Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 30 листопада 2024, питання №123493

Стягнення коштів набутих без достатньої правової підстави

Доброго дня підскажіть будь ласка. Як доказати щьо батько користувався карткою сина інваліда,(на яку приходить соціальна допомога) і витрачав кошти на власні потреби в Україні в той час як син перебував за кордоном. Які необхідно зібрати докази для суда?

Відповіді юристів (2)

    Турчин Ярослав Олександрович

    Доброго дня, ЮРІЮ! А що значить користується? Навіщо було давати пін-код від картки людині, якщо не хотіли, щоб він користувався? Чому не заблокували картку та не випустили нову, до якої немає фізичного доступу у батька?

    Для доведення факту користування карткою сторонньою особою треба будуть:

    По-перше. Докази виїзду дитини за кордон (відмітка в паспорті), якшо дитині оформили СВІЙ ПАСПОРТ (у випадку коли особі менше 18 років), а не вписали в паспорт матері, або якщо дитина виїздила без закордонного паспорта - довідка з консульства / посольства України, яка фіксує факт перебування в іноземній країні.

    Відповідно до статті 38 Закону України «Про нотаріат», консульська установа вчиняє, зокрема, такі нотаріальні дії:

    - посвідчує правочини (договори, заповіти, довіреності тощо), крім іпотечних договорів, договорів про відчуження та заставу житлових будинків, квартир, дач, садових будинків, гаражів, земельних ділянок, об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості, іншого нерухомого майна, що знаходиться в Україні;

    - вживає заходів до охорони спадкового майна;

    - видає свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя;

    - засвідчує вірність копій документів і виписок з них;

    - засвідчує справжність підпису на документах;

    - засвідчує вірність перекладу документів з однієї мови на іншу;

    - засвідчує факт, що фізична особа є живою;

    - посвідчує факт перебування фізичної особи в певному місці;

    - посвідчує тотожність фізичної особи з особою, зображеною на фотокартці;

    - посвідчує час пред'явлення документів;

    - вчиняє виконавчі написи;

    - вчиняє морські протести.

    Нотаріальні дії вчиняються в день пред'явлення всіх необхідних для цього та підготовлених (надрукованих) відповідно до вимог закону документів та сплати консульського збору.

    По-друге. Крім того - треба підтвердити факт здійснення відповідних трат. У більшості випадків виписку банку можна взяти дистанційно через відповідний застосунок - Приват24, Монобанк, Ощад24 та ін.

    Для цього підійде банківська виписка із зазначенням трат, які могли бути здійснені лише в Україні. Наприклад - розрахунок у супермаркеті чи іншій торгівельній точці, кафе або ресторані з використанням картки та терміналу, зняття готівки у банкоматах, розрахунок за товари і послуги, які не є дитячими.

    По-третє. Можливо для отримання доказів потрібен буде адвокат, який надішле відповідні запити до отримувачів відповідних плат з метою повідомлення та підтвердження на що саме витрачалися гроші.

    Додатково треба буде довести, що саме така особа здійснювала витрати, бо людина може сказати банально, що картку викрали, відібрали, загубив... На жаль ганебні міжнародні платіжні системи типу VISA та MasterCard допускають витрати без введення пін-коду на суми 500 - 1000 гривень. Тому не завжди потрібно знати пін-код і гроші дійсно може витратити при загубленій картці будь-яка особа.

    Одразу скажу, якщо картку людина передала і повідомила свій пін-код сама - то притягнути до відповідальності людину буде горе-родича вкрай складно. Адже фактично особа сама надала доступ до своєї картки та повідомила пін-код, що банк забороняє робити. При цьому банк не було повідомлено про отримання доступу до рахунку відповідною особою незаконно.

    Можливим є також шлях ініціювання кримінального переслідування за неправомірний доступ до чужих грошей та банківської картки.

    Верховний Суд пояснив відповідальність тих, хто користується карткою незаконно, пославшись на позицію Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду , висловлену в постанові від 14.02.2019 у справі № 454/420/17. Судді дійшли висновку, що незаконне заволодіння банківською карткою кваліфікується за ч. 1 ст. 357 Кримінального кодексу України, як викрадення, присвоєння, вимагання офіційних документів, та карається штрафом до 50 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн) або обмеженням волі на термін до 3 років.

    Щасти Вам!

    Юрій Клієнт 5 годин тому

    Дякую велике за відповідь. Я так розумію щьо важко буде довести факт користування картою. Як можна ще доказати факт? Можливо через відеофіксацію банкомата при знятті готівки?


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024