Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день
Я є військовозобов’язаним, недавно пройшов ВЛК при постановці на облік у військкомат і маю відстрочку по навчанню у ВНЗ.
Я хотів би роз’яснити ситуацію з можливою втратою/зміною типу відстрочки, зокрема мої права та обмеження, якщо раптом мене відрахують з ВНЗ і відстрочка перестане діяти.
У мене є кілька запитань:
1. Якщо припустити, що мене відрахували з ВНЗ і відстрочка перестала діяти, так як я недавно пройшов ВЛК і “придатний до служби”, то, наскільки я розумію, я тепер можу отримати тільки/відразу бойову повістку. Чи можуть вручити таку повістку “віддалено”, наприклад, поштою без моєї фізичної підпису/присутності?
2. Якщо, припустимо, у мене є інша підстава для відстрочки після відрахування з ВНЗ (догляд за родичем-інвалідом), у який момент я більше не зможу навіть теоретично оформити її: якщо я підпишу бойову повістку? Якщо я її просто отримаю поштою? Чи можу я відмовитися від врученої бойової повістки, аргументуючи наявністю права на відстрочку, ще не оформленого?
3. Аналогічне питання до попереднього, тільки з точки зору “бронювання” як співробітника, оскільки це не розглядається самим ТЦК і відбувається автоматично: в який момент я більше не зможу бути “заброньованим” відносно вручення бойової повістки? Якщо я підпишу бойову повістку? Якщо я її просто отримаю поштою? Поки не з’явлюся за повісткою?
Дякую
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Віддалено (рекомендованим листом) військовозобов'язаному можуть відправити повістку на уточнення даних. Повістка на відправку (бойова повістка) або мобілізаційне розпорядження вручається виключно в приміщенні ТЦК.
Згідно пункту 21 постанови КМУ 560. За викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов’язані зобов’язані з’являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно пункту 28 постанови КМУ 560. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
Згідно пункту 29 постанови КМУ 560. У повістці зазначаються:
Згідно пункту 34 постанови КМУ 560. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
Згідно пункту 88 постанови КМУ 560. На основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору резервістам та військовозобов’язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у територіальному центрі комплектуванні та соціальної підтримки під особистий підпис вручається повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Згідно пункту 89 постанови КМУ 560. . У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання такої повістки або невиконання вимог щодо прибуття для відправлення до військової частини (установи) у визначений у повістці час та місце такі особи несуть відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України
Отже, законодавством не передбачено вручення повістки на відправку рекомендованим листом.
Крім того, бойову повістку має вручити лише той ТЦК, де Ви перебуваєте на військовому обліку.
Ви можете відмовитися від бойової повістки в тому випадку, коли Ви подали заяву про оформлення відстрочки, а Вам не дали скористатися своїм правом (не зареєстрували заяву, не розглянули її і т.д.)
Також буде вже запізно використовувати своє право на відстрочку в день відправки до військової частини, адже в такому випадку Ви вже матимете статус військовослужбовця.
Повістку на відправку Вам не надішлють поштою, адже це не передбачено законодавством.
Якщо у Вас ще немає оформленої відстрочки, але Ви маєте право на неї, то краще носіть з собою заяву про відстрочку та копії документів, які її підтверджують, щоб в разі зустрічі з ТЦК та при затриманні (все може бути) - Ви відразу подали документи про відстрочку.
На час розгляду заяви про про відстрочку Вас не мають права мобілізувати.
Якщо Ви отримаєте бронювання до дати вказаної в повістці на відправку - Вас не мають права мобілізувати.
Якщо Ви не з'явитеся по повістці на відправку без поважних причин - на Вас може чекати кримінальна відповідальність за статтею 336 ККУ.
Згідно частини 3 статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки АБО В БУДЬ-ЯКИЙ ІНШИЙ СПОСІБ з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Отже, якщо у Вас буде поважна причина для неявки - Вас не мають права притягнути до кримінальної відповідальності за неприбуття по бойовій повістці.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ВЕЧОРА, ОЛЕГ! Ні, бойові повістки поштою не розсилаються. Забіжу наперед і зазначу, що пряма норма пункту 88 Порядку № 560 вказує, що повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження служби - вручається під ОСОБИСТИЙ ПІДПИС. Тому ніякі поштові повістки про мобілізацію - не можуть мати місце.
Бойова повістка, також відома як мобілізаційне розпорядження, – це документ, який видається військовозобов'язаним особам для негайного призову на військову службу у зв'язку з мобілізацією.
Повістка для оновлення даних у військкоматі та повістка про мобілізацію – це зовсім різні документи. За ігнорування кожного з цих документів передбачені різні покаранняОднак, деякі публічні адвокати, на які посилаються газети, які ведуть свої блоги в Youtube, а ще кілька років тому були прокурорами, слідчими, депутатами - часто несуть нісенітниці, що будь-яку повістку можна направити поштою, в тому числі на відправку.
Я з цією думкою категорично не згоден, адже вона не грунтується на законодавстві і є довільним тлумаченням норм, які такі фахівці або не читали уважно, або просто провокатори.
Законодавство не передбачає права ТЦК направляти поштою бойові повістки. Тобто Вам можуть прислати лише повістку про виклик до ТЦК з якоїсь причини. Найбільш популярна - звірка даних.
А уже в ТЦК - вручити бойову повістку на відправку під підпис.
До цього висновку можна прийти з системного аналізу пунктів 34, 41, 82, 84, 85, 88, 89 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...
Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
{Абзац перший пункту 34 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 747 від 25.06.2024}
У разі коли резервіст або військовозобов’язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов’язаним під час уточнення облікових даних.
{Пункт 34 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 951 від 16.08.2024}
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
{Абзац третій пункту 34 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 951 від 16.08.2024}
Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов’язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
{Абзац пункту 34 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 747 від 25.06.2024, № 807 від 09.07.2024, № 1134 від 01.10.2024}
Централізований друк повісток, які сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, та направлення їх військовозобов’язаним та резервістам засобами поштового зв’язку здійснюються Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі), на підставі відповідних договорів, укладених між Міноборони, призначеним оператором поштового зв’язку та/або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі).
{Пункт 34 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 807 від 09.07.2024}
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
У разі проходження резервістами та військовозобов’язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.
82. Наказ про призов військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається:
керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи);
командиром військової частини, керівником розвідувального органу або визначеним ним керівником відповідного підрозділу розвідувального органу, Головою СБУ, його заступниками чи керівником підрозділу, органу, закладу, установи СБУ - в день призову та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).
{Пункт 82 в редакції Постанови КМ № 1130 від 01.10.2024}
Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.
ОТЖЕ, по факту ТЦК зобов"язаний видаючи наказ про призов на військову слжубу під час мобілізації - організувати ознайомлення з наказом, як у кадровому діловодстві, коли особу приймають на роботу. В той же час видається повістка на відправку так звана (див. пункт 88 Порядку).
Про призов резервіста чи військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації, на особливий період у його військово-обліковому документі робиться запис із зазначенням підстави та дати призову, скріплений гербовою печаткою та засвідчений підписом посадової особи, які здійснила призов, а також відмітка про зняття з військового обліку у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації.
{Абзац третій пункту 84 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1130 від 01.10.2024}
85. На кожного резервіста та військовозобов’язаного, який призивається на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформляється (заповнюється):
На підставі даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів або оригіналів, або нотаріально засвідчених копій документів резервіста та військовозобов’язаного до військово-облікового документа вносяться записи про число, місяць та рік народження, освіту, цивільну спеціальність, сімейний стан, військово-облікову спеціальність, прийняття військової присяги на вірність Українському народові.
88. На основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору резервістам та військовозобов’язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у територіальному центрі комплектуванні та соціальної підтримки під особистий підпис вручається повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
89. У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання такої повістки або невиконання вимог щодо прибуття для відправлення до військової частини (установи) у визначений у повістці час та місце такі особи несуть відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України.
ТОМУ, як бачите, пряма норма пункту 88 Порядку № 560 вказує, що повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження служби - вручається під ОСОБИСТИЙ ПІДПИС. Тому ніякі поштові повістки про мобілізацію - не можуть мати місце.
Щасти Вам!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олеже!
Ні, не можуть. Мобілізаційне розпорядження вручається тільки за Вашої особистої присутності в ТЦК. Поштою направляються повістки на уточнення даних та на проходження ВЛК.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
88. На основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору резервістам та військовозобов’язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у територіальному центрі комплектуванні та соціальної підтримки під особистий підпис вручається повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
1. якщо я підпишу бойову повістку?
Якщо Ви підпишете повістку, то, скорше за все, в той же день будете направлені до навчального центру, що вважатиметься початком проходження Вами військової служби.
Стаття 24 ЗУ "Про ВО та ВС". Початок, призупинення, продовження і закінчення проходження військової служби. Час та місце виконання обов’язків військової служби
1. Початком проходження військової служби вважається:
1) день відправлення у навчальну частину (центр) з територіального центру комплектування та соціальної підтримки (збірного пункту) - для громадян, направлених для проходження базової військової служби;
2) день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації;
3) день призначення на посаду курсанта закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов'язаних;
4) день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
2. якщо я її просто отримаю поштою?
Мобілізаційне розпорядження не надсилається поштою.
3. чи можу я відмовитися від врученої бойової повістки, аргументуючи наявністю права на відстрочку, ще не оформленого?
Тільки за умови, що Ви подали до ТЦК заяву на відстрочку з усіма підтверджувальними документами, а ТЦК не надало Вам можливості реалізувати право на відстрочку. Тобто, Ви повинні мати докази того, що ТЦК мав інформацію щодо Вашого права на відстрочку, коли видавав мобілізаційне розпорядження.
Відмова від мобілізаційного розпорядження потягне за собою кримінальну відповідальність за статтею 336 ККУ. Той факт, що Ви маєте підставу про відстрочки не надає Вам право на останню, допоки вона не оформлена в ТЦК.
1. якщо я підпишу бойову повістку?
До момента виданням керівником ТЦК та СП наказу про Ваш призов і до відправлення Вас у навчальний центр.
2. якщо я її просто отримаю поштою?
Не отримаєте.
Поки не з’явлюся за повісткою?
Якщо без поважної причини не з'явитесь за мобілізаційним розпорядженням маєте ризик бути притягнутим до кримінальної відповідальності за ухилення від мобілізації.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1.
ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. № 560
ПОРЯДОКпроведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:
1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;
28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
30-2. Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, можуть:
централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов’язаним та резервістам засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;
41-2. Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (у тому числі роздруковані), та повістки, оформлені на бланку, мають однакову юридичну силу.
Отже повістку про призов на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби можуть направити ПОШТОЮ.
2.
ІГНОРУВАННЯ ПОВІСТКИ (ВІДМОВА ВІД ПОВІСТКИ) МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО ОГОЛОШЕННЯ ВАС У РОЗШУК ТА ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ.
Змінами до правил поштового зв’язку Кабмін визначив, що на те, щоб забрати повістку з пошти буде надано 3 дні (якщо вона не вручена особисто). Після повернення повістки неврученою і проставлення відповідної відмітки поштою ТЦК зможе почати процедуру накладення штрафу. Таким чином, ці штрафи будуть, по суті, «заочними». При цьому постанова ТЦК є виконавчим документом. Тобто, у разі, якщо добровільно штраф, який складає від 17 тисяч грн до 25,5 тисяч грн, сплачений не буде, на ухилянтів можуть відкрити виконавчі провадження та почати стягнення з рахунків.
Відповідно до статті 308 Кодексу про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби (ДВС) за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до КУпАП штраф має бути сплачено не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови – не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Виконання постанов ТЦК про накладення адміністративних стягнень, зокрема за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, здійснюється у порядку, визначеному Законом «Про виконавче провадження».
Але спочатку треба розібратись зі шляхом, який проходить штраф від ТЦК - від "виписування" до примусового стягнення. І його я умовно поділяю на 2 етапи.
1️. ТЦК та СП виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності і дає строк на сплату штрафу (15 днів).
2️. Якщо за 15 днів штраф не сплачений, ТЦК та СП передає постанову до органів Державної виконавчої служби, де штраф подвоюється, відкривається виконавче провадження, накладаються арешти на майно та банківські рахунки.
ВАС СКОРІШЕ ЗА ВСЕ ПОДАДУТЬ У РОЗШУК, ЯК ТІЛЬКИ ТЦКСП ОТРИМАЄ ВІД УКРПОШТИ ПОВІДОМЛЕННЯ, ЩО ВАС НЕМАЄ ЗА АДРЕСОЮ, АБО ВИ НЕ З'ЯВИТИСЯ ЗА ПОВІСТКОЮ.
Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період. Тож повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років.
Згідно зі ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, за нез’явлення за викликом до ТЦК для визначення призначення у воєнний час встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17000 грн до 25500 грн.
Перелік повноважень ТЦК та СП було затверджено постановою Кабінету міністрів №154 від 23 лютого 2022 року "Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки".
Деякі повноваження передбачені також:
Адміністративні заходи ТЦКПС. Йдеться, зокрема, про звернення ТЦК до органів поліції для:
Важливо, що адміністративне затримання таких осіб здійснюється незалежно від їхнього місця перебування на військовому обліку (в такому разі особа доставляється до найближчого ТЦК та СП).
Крім того, ТЦК можуть (за необхідності) виписувати постанову про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності без складання протоколу про адміністративне правопорушення:
У разі порушення вимог щодо військового обліку, ТЦК мають право ініціювати адміністративну відповідальність. За певні порушення військового законодавства, такі як уникнення від мобілізації, військовозобов'язані можуть притягуватися до адміністративної відповідальності без складання протоколу.
ТЦК дійсно може просити поліцію затримати особу, яка не зʼявилася за повісткою. Це передбачає п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою Кабміну №1487.
НА ВАШЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ АБО НА БРОНЮВАННЮ, НІЯК НЕ ВПЛИВАЮТЬ ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ ТА СТАТУС "У РОЗШУКУ".
ВАМ ТРЕБА ВІДРАЗУ ПО ПРИБУТТІ ДО ТЦКСП ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, ДОДАВШИ ПІДТВЕРДЖУЮЧИ ДОКУМЕНТИ.
ДО ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПО ВАШІЙ ЗАЯВІ НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ВАС НЕ МАЮТЬ ПРАВА МОБІЛІЗУВАТИ.
3.
ВАС МАЮТЬ ПРАВО ЗАБРОНЮВАТИ ДО МОМЕНТУ ЗАРАХУВАННЯ ДО ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ. АЛЕ З ЧАСТИНИ ВАС ВЖЕ ТРЕБА БУДЕ ДОСТАВАТИ ЗА ДОПОМОГОЮ АДВОКАТА ЧЕРЕЗ СУДОВЕ РІШЕННЯ.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Олег!
У мене є кілька запитань:1. Якщо припустити, що мене відрахували з ВНЗ і відстрочка перестала діяти, так як я недавно пройшов ВЛК і “придатний до служби”, то, наскільки я розумію, я тепер можу отримати тільки/відразу бойову повістку. Чи можуть вручити таку повістку “віддалено”, наприклад, поштою без моєї фізичної підпису/присутності?
Ні, не можуть. Загалом хотів би внести ясність - вручити бойову повістку Вам можуть виключно у приміщенні ТЦК та СП. Робити це через АТ "Укрпошта" не будуть, як не будуть вручати бойової також і представники груп оповіщення. Вони просто напросто можуть не володіти інформацією про наявність у Вас нещодавної ВЛК. Тому бойова повістка або мобілізаційне розпорядження - виключно у приміщенні ТЦК та СП.
Втім, хотів би зауважити, за моїми останніми спостереженнями - наразі як такої бойової або МР взагалі немає. На жаль, але особу вже ніхто не відпускає додому закрити свої справи, зібрати речі і так далі. Як правило, мобілізація відбувається за один день або навіть декілька годин.
Взагалі хотів би сказати, що наразі відсутні підстави для Вашого відрахування, тому про це поки що зарано навіть думати. Чому Ви думаєте про це? У закладі освіти ведуться відповідні розмови?
Всі підстави для відрахування здобувача освіти чітко визначені чинним законодавством.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про вищу освіту
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 37-38, ст.2004)
Стаття 46. Відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів вищої освіти
1. Підставами для відрахування здобувача вищої освіти є:
1) завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою;
2) власне бажання;
3) переведення до іншого закладу освіти;
4) невиконання індивідуального навчального плану;
5) порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання;
6) інші випадки, передбачені законом.
2. Якщо, припустимо, у мене є інша підстава для відстрочки після відрахування з ВНЗ (догляд за родичем-інвалідом), у який момент я більше не зможу навіть теоретично оформити її: якщо я підпишу бойову повістку? Якщо я її просто отримаю поштою? Чи можу я відмовитися від врученої бойової повістки, аргументуючи наявністю права на відстрочку, ще не оформленого?
Поштою бойової повістки не буде, на щастя, це вже ми з'ясували. Ви можете реалізувати своє право на відстрочку до моменту, допоки Ви не будете зараховані до особового складу військової частини, тобто поки не набудете статус "військовослужбовця". Після цього ми вже можемо говорити про звільнення з військової служби на підставі не Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а на підставі Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Якщо Ви будете відрахованим, певний час Ви ще можете мати відстрочку, аж до моменту, поки вона не зникне в Резерв +. Після цього, Ви повинні направити до ТЦК документи про надання відстрочки Вам за іншою підставою.
При цьому, не так важливо зараз процес цього, як взагалі розібратися з наявність відстрочки за певною підстаавою. Про що конкретно йде мова? Яка ступінь родинних стосунків? Наявність інших осіб?
3. Аналогічне питання до попереднього, тільки з точки зору “бронювання” як співробітника, оскільки це не розглядається самим ТЦК і відбувається автоматично: в який момент я більше не зможу бути “заброньованим” відносно вручення бойової повістки? Якщо я підпишу бойову повістку? Якщо я її просто отримаю поштою? Поки не з’явлюся за повісткою?
Якщо ми говоримо про бронювання через портал "Дія", то Ви не зможете бути заброньовані за наступних моментів:
1. У Резерв + зазначено про зняття Вас з військового обліку військовозобов'язаних по причині наявності нового статусу "військовослужбовець".
Крім того, Уряд України вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних через Дію. Мова йде про постанову КМУ від 01.10.2024 № 1125. У чому вони полягають?
1. По-перше, бронювання військовозобов’язаних здійснюється за списками засобами Порталу Дія. Відтепер до такого списку включаються військовозобов’язані, які взяті на персональний військовий облік у відповідному державному органі, підприємстві, установі.
2. По-друге, щоб оформити запит на бронювання на порталі Дія роботодавці зазначатимуть додаткові відомості щодо військовозобов'язаних, зокрема:
реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі)
військово-облікова спеціальність (ВИ НЕ МАЄТЕ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВОЇ СПЕЦІАЛЬНОСТІ, ВІДПОВІДНО ВАС НЕ МОЖУТЬ ПОДАТИ НА БРОНЮВАННЯ ЧЕРЕЗ ДІЯ)
дата уточнення військово-облікових даних.
3. По-третє (ключове), у разі позитивного результату бронювання переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки, а відтак і сама відстрочка, надається лише щодо тих, хто:
перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі)
уточнив дані щодо перебування на військовому обліку до 16 липня 2024 року
не перебуває у розшуку.
ВИСНОВОК: загалом потрібно розбіратися з іншою підставою для оформлення відстрочки. Крім того, зарано говорити про можливе відрахування.
З повагою!