Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 07 січня 2025, питання №125002 1400₴

Питання на рахунок розводу

Чи може розлучитись подружжя в Україні ,якщо вони одружилися в Європі ?(обоє громадяни України )
Та чи можливе розлучення онлайн ,якщо один з подружжя закордоном а інший на війні ?

Відповіді юристів (7)

    Дерій Владислав Олегович
    14.3%

    Доброго дня, пані Аліно!

    В якій країні був укладений шлюб?

    Чи може розлучитись подружжя в Україні ,якщо вони одружилися в Європі ?(обоє громадяни України )

    Так, Ви можете розірвати шлюб в Україні, адже місце укладання шлюбу (в Україні чи за кордоном) не впливає на можливість розлучення, якщо обидва партнери є громадянами України.

    Згідно статті 58 ЗУ "Про міжнародне приватне право" шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу.

    Але, державні органи України не мають інформації щодо шлюбу укладеного за кордоном. Тому, щоб на території України використовувати свідоцтво про шлюб, видане компетентними органами іноземної країни, Вам необхідно його легалізувати - проставити апостиль та оформити нотаріальний переклад на українську мову.

    Якщо Ви уклали шлюб на території однієї з таких держав: Болгарія, Грузія, Естонія, Латвія, Литва, Македонія, Молдова, Польща, Румунія, Узбекистан, Чехія, Сербія, то Вам буде достатньо лише нотаріального перекладу на українську мову без апостиля.

    Після легалізації свідоцтва про шлюб, виданого іноземною країною, Ви можете розірвати даний шлюб в Україні.
    Та чи можливе розлучення онлайн ,якщо один з подружжя закордоном а інший на війні ?

    Так, можливе. Без повернення в Україну є такі варіанти для розлучення:

    1. Через електронний суд. Для цього необхідно подати позовну заяву до суду онлайн https://id.court.gov.ua/ Слідкувати за ходом справи можна в електронному реєстрі судових справ за своїм прізвищем, ім’ям та по-батькові. Всі додаткові заяви, такі як заява про розгляд без Вашої участі та без участі відповідача - також можна надсилати через електронний суд. Займає увесь розгляд справи від 2 до 6 місяців. Після винесення рішення Ви отримаєте оповіщення через електронний суд і саме рішення УкрПоштою на адресу Вашого проживання.

    2. Через адвоката. Ви з ним укладаєте угоду і він представляє Ваші інтереси без Вашої присутності.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    14.3%

    Доброго дня, Аліна!

    Чи може розлучитись подружжя в Україні ,якщо вони одружилися в Європі? (обоє громадяни України).

    Так, Ви маєте право розірвати шлюб в України, незважаючи на те, що останній був укладений за кордоном.

    В якій країни було укладено шлюб мід Вами та чоловіком?

    Розірвання шлюбу в Україні, якщо він був зареєстрований в Європі, не проводиться через ДРАЦС. Розірвати шлюб в Україні Ви зможете тільки у судовому порядку.

    Статтею 13 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що документи, які видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

    Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про міжнародне приватне право», шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу.

    Правові наслідки шлюбу визначаються спільним особистим законом подружжя, а за його відсутності – правом держави, у якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі, а за відсутності такого – правом, з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв’язок іншим чином (ст. 60 Закону).

    Згідно зі ст. 63 Закону, припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визначаються правом, яке діє на цей час щодо правових наслідків шлюбу.

    Та чи можливе розлучення онлайн ,якщо один з подружжя закордоном а інший на війні ?

    Так, це можливо за допомогою підсистеми "Електроний суд". У такому випадку Ви можете подати позовну заяву до суду самостійно.

    Детальні пояснення зможете знайти за посиланнями:

    https://wiki.court.gov.ua/w/Як_створити_та_подати_заяву_через_Електронний_суд

    https://court.gov.ua/archive/1647311/

    У іншому ж випадку Ви можете укласти угоду з адвокатом в Україні, якій подасть позовну заяву про розірвання шлюбу від Вас та отримає рішення суду про розірвання шлюбу, як представник.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович
    14.3%

    Доброго дня, вам треба звернутися до суду, це можно зробити через електронний кабінет на сайті судова влада або за допомогою адвоката

    Розірвання шлюбу в судовому порядку

    У випадку, коли подружжя має неповнолітніх дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, шлюб може бути розірваний лише у судовому порядку.

    Справи про розірвання шлюбу розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами в порядку окремого або позовного провадження.

    Розірвання шлюбу у порядку окремого провадження

    У порядку окремого провадження розглядаються справи про розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі.

    Справа про розірвання шлюбу за заявою особи, засудженої до позбавлення волі, може бути розглянута судом за участю представника такої особи.

    При розірванні шлюбу за спільною заявою подружжя обов'язковим є:

    • наявність згоди між дружиною та чоловіком щодо розірвання шлюбу;
    • відсутність порушень їхніх особистих та майнових прав, а також прав їхніх дітей, що підтверджується поданим разом із заявою письмового договору про те, з ким із подружжя будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений.

    Особливостями судової процедури в порядку окремого провадження є те, що суд не з’ясовує причини розлучення, не вживає заходів щодо примирення подружжя, але при цьому суд повинен перевірити відповідність умов договору інтересам дитини, а також пересвідчитись, що умови договору не порушують засади рівності прав батьків дитини.

    Вартість

    За подання заяви про розірвання шлюбу в порядку окремого провадження справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 1 січня 2024 року - 605,60 грн) (підпункт 4 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір") крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.

    Реквізити для сплати судового збору, формування квитанції або онлайн сплати судового збору на сайті "Судова влада"

    Строк розгляду

    Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви (ч.4 ст. 109 СК України). До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

    Розірвання шлюбу в порядку позовного провадження

    У порядку позовного провадження судами загальної юрисдикції розглядаються справи про розірвання шлюбу у випадках, коли один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу або ухиляється від подання спільної заяви подружжя до органу реєстрації актів цивільного стану чи суду.

    Провадження у справі відкривається судом на підставі позовної заяви (зразок), поданої одним з подружжя у встановленому порядку.

    Позови про розірвання шлюбу може підписувати та подавати і представник (постанова Верховного Суду/КЦС від 09.07.2021 у справі № 607/10879/20 )

    Розірвання шлюбу за правилами спрощеного позовного провадження

    Відповідно до частини четвертої статті 274 Цивільного процесуального кодексу України розірвання шлюбу в судовому порядку може здійснюватися за правилами спрощеного позовного провадження. Для того, щоб розірвання шлюбу здійснювалося за правилами спрощеного позовного провадження, потрібно подати клопотання у письмовій формі одночасно із поданням позовної заяви, або таке клопотання може міститися у позовній заяві (ч.1 ст. 276 ЦПК України).

    Зміна спрощеного провадження на загальне позовне провадження

    Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. За наслідками розгляду клопотання про розірвання шлюбу за правилами спрощеного позовного провадження, суд може його задовольнити і одночасно надати відповідачу строк для подання заяви із запереченням щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження. Якщо відповідач вчасно подасть обґрунтовані заперечення і суд знайде підстави для їх задоволення, то порядок розгляду справи може бути змінений на загальний та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

    Якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається (ст. 277 ЦПК України).

    Підсудність

    Справа про розірвання шлюбу розглядається судом:

    • за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача або його перебування;
    • якщо місце реєстрації проживання або перебування невідоме - за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи);
    • за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача;
    • якщо відповідач не має в Україні місця проживання чи перебування - за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні;
    • за домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них;
    • розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду, визначеним у порядку, передбаченому статтею 33 ЦПК України, одноособово.
    Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлено

    Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений будь-ким з подружжя у випадках:

    • при вагітності дружини;
    • протягом одного року після народження дитини.

    Винятки:

    1) позов може бути подано у разі, коли один з подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини (право на розірвання шлюбу за таких обставин не пов'язується з винесенням судом обвинувального вироку);

    2) позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини може бути подано, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою у встановленому порядку шляхом подання заяви про визнання батьківства;

    3) чоловік або дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

    Вартість

    За подання позовної заяви про розірвання шлюбу в порядку позовного провадження справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 1 січня 2024 року - 1211,20 грн) (підпункт 3 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір") крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.

    Строк для примирення

    У справі про розірвання шлюбу суд може зупинити розгляд справи і призначити подружжю строк для примирення, який не може перевищувати шести місяців (ч.7 ст. 240 ЦПК України).

    Вжиття судом заходів щодо примирення подружжя застосовується у випадку відсутності згоди одного з них на розірвання шлюбу за ініціативою однієї зі сторін або суду у формі відкладення розгляду справи слуханням та надання сторонам строку на примирення (пункт десятий Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя"). Якщо після закінчення призначеного судом строку примирення подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу, суд вирішує справу по суті.

    Строк розгляду справи

    Відповідно до статті 275 Цивільного процесуального кодексу України, справи в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються судом протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

    Коли шлюб вважається розірваним

    У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Якщо шлюб розривається через суд, свідоцтво про розірвання шлюбу не видається. Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили (ст.115 СК України).

    • Про державну реєстрацію розірвання шлюбу та про розірвання шлюбу, здійснене в судовому порядку, робиться відмітка в актовому записі про шлюб.

    У разі розірвання шлюбу в судовому порядку рішення суду, яке набрало законної сили, надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.

    Середницький Євгеній Вікторович
    14.3%

    Вітаю, слід зазначити, що в Україні розлучення подружжя, яке уклало шлюб за кордоном, можливе, якщо вони є громадянами України. Основні положення щодо розірвання шлюбу регулюються Сімейним кодексом України (СКУ) та міжнародними договорами.

    Можливість розлучення подружжя, яке одружилося за кордоном

    Відповідно до ст. 58 Закону України "Про міжнародне приватне право", Шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу.Шлюб між іноземцями, шлюб між іноземцем та особою без громадянства, шлюб між особами без громадянства, що укладені відповідно до права іноземної держави, є дійсними в Україні.

    Відповідно до ст. 60 Закону України "Про міжнародне приватне право" . Правові наслідки шлюбу визначаються спільним особистим законом подружжя, а за його відсутності - правом держави, у якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі, а за відсутності такого - правом, з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв’язок іншим чином.

    2. Подружжя, яке не має спільного особистого закону, може обрати право, що буде застосовуватися до правових наслідків шлюбу, якщо подружжя не має спільного місця проживання або якщо особистий закон жодного з них не збігається з правом держави їхнього спільного місця проживання.

    3. Вибір права згідно з частиною другою цієї статті обмежений лише правом особистого закону одного з подружжя без застосування частини другої статті 16 цього Закону. Угода про вибір права припиняється, якщо особистий закон подружжя стає спільним.

    Розлучення за участі одного з подружжя, який перебуває за кордоном, і іншого на війні

    Якщо обоє або один з подружжя перебуває за межами України, розлучення може бути здійснене через суд. Відповідно до ст. 110-113 СКУ, розірвання шлюбу в судовому порядку відбувається:

    o Якщо є спільні неповнолітні діти.

    o Якщо один з подружжя заперечує проти розлучення.

    Процедура онлайн розлучення:

    Подання позову до суду, один із подружжя, незалежно від свого місця перебування, може подати заяву до українського суду через адвоката або за допомогою онлайн-кабінету "Електронний суд" (законодавство передбачає можливість подачі документів в електронній формі).

    Участь через відеоконференцію: Згідно зі ст. 212 Цивільного процесуального кодексу України, Учасник справи, його представник має право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду за умови наявності в суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.

    2. Учасник справи, його представник подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.

    У заяві про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні іншого суду в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення.

    3. Суддя (суддя-доповідач) розглядає заяву учасника справи, його представника про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду без повідомлення учасників справи. За результатами розгляду заяви постановляється ухвала.

    В ухвалі про участь учасника справи, його представника у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні іншого суду зазначається суд, який має забезпечити її проведення. Копія такої ухвали негайно, але не пізніше наступного дня з дня її постановлення, надсилається учаснику справи чи його представнику відповідно та суду, який має забезпечити проведення відеоконференції.

    4. Учасник справи, його представник бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

    У разі відсутності в учасника справи, його представника засобів електронної ідентифікації, передбачених абзацом першим цієї частини, ідентифікація такої особи здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

    5. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, його представник, який подав відповідну заяву, крім випадку коли суд після призначення судового засідання чи під час такого засідання втратив технічну можливість забезпечити проведення відеоконференції.

    6. Свідок, перекладач, спеціаліст, експерт можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно у приміщенні суду.

    7. Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.

    8. Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки.

    9. Відеоконференція, в якій беруть участь учасники судового процесу, їх представники, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції долучаються до матеріалів справи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

    10. Суд у порядку, передбаченому цією статтею, за власною ініціативою або за заявою учасника судового процесу, який тримається в установі попереднього ув’язнення або в установі виконання покарань, може постановити ухвалу про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у приміщенні такої установи. При цьому дії, передбачені абзацом другим частини третьої цієї статті, здійснюються службовою особою такої установи.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    14.3%

    Вітаю Вас, Аліно!

    Чи може розлучитись подружжя в Україні ,якщо вони одружилися в Європі ?(обоє громадяни України )Та чи можливе розлучення онлайн ,якщо один з подружжя закордоном а інший на війні ?

    Якщо Ви обоє є громадянами України - так, Ви можете розлучитися в суді України. Про нормативно-правове регулювання цього - нижче.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про міжнародне приватне право

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2005, № 32, ст.422)

    Стаття 13. Визнання документів, виданих органами іноземних держав

    1. Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

    Стаття 58. Дійсність шлюбу, укладеного за межами України

    1. Шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу.

    2. Шлюб між іноземцями, шлюб між іноземцем та особою без громадянства, шлюб між особами без громадянства, що укладені відповідно до права іноземної держави, є дійсними в Україні.

    Стаття 60. Правові наслідки шлюбу

    1. Правові наслідки шлюбу визначаються спільним особистим законом подружжя, а за його відсутності - правом держави, у якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі, а за відсутності такого - правом, з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв’язок іншим чином.

    2. Подружжя, яке не має спільного особистого закону, може обрати право, що буде застосовуватися до правових наслідків шлюбу, якщо подружжя не має спільного місця проживання або якщо особистий закон жодного з них не збігається з правом держави їхнього спільного місця проживання.

    3. Вибір права згідно з частиною другою цієї статті обмежений лише правом особистого закону одного з подружжя без застосування частини другої статті 16 цього Закону. Угода про вибір права припиняється, якщо особистий закон подружжя стає спільним.

    ...

    ЩОДО ПРОЦЕДУРНИХ МОМЕНТІВ ПОДАЧІ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ДО СУДУ.

    Це можливо в таких форматах:

    1. Подача позовної заяви через систему Електронного суду - https://id.court.gov.ua/

    2. Укладення договору з адвокатом з України, який подасть позовну заяву особисто в інтересах свого клієнта. Аналогічно такий договір може укласти і Відповідач.

    3. Надіслати позовну заяву з документами, завірену електронно-цифровим підписом на електронну пошту суду.

    Для звернення до суду потрібні такі документи:

    1. Позовна заява до суду.

    2. Копія паспорта, РНОКПП ( ідентифікаційний номер) позивача.

    3. Копія паспорта РНОКПП ( ідентифікаційний номер) відповідача ( при наявності).

    4. Свідоцтво про шлюб.

    5. Копія свідоцтва про народження дитини (дітей).

    6. Копія позовної заяви з додатками для відповідача.

    7. Квитанція про сплату судового збору (1211,20 грн).

    Після подання позовної заяви відслідкувати дату реєстрації, дізнатися номер справи та дату судового засідання можна на сайті «Судова влада України».

    Після отримання позовної заяви суд приймає до розгляду на призначає дату судового засідання.

    Якщо один з подружжя перебуває за кордоном, то можливо:

    1. Не брати участь у судовому засіданні, заздалегідь попередивши про це суд шляхом надсилання заяви про розгляд справи без участі позивача/відповідача, зазначити в заяві про підтримку позовних вимог у повному обсязі.

    2. Взяти участь у судовому засіданні за допомогою адвоката, який як представник позивача/відповідача, представляє інтереси сторони на підставі відповідних документів.

    3. Особисто взяти участь в режимі відеоконференції.

    Для цього за 5 днів до призначеної дати засідання подається клопотання через підсистему «Електронний суд» або надсилається на електронну пошту завірене ЕЦП клопотання про участь позивача/відповідача в судовому засіданні в режимі відеоконференції. У той же час копія такого клопотання повинна бути направлена іншій стороні та доказ направлення надсилається до суду разом із клопотанням. Суд розглядає клопотання та заздалегідь повідомляє учасника процесу про технічну можливість розглядати справу з використанням відеозв’язку.

    Отримати судове рішення можливо:

    • при особистому зверненні до суду (необхідно подати заяву про видання копії судового рішення, яке набрало законної сили, та отримати рішення в цивільній канцелярії суду);
    • шляхом направлення заяви про видання судового рішення, підписаної ЕЦП, на електронну пошту суду;
    • в особистому кабінеті підсистеми «Електронний суд»;
    • у застосунку ДІЯ.

    Завершальна стадія розірвання шлюбу – це реєстрація розірвання шлюбу в органах ДРАЦС.

    Якщо подружжям було подано спільну заяву про розірвання шлюбу, державна реєстрація розірвання шлюбу здійснюється органами ДРАЦС після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо заява не була відкликана у присутності хоча б одного з подружжя.

    Якщо подружжя через поважну причину не може з'явитися до відділу ДРАЦС в установлений день, строк такої реєстрації на прохання подружжя може бути перенесений на інший день, але не пізніше одного року з дня подання заяви.

    Якщо подружжя не з'явилося для проведення державної реєстрації розірвання шлюбу і не повідомило про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.

    У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється в день набрання чинності судовим рішенням.

    Рішення суду про розірвання шлюбу надсилається судом до відділу ДРАЦС за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.

    https://unba.org.ua/news/9139-rozirvannya-shlyubu-...

    З повагою! Успіхів Вам!

    Турчин Ярослав Олексійович
    14.3%

    ДОБРОГО РАНКУ, пані АЛІНО! Така можливість є. Але треба враховувати певні юридичні та технічні нюанси. Треба розуміти в якій країні Ви укладали шлюб, щоб точно дати відповідь. Наприклад для Польші або Чехії не треба "Апостиль" на офіційних документах, а для Канади чи Великобританії, Франції, Німеччини - треба.

    Єдиний варіант - звернення до суду з позовом про розірвання шлюбу, оскільки дистанційне розлучення через органи ДРАЦС дуууже проблематичні. Особливо в умовах коли з 18 грудня 2024 року пошкоджено Державний реєстр актів цивільного стану громадян України та ряд інших реєстрів сфери управління Міністерства юстиції України і коли його відновлять та чи відновлять взагалі - ніхто Вам зараз не скаже.

    По-перше. Легалізація свідоцтва про шлюб та його визнання в Україні.

    Ваше свідоцтво про шлюб має бути належним чином легалізоване в Україні відповдіно до вимог статті 13 Закону України "Про міжнародне приватне право". Лише тоді воно по закону може бути визнане в Україні, в тому числі українським судом. Країни, з яких не треба легалізацію - я зазначив вище. На жаль Ви не зазначили в якій країні одружилися, тому складно сказати точно.

    На території Болгарії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Сербії та Чехії приймають всі види офіційних документів без консульської легалізації або засвідчення апостилем. Це незалежно від того, якими органами України вони видані і з якою метою. Така сама ситуація із документами, які видані цими країнами при їх використанні в Україні.

    Так само офіційні документи звільняються від потреби легалізації в державах-членах СНД. Це передбачено Конвенцією про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року.

    Повний перелік країн, де не потрібен апостиль: Азербайджан, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Литва, Естонія, Латвія, Чехія, Угорщина, Польща, Монголія, Македонією, В′єтнам та Китай.

    Також в будь-якому разі таке свідоцтво має бути перекладене на українську мову (це допомагають зробити бюро перекладу). Підпис перекладача посвідчується нотаріально - нотаріусом в Україні.

    Якщо Апостиль не треба, то потрібен буде лише переклад.

    По-друге. Вимоги законодавства щодо визнання та розірвання шлюбу в Україні.

    Згідно зі статтею 24 Сімейного кодексу України та з урахуванням статті 51 Конституції України,шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

    Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про міжнародне приватне право", Шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу.

    Згідно зі статтею 63 цього ж Закону, Припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визначаються правом, яке діє на цей час щодо правових наслідків шлюбу.

    Правові наслідки шлюбу визначаються статтею 60 Закону України "Про міжнародне приватне право".

    Стаття 60. Правові наслідки шлюбу

    1. Правові наслідки шлюбу визначаються спільним особистим законом подружжя, а за його відсутності - правом держави, у якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі, а за відсутності такого - правом, з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв’язок іншим чином.

    2. Подружжя, яке не має спільного особистого закону, може обрати право, що буде застосовуватися до правових наслідків шлюбу, якщо подружжя не має спільного місця проживання або якщо особистий закон жодного з них не збігається з правом держави їхнього спільного місця проживання.

    3. Вибір права згідно з частиною другою цієї статті обмежений лише правом особистого закону одного з подружжя без застосування частини другої статті 16 цього Закону. Угода про вибір права припиняється, якщо особистий закон подружжя стає спільним.

    ОТЖЕ, згідно з ч. 1 ст. 60 Закону, Правові наслідки шлюбу визначаються спільним особистим законом подружж тобто правом тієї держави, громадянами якої вони є одночасно.

    Відповідно до частини третьої статті 105 Сімейного кодексу України, шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 цього Кодексу.

    Частиною другою статті 112 СК України встановлено, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них,що мають істотне значення.

    Згідно зі статтею 113 СК України особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.

    У зв'язку з цим у заяві про розірвання шлюбу така особа повинна зазначити свою позицію щодо залишення цього прізвища чи відновлення дошлюбного.

    Про залишення прізвища чи про відновлення дошлюбного при розірванні шлюбу у судовому порядку зазначається у рішенні суду.

    Відповідно до частини першої статті 27 Цивільного процесуального кодексу України позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

    Тому бажано, щоб у сторін було зареєстроване місце проживання в Україні. Якщо такого немає, потрібна буде довідка з місця роботи, яка доводить адресу перебування в Україні для відповідача.

    По-третє. ДИСТАНЦІЙНИЙ СПОСІБ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ щодо розірвання шлюбу.

    Найзручніший спосіб звернутися до суду - це система "Електронний суд".

    https://cabinet.court.gov.ua/

    Через неї можна створювати та безкоштовно і швидко подавати до суду й сторонам справ документи по судовим справам, в тому числі позовні заяви та інші. Також через цю систему можна безкоштовно оформити довіреність на представництво інтересів в суді для свого представника.

    Реєстрація, авторизація та подання документів здійснюється шляхом підписання їх власним Електронним цифровим підписом.

    Бажано, щоб обидві сторони мали свої облікові записи у системі "Електронний суд". Тоді не буде жодної мороки з рудиментарним обміном документами під назвою УДППЗ "Укрпошта", що на відміну від електронного способу - не безкоштовно та й займає час.

    Щиро не рекомендую в електронному суді використовувати ДІЯ.Підпис, адже він не дуже надійний і часто видає помилки при підписанні документів у кілька етапів. Краще тоді використовувати безкоштовний файловий підпис ПриватБанк або ВчасноСервіс.

    Відповідно до пункту 29 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої Ради Правосуддя від 17.08.2021№ 1845/0/15-21, «у разі подання до суду документів в електронній формі учасник зобов'язаний у випадках, визначених процесуальним законодавством, надати доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.

    У випадку, коли інший учасник справи відповідно до внесених ідентифікаційних даних про нього має зареєстрований Електронний кабінет, функціонал Електронного суду в автоматичному режимі надає суду та учаснику справи доказ надсилання до Електронних кабінетів інших учасників справи поданих до суду документів.»

    По-четверте. ЯК ПРОВЕСТИ СУД ШВИДКО.

    Суд може тривати значний час, якщо інша сторона по справі не з"являється і не повідомляє про себе.

    У випадках коли обидва з подружжя згідні на розлучення - то процес можна значно пришвидшити.

    Якщо Ви подали позов до суду, то щоб питання вирішилося швидше - можна, щоб відповідач подав до суду заяву про визнання позову. Це знімає питання затягування процесу судом.

    Як правило справи тривають кілька місяців. У минулому році вклався в рекордний місяць, але це скоріше виключення з правила, бо суди дуже завантажені зараз. + фактор новорічних свят і території суду за місцем реєстрації відповідача. Суди почнуть нормально працювати десь з 15-20 січня.

    Після ухвалення судового рішення - суд направляє його до органів ДРАЦС для внесення відомостей про розлучення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

    Через місяць з дати прийняття рішення - воно набирає законної сили.

    Бажано звертатися до суду від імені дружини, бо якщо позов подає чоловік - суди, на жаль, ставляться упередженіше. Всьому виною мобілізаційна вакханалія всередині країни. Усі бачать в чоловіках - ухилянтів та злочинців, які щось державі завжди винні.

    Але тут все залежить від Вашої мети та наявності узгодженої позиції з чоловіком. Доводиться на практиці розв"язувати різні задачі.

    Ось останні приклади справ, де я виступав представником позивача.

    Позов про розірвання шлюбу громадянина України (реєстрація на ТОТ, статус ВПО), що зараз проживає в Канаді до громадянки України, яка зараз проживає в Європейському Союзі.

    Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 04.12.2024 р. позов задоволено, шлюб розірвано. Рішення набрало законної сили з 06.01.2025 р.

    https://reyestr.court.gov.ua/Review/123489127

    Позов про розірвання шлюбу громадянки України (реєстрація в м. Києві) до громадянина України (реєстрація в м. Києві), який зараз проживає в США.

    Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 21.03.2024 р. позов задоволено, шлюб розірвано. Рішення набрало законної сили з 24.06.2024 р. Також судом ухвалено додаткове судове рішення щодо повернення дружині дошлюбного прізвища.

    https://reyestr.court.gov.ua/Review/119200601

    https://reyestr.court.gov.ua/Review/122643891

    Позов про розірвання шлюбу громадянина України (реєстрація на ТОТ, проживає в Італії) до громадянки України, яка зараз проживає на ТОТ Херсонської області та зв"язок з якою втрачено.

    Заочним рішенням Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 03.07.2024 р. позов задоволено, шлюб розірвано. Рішення набрало законної сили з 05.08.2024 р.

    https://reyestr.court.gov.ua/Review/120174692

    Позов про розірвання шлюбу громадянки України (реєстрація в м.Харкові) до громадянина України (реєстрація в м. Харкові), які обидвоє проживають у Польші. Суддя консервативних поглядів спочатку не хотіла приймати справу до розгляду, вимагаючи оригінал свідоцтва про шлюб. Після мого процесуального втручання провадження було відкрито, а справу розглянуто та вирішено по суті.

    Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 12.01.2024 р. позов задоволено, шлюб розірвано. Рішення набрало законної сили 15.02.2024 р.

    https://reyestr.court.gov.ua/Review/116282042

    Але ці всі справи стосувалися розлучення на підставі українського свідоцтва.

    Справи подібні до Вашої теж супруводжував. Але подібні або такі ж випадки виникають не так часто.

    Наприклад.

    Позивач звернувся до суду з позовом до своєї дружини щодо розірвання шлюбу укладеного у відділі РАГСУ м. Тбілісі (Грузинська РСР) у1967 році. Позивач в 1990 році переїхав до України, оселившись в Дніпропетровську. А дружина залишилася жити в Грузії.

    Рішенням Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 6 червня 2019 року, яке набрало законної сили з 9 липня 2019 року, позов задоволено повністю. Шлюб розірвано.

    https://reyestr.court.gov.ua/Review/82453581

    ОТЖЕ, як бачите - нічого особливо складного в даному питанні немає. Але швидко і без нервів процес виглядає як правило лише у спеціалістів. Бо не завжди суд навіть захоче відкривати справу, знайшовши десятки зауважень до позовної заяви та документів.

    Судовий збір у 2025 році за звернення до суду з позовом про розірвання шлюбу через систему "Електронний суд" становить - 968,96 грн. Через інші засоби - безпосередньо до суду або через пошту - 1211,20 грн.

    Щасти Вам у вирішенні даного питання якомога швидше та без зайвих нервів і витрат!

    З повагою та розумінням, Ярослав Турчин

    Богун Сергій Павлович
    14.3%

    Доброго дня.

    Відповідно до ст. 58 Закону України "Про Міжнародне приватне право України" шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу. Шлюб між іноземцями, шлюб між іноземцем та особою без громадянства, шлюб між особами без громадянства, що укладені відповідно до права іноземної держави, є дійсними в Україні.

    Згідно ст. 63 Закону України "Про Міжнародне приватне право України" припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визначаються правом, яке діє на цей час щодо правових наслідків шлюбу.

    Процедура легалізації в Україні свідоцтва про укладення шлюбу або розірвання шлюбу, або рішення суду про розірвання шлюбу, скоєних за кордоном, відбувається на підставі Інструкції про порядок консульської легалізації офіційних документів в Україні і за кордоном (затв. Наказом МЗС України №113 від 04.06.2002 р.).

    Відповідно до наказу Мін`юсту №52/5 від 18.10.2000 р. (в ред. від 18.11.2003 р. №140/5) "Про затвердження Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні", документи, видані компетентними органами іноземних держав, що свідчать акти цивільного стану, вчинені за межами України за законами іноземних держав, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана ВР України.

    Частиною 4 статті 56 Сімейного кодексу України передбачено, що кожен з подружжя має право припинити шлюбні відносини.

    За змістом ч.2 ст.104, ст.110 СК України шлюб припиняється внаслідок його розірвання. Позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя.

    Розірвання шлюбу в судовому порядку відбувається, якщо:

    • у подружжя є спільні неповнолітні діти;

    • відсутня згода на розірвання шлюбу одного з подружжя або її неможливо отримати.

    У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Свідоцтво про розірвання шлюбу в такому випадку не видається (ст. 114 Сімейного кодексу України).

    Нормативно-правовим актом, що регулює питання звернення до місцевого загального суду є Цивільний процесуальний кодекс України (ЦПК). Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

    Позов пред’являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, де вона реєструється, оформлюється і передається судді в порядку черговості (ч. 1 ст. 184 ЦПК).

    Відповідно до ч. 2 ст. 175 ЦПК позовна заява повинна бути підписана особою, яка її подає, або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи із зазначенням дати її подання.

    Подання позовної заяви може Вами бути здійснене особисто поштою (письмова форма), через підсистему "Електронний суд" (електронна форма) або Вашим представником на підставі довіреності (письмова форма).

    Справи про розірвання шлюбу можуть розглядатись судом у спрощеному позовному провадженні (без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше). Тобто без Вашої фізичної присутності.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 0 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025