Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 03 вересня 2024, питання №118728 350₴

Право повнолітнього на ОГД

Право повнолітнього сина 29 років отримати ОГД у зв'язку із загибелю батька? Син єдиний родичі померлого, дружини,батьків та інших дітей не має вже.

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Денисе!

    29 березня 2024 року відповідно до Закону України 3515-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» набули зміни до ст. 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий статус військовослужбовців”, якими зокрема розширено коло членів сім’ї, які мають право на отримання ОГД у разі загибелі (смерті) військовослужбовця:

    1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.

    2. За наявності особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, на користь яких складено таке особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках.

    Незалежно від змісту особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи у розмірі 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження.

    3. У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у пункті 4 цієї статті, у рівних частках.

    4. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:

    діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

    вдова (вдівець);

    батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

    внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

    жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;

    утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

    До внесення відповідних змін законодавство передбачало, що право на ОГД мають«діти, які не досягли повноліття». Отже, можна зробити висновок, що наразі вік дитини ролі не грає та Ви маєте право на допомогу.

    НОТАРІАЛЬНА ПАЛАТА УКРАЇНИ КОМІСІЯ З ПИТАНЬ АНАЛІТИЧНО-МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0012706-24

    АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА

    17.06.2024№ 12/2024

    Щодо питання права на отримання одноразової грошової допомоги повнолітніми дітьми загиблих (померлих) військовослужбовців, або військовозобов'язаних чи резервістів, яких призвано на навчальні, перевірочні або спеціальні збори.

    «Висновки:

    З наведеного правового аналізу вбачається, що законодавцем вжито у пункті 4 статті 16-2 Закону України від 09.12.2023 № 3515-IX термін "діти" у категорії членів сім'ї "діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав", саме для характеристики статусу родинних відносин між загиблим (померлим) та дитиною, що полягає у їх правовому зв'язку, який базується на кровному походженні або на усиновленні, та не припиняється з досягненням повноліття».

    Отже,Ви маєте право подати заяву на виплату ОГД, а у разі відмови – оскаржити останню у судовому порядку.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Середницький Євгеній Вікторович

    Співчуваю вашій втраті. Так, ви маєте право на отримання одноразової грошової допомоги (ОГД) у зв'язку із загибеллю вашого батька, оскільки ви єдиний родич померлого і батько загинув під час виконання бойового завдання.

    Основні аспекти отримання ОГД:

    1. Право на отримання ОГД:
      • Відповідно до законодавства України, члени сім'ї загиблого військовослужбовця мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Якщо інших членів сім'ї немає, це право переходить до єдиного спадкоємця.
    2. Документи, необхідні для оформлення ОГД:
      • Копія свідоцтва про смерть вашого батька.
      • Документи, що підтверджують факт загибелі батька під час виконання бойового завдання (довідка від військової частини, акт про нещасний випадок тощо).
      • Документи, що підтверджують ваше родинне відношення до загиблого (свідоцтво про народження або інші документи).
      • Довідка про відсутність інших членів сім'ї, які б могли претендувати на отримання ОГД (можливо, через РАЦС або інші органи).
      • Ваш паспорт і ідентифікаційний код.
    3. Процедура отримання:
      • Зверніться до відповідного органу (зазвичай це військовий комісаріат або орган соціального захисту), який займається оформленням ОГД, із заявою та повним пакетом документів.
      • Процес оформлення може зайняти деякий час, але за відсутності інших спадкоємців і належним чином оформлених документів ваше право на отримання ОГД повинно бути визнано.

    Рекомендації:

    • Для уникнення можливих труднощів під час оформлення ОГД, можливо, варто звернутися за допомогою до кваліфікованого юриста, який допоможе з підготовкою та поданням всіх необхідних документів.

Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України