Задайте питання юристу

888 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 07 січня 2025, питання №125012 650₴

Не отримала водійських прав , через те що на мій транспортний засіб були штрафи ,які я не виконувала .

Доброго вечора. Сьогодні хотіла замінити свої тимчасові водійські права на постійні. Нажаль цього не вдалось зробити , оскільки було виявлено 4 штрафи . Вони усі оплачені. Один здійсненний мною інші моїми родичами ,вони брали в користуванню мою машину ,яка документально зареєстрована на мене. Три штрафи прийшли в дію я їх оплатила . Один оплатив водій на місці коли зупинила поліція. Підкажіть чи можливо довести що тільки моє одне порушення і все-таки отримати права ,і як саме це зробити. Дякую.

Відповіді юристів (3)

    Дерій Владислав Олегович
    24.9%

    Доброго дня!

    Чи призначали Ви належного користувача на час користування авто? Як давно штрафи були оплачені?

    Сьогодні хотіла замінити свої тимчасові водійські права на постійні. Нажаль цього не вдалось зробити , оскільки було виявлено 4 штрафи . Вони усі оплачені.

    На жаль, якщо у Вас є 4 штрафи за порушення ПДР, то Вам не обміняють посвідчення водія без складання теоретичного та практичного іспитів, адже згідно пункту 25-1 Постанови КМУ від 8 травня 1993 року № 340 обмін посвідчення водія, виданого особі вперше, проводиться без складання іспитів за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі такого посвідчення не більше ДВОХ адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та не вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України.

    Підкажіть чи можливо довести що тільки моє одне порушення і все-таки отримати права ,і як саме це зробити.

    Можна спробувати вирішити дане питання у судовому порядку.

    Згідно частини 1 статті 14-2 КУпАП

    Адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі (за допомогою технічних засобів - приладів контролю за дотриманням правил дорожнього руху з функціями фото-, відеофіксації, які функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису) (за допомогою технічних засобів з функціями запису, зберігання, відтворення і передачі фото-, відеоінформації), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

    Відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), у випадках, передбачених статтею 279-3 цього Кодексу.

    Згідно статті 279-3 КУпАП

    Відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою по справі про адміністративне правопорушення законної сили:

    • ця особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу;
    • особа, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.

    У випадках звільнення відповідальної особи, зазначеної у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, від адміністративної відповідальності на підставі:

    • абзацу другого частини першої цієї статті - винесена стосовно відповідальної особи, зазначеної у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності скасовується тим органом (посадовою особою), який її виніс;
    • абзацу третього частини першої цієї статті - до винесеної постанови стосовно відповідальної особи, зазначеної у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, вносяться зміни щодо визначення суб’єктом правопорушення особи, яка фактично керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, зафіксованого в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису).

    ОТЖЕ, відповідальність за порушення ПДР зафіксовані в автоматичному режимі несе власник авто або належний користувач, який був внесений до Єдиного державного реєстру транспортних засобів. При цьому до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення повинна залучатися особа, яка вчинила правопорушення.

    Тому родич повинен звернутися із заявою та квитанціями про сплату штрафу до поліції та повідомити, що це він був порушником правил дорожнього руху зафіксованих в автоматичному режимі. Поліцейські повинні внести зміни до постанови про адмінправопорушення і замінити дані порушника. Проте якщо вже пройшло 20 ДНІВ з дня вчинення правопорушення або з дня набрання постановою по справі про адміністративне правопорушення законної сили - то родичу можуть відмовити у цьому. В такому випадку питання Вам потрібно вирішувати вже в судовому порядку та визнавати, що порушення правил дорожнього руху порушували не Ви, а інший водій.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович
    50%

    Доброго дня, вже запізно щось робити.

    Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, строк може бути продовжено, але поважну причину треба довести документально.

    Це вам на майбутнє.

    ви надаєте свою автівку в користування іншій особі, але вона порушила правила дорожнього руху, і повідомлення про штрафи прийшли до вас. Аби за правопорушення відповідав не власник транспортного засобу, а той, хто був за кермом, варто призначити належного користувача, або ж, як кажуть у народі, — «пошерити» авто.

    Належний користувач — це фізична особа, яка на законних підставах керує транспортним засобом, який їй не належить. І несе відповідальність зокрема за порушення ПДР.

    Оформити статус належного користувача можна у будь-якому сервісному центрі МВС або ж онлайн — через Кабінет водія або застосунок Дія.

    У Кабінеті водія для власника знадобиться свідоцтво про реєстрацію авто, а кандидат на належного користувача повинен мати посвідчення водія відповідної категорії. Для оформлення заявки потрібно внести електронні адреси і номери телефонів учасників угоди, а також ідентифікаційний код майбутнього належного користувача. При цьому і власник, і водій можуть оформлювати документи на відстані завдяки цифровим підписам. У Кабінеті водія ініціювати призначення належного користувача авто може як власник транспортного засобу, так і особа, яку призначають.

    У застосунку Дія, окрім свідоцтва про реєстрацію та посвідчення водія, потрібно мати паспорт громадянина України чи закордонний паспорт та авторизуватися. Власник авто створює у застосунку запит на «шеринг» у вигляді QR-коду. Водій сканує цей код з телефону власника і підтверджує намір стати належним користувачем. Через 5 хвилин у цифрових документах належного користувача з’являється свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.

    Варіант з призначенням належного користувача офлайн через сервісні центри МВС підходять для юридичних осіб, що хочуть надати в користування свої транспортні засоби, або ж для власників автівок, документи яких не відображаються в цифровому варіанті.

    Призначається належний користувач на певний період. До того ж можна достроково скасувати цей статус як з боку водія, так і власника.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25.1%

    Доброго дня, Христина!

    Принципове значення у Вашій ситуації має відповідь на питання:

    Коли саме Ви отримали постанови про порушення ПДР?

    Чи були Ваші родичі визнані належними користувачами?

    Але підемо по порядку..

    На жаль, дійсно, для того, аби отримати постійне посвідчення водія необхідно дотриматись однієї важливої умови: протягом двох років дії тимчасового посвідчення Ви можете мати не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

    Ця норма передбачена пунктом 25¹ Постанови КМУ від 8 травня 1993 року № 340 відповідно до якого:

    "обмін посвідчення водія, виданого особі вперше, проводиться без складання іспитів за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі такого посвідчення не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та не вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України".

    У разі, якщо такі порушення були, громадянин обмінює своє посвідчення водія на постійне лише після складення теоретичного та практичного іспитів у сервісному центрі МВС.

    Повернення посвідчення водія особам, які отримали його вперше та були позбавлені права на керування транспортними засобами, не відбувається. Поновлення права керування транспортними засобами в такому випадку здійснюється після підготовки у навчальному закладі та після успішного складання теоретичного і практичного іспитів у сервісному центрі МВС. Таке посвідчення знову видається на 2 роки.

    Обмін посвідчення водія у зв’язку зі зміною особистих даних (прізвище, ім’я та по батькові) проводиться на підставі документа, що підтверджує таку зміну.

    В той самий час статтею 14-2 КУпАП передбачено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача, відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні, на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за. якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

    Це означає, що винуватцем порушення ПДР міг бути не власник авто, але в цьому випадку така особа повинна бути належним користувачем. Саме в цьому, останньому випадку штраф би наклали на цю особу, а не на власника авто.

    Проте, стаття 122 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановлених обмежень швидкості руху саме водієм транспортного засобу, тобто людиною, яка ним керує в момент вчинення правопорушення. На практиці ж, постанови про адміністративні правопорушення приходять власнику транспортного засобу.

    Згідно з нормами КУпАП, власник (співвласник) транспортного засобу може протягом десяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу повідомити уповноваженому органу інформацію про те, що транспортний засіб знаходився у володінні / користуванні іншої особи або вибуло з його володіння внаслідок протиправних дій інших осіб тощо.

    Чинне рішення Конституційного суду України від 22 грудня 2010 року говорить про те, що до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення може залучатися тільки особа, винна в його вчиненні, зокрема водій транспортного засобу. При цьому власники (співвласники) транспортних засобів можуть притягуватися до адміністративної відповідальності виключно за наявності в їхніх діях складу певного адміністративного порушення. Таким чином, у чинному законодавстві України існує правова невизначеність у встановленні суб'єкта, яка притягається до відповідальності в цій сфері.

    Виходячи з цього, юридична відповідальність за вчинене правопорушення повинна бути прив'язана не до майна і його власника, а до конкретної фізичної особи, яка керувала транспортним засобом під час здійснення конкретного правопорушення.

    За таких обставин, якщо постанову винесено щодо власника автомобіля, а не конкретної особи, яка керувала транспортним засобом, особа яка вважає, що її права порушені має право оскаржити постанову у встановленому законом порядку.

    Скарга на постанову про адміністративне правопорушення може бути подана протягом десяти днів з дня набрання нею законної сили до вищестоячого органу (вищій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд.

    Зазначений десятиденний термін на оскарження починає обчислюватися з моменту вручення правопорушнику такої постанови або отримання уповноваженим органом поліції повідомлення з відміткою про невручення в зв'язку з відмовою в отриманні або повернення поштового відправлення із зазначенням інших причин невручення.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA