Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 15 січня 2025, питання №125541 340₴

Отримання відстрочки без ВОД та ВЛК

Доброго дня!

Чи можна отримати відстрочку (ст. 23 п.4) без наявного ВОД та без проходження ВЛК (наявне тільки приписне, дані в Резерв+ не оновлював) .

Наприклад, оновити дані в Резерв+ та подати документи поштою на отримання відстрочки разом з заявою та приписним.

Відповіді юристів (11)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    33.2%

    Вітаю Вас.

    Ви претендуєте на відстрочку як одинокий батько? Впевнені, що вистачає документів?

    Загалом без проходження ВЛК отримати відстрочку можливо, але практика по ТЦК різниться, а тому точно вгадати буде доволі складно. До прикладу, в моєму місті для розгляду документів на відстрочку, отриманих поштовим зв'язком, особа має подати або належний ВОД, або е-ВОД, сформований через Резерв+. Тому, на мій погляд, без бодай е-ВОД Вам буде складно претендувати на відстрочку, а тому рекомендував би оновлюватися та завантажувати електронний військово-обліковий документ.

    З повагою!

    • Едуард Клієнт 14 годин тому

      Брат загиблого на війні

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Прийміть мою співчуття!

        Тоді у будь-якому випадку Вам треба встановлювати Резерв+ та рухатися.

        • Едуард Клієнт 13 годин тому

          Дякую за змістовну та відкриту відповідь! Бажаю гарного дня!

    Айвазян Юрій Климентійович
    33.5%

    Доброго дня, Едуарде!

    Для того, аби отримати відстрочку Ви повинні перебувати на військовому обліку в ТЦК у статусі військовозобов'язаного.

    Отже, щоб це перевірити, все ж таки потрібно сформувати е-ВОД, якщо не через Резерв+, то хоча би через Дію. Якщо в Вас вийде це зробити, Ви матимете у наявності всю вищезгадану мною інформацію.

    За наявності е-ВОД відстрочку буде отримати легше, ніж за наявності приписного, яке вже не є для Вас чинним військово-обліковим документом.

    Приписне надсилати не раджу, бо не бачу в тому сенсу. Це надасть ТЦК лише додаткові підстави сказати, що відстрочку Вам оформлять тільки після того, як Ви отримаєте новий паперовий ВОД. Як відомо всім, даній процедурі за законами ТЦК обов'язково передує проходження ВЛК.

    Ви ще не пробували сформувати електроний військово-обліковий документ саме через Дію?

    Якщо ж Ви подасте замість приписного е-ВОД із зазначенням того, що перебуваєте на обліку військовозобов'язаних (якщо такі дані є у реєстрі), то шанси збільшаться.

    Загалом, при направленні заяви на відстрочку поштою, існує декілька варіантів розвитку подій:

    1. Вам нададуть відстрочку, що було б чудово, звичайно.

    2. Вашу заяву проігнорують та залишуть без розгялду і відповіді.

    3. Вам надішлють відповідь, у якій зазначать, що для оформлення відстрочки Ви повинні з'явитись до ТЦК особисто.

    4. Вам відмовлять у наданні відстрочки з будь якої причини, яку ТЦК вважає запотрібною. Наприклад, у зв'язку з тим, що Ви не подали заяву особисто до ТЦК. Такі виподкі непоодинокі.

    Всі перелічені мною варіанти розвитку подій, окрім першого, матимуть вирішення тільки у судовому порядку. Тобто Вам прийдеться подавати позовну заяву до адмінистративного суду та оскаржувати або бездіяльність ТЦК або протиправні дії останнього.

    Тож, аби починати рухатись та відпрацювати певний алгоритм дій, все ж таки, на мою думку, першочергово потрібно сформувати е-ВОД, аби мати інформацію про Ваш статус, перебування на обліку в ТЦК тощо.

    Для оформлення відстрочки в ТЦК Вам знадобляться наступні документи:

    свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів:

    свідоцтво про смерть одного з батьків або рішення суду про оголошення одного із батьків померлим,

    або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав,

    або рішення суду про визнання одного із батьків безвісти відсутнім,

    або вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі,

    або документи, які підтверджують, що особа самостійно виховує та утримує дитину (рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).

    Як також, паспорт, РНОКПП (якщо маєте паспорт книжку), військово-обліковий документ та заява (Додаток 4 до Постанови КМУ №560).

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Едуард Клієнт 14 годин тому

      Брат загиблого на війні

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Доброго дня, Едуарде!

        Зрозумів. Тоді це не перша частина статті 23, а третя. Все інше в моїй відповіді залишається незмінним. Ви сформували е-ВОД через Дію?

        Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

        4) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;

        Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

        Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

        документи, що підтверджують родинні зв’язки (у тому числі посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці або посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни), рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин, документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.

        • Едуард Клієнт 13 годин тому

          Дякую за змістовну та відкриту відповідь! Бажаю гарного дня!

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Прошу, Едуарде! Був радий допомогти! Бажаю Вам вдачі!

    Дерій Владислав Олегович
    33.2%

    Доброго дня!

    Ви маєте право оформити відстрочку маючи лише роздрукований е-ВОД з Резерв+ або ДІЇ, адже згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Проте, деякі ТЦК категорично відмовляються їх приймати і вимагають для оформлення відстрочки паперовий ВОД на бланку. Проте, спробувати можете.

    Щоб отримати відстрочку - Ви маєте подати до ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку, заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують.

    Згідно пунтку 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.

    Крім того, є теоретична можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

    Проте існує висока ймовірність, що у відповідь на лист Вам можуть прислати повістку явитися до ТЦК.

    При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.

    Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК

    Загалом для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:

    1. Заява про відстрочку (Додаток 4)

    2. Документи, які підтверджують підставу для відстрочки згідно додатку 5,

    3. Роздрукований е-ВОД сформований в Резерв+ або ДІЇ

    4. Копія паспорту та ІПН

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.

    Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560.

    Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що Вас не можуть направити на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку

    На жаль, якщо у Вас немає належно паперового ВОД на бланку - Вам можуть відмовити у оформленні відстрочки. В такому випадку Ви можете надати е-ВОД. Якщо також отримаєте відмову - Ви можете оскаржити такі дії ТЦК в судовому порядку або пройти ВЛК та оформити новий ВОД на бланку.

    Згідно постанови КМУ 559

    17. Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

    18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом П'ЯТИ РОБОЧИХ ДНІВ з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    Щодо теоретичного штрафу за порушення правил військового обліку.

    Якщо Вам більше 25 років - Ви повинні були стати на військовий облік військовозобов'язаних та змінити приписне на тимчасове посвідчення або паперовий ВОД на бланку.

    Згідно Правил військового обліку прибувати до ТЦК для взяття на військовий облік військовозобов'язаних потрібно за викликом (повісткою) від ТЦК.

    В законодавстві не зазначено терміну, за який громадянин повинен самостійно прибути до ТЦК для взяття на облік. В ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу " просто вказано, що громадяни, які досягли 25-річного віку підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних.

    Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень закону ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набув чинності 18 травня) громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів (до 16 липня 2024 р) з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

    Цілком можливо, що за неоновлення даних вас спробують притягнути до адміністративної відповідальності, але згідно ПРИМІТКИ до статті 210 КУпАП - положення статей 210, 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

    Тобто, всі Ваші дані повинні були міститись в реєстрах (ДМС, ДРАЦС, ДПС, МВС, реєстрі територіальної громади) і Ви зможете оскаржити штраф за неповідомлення даних .

    Крім того, вже позитивне рішення суду, де вказано, що взагалі ні в кого немає обов’язку оновлювати дані, адже на даний час президент видає укази про продовження мобілізації, а оновити дані потрібно після видачі указу про оголошення мобілізації. - https://reyestr.court.gov.ua/Review/124171619

    Тому, якщо Ви не отримували повісток по яких не з'явилися - виписати Вам штраф не повинні.

    Якщо Вас захочуть оштрафувати, то повинен відбутися розгляд справи, де Ви маєте право надавати пояснення та користуватися послугами правозахисника.

    Відповідно до ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

    Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення (додаток 4) Постанова може бути оскаржена в судовому порядку, визначеному статтями 287-289 КУпАП.

    Цей процес краще не затягувати, адже штраф Ви можете оскаржити протягом 10 днів з моменту вручення постанови про накладення штрафу.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Едуард Клієнт 13 годин тому

      Дякую за змістовну та відкриту відповідь! Бажаю гарного дня!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України