Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 10 листопада 2024, питання №122561 500₴

Лист від тцк не війсковосзобов'язаному

Доброго дня. На під'їзд причепили сповіщення форми ф-22а, що мені надійшло почтове відправлення з поміткою пов. ТЦК. В мене тимчасове посвідчення(безтермінове) з поміткою непридатний до війскової служби та не війсковозобов'язаний з 2008року та штампом "знято з обліку"(данні ніде не оновлював, резерв не встановлював). На почту ще не ходив. Чи можу я відправити в ТЦК якогось листа (з повідомленням про отримання) з повісткою та нотаріально завіреною копією свого посвідчення? Не буде це ухилянням?

Відповіді юристів (17)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Вам необхідно вияснити цю ситуацію.

    Більш всього ви знаходитесь на військовому обліку згідно з даними реєстру військовозобов'язаних.

    Можливо це помилка.

    Як наслідок - можливий штраф за неявку та адміністративне затримання поліцією.

    У разі помилкових даних в реєстрі - необхідно внести зміни. Для цього необхідно звернутися до ТЦКСП з заявою.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Теймуре!

    Ви були зняті з обліку чи виключені?

    Потрібно розбиратись із цією ситуацією, оскільки повістки не надсилають невійськовозобов'язаним. Можлива ситуація, що Ви перебуваєте на обліку в ТЦК за даними Єдиного реєстру і, якщо це так, то необхідно відправляти до ТЦК заяву щодо виправлення даних у реєстрі.

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

    "1) у разі вручення повістки — особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

    2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

    день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

    день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання".

    Згідно Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

    4. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

    у паперовій формі — повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

    в електронній формі — повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

    Зміни вносяться протягом п’яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

    Чи маєте Ви можливіть прикріпити Ваше ТП до питання?

    Якщо Ви не з'явитесь за даною повісткою без поважної причини, то, скорше за все, будете притягнуті до адмінистративної відповідальності у відповідності із статтею 210-1 КУпАП. Тож, у майбутньому Вам прийдеться оскаржувати постанову керівника ТЦК у судовому порядку.

    Крім того, якщо дані у реєстрі не збігаються із даними у Вашому ВОД - це може бути проблемою при зустрічі із групами оповіщення.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Теймур Клієнт 11 днів тому

      зазначено що визнаний непридатний до в-ї служби за гр.1 ст 59б наказу МОУ№21994 та №207-1999

      в цих документах зазначено що "Непридатні до військової служби зі зняттям з військового обліку СО-7"за цим документом не було поняття виключення.

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Судячи із даних Вашого ТП Ви були все ж таки виключені з обліку, оскільки присутній запис "за статтею 37 п.6 пп.3 ЗУ "Про ВО та ВС"", хоча стаття 59 "б" Наказу МОУ № 2 не передбачала виключення, а передбачала саме зняття з обліку.

        Тож потрібно розбиратись з ТЦК. Резерв+ встановлювали? Яка інформація є в останньому?

        • Теймур Клієнт 11 днів тому

          не реєструвався, не встановлював.

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Тоді, якщо Ви не бажаєте встановлювати Резерв+ та йти особисто до ТЦК, Вам потрібно написати заяву до останнього, в якій зазначити, що Ви є невійськовозобов'язаним та виключеним з військового обліку відповідно до даних у Вашому ТП. Проте, незважаючи на це, на Вашу адресу надходять повістки, а отже, ТЦК, як орган ведення Єдиного реєстру повинен внести зміни до реєстру з приводу Вашого статуса та виключення з обліку. До заяви прикладіть копію Вашого ТП. Пакет документів необхідно направити Укрпоштою, рекомендованим листом. Раджу почати саме з направлення відповідної заяви до ТЦК поштою, а не особистої явки.

            • Теймур Клієнт 11 днів тому

              заява пишеться в довільній формі?

          • Айвазян Юрій Климентійович
            60%

            Так, заява пишеться у довільній формі. Головне зазначити у останній що Ви є невійськовозобов'язаним та попросити внести коректні дані до Єдиного державного реєстру.

            Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» зазначає наступне:

            Стаття 5:

            «8. Органами ведення Реєстру є районні (об’єднані районні), міські (районні у місті, об’єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

            9. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних».

            Стаття 9:

            1. Призовник, військовозобов’язаний та резервіст має право:

            1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;

            2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

            2. Призовник, військовозобов’язаний та резервіст зобов’язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру».

            Згідно із нормами Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

            «4. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

            у паперовій формі — повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

            в електронній формі — повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

            Зміни вносяться протягом п’яти робочих днів з дня реєстрації заяви».

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю !

    ІГНОРУВАННЯ ПОВІСТКИ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО ОГОЛОШЕННЯ ВАС У РОЗШУК ЯК УХИЛЯНТА.

    Ця ситуація склалась скоріше за все тому, що інформацію про те, що Ви виключені з вйськового обліку, не внесли в Реєстр. Листом Ви її не виправите - Вам необхідно по повістці зявитися до ТЦК та вимагати внесення коректих даних в Рестр.

    Змінами до правил поштового зв’язку Кабмін визначив, що на те, щоб забрати повістку з пошти буде надано 3 дні (якщо вона не вручена особисто). Після повернення повістки неврученою і проставлення відповідної відмітки поштою ТЦК зможе почати процедуру накладення штрафу. Таким чином, ці штрафи будуть, по суті, «заочними». При цьому постанова ТЦК є виконавчим документом. Тобто, у разі, якщо добровільно штраф, який складає від 17 тисяч грн до 25,5 тисяч грн, сплачений не буде, на ухилянтів можуть відкрити виконавчі провадження та почати стягнення з рахунків.

    Відповідно до статті 308 Кодексу про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби (ДВС) за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

    Відповідно до КУпАП штраф має бути сплачено не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови – не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

    Виконання постанов ТЦК про накладення адміністративних стягнень, зокрема за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, здійснюється у порядку, визначеному Законом «Про виконавче провадження».

    Але спочатку треба розібратись зі шляхом, який проходить штраф від ТЦК - від "виписування" до примусового стягнення. І його я умовно поділяю на 2 етапи.

    1️. ТЦК та СП виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності і дає строк на сплату штрафу (15 днів).

    2️. Якщо за 15 днів штраф не сплачений, ТЦК та СП передає постанову до органів Державної виконавчої служби, де штраф подвоюється, відкривається виконавче провадження, накладаються арешти на майно та банківські рахунки.

    ВАС СКОРІШЕ ЗА ВСЕ ПОДАДУТЬ У РОЗШУК, ЯК ТІЛЬКИ ТЦКСП ОТРИМАЄ ВІД УКРПОШТИ ПОВІДОМЛЕННЯ, ЩО ВАС НЕМАЄ ЗА АДРЕСОЮ, АБО ВИ НЕ З'ЯВИТИСЯ ЗА ПОВІСТКОЮ.

    Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період. Тож повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років.

    Згідно зі ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, за нез’явлення за викликом до ТЦК для визначення призначення у воєнний час встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17000 грн до 25500 грн.

    Перелік повноважень ТЦК та СП було затверджено постановою Кабінету міністрів №154 від 23 лютого 2022 року "Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки".

    Деякі повноваження передбачені також:

    Адміністративні заходи ТЦКПС. Йдеться, зокрема, про звернення ТЦК до органів поліції для:

    Важливо, що адміністративне затримання таких осіб здійснюється незалежно від їхнього місця перебування на військовому обліку (в такому разі особа доставляється до найближчого ТЦК та СП).

    Крім того, ТЦК можуть (за необхідності) виписувати постанову про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності без складання протоколу про адміністративне правопорушення:

    • за статтею 210 КУпАП - "Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку"
    • за статтею 210-1 КУпАП - "Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
    • за статтею 211 КУпАП - "Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності"

    У разі порушення вимог щодо військового обліку, ТЦК мають право ініціювати адміністративну відповідальність. За певні порушення військового законодавства, такі як уникнення від мобілізації, військовозобов'язані можуть притягуватися до адміністративної відповідальності без складання протоколу.

    ТЦК дійсно може просити поліцію затримати особу, яка не зʼявилася за повісткою. Це передбачає п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою Кабміну №1487.

    ПІСЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ТЦКСП ДО ПОЛІЦІЇ, ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВАС ВНОСЯТЬ ДО БАЗА "АРМОР ".

    Поліція за зверненням ТЦК здійснює адміністративне затримання та доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    В Україні створені і працюють бази МВС АРМОР, "Оберіг" і "Гарпун", де зібрані певні дані про українців.

    АРМОР – розшифровується, як Автоматизоване Робоче Місце Оперативного Робітника. Це інтегрована інформаційно-пошукова система Міністерства внутрішніх справ України, прийнята за базову у всіх обласних МВСУ з 2002 року. Автоматизовані робочі місця встановлені у міських районних відділах, Функції системи: пошукові, облікові, довідкові, прогнозуючі.

    Це внутрішня база поліції,в якій містяться дані про людей які в них адміністративні відповідальності або кримінальні. І, в принципі, вони бачать по людині, по її документах, до чого вона притягувалася, різні адміністративні правопорушення, кримінальні, а також розшук. Плюс зараз в базі АРМОР є відміточка, що людина ухилянт. Тобто, з приводу ТЦК. Але, по суті, це і є так звана база ухилянтів, в яку ТЦК подають в поліцію про розшук.

    В базу АРМОР може потрапити кожна людина, якщо вона спричинить якесь адміністративне порушення, або це буде постанови поліцейських патрульних, або це буде рішення через суд. Звичайні люди зайти і перевірити себе в базі АРМОР не можуть. Тому що це поліцейська база. Якщо у вас є адміністративні правопорушення, треба перевіряти судовий реєстр, або робити запит в поліцію, наприклад. Можна це зробити за допомогою адвоката. Робиться АДВОКАТСЬКИЙ ЗАПИТ.

    Якщо від поліції надходить відповідь, що вони не можуть цього зробити, тоді громадянину мають надіслати ще один документ — "вимогу". Це вже не рекомендація, а зобов'язання прибути до ТЦК.

    Якщо ж протягом 10 днів вимога не буде виконана, то представники ТЦК вимушені звернутися до суду з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

    Вам прийдется все це оскаржувати в судовому порядку.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Ще одне:

    Є В ВІЙСЬКОВОМУ КВИТКУ ПОЗНАЧКА ПРО ЗНЯТТЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, А Є ПРО ВИКЛЮЧЕННЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.

    Є велика різниця між цими поняттями, а також наслідками для військовозобов’язаного щодо відмітки знятий з обліку та виключений з військового обліку на підставі норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами від 18.05.2024 року та Постанови Верховної ради України № 560 від 16.05.2024 року.

    «Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.

    «Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов’язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов’язаний продовжує виконувати обовʼязки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.

    • Теймур Клієнт 11 днів тому

      зазначено що визнаний непридатний до в-ї служби за гр.1 ст 59б наказу МОУ№21994 та №207-1999в цих документах зазначено що "Непридатні до військової служби зі зняттям з військового обліку СО-7"за цим документом не було поняття виключення.

      • Карпенко Андрій Володимирович
        10%

        Ви не є війсьовозабов'язаним, але щоб не було непорозуміь, Вам птрібно з'явитися за повісткою в ТЦК та випраити інформаію в реєстрі

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    На якій підставі Вас зняли з військового обліку? Прикріпіть, будь ласка, фото відмітки у тимчасовому посвідченні.

    Якщо Ви є ВИКЛЮЧЕНИМ/ЗНЯТИМ з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу", то Ви є невійськовозобов'язаним і можете направити ТЦК лист з копією військово-облікового документа. Направляти повістки невійськовозобов'язаним - неправомірно.

    Якщо Ви не ВИКЛЮЧЕНИЙ, а лише ЗНЯТИЙ з військового обліку на підставі непридатності у мирний час та обмеженої придатності у воєнний час, то Ви вважаєтесь військовозобов'язаним.

    Вас можуть взяти (поновити) на військовому обліку згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" , в якому вказано, що "взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають громадяни України зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.

    Якщо Ви визнані обмежено придатним у військовий час, то підлягаєте медичному переогляду до 4 лютого 2025 року.

    4 травня набув чинності Закон 3621-IX https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3621-20#Text, згідно якого термін обмежено придатний вже не застосовується.

    Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону 3621-IX Установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, ПРОТЯГОМ ДЕВ'ЯТИ МІСЯЦІВ з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

    Щоб Вас не мобілізували Ви повинні мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Якщо Вам вручили повістку рекомендованим листом, то військовозобов'язаним явка обов'язкова. За неявку до ТЦК без поважної причини - можлива адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП (штраф від 17 тис грн.)

    Згідно частини 3 статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

    • перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
    • смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

    У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки АБО В БУДЬ-ЯКИЙ ІНШИЙ СПОСІБ з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

    Тобто, якщо Ви по поважним причинам не явитесь до ТЦК, наприклад, відкриєте лікарняний, то у Вас все ж таки залишається обов'язок прибути до ТЦК після закінчення лікарняного.

    Якщо Ви маєте серйозні проблеми зі здоров'ям, то можливо є шанс отримати непридатність до військової служби.

    Якщо Ви прийдете до ТЦК без права на відстрочку з підстав, які передбачені в статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, то існує великий ризик бути мобілізованим.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Теймур Клієнт 11 днів тому

      зазначено що визнаний непридатний до в-ї служби за гр.1 ст 59б наказу МОУ№21994 та №207-1999в цих документах зазначено що "Непридатні до військової служби зі зняттям з військового обліку СО-7"

      за цим документом не було поняття виключення.

      • Дерій Владислав Олегович
        30%

        Ви є невійськовозобов'язаним, адже Вас 07.07.2008 р. зняли з військового обліку на підставі пп. 3 п.6 ст. 37 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу", а це означає виключення з обліку, просто в 2008 році не було печаток зі словами "Виключено"

        Згідно п.6 ст. 37 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" в редакції 2008 року ."Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які: ...

        3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку..."

        Тому, на даний час Ви можете піти на пошту, забрати повістку та направити до ТЦК лист-повідомлення про те, що Ви є виключеним з військового обліку та вважаєтесь невійськовозобов'язаним, тому Вам не мали права направляти повістку, адже згідно п.34 постанови КМУ 560 повістковю викликаються резервісти або військовозобов’язані. Також вимагайте внесення відомостей про Ваше виключення до Реєстру "Оберіг". Прикріпіть копію тимчасового посвідчення.

        Вас не мають права притягнути Вас до адміністративної відповідальності за неявку по повістці.

        Крім того, Ваше тимчасове посвідчення військовозобов'язаного є належний ВОД, адже згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-IX військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.

        Ви реєструвались в Резерв+?

        • Теймур Клієнт 11 днів тому

          не реєструвався та не встановлював.

          • Дерій Владислав Олегович

            Ви можете сформувати електронний військово-обліковий документ через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do... і подивитись яка там є інформація в Реєстрі оберіг

            Якщо про Вас немає відомостей або Ви перебуваєте на обліку, то Вам обов'язково потрібно сповістити ТЦК про те, що Ви є невійськовозобов'язаним


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України