Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
887 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго вечора. Підкажіть будь ласка алгоритм дій щоб подати позов до суду на орендаря.
Передісторія:
1) Договір заключили в 2023-му році (вже коли був введений військовий стан);
2) Земельна ділянка (пай) 1.73Га розташована на території зі статусом можливих бойових дій станом на 2023 рік (на момент заключення договору оренди);
3) Станом на 2024 рік , та територія і земельна ділянка має статус активних бойових дій;
4) Орендарь категорично відмовляється виплачувати орендну плату зсилаючись на форсмажор і на постанову про форс мажор від 28.02.2022 року: https://ips.ligazakon.net/document/view/MUS36779?an=1&ed=2022_02_28
5) В договорі про форс мажор є тільки про стихійні лиха і непереборну силу в наслідок стихійного лиха. А також вказано що відповідальність за пошкодження майна поділяється на двох.
Які є шанси виграти суд? Чи треба платити людині зі статусом УБД судовий збір?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (2)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Андрію!
Можу впевнено відповісти лише на одне з усіх цих питань - останнє. Людина зі статусом УБД судовий збір не платить.
Що стосується решти питань, то на моє глибоке переконання, відповідь на них одна: знайдіть нормального адвоката з досвідом роботи не меньш, як 7-8 років, і він виконає всю цю роботу.
Навряд чи, самотушки Ви впораєтесь з вирішенням Вашої проблеми навіть за умови, якщо Вам запропонують правильний алгоритм дій.
Настання форс-мажорних обставин звільняє особу виключно від відповідальності за порушення договірних зобов'язань, що встановлена договором оренди чи законом, якщо таке порушення сталося внаслідок непереборної сили. В свою чергу, звільнення від відповідальності не означає звільнення від виконання зобов'язання. Форс-мажорні обставини дають так зване «відтермінування» виконання зобов'язання без негативних наслідків - це означає, що як тільки з'явиться об'єктивна можливість, зобов'язання (сплата орендної плати) має бути виконано належним чином.
Судова практика щодо спорів, які виникають з приводу невиконання чи неналежного виконання договірних зобов'язань йде таким чином, що має бути встановлено причинно-наслідковий зв'язок між неможливістю виконання зобов'язання та обставинами непереборної сили.
Так, Верховний Суд у постанові від 1 червня 2021 року у справі №910/9258/20 та у постанові від 9 листопада 2021 року у справі №913/20/21, наголошує, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні сторона повинна довести, що ці обставини були форс-мажорними саме для даного випадку виконання зобов'язання.
Як правило положення договору оренди визначають порядок дій в умовах форс-мажорних обставин. Сторони погоджують порядок комунікації та внесення змін до договору, документи, які потрібно надати іншій стороні для підтвердження форс-мажорних обставин або ж взагалі встановлюють право на односторонню відмову у зв'язку з тривалістю дії форс-мажорних обставин. У даному випадку сторони вирішують питання оплати оренди відповідно до положень договору з урахуванням чинного законодавства.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Якщо Вам добровільно не виплачують кошти за оренду за земельмої ділянки, то потрібно звертатись до суду.
Самого листа ТПП не достатньо для підтвердження форс-мажору і вже є відповідні суддівські рішення.
В той же час згідно п. 69.14. Податкового кодексу України Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
ПРОТЕ, дане положення стосується лише земель державної власності, а у Вашому випадку орендарю потрібно довести, що виник форс мажор.
З повагою, юрист Дерій В.О.!