Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
889 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Вітаю. Мені зараз 21 рік, я тимчасово непридатний призовник, визнаний за результатами ВЛК у 2020 році у свої 17 років. Тимчасова непридатність була отримана за статтею 82 пунктом б) розладу хвороб.
1. Чи маю я право перетинати кордон?
2. Чи треба мені для цього повторно проходити ВЛК, щоб підтвердити свій статус тимчасово непридатного? І чи взагалі можливе проходження мною ВЛК до 25 років, якщо я не йду добровільно служити?
3. Якщо хворобливі прояви, описані цією статтею статтею 82 розладу хвороб, зберігаються і досі, то чи є у мене можливість отримати повторну тимчасову непридатність за пунктом б) статті 82, або є можливість отримати непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за пунктом а) статті 82? Питання щодо формулювання цих пунктів.
Я ознайомився із пунктом 2(6) Правил перетинання кордону, в якому вказано, що військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, мають право на перетин державного кордону під час воєнного стану. І зокрема у частині 1 статті 23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію зазначено, що військовозобов'язані, визнані тимчасово непридатними за станом здоров'я на термін 6-12 місяців не підлягають призову під час мобілізації.
Нюанс тут в тому, що це все описано наче для військовозобов'язаних, але я ж призовник, і чи стосується це і мене також?
І якщо стосується, то чи треба мені повторно проходити ВЛК для підтвердження чи спростування тимчасово непридатності, і чи взагалі це можливе проходження ВЛК мною, якщо 7 червня цього року Кабінет Міністрів ухвалив постанову №675, яка передбачає, що призовників до 25 років під час воєнного стану можуть направити на проходження ВЛК лише у випадку, якщо вони йдуть добровільно служити?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Єгоре!
Який Ви маєте військово-обліковий документ? Чи встановлювали Ви собі Резерв+?
Щоб перетнути кордон - Вам потрібно оформити відстрочку. А щоб її отримати потрібно, щоб ВЛК визанала Вас тимчасово непридатним на 6-12 місяців.
Про це ДПСУ наголосила у своєму роз'ясненні від 17 липня 2024 https://dpsu.gov.ua/ua/news/nayavnist-viyskovo-obl... "Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560."
у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
1) закордонний паспорт;
2) військово-обліковий документ
3) ДОВІДКУ із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ 560.
4) висновок ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців
Так як Ви є тимчасово непридатним - Вам повинні були вказати дату повторного медичного огляду.
Як призовник Ви не зможете оформити відстрочку, а без неї Вам відмовлять у перетині кордону.
Стаття 82 Розкладу хвороб передбачає недостатній фізичний розвиток, конституціональну високорослість, незбалансоване харчування.
До статті 82 включено: недостатній фізичний розвиток (слабкий розвиток м’язової системи та підшкірно-жирової клітковини), вага тіла менше 45 кг або зріст нижче 150 см; конституціональна високорослість; незбалансоване харчування Е34, Е63
а) виявлений під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом після надання відстрочки протягом одного року - Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку
б) виявлений під час прийняття на військовий облік або під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом, за відсутності патологічних змін з боку органів і систем - Тимчасово непридатні
Якщо Ви не плануєте укладати контракт на прохоходження військової служби, то скоріш за все Вас визнають тимчасово непридатним.
Щоб перетинати кордон по тимчасовій непридатності Ви повинні перебувати на військовому обліку військовозобов'язаних і мати оформлену відстрочку на підставі затвердженої довідки ВЛК про тимчасову непридатність на термін 6-12 місяців.
Ви ж являєтесь призовником, тому до Вас не застосовується стаття 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Загалом призовники не направляються на ВЛК, але Вас визнали тимчасово непридатним, тому Вам повинні були вказати дату переогляду.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Єгоре!
На який термін Вам була надана тимчасова непридатність? Який військово-обліковий документ Ви маєте?
Право на перетин кордону мають громадяни чоловічої статі у віці від 18 до 60 років за наявності підстави, перелік яких визначений Постанвою КМу №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України".
Однією з таких підстав є:
"2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил."
Отже, право на перетин кордону є у військовозобов'язаних, які мають право на відстрочку.
Статтею 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено наступне:
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
"2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)".
Тож, Ви, як призовник, який був визнаний тимчасово непридатним до проходження служби не маєте права виїзду за кордон на цій підставі.
Згідно Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
22. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку".
1. Стаття 82: передбачає недостатній фізичний розвиток, конституціональну високорослість, незбалансоване харчування.
Висновок про рівень фізичного розвитку особи з конституціональною високорослістю, з незбалансованим харчуванням дається на підставі індивідуальної оцінки ступеня розвитку м’язової системи, зросту та ваги тіла, окружності грудної клітки, ступеня вираженості підшкірно-жирової клітковини після стаціонарного обстеження з метою виключення патології (ендокринної системи, органів травлення).
Громадяни та військовослужбовці з хорошим фізичним розвитком та збалансованим харчуванням, пропорційною будовою тіла, на зріст не менше 150 см і вагою тіла 45 кг та більше, визнаються придатними до військової служби, до навчання у ВВНЗ та призначаються за видами (родами) військ, військової спеціальності відповідно до ТДВ.
Пункт а) статті 82: виявлений під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом після надання відстрочки протягом одного року.
Пункт б) статті 82: виявлений під час прийняття на військовий облік або під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом, за відсутності патологічних змін з боку органів і систем.
Отже, у 17 років Вас визнали тимчасово непридатним за графою І пункту "б" статті 82 при взятті на військовий облік. Вам повинні були надати тимчасову непридатність на рік, а після того, якщо хворобливі прояви були збережені, виключити з обліку у випадку призову на строкову службу. Тому мені не зрозуміло, на який строк Ви отримали тимчасову непридатність, оскільки вже пройшло 4 роки з медичного огляду при Вашій постановці на облік.
В тому то і питання, Єгоре, що Вас це не стосується, оскільки Ви не є військовозобов'язаним.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
1. Чи маю я право перетинати кордон?
На мій погляд, не пропустять. Все ж востаннє ВЛК Ви проходили аж у 2020 році, а тимчасової непридатності на 4 роки не видають, на жаль. Будуть вимагати проходження нової ВЛК, а далі - можливо і нададуть право на виїзд. Загалом з ВЛК 2020 року точно не пропустять, впевнений в цьому.
Якщо орієнтуватися виключно на Закон, право виїзду мають ті, хто отримав непридатність строком 6-12 місяців.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 27 січня 1995 р. № 57 Київ
Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України
2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
На мою точку зору, якщо Ви зможете отримати оригінал або засвідчену належним чином копію довідки ВЛК про непридатність на 6-12 місяців ЗАРАЗ, спробувати виїхати однозначно варто. Не факт, що пропустять, але Ви нічим не ризикуватимете, погодьтеся.
2. Чи треба мені для цього повторно проходити ВЛК, щоб підтвердити свій статус тимчасово непридатного? І чи взагалі можливе проходження мною ВЛК до 25 років, якщо я не йду добровільно служити?
Так, без нового ВЛК Вас не пропустять, це факт. Але під час дії воєнного стану направлення призовників не медичний огляд не здійснюється.
Постанова КМУ від 30.12.2022 № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів"
22. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
3. Якщо хворобливі прояви, описані цією статтею статтею 82 розладу хвороб, зберігаються і досі, то чи є у мене можливість отримати повторну тимчасову непридатність за пунктом б) статті 82, або є можливість отримати непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за пунктом а) статті 82? Питання щодо формулювання цих пунктів.
Так, є, але це доволі складне питання.
Сказати точно, яке рішення прийме ВЛК, юристи не можуть і не мають такого права, адже рішення про придатність або непридатність особи приймається виключно військово-лікарською комісією, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
ЦЕ ДУЖЕ-ДУЖЕ НЕОДНОЗНАЧНА СТАТТЯ, З ЯКОЮ НЕ ОДНОГО РАЗУ СТИКАВСЯ У СВОЇЙ ПРАКТИЦІ.
Стаття 82
Включено: недостатній фізичний розвиток (слабкий розвиток м’язової системи та підшкірно-жирової клітковини), вага тіла менше 45 кг або зріст нижче 150 см; конституціональна високорослість; незбалансоване харчування Е34, Е63
а) виявлений під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом після надання відстрочки протягом одного року
Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку
б) виявлений під час прийняття на військовий облік або під час призову на строкову військову службу та прийняття на військову службу за контрактом, за відсутності патологічних змін з боку органів і систем
Тимчасово непридатні
Нюанс тут в тому, що це все описано наче для військовозобов'язаних, але я ж призовник, і чи стосується це і мене також?
Так, стосується.І якщо стосується, то чи треба мені повторно проходити ВЛК для підтвердження чи спростування тимчасово непридатності, і чи взагалі це можливе проходження ВЛК мною, якщо 7 червня цього року Кабінет Міністрів ухвалив постанову №675, яка передбачає, що призовників до 25 років під час воєнного стану можуть направити на проходження ВЛК лише у випадку, якщо вони йдуть добровільно служити?
Без нової ВЛК у Вас шансів немає, але от чи потрібно це Вам зараз, коли ніхто Вас ні чіпає? Це дуже серйозне питання, про яке потрібно подумати.
З повагою!
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
1. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
Порядок та умови перетинання громадянами України державного кордону врегульовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені ПКМУ від 27 січня 1995 р. № 57.
Згідно п. 2-6 Правил:
У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14цих Правил.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації
«визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)».
Згідно з указом № 64/2022 у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
На мою думку, обмежена можливість виїжджати за кордон громадянам чоловічої статі "суперечить щонайменше статті 24 Конституції України".
Однак, виходячи з вищенаведеного - кордон Ви не перетнете.
2. Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
3.Ступінь придатності до військової служби, перелік хвороб, розладів здоров’я та питання проведення військової лікарської експертизи військовослужбовців регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
Згідно Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я ТДВ) (додаток 3).
При встановленні ступеня придатності до військової служби ВЛК керується Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад (Додаток 2 до Положення № 402).
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк від 1 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10 Положення № 402), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Якщо військовозобов’язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від призову на військову службу, збір), то лікар - член ВЛК ТЦК та СП направляє військовозобов’язаного на отримання відповідних медичних послуг. Після закінчення лікування військовозобов’язаний оглядається ВЛК ТЦК та СП.
До моменту проходження ВЛК ТЦКСП, я рекомендую пройти комплексне медичне обстеження, мати медичні висновки про хронічні хвороби, виписки та інші медичні документи, що характеризують Ваш стан здоров’я.
У разі незгоди з рішенням ВЛК Ви маєте право на його оскарження.
Варіантів оскарження є два: у досудовому порядку та через суд.