Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
В 2018 году я обратился в психиатрическую больницу с жалобами на здоровье, в начале 2019 года меня направили в ПНД, где после обследования постановили, что у меня шизотипическое расстройство личности, f21 по МКБ, на тот момент мне исполнилось 16 лет, согласно полученной справке я был полностью исключён из військового обліку. Сейчас мне 21 год, я собираюсь выезжать из страны и меня волнует несколько вопросов.
1) Когда мне исполнилось 18 лет, я изменил свою фамилию, а в справке от военкомата у меня указана старая фамилия, у меня есть документ о смене фамилии на новую и документ об исключении с військового обліку со старой фамилией, нужно ли этот документ обновлять или достаточно старого, с свидетельством о смене фамилии и моим паспортом? 2) Мне уже отвечали, что я могу выезжать за границу, но это было год тому назад, поэтому уточню снова, не поменялись ли законы 3) Мне не нужно было обновлять данные в ТЦК, если я исключён из військового обліку? 4) Какие документы мне понадобятся при пересечении границы, нужно ли какое-то специальное разрешение от военкомата или что-то в этом духе? 5) Нюанс касательно неадекватных сотрудников военкомата, могут ли меня заставить проходить ВЛК, что-то подписывать, увезти в военкомат? 6) Стоит ли сотрудникам военкомата показывать оригинал документа об исключении меня из військового обліку, если я имею опасения, что они его могут порвать?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Чи є інформація про Ваше виключення та зміну прізвища в Реєстрі "Оберіг"?
Ви можете перевірити це оформивши електронний ВОД в ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Зі зміною прізвища від Вас можуть вимагати замінити ВОД.
Згідно пункту 14 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:
Не змінились. Ви маєте право на перетин кордону як виключений з військового обліку.
Уточнювати дані Вам не потрібно було, адже відповідно до Прикінцевих та перехідних положень закону ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набув чинності 18 травня) лише громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Ні, спеціального дозволу не потрібно.
Для перетину кордону Вам необхідно підготувати такі документи:
1) закордонний паспорт;
2) військово-обліковий документ, де вказано про виключення з військового обліку. Можете роздрукувати е-ВОД з ДІЇ
3) Бажано мати при собі довідку ВЛК про виключення з військового обліку.
Якщо Вам по надуманим причинам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.
Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.
Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.
Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.
Або Ви зможете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.
Направляти на ВЛК Вас не повинні, адже Ви є невійськовозобов'язаним.
Проте, якщо відомості у Вашому ВОД відрізняються від відомостей зазначених у Реєстрі "Оберіг", то до Вас можуть бути питання зі сторони представників ТЦК.
Згідно пункту 54 постанови КМУ 560 Під час перевірки військово-облікового документа: уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов’язаний назвати своє прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), посаду, а також пред’явити посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина (посвідченням офіцера, військовим квитком) ;
поліцейські та представники органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби відрекомендовуються у порядку , визначеному наказами керівників Національної поліції та Держприкордонслужби відповідно.
У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов’язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення.
Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину. Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Отже, тепер за відмову від повістки або за відмову прослідувати до РТЦК поліцейські можуть затримати громадянина та доставити його до ТЦК.
Але, згідно статті 261 КУпАП під час затримання повинен бути складений протокол, поліцейські повинні повідомити Ваших родичів та Вашого правозахисника (або центр безоплатної правової допомоги)
Якщо не покажете оригінал - Вас притягнуть до адміністративної відповідальності.
Ви можете не передавати його в руки представникам ТЦК або вимагати розписку.
Також можете на всяк випадок зробити собі нотаріальну копію.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Благодарю за ответ! Со многим помогли прояснить ситуацию. Что касательно ВОД, перейдя по вашей ссылке, установив Резерв+, оказалось, что про меня нету данных о том, что я исключён з військового обліку, данные со старой фамилии не подтянулись автоматически, чтобы данные о моём статусе подтянулись с предыдущей фамилии, мне нужно непосредственно обращаться в ТЦК, либо можно это каким-то образом сделать онлайн? Так же, если я правильно понял, мне желательно не только иметь обновленные данные в приложении, но и иметь бумагу с подтверждением исключения меня з військового обліку, которая будет уже получена на новую фамилию? Ещё вы сказали, что при пересечении границы желательно иметь при себе справку ВЛК про исключение с військового обліку, как она должна выглядеть? У меня есть тимчасове посвідчення військовозобовьязоного, где указано, что я исключён з військового обліку, а где мне взять справку ВЛК про исключение?
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіСпочатку Ви можете рекомендованим листом направити до ТЦК, який Вас виключив з військового обліку, заяву з проханням внести відомості про Ваше виключення до Реєстру Оберіг. До заяви прикладіть копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, копію паспорта та свідоцтва про зміну прізвища.
Якщо Ваш лист проігнорують - потрібно звертатись особисто або укласти угоду з адвокатом.
Все вірно.
Вам потрібно мати паперовий військово-обліковий документ із відміткою про виключення з військового обліку.
Проте, якщо ТЦК внесе відомості про Ваше виключення в Реєстр "Оберіг" та дана інформація відображатиметься в електронному ВОД з ДІЇ, то ви можете роздрукувати його і надавати при зустрічі з ТЦК або на кордоні, адже згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Довідка військово-лікарської комісії (додаток 4) - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#n2847
Вам її повинні були видати після проходження медогляду. На даний час можете звернутись до ТЦК, щоб видав Вам дублікат довідки
Благодарю! Что вы имели ввиду под "укласти угоду з адвокатом"? Что касательно справки о ВЛК, ни мне, ни моей матери на тот момент не давали такую справку, а дали только тимчасове посвідчення військовозобовьязанного, значит она у них где-то лежит и мне её просто нужно запросить? И если я обновлю все документы на свою новую фамилию, но решу не подавать запрос о справке ВЛК, а поеду пересекать границу только с загранпаспортом, паспортом и с обновлённым тимчасовим посвідченням військовозобовьязанного, где будет указано, что я исключён, они потом проверят по базе данных это и убедятся, тогда этого может хватить для пересекания границы? Извиняюсь за столь большое количество вопросов, это были последние вопросы
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіАдвокат може подати адвокатський запит до ТЦК, щодо Вашого невключення до Реєстру "Оберіг" або фізично супроводжувати до ТЦК для зміни ВОД, щоб Вас під надуманими причинами не направили на ВЛК
Так, цілком можливо, що вона збереглася в архіві.
Довідка ВЛК не є ключовим документом, адже якщо Ви матимете відмітку про виключення з військового обліку в тимчасовому посвідченні та аналогычны відомості в Реєстрі військовозобов'язаних, то Вам повинні дозволити виїхати з України і без неї.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ярославе!
Яку саме довідку Ви маєте на увазі? Ви оновлювали дані у Резерв+? Чи підтягнулась інформація про Ваше виключення з обліку?
Навряд чи цього буде достатньо. Вам необхідно мати чинний ВОД у якому Ваші дані повинні збігатись із даними у документі, який посвідчує Вашу особу.
Єдине, що змінилось у Правилах виїзду за кордон - це вимога щодо пред'явлення військово-облікового документа при перетині кордону. Крім того, прикордонники перевірятимуть дані Вашого ВОД із даними у Єдиному реєстрі.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
"Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації.
49. У період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
50. Право на перевірку військово-облікового документа (військовооблікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов’язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі — уповноважені представники).
51. Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися:
у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України — представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби".
Все ж таки залишається питання до Вас: який ВОД Ви маєте?
Так, Вам не потрібно було оновлювати дані, оскільки Ви не перебуваєте на обліку в ТЦК.
Відповідно до Закону України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності з 18 травня цього року:
II. Прикінцеві та перехідні положення
2. Установити, що:
1) під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX:
громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України, що визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, стати на військовий облік громадян України;
громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
Ні, Вам не потрібен спеціальний дозвіл від ТЦК, оскільки останній не передбачений нормами законодавства.
Для перетину кордону Вам необхідні: закордоний паспорт, військово-обліковий документ, інформація про Ваше виключеня у Єдиному реєстрі. Також можуть виникнути питання з приводу довідки ВЛК, проте у 16 років Вам не повинні були видавати останню. Єдиними документами з приводу проходження ВЛК у Вашому випадку можуть бути витяг із книги протоколів засідань призовної комісії за результатами медичного огляду та карта медичного огляду з особової справи.
Якщо Ви маєте чинний військово-обліковий документ, в якому зазначено, що Ви виключені з військового обліку за станом здоров'я та присутня відповідна печатка, то не бачу підстави для "увезти в военкомат". Проте, будуть питання щодо відсутності даних у реєстрі.
У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов’язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.
Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Ви повинні пред'явити оригінал військово-облікового документу. Проте, законодавством не визначено, що Вам необхідно надати документ в руки уповноваженій на перевірку особі.
Відповідно до Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
52. Під час перевірки військово-облікового документа (військовооблікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації. У разі коли під час перевірки військово-облікового документа встановлено, що особа перебуває на військовому обліку в розвідувальних органах, то процес фото- і відеофіксації пред’явлення такими особами документів не здійснюється.
53. Застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, уповноваженими представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки визначається Міноборони, а органами та підрозділами поліції —МВС.
54. Під час перевірки військово-облікового документа: уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов’язаний назвати своє прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), посаду, а також пред’явити посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина (посвідченням офіцера, військовим квитком);
поліцейські та представники органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби відрекомендовуються у порядку, визначеному наказами керівників Національної поліції та Держприкордонслужби відповідно".
З повагою, адвокат Айвазян.