Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Наскільки мені відомо, раніше ( до всіх нововведень по податках, які вступили в силу з 1го жовтня), при продажі квартири, якщо вона у власності більше 3х років і це перша продажа за рік, військовий збір та ПДФО не платились, а покупець і продавець платили по 1% податків кожен. Чи є якісь зміни в цьому плані? Влітку читав, що збирались ввести військовий збір 5% навіть на перший продаж за рік. Збираюсь продавати квартиру, хочу знати, на що очікувати.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
АСЬ ЩО ДІЄ ЗАРАЗ:
Які податки потрібно сплатити під час продажу житлаПродаж нерухомого майна супроводжується необхідністю сплати податків та зборів, які передбачені українським законодавством. Під час укладання договору купівлі-продажу квартири чи будинку варто врахувати такі обов’язкові платежі: військовий та пенсійний збори, податок на дохід фізичних осіб (ПДФО) та державне мито.
Військовий збір становить 1,5% від вартості нерухомості. Його сплачують під час кожної угоди з купівлі-продажу нерухомого майна.
Пенсійний збір дорівнює 1% вартості придбаної нерухомості та сплачується одноразово при реєстрації угоди.
При продажу нерухомості ПДФО може накладатися за різними ставками:
Державне мито – це плата за нотаріальні послуги, яка становить 1% від вартості придбаної нерухомості. Вона стягується за послуги посвідчення переходу права власності.
Хто сплачує податкиЗазвичай, податки та збори покладаються на продавця. Однак на практиці, часто під час укладання угоди продавець може вимагати, щоб покупець взяв на себе зобов’язання з оплати всіх або частини податків. Це питання зазвичай узгоджується під час переговорів між сторонами
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Закондавство не зазнало змін станом на сьогодні у цьому питанні. Якщо це Ваш перший продаж нерухомості та остання перебуває у власності більш як три роки, Ви не сплачуєте ПДФО й відповідно і військовий збір.
Отже, Ви, як продавець сплачуєте державне мито у розмірі 1% від вартості нерухомості, а покупець повинен сплатити 1% від вартості майна, але в якості пенсійного збору. Послуги нотаріуса - за домовленістю.
При тому відповідно до пункту 18 статті 4 Декрету КМУ «Про державне мито» від сплати державного мита при операціях з нерухомістю звільняються:
Обов'язковий платіж 1% суми угоди до Пенсійного фонду не повинні платити:
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків бази оподаткування (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті).
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Законом про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану https://itd.rada.gov.ua/BILLINFO/Bills/Card/44809 - передбачено лише збільшення військового збору з 1,5% до 5%.
Проте, як і раніше продавець не сплачує ПДФО та ВЗ за дохід від першого продажу нерухомого майна в поточному році, яке перебуває у власності більше 3х років, адже змін до пункту 172.1. Податкового кодексу не відбулося.
Договір купівлі-продажу нерухомості оформляється в нотаріуса, який вносить інформацію про зміну власника нерухомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Вам як продавцеві платити ПДФО, ВЗ та подавати річну декларацію не потрібно, а покупцеві потрібно оплатити:
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Доброго дня. Наскільки мені відомо, раніше ( до всіх нововведень по податках, які вступили в силу з 1го жовтня), при продажі квартири, якщо вона у власності більше 3х років і це перша продажа за рік, військовий збір та ПДФО не платились, а покупець і продавець платили по 1% податків кожен. Чи є якісь зміни в цьому плані? Влітку читав, що збирались ввести військовий збір 5% навіть на перший продаж за рік. Збираюсь продавати квартиру, хочу знати, на що очікувати.
Дійсно, влітку Уряд пропонував ввести військовий збір 5% на перший продаж нерухомості - https://hromadske.radio/news/2024/07/23/uriad-prop... Водночас, на щастя, така ідея нашої влади так і залишилася нереалізованою.
Все як і раніше - під час операцій із житловою нерухомістю військовий збір виникає у двох випадках:
Відповідно винятком є операції з нерухомістю, коли документи про право власності оформлені понад 3 роки тому і це перший продаж у календарному році.
Тому якщо Ви є власником нерухомості три і більше років та для Вас це буде перший продаж нерухомості в календарному році - ВИ НЕ МАЄТЕ ОБОВ'ЯЗКУ ПО СПЛАТІ ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ.
З повагою!
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Під час укладення договору купівлі-продажу нерухомості необхідно сплатити низку обов’язкових платежів – державне мито, податок на дохід фізичних осіб (ПДФО), військовий та пенсійний збір.
Обов’язкові платежі:
Державне мито – це оплата нотаріального посвідчення того факту, що право власності від продавця переходить до покупця. Цей платіж сплачує продавець у розмірі 1% від вартості нерухомості.
Натомість покупець повинен сплатити 1% від вартості майна, але в якості пенсійного збору.
Крім цього продавець має сплатити ПДФО, його розмір залежить від кількох чинників. Так, перший продаж квартири у році здійснюється без ПДФО.
Якщо ж особа вдруге за рік продає квартиру, то повинна сплатити 5% ПДФО, третій і наступні продажи – 18% ПДФО. Крім цього, якщо до продажу квартира перебувала у власності менше трьох років, ПДФО сплачується на рівні 18%.
Виключенням є продаж нерухомості, яку отримали у спадок.
Разом з ПДФО продавець сплачує і військовий збір у розмірі 1,5% від вартості нерухомості.
Податок "на розкіш":
Оподаткуванню підлягають квартири площею від 60 метрів квадратних, будинки площею від 120 метрів квадратних та різні типи житлової нерухомості, зокрема їхні частки від 180 квадратних метрів.
Розмір податку визначається за рішенням сільської, селищної або міської ради залежно від місцерозташування нерухомості. Дізнатися ставку у своїй області можна на сайті податкової.
Ставка податку розраховується у відсотках від мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року, і не може перевищувати 1,5% за квадратний метр. Сплатити податок "на розкіш" потрібно до 1 липня наступного року, тобто податок за 2023 рік оплачується у 2024 році, а за 2024 рік – у 2025 році.
За допомогою онлайн-калькулятора можна розрахувати, скільки податку доведеться заплатити.
Якщо ж у громадян є право власності на об'єкт нерухомості, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25 тисяч гривень на рік.