Задайте питання юристу

884 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 08 грудня 2024, питання №123790 350₴

Як анулювати повістку, видану 7 міс тому

Добрий вечір. Скажіть, будь ласка, як скасувати повістку, яка була дана в лютому 2024 року обмежено- придатному синові, якому на той момент було 24 роки. ( Втручалася на вулиці, без підтверджуючих документів з обох сторін).
На початку листопада йому надали відстрочку за 13п. ст 23. Дані оновив вчасно, в Резерв+ не в розшуку, а поліція зупинила і сказала, що в розшуку. Які наші подальші дії? Звертатися до поліції чи все ж таки у військомат? Чи передбачається за це штраф і у якому розмірі.
І ще питання, де ставити штрих код у тимчасовому посвідченні, в військоматі? ( В ТЦК відмовили ставити штрих-код).
Дякую

Відповіді юристів (5)

    Турчин Ярослав Олександрович
    14.3%

    ДОБРИЙ ВЕЧІР, пані НАТАЛІЯ!

    "Повістка не може бути оскаржена в будь-якому суді, тому що цей документ є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов’язок відповідно до закону" - Верховний Суд.

    Постанова Верховного Суду від 8 вересня 2022 року у справі № 300/1263/22 (провадження № К/990/15867/22) – https://reyestr.court.gov.ua/Review/106141195.

    Тобто, якщо обов"язок з"явитися в ТЦК був - то повістка є юридично значимою. Якщо обов"язку з"являтися в ТЦК не було - то вона юридично нікчемна.

    На жаль, у Вашому випадку вік сина не має ніякого значення, бо він був раніше визнаний ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИМ У ВОЄННИЙ ЧАС. Тобто він перескочив статус "призовник" і одразу був зарахований в ЗАПАС на випадок війни з 17/18 років (як я розумію). Зараз війна. Тому в умовах воєнного стану він обмежено придатний був до квітня 2024 року і таких осіб могли мобілізовувати без відстрочки незважаючи на вік. Вік має значення лише для придатних у 18 років. Для них дійсно має значення фактор 25/27-річного віку, бо вони до цього віку рахуються призовниками, тобто особами, які мали б бути в мирний час призвані на строкову військову службу (вона теж скасована з травня 2024 р.).

    Після квітня 2024 року статус "непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час" скасовано на законодавчому рівні. Також закон передбачає, що ТЦК зобов"язане до лютого 2025 року ПЕРЕКОМІСУВАТИ на ВЛК усіх з таким статусом за новими правилами, в тому числі надсилаючи та видаючи повістки. Дуже багато хто за новим Розписом хвороб з обмежено придатних стає придатними, або зберігають статус "обмежено придатних" в новій назві - тобто придатні до служби в ТЦК, тилових підрозділах, підрозділах забезпечення, охорони тощо.

    Незважаючи на відстрочку, Вашого сина можуть змусити пройти ВЛК, посилаючись на вимоги закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів.

    У різних ТЦК - різне бачення цього процесу. Одні стверджують, що для них Закон має більшу юридичну силу, ніж постанови КМУ, тому незважаючи на відстрочки - шлють на ВЛК. Інші включають здоровий глузд та логіку й розуміють, що ВЛК в будь-якому разі зараз чинне лише 1 рік, тому якщо у людини відстрочка, яка дає право продовжувати відстрочку більше 1 року - не займаються пустою роботою та не направляють на ВЛК. Яке ТЦК у Вас - мені невідомо.

    За неявку по повістці може бути накладено штраф за ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. ТЦК не дуже заморочуються вивченням законодавства, а тому штрафи накладають вже за ставками після травня 2024 року - тобто може бути накладено штраф 17 - 34 тисячі гривень (ст. 210 КУпАП). Щоб не платити штраф - його треба оскаржити в суді протягом 10 днів з дня отримання постанови про накладення штрафу.

    Якщо Вас не чіпають, то раніше року від дати по повістці краще в ТЦК не з"являтися, бо штраф може бути дійсно накладений за новими ставками.

    При незгоді зі штрафом - його можна оскаржувати. При цьому не підписуйте копію постанови про штраф без зазначення дати отримання копії. Бо нова шахрайська схема в ТЦК - пропонувати підписати постанову і потім вказувати дату раніше підписання, що перешкоджає оскарженню такої постанови в суді.

    Підстави оскарження різні в кожному випадку. Тож їх не зазначаю. Універсальних рецептів немає. Кожна справа і ситуація індивідуальна.

    Також щодо штрихкоду - то ТЦК їх не ставить вже з того ж травня 2024 року.

    Порядок видачі військово-облікових документів регулюється Постановою КМУ № 559 від 16.05.2024 р. "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/559-2024-%D0%B...

    Ви можете отримати електронний Військово-обліковий документ з QR-кодом через Резерв+. Він (в тому числі роздрукований) має таку саму юридичну силу як і паперовий, виданий ТЦК з 18.05.2024 р.

    Наразі в ТЦК видають такі самі, але з фото і печаткою ТЦК на стандартному аркуші (бомажці А-4).

    Звернення до поліції нічого не дасть. З розшуку знімає ТЦК.

    Вирішувати Вам. Але якщо в Резерв+ немає запису про розшук, то він або нечинний, або помилковий, або ТЦК зловживає правом і не вносить розшуки в Реєстр.

    Треба щоб ТЦК направив в поліцію лист, щоб зняли з розшуку, мотивуючи відсутністю розшуку в Резерв+.

    Враховуючи сучасний стан справ жодна особа при явці в ТЦК не може мати 100 % впевненість, що не мобілізують. Є випадки коли і виключених з обліку під час потрапляння в ТЦК змушують підписати згоду на мобілізацію.

    Тому спробуйте дистанційно вирішити проблему.

    Додатково врахуйте, що відстрочка чинна лише до чергового продовження воєнного стану Верховною Радою. Тобто кожні 3 місяці треба її продовжувати.

    Останній раз Верховна Рада України продовжила воєнний стан і мобілізацію з 10 листопада поточного року до 7 лютого 2025 року.

    По окремим підставам відстрочку зараз можна оформити в електронному вигляді через Резерв+.

    Люди з інвалідністю отримуватимуть відстрочку на рік або до кінця дії пенсійного посвідчення. Студенти, аспіранти та докторанти отримуватимуть відстрочку до кінця дії воєнного стану і мобілізації.

    Міноборони працює над тим, щоб онлайн-відстрочки були доступними і для інших категорій громадян.

    ПОРЯДОК проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 560.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Наталія!

    Скажіть, будь ласка, як скасувати повістку, яка була дана в лютому 2024 року обмежено- придатному синові, якому на той момент було 24 роки. ( Втручалася на вулиці, без підтверджуючих документів з обох сторін).

    Скасувати повістку неможливо, як і оскаржити останню.

    Верховний Суд України вкотре нагадав, що обов`язок військовозобов`язаної особи з`явитись за викликом до ТЦК установлений не повісткою, а Законом України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов’язок і військову службу". ВСУ у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду наголосив, що повістка не може бути оскаржена до суду, бо цей документ є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов`язок відповідно до Закону № 2232 (Постанова від 23 жовтня 2024 року по справі № 380/2838/24).

    Ваш син, навіть у віці 24 роки, знаходився у статусі військовозобов'язаного у зв'язку із визнанням його непридатним у мирний час та обмежено-придатним у воєнний час.

    На початку листопада йому надали відстрочку за 13п. ст 23. Дані оновив вчасно, в Резерв+ не в розшуку, а поліція зупинила і сказала, що в розшуку.

    Якщо Ваш син у розшуку, то тільки за поданням від ТЦК. Поліція не вносить дані до бази АРМОР самостійно.

    Відповідно до статті 24 Закону України "Про Національну поліцію"

    "5. За зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення".

    Які наші подальші дії? Звертатися до поліції чи все ж таки у військомат? Чи передбачається за це штраф і у якому розмірі.

    Я би радив Вам звернутись спочатку до поліції із запитом щодо причини знаходження Вашого сина у розшуку. Якщо поліція надасть відповідь, що це пов'язано із зверненням ТЦК, то далі вже прийдеться вирішувати питання саме із останнім.

    За неявку по повістці передбачений штраф за статтею 210-1 КУпАП й станом на сьогодні він становить від 17000 грн до 25500 грн. Проте, не зрозуміло, чому Ваш син не був поставлений до відома при оформленні відстрочки в ТЦК, що він порушив правила військового обліку або ж мобілізаційне законодавство?

    Проте, стаття 38 КУпАП зазначає наступне:

    "Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

    Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210 - 1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення".

    Дивно, чому ТЦК не пред'являє "претензій" до Вашого сина, а у розшук подав? Чи задавав Ваш син дане питання при оформленні відстрочки? Чи Ви тільки дізнались, що він знаходиться у розшуку?

    І ще питання, де ставити штрих код у тимчасовому посвідченні, в військоматі? ( В ТЦК відмовили ставити штрих-код).

    Взагалі, штри-код передбачений лише для ВОД нового зразка. Крім того, цей самий штрих-код, який відповідає окремому номеру запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, є в наявності у е-ВОД Вашого сина.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    85.7%
    Доброго дня!

    Чи висвічується в Резерв+ інформація про порушення правил військового обліку? Коли син оформляв відстрочку за пунктом 13 до нього були якісь питання за неявку по повістці врученій в лютому?

    1. Незалежно від віку Вашого сина він є військовозобов'язаним, адже свого часу його визнали обмежено-придатним, тому ТЦК мали право вручати йому повістку.
    2. Повістки не оскаржуються та не анулюються. Ваш син може оскаржити лише притягнення до адміністративної відповідальності (штраф) за неявку по повістці.

    Якщо син порушив правила військового обліку - його можуть притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 210 КУпАП, але:

    1. Згідно статті 38 Кодексу про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді). Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
    2. Згідно статті 8 Кодексу про адміністративні правопорушення особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

    Тобто, можна відмінити штраф у зв'язку з тим, пройшло 3 місяці або звести його розмір до мінімального, адже на 24 лютого сума штрафу становила 1700 грн.

    Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення (додаток 4) Постанова може бути оскаржена в судовому порядку, визначеному статтями 287-289 КУпАП.

    Цей процес краще не затягувати, адже штраф син може оскаржити протягом 10 днів з моменту вручення постанови про накладення штрафу.

    3. Сину не обов'язково вклеювати штрикод у паперовий військово-обліковий документ.

    Йому достатньо оформити електронний військово-обліковий документ через Резерв+ або ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do... та надавати його представникам ТЦК.

    Згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Якщо в е-ВОД не вказано про порушення правил військового обліку, то звертатись до ТЦК не потрібно, адже якби син перебував у розшуку, то поліцейські його повинні були затримати та доставити до ТЦК.

    Крім того, так як сину оформили відстрочку за пунктом 13 на початку листопада і до нього не виникло питань за повістку від лютого 2024 року, тоді Ваш син не повинен перебувати в розшуку.

    Перевірити дану інформацію можна шляхом подання письмових запитів до ТЦК та поліції.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ТЦК подає інформацію до поліції про адміністративне затримання у разі порушення правил військового обліку. Маючи відстрочку вам нічого не загрожує.

    Вас вже не мають право притягнути до відповідальності відповідно до ст.38 адміністративного кодексу.

    Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

    Вже пройшло більше трьох місяців з моменту порушення. Пропущеного строку притягнення до відповідальності.

    У разі маніпуляції працівників ТЦК не піддавайтеся на них, штраф можуть накласти лише у вашій присутності або якщо вас належним чином повідомлено про час і дату розгляду. На розгляді ви можете надавати пояснення в т.д оперуйте ст.38 адмін кодексу. Пропущеного строк.

    З досвіду скажу, що буває так, що в ТЦк просто видають папірці з реквізитами для оплати штрафу. Без протоколу і того іншого. У такому випадку просто викиньте його в смітник, тому що. Це розраховано на страх людей які готові сплачувати кошти куди їм скажуть а би їх не сипали побоюючись позбавлення відстрочки і т.д.

    Порушення правил військового обліку,не є підставою для позбавлення відстрочки. Тому вам нічого не загрожує. Маю всі необхідні знання та навички для вирішення вашого питання.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Процедури скасування повістки як і її оскарження законодавство не передбачає.

    Наявність у Вас відстрочки не звільняє Вас від обов'язку з'явитися за викликом до ТЦКСП.

    Відповідальність за Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку визначена ст. 210 КУпАП:

    «Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -

    тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

    тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

    тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    У розшук військовозобов'язаний може потрапити, якщо він порушив правила військового обліку. Приклади таких порушень:

    громадянин не став на військовий облік, коли йому виповнилося 17 років;

    громадянка з медичною чи фармацевтичною освітою не стала на військовий облік;

    громадяни, яких зняли з військового обліку, не стали на нього назад у необхідні терміни;

    громадяни, яких зняли з військового обліку, не стали на нього після 18 травня;

    громадянин не проживає за зареєстрованим місцем проживання і не повідомив про це в ТЦК;

    громадянин не з'явився по повістці в ТЦК у зазначену дату без поважних причин.

    громадянин, який отримав направлення на проходження ВЛК, відмовився проходити медкомісію або після її проходження не з'явився до ТЦК;

    громадянин не з'явився до ТЦК після отримання повістки про призов на військову службу.

    За названих Вами обставин Вам необхідно вияснити питання розшуку з ТЦКСП.

    Окрім того, якщо ви не не ухилялися від мобілізації, можна звернутися до слідчого, який ініціював розшук, із клопотанням про скасування постанови та припинення розшуку.

    У разі доведення, що повістка була вручена не належним чином, адміністративну справу можуть закрити.

    Або офіційно витребуйте постанову про оголошення у розшук та скасуовуйте її у судовому порядку.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України