Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Земельне право, 28 жовтня 2024, питання №121877 500₴

скасування кадастрового номеру, якщо приватизація не здійснена

купили дачну ділянку без договору купівлі-продажу, так як ділянка не була оформлена (приватизована). розписки за продаж ніякої немає
коли почали дізнаватися чи можливо приватизувати землю - виявилося, що ділянці присвоєно кадастровий номер ще в далекому 2013 році, але реєстрація приватизації не завершена
чи можна якось скасувати присвоєння кадастрового номеру цій ділянці?
ділянка знаходиться в межах дачного кооперативу

Відповіді юристів (12)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Валентино!

    Ви взагалі ніяких документів не оформляли за земельну ділянку? Як Ви здійснили передачу коштів - готівкою чи переказом на банківський рахунок? Чи був у власника документ підтверджуючий право власності на земельну ділянку? Чи побудований будинок на земельній ділянці?

    Взагалі досить незрозуміла ситуація, адже є багато проблемних моментів.

    1. Шоб купити землю Вам потрібно було оформити у нотаріуса договір купівлі-продажу земельної ділянки. При цьому у власника повинен бути правовстановлюючий документ на земділянку (державний акт на право власності на земельну ділянку; свідоцтво про право власності; свідоцтво про право на спадщину; витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тощо) та кадастровий номер, адже відповідно до ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об’єктом цивільних прав виключно з моменту її формування .

    2. Якщо земельна ділянка ніким не приватизована, то Ви також не зможете її під час дії воєнного часу.

    19 листопада 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», яким, зокрема, внесли зміни до пп.5, п.27 розділу X Земельного кодексу України щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність.

    Цією нормою закону визначили, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності Земельним Кодексом України.

    Отже, право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність під час дії воєнного стану мають тільки громадяни України, яким на праві приватної власності належать об’єкти нерухомого майна, у тому числі індивідуальні житлові будинки, гаражі, садові будинки та інші будівлі, право власності на які оформлено згідно діючого законодавства та громадяни, яким земельні ділянки були надані до 1 січня 2002 року у користування.

    чи можна якось скасувати присвоєння кадастрового номеру цій ділянці?

    Згідно з ч. 6 ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Валентина!

    Скорше за все для скасування кадастрового номеру дачної земельної ділянки прийдеться звертатись до суду.

    Перед тим, як перейти до відповіді на Ваше питання щодо скасування кадастрового номеру, принагідно хотів дещо запитати:

    Чи входить ця ділянка до дачного кооперативу?

    Якщо входить, то чи робили Ви спроби подати заяву на вступ у члени такого ДК?

    Тепер по питанню...

    У відповідності із частиною 6 статті 16 Закону України “Про Державний земельний кадастр” кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

    Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі (необхідне я виділив жирним шрифтом):

    • поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання;
    • коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру;
    • ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

    Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

    В разі скасування - кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці, а інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

    Згідно пунктів 60 — 61 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги.

    Відповідно до статті 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування тощо.

    При тому варто мати на увазі, що зверненню до суду передує звернення до Відділу у відповідному районі Головного управління Держгеокадастру із проханням скасувати державну реєстрацію земельної ділянки. В разі відмови у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки в добровільному порядку, необхідно звертатися до суду, подавши позов до Головного управління Держгеокадастру у відповідній області про зобов‘язання вчинити дії — скасувати державну реєстрацію земельної ділянки шляхом закриття поземельної книги. Скасування державної реєстрації земельної ділянки не тягне за собою скасування права власності на земельну ділянку.

    Також, говорячи про підсудність при розгляді Вашого питання слід мати на увазі, що статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах фізичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

    Важливо: якщо спірні правовідносини виникли з питання правомірності вчинених відповідачем реєстраційних дій, здійснених на основі юридичних фактів, стосовно яких існує спір про право цивільне, то звертатися необхідно в порядку цивільного судочинства у місцевий суд, в межах якого і мають бути вирішені питання, пов‘язані із реєстрацією речових прав на спірне нерухоме майно згідно з частиною 1 статті 23 Цивільного процесуального кодексу.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Валентина Клієнт 24 дні тому

    по факту це ділянка в дачному кооперативі яка передаваласт нам за гроші (готівку) під можливість в подальшому її приватизації

    але наразі стикнулися з проблемою, що минулі господарі вже почали оформлення землі раніше і не закінчили цей процесс

    які в них ж права на цю землю наразі? якщо ними написано заяву про вихід з дачного кооперативу

    ми, в свою чергу, писали заяву на членство в дачному кооперативі та є членами цього кооперативу на данний момент

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Якщо Ви є членами цього кооперативу, то можливо, знайдуться інші шляхи вирішення цього питання. Тут треба звартатись до землевпорядника і радитись з ним з цього приводу. Істотним недоліком ситуації є те, що під час воєнного стану земля не приватизується, а на ділянці, як я зрозумів, немає жодної споруди.

      • Валентина Клієнт 22 дні тому

        є садовий будинок, але він не оформлений офіційно ( не зареєстрований

    Валентина Клієнт 24 дні тому

    питання в тому, що вони вже розпочали процесс оформления землі, але після 2013 року нічого більше не робили

    і права власності на землю в них немає , аби ми склали договір купівн

    • Дерій Владислав Олегович

      Загалом найкращим варіантом було б завершення приватизації колишніми власниками і оформлення договору купівлі продажу.

      Поки право власності на землю не оформлене, земельна ділянка вважається комунальною/державною власністю.

      Проте, під час дії воєнного стану в приватизації земельної ділянки можуть відмовити як колишнім власникам, так і Вам.

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Знову ж кажу, з урахуванням того, що Ви стали членом кооперативу, я думаю що можна вирішити питання через землеворядника, який робив технічну документацію на ділянку. В крайньому випадку можна спробувати вирішити це питання в судовому порядку, скасувавши кадастровий номер.

      Ось приклади успішного вирішення питання в суді:

      • Рішення у справі № 685/15181/18 про зобов‘язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про вилучення з Державного земельного кадастру відомостей щодо земельних ділянок з кадастровими номерами від 26.10.2018 року.
      • Рішення у справі № 673/1997/18 про скасування державної реєстрації земельної ділянки шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки
      • Рішення у справі 747/693/19 про скасування державної реєстрації земельних ділянок та визнання права власності на земельну ділянку від 21.01.2020 року.
      • Рішення у справі 683/2473/19 про скасування державної реєстрації земельної ділянки шляхом закриття поземельної книги від 09.12.2019 року.
      • Постанова Верховного Суду України у справі №826/9603/17 про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
      • Постанова Верховного Суду України у справі №369/6516/16-ц про скасування державної реєстрації земельної ділянки, скасування кадастрового номера на земельну ділянку та скасування права власності на земельну ділянку.

      У всіх наведених випадках судами зобов‘язано Головне управління Держгеокадастру скасувати державну реєстрацію земельних ділянок.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ЯКЩО ОСОБА ВЖЕ ПОЧАЛА ПРОЦЕС ПРИВАТИЗАЦІЇ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ, ІНША ОСОБА НЕ МОЖЕ ПОЧАТИ ПРОЦЕС ПРИВАТИЗАЦІЇ ЦІЄЇ САМОЇ ДІЛЯНКИ.

    ЩОБ ОТРИМАТИ ТАКЕ ПРАВО, ВАМ ПОТРІБНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ.

    ІНШИЙ ШЛЯХ - ПОПЕРЕДНІ ЗАЯВНИКИ ПОВИННІ ОФІЦІЙНО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПРИВАТИЗАЦІЇ.

    • Валентина Клієнт 24 дні тому

      вітаю

      підкажіть будь-ласка, який чином здійснюється відмова від приватизації?

      • Карпенко Андрій Володимирович

        Земельний кодекс України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року.Стаття 118. Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

        1. Громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

        До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України “Про землеустрій” технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

        ВІДМОВУ ТРЕБА ПОДАВАТИ ДО МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Частинами першою та другою статті 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

    Відповідно до статті 1 Закону України від 07 липня 2011 року №3613-VI "Про Державний земельний кадастр" державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

    За приписами частин 1, 4 та 9 статті 9 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

    Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

    Статтею 16 Закону № 3613-VI встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

    Згідно із частиною 10 статті 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

    Відповідно до частини третьої статті 5 Закону № 3613-VI Кабінет Міністрів України постановою від 17 жовтня 2012 року № 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" затвердив Порядок № 1051, який визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.

    32. Пунктом 114 Порядку № 1051 визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: 1)поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання; 2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.

    Отже державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі скасовується у разі, коли протягом одного року з дня здійснення такої реєстрації заявником не зареєстровано речове право на відповідну земельну ділянку з його вини.

    Тобто кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України