Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 10 вересня 2024, питання №119148 350₴

Перетин кордону у 18 років з батьками інвалідами III-ої групи

Добрий день. Мені 18 років, студент четвертого курсу у коледжі і я хочу виїхати за кордон. Батьки в мене інваліди III-ої групи, обидва глухонімі, також є молодший брат наразі з такою же проблемою. Зараз намагаюсь знайти можливі для себе варіанти з можливостю виїхати. Готовий до навчання там або іншими можливими для себе шляхами. І якщо це можливо дізнатися як на момент 2024-го року я можу подати документи до європейських університетів?

Відповіді юристів (5)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    1. ВИ НЕ МАЄТЕ ПРАВА НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ НА ПІДСТАВІ ТОГО, ЩО БАТЬКИ ІНВАЛІДИ ІІІ ГРУПИ.

    2. ВСТУП ДО ЗАКОРДОННОГО ВНЗ НЕ НАДАСТЬ ВАМ ПРАВА НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олексію!

    На жаль навчання у закордоному ВНЗ не надасть Вам права на виїзд за кордон.

    Як варіант - постійний догляд за одним із батьків та супровід останнього за кордон. Це вдасться лише у випадку направлення батька (матері) сіменйим лікарем на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК)., яка в свою, якщо для того є медичні показання, повинна видати батьку (матері) висновок ЛКК форми 080-4 про потребу у постійному догляді. Для Вас це головний документ, який надасть можливість перетинути кордон.

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які потребують постійного догляду, — у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують

    родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді

    або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд

    або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.

    Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням".

    Отже, якщо один з батьків буде мати потребу у постійному догляді, то Ви зможете виїхати за корднон. Оскільки Ви є особою призовного віку, то оформлювати відстрочку Вам не потрібно.

    Ще один з варіантів, виїзд по системі шлях. Водії, які здійснюють міжнародні перевезення чи доставку гуманітарних вантажів, можуть виїжджати за кордон за системою "Шлях".

    Пропуск через державний кордон водіїв транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом, здійснюється співробітниками ДПСУ за умови виконання правил перетину кордону та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі.

    Інформація про водіїв вноситься до відповідної інформаційної системи, адміністратором якої є Укртрансбезпека, на підставі заявки перевізника.

    Громадяни, внесені до системи "Шлях", можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів з дня перетину державного кордону. У разі перевищення строків перебування осіб за кордоном або зміни мети виїзду за кордон, Мінінфраструктури та військові адміністрації скасовують своє рішення про виїзд за межі України відповідних осіб протягом семи робочих днів з моменту встановлення фактів зазначених порушень.

    Чи маєте Ви військово-обліковий документ? Перебуваєте на обліку в ТЦК? Оновлювали дані?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    100%

    Вітаю Вас.

    Добрий день. Мені 18 років, студент четвертого курсу у коледжі і я хочу виїхати за кордон. Батьки в мене інваліди III-ої групи, обидва глухонімі, також є молодший брат наразі з такою же проблемою. Зараз намагаюсь знайти можливі для себе варіанти з можливостю виїхати. Готовий до навчання там або іншими можливими для себе шляхами. І якщо це можливо дізнатися як на момент 2024-го року я можу подати документи до європейських університетів?

    Складна ситуація, але, враховуючи Ваш вік, варіанти є. Втім, не зовсім доцільно їх обговорювати в публічному просторі. Загалом треті групи інвалідності батьків права на виїзд Вам не надають, так само, як і навчання за кордоном.

    Можливий варіант - виїзд за кордон в якості студента.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-19. У разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 22 років, які за денною формою здобуття освіти здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) в закладах вищої освіти України державної або комунальної форми власності та які згідно з Порядком реалізації права на академічну мобільність, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 р. № 579 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 66, ст. 2183; 2022 р., № 42, ст. 2290), є учасниками програм освітньої академічної мобільності і прямують на навчання в іноземні заклади освіти, здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України, наявності підтвердних документів.

    Підтвердними документами для здобувачів освіти закладів вищої освіти України державної або комунальної форми власності, які є учасниками програм освітньої академічної мобільності, є:

    довідка від закладу вищої освіти України щодо направлення учасника програми освітньої академічної мобільності для навчання в іноземному закладі освіти із зазначенням підстави співробітництва, строку навчального семестру за кордоном, відсутності за результатами двох останніх семестрів (півріч) негативних оцінок і фактів перескладання заліків і екзаменів та підтвердження рівня володіння здобувачем освіти мовою викладання в іноземному закладі освіти;

    копія договору академічної мобільності, засвідчена закладом освіти України в установленому порядку;

    е-квиток студента (учня), перевірений засобами Порталу Дія за допомогою електронних пристроїв шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора;

    військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Здобувачі освіти закладу вищої освіти України державної або комунальної форми власності, які є учасниками програм освітньої академічної мобільності, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше строку навчального семестру.

    ЗАГАЛОМ ТРЕБА СПІЛКУВАТИСЯ З ВАМИ.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    І. Як студент можете виїхати за кордон лише в тому випадку, якщо Ви є учасником програми освітньої академічної мобільності і прямуєте на навчання в іноземні заклади освіти.

    Згідно пункту 2-19 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    У разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 22 років, які за денною формою здобуття освіти здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) в закладах вищої освіти України державної або комунальної форми власності та які згідно з Порядком реалізації права на академічну мобільність, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 р. № 579 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 66, ст. 2183; 2022 р., № 42, ст. 2290), є учасниками програм освітньої академічної мобільності і прямують на навчання в іноземні заклади освіти, здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України, наявності підтвердних документів.

    Підтвердними документами для здобувачів освіти закладів вищої освіти України державної або комунальної форми власності, які є учасниками програм освітньої академічної мобільності, є:

    • довідка від закладу вищої освіти України щодо направлення учасника програми освітньої академічної мобільності для навчання в іноземному закладі освіти із зазначенням підстави співробітництва, строку навчального семестру за кордоном, відсутності за результатами двох останніх семестрів (півріч) негативних оцінок і фактів перескладання заліків і екзаменів та підтвердження рівня володіння здобувачем освіти мовою викладання в іноземному закладі освіти;
    • копія договору академічної мобільності, засвідчена закладом освіти України в установленому порядку;
    • е-квиток студента (учня), перевірений засобами Порталу Дія за допомогою електронних пристроїв шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора;
    • військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Здобувачі освіти закладу вищої освіти України державної або комунальної форми власності, які є учасниками програм освітньої академічної мобільності, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше строку навчального семестру.

    ІІ. Чи має хтось із Ваших батьків довідку лікарсько-консультативної комісії про потребу у сторонньому догляді? Якщо так - тоді Ви маєте право на перетинин кордон. Сама по собі інвалідність ІІІ групи у батьків не дає права на перетин кордону.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    На цих умовах Ви не зможете перетнути кордон.

    Відповідно до “Правил перетинання державного кордону громадянами України”, інваліди I, II та III груп, а також особи, що їх супроводжують, мають право на виїзд з України під час дії воєнного стану. Супроводжуючою особою можуть бути один з членів сім’ї першого ступеня споріднення (чоловік/дружина, діти (рідні та усиновлені), батьки), а також особа, що здійснює постійний догляд. Однак для військовозобов’язаних чоловіків діють певні обмеження.

    Військовозобов’язані чоловіки від 18 до 60 років можуть супроводжувати за кордон дружину, батьків та дітей, якщо вони мають I або II групу інвалідності.

    Для того, щоб військовозобов'язаний чоловік міг супроводжувати родича за кордон, він має мати при собі:

    1. Закордонні паспорти (свій, та особи з інвалідністю)

    2. Документ, що підтверджує родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини, витяг з демографічного реєстру про реєстрацію за однією адресою тощо)

    3. Документи, що підтверджують інвалідність родича, якому необхідний супровід. Зокрема, це можуть бути:

    – посвідчення інвалідності із зазначенням групи інвалідності;

    – пенсійне посвідчення із зазначенням групи інвалідності;

    – посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України, в яких зазначено групу та причини інвалідності;

    – довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соцдопомогу. Таку довідку можна отримати в УСЗН за місцем проживання людини з інвалідністю;

    – довідка про отримання державних виплат на дитину. Її мають видати структурний підрозділ з питань соціального захисту. При цьому не має значення, хто є одержувачем допомоги;

    – довідка ЛКК про необхідність постійного стороннього догляду за людиною з інвалідністю;

    – акт встановлення постійного стороннього догляду за особою.

    Натомість право перетину мають:

    особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням.

    Розглянте цей варіант.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України