечно. Принаймні для керівника підприємства, де працює військовозобов’язаний, у якого є ВОД лише в електронній формі.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Василь!
Мені 26 років, на руках приписне, оновив дані в резерв і отримав військово-обліковий документ. Чи дійсний він при працевлаштуванні як військовий квиток, чи все рівно потрібно йти отримувати його фізично з заявою?
Загалом - він дійсний, але головна проблема полягає у відсутності паперового ВОД, який уповноважені працівники ТЦК перевіряють у першу чергу.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 559 Київ
Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа
9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
11. Перевірка військово-облікового документа в електронній формі здійснюється шляхом зчитування QR-коду ініціатором перевірки за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості військово-облікового документа в електронній формі у формі інформаційного повідомлення.
QR-код повинен бути придатним для зчитування технічними засобами ініціатора перевірки, цілісним, неушкодженим, нанесеним на будь-який носій достатнього розміру та необхідної контрастності.
Підставою непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.
...
Водночас практика така, що ТЦК, їх уповноважені особи, інколи Націольна поліція України взагалі не приймають до уваги електронні військово-облікові документи, а тому радив би за наявності відстрочки звертатися до ТЦК та отримувати паперовий ВОД.
Чи маєте Ви право на відстрочку?
З повагою!
Матиму, якщо приймуть на роботу
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗа таких умов, Вас повинні прийняти з е-ВОД, адже за постановою КМУ № 559 він прирівнюється до паперового варіанту. Поясність це роботодавцю, гадаю вони повинні піти Вам на зустріч.
З повагою!
Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас! Якщо вам 26 років і у вас на руках є військово-обліковий документ (ВОД), який ви отримали після оновлення даних в резерві, цей документ може використовуватися як тимчасова заміна військового квитка. Проте, він не є повним аналогом військового квитка, який є основним документом для військового обліку.
Що робити в вашій ситуації:- Використання ВОД для працевлаштування:
- ВОД може бути використаний при працевлаштуванні для підтвердження вашого статусу на військовому обліку. Роботодавець може прийняти цей документ на перший час, оскільки він офіційно виданий військкоматом і підтверджує ваш облік.
- Отримання військового квитка:
- Для того, щоб мати повноцінний військовий квиток, вам все-таки потрібно буде подати заяву до військкомату і пройти відповідну процедуру отримання цього документа.
- Військовий квиток є основним документом для військового обліку, і його наявність забезпечить вам відсутність проблем у майбутньому, наприклад, при виїзді за кордон або у випадку перевірки документів.
Висновок:З повагою, адвокат Середницький.
Бережіть себе!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ВАСИЛЬ! Досить ризикова ситуація. Тобто використовувати можете. Але оскільки запису про відстрочку там немає, то перша ж група оповіщення Вам видасть повістку. Роботодавець Вас теж ховати не зможе при офіційному працевлаштуванні.
З формально-юридичної точки зору Вас мали виключити з обліку призовників по досягненню 25 річногов віку.
Протягом 7 днів з дня досягнення 25-річного віку, але не раніше ніж після 18 травня 2024 року, Ви мали стати на військовий облік військовозобов"язаних.
Ньюанси роботи еВОД допускають ось такі речі як у Вас. Тобто фактичну наявність еВОД.
Формально прийняти Вас на роботу можуть, але роботодавці тепер зобов"язані подавати дані про своїх працівників до ТЦК. І якщо там виявлять, що Ви призовник і не отримували ВОД по досягненню 25 років та не ставали на військовий облік військовозобов"язаних, то дадуть повістку. А далі стандартна схема - ВЛК та бойова повійстка, якщо визнані придатним до служби. А придатними до служби зараз визнаються майже УСІ.
Тому, сказати скільки буде працювати Ваш еВОД - невідомо. Може і до кінця війни вистачить, а може виявлять одразу після отримання інформації про Вас в ТЦК та СП.
Згідно з частиною першою статті 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу"
Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:
2) на військовий облік військовозобов’язаних:
Відповідно до пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...
Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова.
{Пункт 81 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
У будь-якому разі, якщо у Вас немає права на відстрочку, то досить високі ризики при офіційному працевлаштуванні, що за Вами прийдуть з ТЦК, адже молоді і без відстрочки / броні та з проблемами з обліком - зараз їм дуже потрібні для цілей мобілізації.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)