Задайте питання юристу

884 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 03 грудня 2024, питання №123614

Позбавлення батьківських прав

Доброго вечора чи можливо позбавлення батьківських прав військовослужбовця який 10 років не цікавився життям дитини взагалі не брав участі в вихованні дитини ні фізично ні фінансово а зараз з'явився і вимагає свідоцтва про народження дітей

Відповіді юристів (7)

    Турчин Ярослав Олександрович

    Доброго вечора, пані Анастасія! У таких справах завжди дуже багато нюансів. Ви розлучені з ним? Ви подавали на аліменти? Було судове рішення? Він боржник по аліментам? Зараз такі справи через одну, бо "герої" вирішили позгадувати будучи на лікуванні про своїх дітей, щоб мати підстави звільнятися зі служби. Мало того, ці нахаби ще дозволяють собі бігати по органам опіки з вимогою - передати дитину їм, щоб вважатися батьком - опікуном.

    У Вас така особа вимагати нічого не має права, однак у ЗАГС (ДРАЦС) він може отримати дублікат свідоцтва як формально записаний батьком дитини.

    Зауважте, що горе-батько як військовослужбовець може заблокувати Ваш судовий позов про позбавлення батьківських прав, мотивуючи це тим, що він воїн і не може брати участь в суді. На жаль таку зобов"язуючу норму ще в 2022 році прийняли наші шановні законодавці у Верховній Раді. Тому бажано не повідомляти цю людину про суд, щоб він не заблокував судовий процес звернувшись до адвоката, який йому це обов"язково порадить.

    Передбачаю, що така особа хоче за допомогою дитини звільнитися з військової служби та ухилитися від конституційного обов"язку. Якщо у нього є ще дві дитини, то це цілком можливо буде йому провернути за гроші.

    При цьому він матиме надати докази того, що не має боргу по аліментам. Може за гроші так само виконавець надасть таку довідку, якщо Ви не зверталися до суду і не стягували з нього ніколи аліменти.

    Якщо вже така пісня, то щиро рекомендую стягувати з нього аліменти. Перш за все подати до суду на судовий наказ про стягнення аліментів, якщо подати позов - то він може заблокувати процес так само.

    Маю зауважити також, що позбавлення батьківства не позбавляє обов"язку сплатити аліменти, тому можна обидві речі зробити паралельно. При цьому у дитини в майбутньому не буде обов"язку утримувати цього горе-батька на старості. Та й маю сумніви, що діти будуть жити після війни в мілітаризованій Україні, а не поїдуть в Європу.

    ЩОДО ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ.

    Пункт 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України передбачає обов’язок суду зупинити провадження у справі в разі перебування сторони у складі ЗСУ або інших військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення АТО.

    Судді на жаль констатують , що ця норма є імперативною і суддя не може її ослухатись.

    Водночас, враховуючи соціальну обстановку, в одному з рішень КЦС ВС гнучко підійшов до її застосування та зробив висновок, що підстав для зупинення провадження у справі через перебування позивача в ЗСУ немає, якщо він наполягає на продовженні розгляду справи (постанова від 15 серпня 2023 року у справі № 174/760/21).

    В цій справі суд врахував, зокрема, що в трудовому спорі рішення суду першої інстанції винесено на користь військовослужбовця, клопотання про зупинення провадження в апеляції подав роботодавець, позивач хоч і перебував у лавах ЗСУ, наполягав на розгляді справи, у судових засіданнях брали участь і позивач, і його представник. З огляду на мету інституту зупинення провадження у справі КЦС ВС дійшов відповідних висновків.

    Відповідно до статті 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав якщо вони:

    1. Не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування.
    2. Ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
    3. Жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо).
    4. Є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками).
    5. Вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (примушення до праці або використання праці дитини, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, використання праці, що спричиняє істотну шкоду для здоров'я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, використанням дитячої праці в шкідливому виробництві тощо), примушують її до жебракування та бродяжництва (систематичне випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб тощо).
    6. Засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

    Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:

    • не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;
    • не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;
    • не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
    • не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
    • не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;
    • не створюють умов для отримання нею освіти.

    Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками (пункт 16 Постанови Пеленуму Верховного суду України від 30.03.2007 № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав").

    ОТЖЕ, по закону можна позбавити батьківських прав, але не скажу, що це буде прям дуже легко. Для того, щоб суд прийняв рішення - потрібна кропітка робота по збиранню доказів, показів свідків (родичі, сусіди, знайомі, інформація із закладу освіти, де дитина навчається, що батька ніколи в житті не бачили і участі не приймав).

    Ось приклад позитивного рішення суду по такій справі.

    https://reyestr.court.gov.ua/Review/47485639

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    • Хмура Анастасія Клієнт день тому

      Ні ніяких зв'язків не має взагалі рішення суду є про розлучення на аліменти не подавала

      • Турчин Ярослав Олександрович

        Ну ок. Прийдете Ви до суду. І чим Ви судді доведете, що батько не приймає участі.

        Суддя не може вірити лише Вашим словам. Бо дуже часті випадки емоційних вчинків через особисті сварки.

        Рішення суду про розлучення це добре звісно. Але формально Ви не вирішили питання з ким із Вас буде жити дитина. Це міг вирішити суд. А тепер з формальної точки зору "вінжебатько" має право претендувати на дитину. І корупційні органи опіки дуже часто цьому процесу сприяють. При цьому дуже часто зараз відходять від усталеної практики, що дитина має проживати з мамою.

        Тобто це все серйозні речі і батько приходив не просто за свідоцтвом, а має певні плани.

        • Хмура Анастасія Клієнт день тому

          Які документи докази для цього потрібні я і мій теперішній чоловік працюємо маємо будинок діти усим забезпеченні а в нього ні будинку ні дружини щей зловживає алкоголем його мобілізували місяць тому до цього часу він не з'явився

          • Турчин Ярослав Олександрович

            Якщо у Вас залишились додаткові питання непублічного характеру, то на сайті реалізовано функціонал - "Спілкуватись в чаті" навпроти прізвища кожного фахівця, який надає Вам відповідь на безкоштовне питання. При бажанні Ви можете скористатися цією опцією сайта Юристи.UA та обговорити з обраним фахівцем питання, які Вас цікавлять.

            Щасти Вам!

            З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Хмура Анастасія Клієнт день тому

    Можна перелік документів

    • Турчин Ярослав Олександрович

      Вибачте, пані Анастасія. Але такі речі вирішуються не публічно (мої відповіді може бачити в мережі інтернет необмежена кількість людей), а в індивідуальному порядку - в тому числі з урахуванням індивідуальних особливостей кожної ситуації.

      Сайт не отримує грантову допомогу ЄС чи інших організацій, а ми - юристи не є працівниками сайту на зарплатні чи волонтерами.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України