Задайте питання юристу

886 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Соціальне забезпечення, 07 листопада 2024, питання №122417

Страховий стаж та виплата страхового стажу

Чоловік 4 роки свого життя працював в Португалії, де роботодавець сплачував необхідні страхові внески. А решту страхового стажу для виходу на пенсію в кількості 26 років він пропрацював в Україні. Відповідно вже український роботодавець теж сплачував соціальні внески за за цього чоловіка. Сумарно виходить необхідних 30 років страхового стажу для цього чоловіка, що є мінімально необхідною умовою для виходу на пенсію та отримання пенсійного забезпечення в Україні.
Питання полягає в тому, чи може цей чоловік отримувати якусь частку пенсійного забезпечення із фонду соціального страхування Португалії (відповідна назва організації, яка займаєтсья соціальними виплатами у Португалії - Instituto da Segurança Social) ? Тобто чи може він отримувати виплати за ті 4 роки які працював в Португалії, шляхом міжнародних переказів із Португалії? Як це оформити?

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ігоре!

    Про отримання частки пенсії за кордоном Вам краще дізнатись в португальському консульстві. Що стосується врахування страхового стажу за часи, коли Ви працювали в Португалії, то згідно роз'яснень ПФУ від 27 Червня 2024:

    Верховною Радою України ухвалено 25.04.2024 за № 3674-ІХ Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» (далі – Закон 3674-ІХ), який набув чинності 23.06.2024.

    Цим Законом врегульовано питання обчислення страхового стажу громадянам України, які працювали за кордоном.

    Зокрема Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» доповнено статтею 24-1, якою передбачено що періоди трудової діяльності за межами України зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

    При цьому періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 року за межами України у республіках колишнього Союзу РСР зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, за умови нездійснення іншою державою пенсійних виплат таким особам за зазначені періоди.

    У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та органами пенсійного забезпечення іншої держави і неможливості документального підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат за зазначені періоди громадянин повідомляє про це органи Пенсійного фонду в заяві про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

    Не зараховуються до страхового стажу періоди трудової діяльності за межами України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та на тимчасово окупованих територіях України після 19 лютого 2014 року особі, яка після 19 лютого 2014 року проходила військову службу (службу) у збройних силах, органах внутрішніх справ, органах державної безпеки, поліції, інших військових формуваннях, перебувала на посадах державної служби, на посадах в органах місцевого самоврядування у відповідних органах (формуваннях) Російської Федерації, добровільно займала посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території України, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, у незаконних судових або правоохоронних органах, а також добровільно брала участь у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, утворених на тимчасово окупованій території України, та/або у збройних формуваннях держави-агресора.

    Також Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» доповнено статтею 26-1, якою визначені умови включення періодів роботи в інших державах до страхового стажу, що визначає право на пенсію.

    Так у разі відсутності необхідного страхового стажу, визначеного статтю 26 цього Закону, для визначення права на призначення пенсії за віком включаються періоди роботи особи в іншій державі (за наявності) у календарному обчисленні, за умови зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) згідно із законодавством відповідної держави. Порядок підтвердження та зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    Слід зазначити, що згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, документи, видані компетентними органами іноземних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

    Документи, складені іноземною мовою, подаються разом з їх перекладами українською мовою, засвідченими в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

    Додатково повідомляємо, що на сьогодні діють угоди (договори) укладені Україною з Республікою Болгарія, Естонською Республікою, Королівством Іспанія, Латвійською Республікою, Литовською Республікою, Республікою Польща, Португальською Республікою, Словацькою Республікою, Чеською Республікою, Азербайджанською Республікою, Республікою Молдова та Республікою Грузією та укладені колишнім СРСР з Монгольською Народною Республікою, Румунією, Угорщиною.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA