Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 07 листопада 2024, питання №122423

Що робити коли суд порушує строки розгляду справи та не повідомляє про скасування та перенос засідання?

Доброго дня, розлучаюся з чоловіком - майнових спорів немає, дітей спільних немає (є тільки мій син від попереднього шлюбу 14 років). Чоловік згоди на розлучення не дав і відмовився їхати до РАЦСу мотивуючи це тим що його загребуть ТЦК, тому звернулася до суду. Позов подано в канцелярію суда особисто 09.09.2024. В позовній заяві було прохання розгянути справу в порядку спрощеного позовного провадження. 17.09.2024 була опублікована ухвала суду про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження але з викликом сторін, також суд призначив судове засідання на 30.10.2024. Я не могла бути присутньою на тому засіданні так як в цей час вимушена була терміново змінити місце проживання задля безпеки дитини і переїхати за 700 кілометрів і тому написала заяву до суду щоб справу розглядали за моєї відсутності. 30.10 було призначене нове засідання на 21.11.2024 і мені знову прийшла повістка. Прийшлося знову писати заяву аби справу розглядали за моєї відсутності (відправила на електронну пошту суду і листом з повідомлення про отримання по Укрпошті).
Я таки додзвонилася до секретаря судді щоб дізнатися чому й досі немає ухвали по засіданню 30.10 і чому перенесли/призначили засідання на 21.11... Виявилося що суддя просто був у відпустці тому засідання скасували і перенесли з 30.10. на 21.11...Чи мали мене, незважаючи на моє прохання розглядати справу за моєї відсутності, а також і віповідача попередити що засідання переноситься???
Виходить суд зробив як мінімум 2 порушення у розгляді моєї справи???
1. Не повідомив про скасування та перенесення на іншу дату засідання
2. Порушує встановлені строки розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження ст. 275 ЦПК України, де сказано що справа розглядається не більше ніж 60 днів з дня відкриття провадження у справі
Які мої подальші дії аби пришвидшити розгляд справи?
Прикріпила пдф файли позовної заяви та ухвали суду від 17.09.2024 (важливе виділила жовтим кольором)
Заздалегідь вдячна за відповідь!

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Наталія!

    Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. (ст. 275 ЦПК України)

    З огляду на таке та згідно статті 105 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"

    " Суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності в порядку дисциплінарного провадження з таких підстав:

    2) безпідставне затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом, зволікання з виготовленням вмотивованого судового рішення, несвоєчасне надання суддею копії судового рішення для її внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень;"

    Стаття 107 того ж закону - Звернення з дисциплінарною скаргою щодо судді

    1. Право на звернення із скаргою щодо дисциплінарного проступку судді, з повідомленням про вчинення дисциплінарного проступку суддею (дисциплінарною скаргою) має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи - через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування - через своїх керівників або представників.

    Адвокат зобов’язаний перевірити факти, що можуть тягнути за собою дисциплінарну відповідальність судді, до подання відповідної дисциплінарної скарги.

    {Частина перша статті 107 в редакції Законів № 193-IX від 16.10.2019, № 1629-IX від 13.07.2021}

    2. Дисциплінарна скарга подається у письмовій формі та повинна містити такі відомості:

    1) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) скаржника, його місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв’язку;

    2) прізвище, ім’я, по батькові та посада судді (суддів), щодо якого (яких) подано скаргу;

    3) конкретні відомості про наявність у поведінці судді ознак дисциплінарного проступку, який відповідно до частини першої статті 106 цього Закону може бути підставою для дисциплінарної відповідальності судді;

    4) посилання на фактичні дані (свідчення, докази), що підтверджують зазначені скаржником відомості.

    Дисциплінарна скарга підписується скаржником із зазначенням дати її підписання.

    3. Вища рада правосуддя затверджує та розміщує на офіційному веб-порталі судової влади зразок дисциплінарної скарги.

    4. Не допускається зловживання правом звернення до органу, уповноваженого здійснювати дисциплінарне провадження, у тому числі ініціювання питання відповідальності судді без достатніх підстав, використання такого права, як засобу тиску на суддю у зв’язку зі здійсненням ним правосуддя.

    5. За подання адвокатом завідомо безпідставної дисциплінарної скарги такий адвокат може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності згідно із законом.

    6. Дисциплінарну справу щодо судді не може бути порушено за скаргою, що не містить відомостей про наявність ознак дисциплінарного проступку судді, а також за анонімними заявами та повідомленнями.

    7. У разі наявності обставин, що спричиняють виникнення сумнівів у існуванні або достовірності підпису особи, яка подала дисциплінарну скаргу, відповідний орган Вищої ради правосуддя має право запросити таку особу для підтвердження скарги.

    {Частину восьму статті 107 виключено на підставі Закону № 193-IX від 16.10.2019}

    Стаття 108 Закону - Орган, що здійснює дисциплінарне провадження щодо судді

    1. Дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють дисциплінарні палати Вищої ради правосуддя у порядку, визначеному Законом України "Про Вищу раду правосуддя", з урахуванням вимог цього Закону.

    Стаття 109. Дисциплінарне стягнення стосовно судді

    1. До суддів може застосовуватися дисциплінарне стягнення у виді:

    1) попередження;

    2) догани - з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом одного місяця;

    3) суворої догани - з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом трьох місяців;

    4) подання про тимчасове (від одного до шести місяців) відсторонення від здійснення правосуддя - з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді та обов’язковим направленням судді до Національної школи суддів України для проходження курсу підвищення кваліфікації, визначеного органом, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, та подальшим кваліфікаційним оцінюванням для підтвердження здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді;

    5) подання про переведення судді до суду нижчого рівня;

    6) подання про звільнення судді з посади.

    2. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення стосовно судді враховуються характер дисциплінарного проступку, його наслідки, особа судді, ступінь його вини, наявність інших дисциплінарних стягнень, інші обставини, що впливають на можливість притягнення судді до дисциплінарної відповідальності. Дисциплінарне стягнення застосовується з урахуванням принципу пропорційності.

    3. Дисциплінарне стягнення, визначене пунктом 1 частини першої цієї статті, не застосовується у разі вчинення суддею проступків, визначених пунктами 16-19 частини першої статті 106 цього Закону.

    4. Дисциплінарні стягнення, визначені пунктами 1-3 частини першої цієї статті, не застосовуються у разі вчинення суддею проступків, визначених пунктами 3, 10-12, 14, 15 частини першої статті 106 цього Закону.

    Дисциплінарне стягнення, визначене пунктом 5 частини першої цієї статті, не застосовується до судді вищого спеціалізованого суду. Також у порядку застосування дисциплінарного стягнення, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, не допускається переведення судді до вищого спеціалізованого суду.

    {Частину четверту статті 109 доповнено абзацом згідно із Законом № 2509-VIII від 12.07.2018}

    Дисциплінарне стягнення, визначене пунктом 4 частини першої цієї статті, може застосовуватися до судді виключно у разі вчинення проступків, визначених пунктами 1, 2, 4 та 5 частини першої статті 106 цього Закону.

    {Частину четверту статті 109 доповнено абзацом третім згідно із Законом № 3511-IX від 09.12.2023}

    5. У разі ухвалення рішення про застосування до судді дисциплінарного стягнення, що не дозволяє судді здійснювати правосуддя у відповідному суді, суддя тимчасово відстороняється від здійснення правосуддя у цьому суді з дня ухвалення рішення про застосування до нього дисциплінарного стягнення.

    6. За наявності непогашених дисциплінарних стягнень до судді має бути застосовано більш суворе дисциплінарне стягнення.

    7. Суддя, який має непогашене дисциплінарне стягнення, не може брати участі в конкурсі на зайняття посади в іншому суді.

    8. Дисциплінарне стягнення у виді подання про звільнення судді з посади застосовується у разі:

    1) вчинення суддею істотного дисциплінарного проступку, грубого чи систематичного нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді;

    2) порушення суддею обов’язку підтвердити законність джерела походження майна.

    9. Істотним дисциплінарним проступком або грубим нехтуванням обов’язками судді, що є несумісним зі статусом судді або виявляє його невідповідність займаній посаді, може бути визнаний, зокрема, будь-який з таких фактів:

    1) суддя допустив поведінку, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя, у тому числі в питаннях моралі, чесності, непідкупності, відповідності способу життя судді його статусу, дотримання інших етичних норм та стандартів поведінки, які забезпечують суспільну довіру до суду;

    2) суддя вчинив дисциплінарний проступок, маючи непогашене дисциплінарне стягнення (крім попередження чи догани), або має два непогашених дисциплінарних стягнення;

    3) установлено факт недоброчесної поведінки судді, у тому числі здійснення суддею або членами його сім’ї витрат, що перевищують доходи такого судді та доходи членів його сім’ї, законність джерел яких підтверджена; встановлення невідповідності рівня життя судді задекларованим ним та членами його сім’ї майну і доходам; використання статусу судді з метою незаконного отримання ним або третіми особами матеріальних благ або іншої вигоди;

    4) суддю визнано судом винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією;

    5) суддя не виконав вимоги рішення органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо судді, ухваленого на підставі пункту 4 частини першої цієї статті, або за результатами кваліфікаційного оцінювання, призначеного відповідно до пункту 4 частини першої цієї статті, суддя не підтвердив здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді;

    6) суддя умисно не подав декларацію доброчесності чи декларацію родинних зв’язків у встановлені строки або умисно задекларував недостовірні (в тому числі неповні) твердження у декларації доброчесності;

    7) суддя допустив інше грубе порушення закону, що підриває суспільну довіру до суду.

    10. Рішення про внесення Вищій раді правосуддя подання про звільнення судді з підстави, визначеної пунктом 2 частини восьмої цієї статті, може бути ухвалено, у разі якщо на вимогу органу, що здійснює дисциплінарне провадження, суддя не підтвердив законність джерела походження майна.

    11. Дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше трьох років із дня вчинення проступку без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці чи здійснення відповідного дисциплінарного провадження.

    12. У разі якщо рішенням Європейського суду з прав людини встановлені факти, які можуть бути підставою для застосування дисциплінарного стягнення до судді, зазначений строк обраховується з дня набуття таким рішенням Європейського суду з прав людини статусу остаточного.

    13. Інформація про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності оприлюднюється на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя та на веб-сайті суду, в якому працює суддя. Ця інформація повинна містити дані про суддю, якого притягнуто до дисциплінарної відповідальності, про накладене дисциплінарне стягнення та копію рішення органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, про накладення такого стягнення.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Наталия Клієнт 14 днів тому

    Дякую за відповідь.

    Сьогодні зареєструвалася в електронному суді і подала клопотання про пришвидшення розгляду справи посилаючись на ст. 275 ЦПК України.

    Цього достатньо чи подати ще звернення з дисциплінарною скаргою щодо судді? Чи поки почекати пару днів і у випадку якщо засідання не перенесуть на дату раніше ніж зараз зазначено і тоді подавати скаргу?

    І ще питання - хто складає і подає скаргу? Я можу особисто оформити чи на це потрібен адвокат?

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Уважно прочитайте мою відповідь, щодо порядку подання скарги там все зазначено чітко.

      Якщо Ви вже надіслали клопотання, то дочекайтесь відповіді на нього.

    Наталия Клієнт 14 днів тому

    Вже дочиталася до суті, ще раз дякую Вам


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України