Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я народився 1989 році (35 років). В 10 місяців від народження захворів апластичною анемією. Це рідкісне захворювання яке внесено в 2015 році до переліку орфанних (рідкісних) захворювань в Україні. Через деякий час настала ремісія. До 1995 року перебував на інвалідності. Потім батьки попросили зняти інвалідність бо не брали до дитячого садочка за рік до школи.
В 2007 році проходив ВЛК і отримав направлення в гематологічне відділення обласної клінічної лікарні.
Там я отримав медичний висновок: діагноз- Апластична Анемія в стані ремісії і ще деякі супутні діагнози.
Після цього з воєнкоматом, потім ТЦК та СП я контакт не підтримував і вони мене не чіпали.
В травні 2024 року захворів, звернувся до гематолога, зробив аналізи, які виявились не добрі. Після цього пройшов курс лікування і мій стан покращився. В тому ж травні обновився через Резерв+ і виявилось (о чудо!) що я годний і стою на обліку.
По МКФ-10 це код D61.3 Апластична Анемія, яка згідно з приказом №402 підпадає до категорії "a" непридатний до військової служби. Після цього - виключення з обліку.
Копії Довідки ВЛК 2007 року у мене немає, ВОД роздрукований з Резерв+.
Маю надію, що хтось з ЮристівUA підкаже як отримати ту мою довідку(коп ію) ВЛК 2007року.
Вибачаюсь за довгу історію.
Всім дякую.
З повагою Володимир.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (13)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Володимире!
Це було у призовному віці при постановці на облік в ТЦК?
Якщо Ви проходили ВЛК у статусі призовника, то Вам і не повинні були видавати довідку ВЛК. Остання передбачена тільки для військовозобов'язаних.
Відповідно до Наказу МОУ №2 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України":
"92. При огляді призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховується характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров'я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
93. Після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника встановлений діагноз (при відсутності захворювань робиться запис "здоровий"), висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, ступінь обмеження, дату огляду та підписує висновок, зазначаючи прізвище та ініціали. Крім того, на призовників, тимчасово непридатних до військової служби та непридатних до військової служби в мирний та воєнний час, оформляється висновок лікаря (додаток N 10 до Положення)".
Тож, Вам потрібно витребувати в ТЦК:
1. Завірений витяг із книги протоколів засідань призовної комісії за результатами Вашого медичного огляду.
2. Завірену карту медичного огляду з особової справи.
Ви можете звернутись до ТЦК особисто, надіславши до останнього заяву відповідного змісту. Не виключно, що разом із відповіддю отримаєте повістку. Доречи, за весь цей час не отримували останні?
Або ж можете звернутись до адвоката, з яким підпишите угоду про надання правової допомоги й останній надішле до ТЦК адвокатський запит з приводу віщезгаданих документів.
В обох випадках є вирогідність того, що нічого не вийде, на жаль, оскільки пройшло вже дуже багато часу.
Які плани в Вас у подальшому? Для чого Вам необхідна довідка ВЛК? Збираєтесь оскаржувати на підставі того, що Вас повинні були визнати непридатним та виключити з обліку за цим захворюванням? Який паперовий ВОД Ви маєте?
З повагою, адвокат Айвазян.
Дякую за відповідь.
У липні 2024 мене зупинили на блок посту. Я показав свій роздрукований електронний ВОД, його просканували і сказали що я негодний у мирний час і обмежено годний у военний час і мені потрібно до 4лютого 2025року пройти ВЛК . У цьому звязку виникає запитання як у ВОД з Резерв+ я придатний, а зі слів перевіряючого на блокпосту не придатний у мирний час та обмежено придатний у воєнний час?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Володимире!
Дійсно, доволі дивно, оскільки у Вашому е-ВОД міститься інформація з Єдиного державного реєстру. Тобто, якщо Вас статус обмежено-придатний у реєстрі, то він повинен саме так відображатись і у е-ВОД.
Згідно ЗУ "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
Персональними даними призовника, військовозобов’язаного та резервіст є:
17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку.
Ви не відповіли на питання, який паперовий ВОД маєте - це приписне свідоцтво?
Прописне втрачено. В 27 років (2016) викликали для отримання військового квитка через ВЛК. Також заплатив штраф, але ВЛК і не проходив...
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо Ви мали приписне свідоцтво, то не могли бути визнані обмежено придатним, у такому б разі Вам повинні були видати тимчасове посвідчення ще у 2007 році. А без проходження ВЛК у 2016 також не було змоги надати Вам відповідний статус.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, скоріше за все ,нажаль нічого вже не вдіяти. Якщо воно і є,е вам його не дадуть скоріше за все!!!
Модна спробувати подати адвокатський запит до ТЦК або особисто звернення, враховуючи вимоги ст.5 ЗУ про звернення громадян.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%...
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Чи маєте Ви паперовий військово-обліковий документ із відміткою про зняття (виключення) з військового обліку?
Якщо немає, то на жаль, єдиний вихід - це повторно пройти ВЛК зі свіжими медичним документами.
Ви, звичайно, можете подати запит до ТЦК, який став правонаступником військомату, але скоріш за все в архівах не збереглася Ваша довідка ВЛК. Крім того, з 2008 року огляд проводиться за наказом МОУ 402, а Ви хочете затребувати довідку ще згідно наказу МОУ № 2 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0177-94#Text
Щодо Вашого діагнозу - Вас повинні беззаперечно визнати непридатним до військової служби за статтею 12 "А" Розкладу хвороб наказу МОУ 402
Перш за все Вам потрібно, щоб Ваш діагноз був підтверджений належними медичними документами. Як правило це форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о та бажано, щоб діагноз був занесений до ЕСОЗ.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов’язаних оформлюються СВІДОЦТВАМИ ПРО ХВОРОБУ (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Якщо після проходження ВЛК Вас по невідомим причинам визнають придатним, то потрібно спочатку направити заяву про переогляд до обласної ВЛК.
Згідно постанови КМУ 560
72. У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
73. Рішення військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки про придатність резервіста або військовозобов’язаного за станом здоров’я до військової служби під час мобілізації може бути скасовано штатною військово-лікарською комісією вищого рівня або оскаржено у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дякую за відповідь
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіБудь ласка! Успіхів Вам!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Анатоліє!
Розумію Ваше прагнення отримати заключення ВЛК 2007 року з надією, що Вас тобі було визнано непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку. Проте, на мій погляд, це доволі не проста задача. За Вашим бажанням це дійсно можна спробувати зробити, подавши, наприклад, адвокатський запит до ТЦК та СП. Але ось чому я не рекомендую займатися цією справою.
1. Ви проходили ВЛК у 2007 році, тобто до моменту набрання чинності новим Положенням про ВЛЕ (наказ № 402). Навіть якщо зараз підняти та отримати ці документи, навряд чи ТЦК без судового порядку внесе ці відомості до Реєстру "Оберіг".
2. Навіть отримавши це заключення, попереду буде боротьба з ТЦК за виправлення інформації в Реєстрі "Оберіг". Як показує практика, це зачасту закінчується в судах.
Але це не означає, що я рекомендую Вам опустити руки. Навпаки - пробуйте. До прикладу, хотів би обговорити рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.01.2023 (справа № 500/4141/2). Короткий виклад суті:
"...До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якій просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 з взяття на військовий облік та призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 ;
зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити із військового обліку ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 07.03.2000 ОСОБА_1 було визнано "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" відповідно до додатку №1 "Розклад хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України" Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони України від 04.01.1994 N 2. У зв`язку із вищевикладеним, 06.06.2000 Київським райвійськоматом м.Харкова позивачу було видано довідку № 4/14 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Вказану довідку, як у ній зазначено, було видано замість військового білету. При цьому у довідці зауважено, що позивач: не проходив військову службу та службу в запасі, йому не присвоєно військове звання, а також, що позивач не має військово-облікової спеціальності та посадової кваліфікації.
Позивачу 29.06.2022 вручено повістку про необхідність з`явлення 30.06.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі ІНФОРМАЦІЯ_6) та, 07.07.2022, як це підтверджується довідкою військово-лікарської комісії, було проведено медичний огляд, за результатами якого його було визнано придатним до військової служби на підставі ст.836, 42г, 74в, 62в графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Міністром оборони України 14.08.2008 № 402). Відповідачем 12.07.2022, відповідно до штампу (без підпису) на звороті виданої 06.06.2000 Київським райвійськоматом м. Харкова Позивачу довідки № 4/14, було повторно взято позивача на військовий облік. Однак, оскільки ОСОБА_1 з 2000 року є невійськовозобов`язаним та не є резервістом, він не є особою, котра відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію" підлягає призову.
Позивач вважає дії відповідача з взяття на військовий облік та призов на військову службу під час мобілізації протиправними, що і зумовило звернення до суду з даним позовом.
ДОВОДИ СУДУ:
У ст. 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до ч.8 ст.4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Згідно з абз.2 ч.1 ст.22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
З матеріалів справи видно, що позивач у 2000 році проходив приписну призовну комісію при Київському райвійськоматі м. Харкова з метою взяття його на військовий облік та визначення придатності за станом здоров`я до військової служби.
Згідно з довідкою №4/14 від 06.06.2000, виданою Київським райвійськоматом м. Харкова, (а.с.20-21) ОСОБА_1 18.04.2000 визнано "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" за графою І, статтею 38 "в" Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України (Додаток № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони України від 04.01.1994 N 2).
Вказану довідку, як у ній зазначено, було видано замість військового білету. При цьому у довідці зауважено, що позивач: не проходив військову службу та службу в запасі, йому не присвоєно військове звання, а також, що останній не має військово-облікової спеціальності та посадової кваліфікації.
Той факт, що позивач дійсно був визнаний "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" підтверджується також відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_9 від 20.10.2022 № 2950, а також наданими зазначеним ІНФОРМАЦІЯ_14 завіреними копіями облікової картки позивача від 06.06.2000 та виписки з книги протоколів по приписці № 38 від 07.03.2000. Інші документи, за повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_9 , відсутні у зв`язку із закінченням строків зберігання.
Аналогічного змісту відповідь ІНФОРМАЦІЯ_9 від 05.01.2023 №70 було надано на ухвалу суду про витребовування доказів.
Суд відзначає, що на момент призову на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_3 мав інформацію про проходження позивачем військово-лікарської комісії та про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку, проте не взяв до уваги, про що свідчить штамп, зроблений 12.07.2022 відповідачем на звороті виданої 06.06.2000 Київським райвійськоматом м. Харкова довідки № 4/14, про взяття ОСОБА_1 на військовий облік.
Стосовно доводів позивача про наявність розбіжності у військово-облікових документах позивача, яка полягає у зазначені дати (Київським райвійськоматом м. Харкова 18.04.2000, а ІНФОРМАЦІЯ_10 07.03.2000) та номеру статті (Київським райвійськоматом м. Харкова стаття 38 "в", а ІНФОРМАЦІЯ_10 стаття 86 "а") Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України (Додаток № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони України від 04.01.1994 N 2), то суд вважає за необхідне наголосити, що можливість описки щодо пункту правової норми не спростовує визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
При цьому, за правовими висновками Верховного Суду у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на п.3.13 глави 3 розділу II Положення №402.
До того ж із наданої завіреної копії облікової картки позивача підтверджується факт видання ОСОБА_1 взамін військового квитка довідки № 14 про непридатність від 06.06.2000. Дата видачі цієї довідки та складення облікової картки співпадає із датою проставлення 06.06.2000 штампу в паспорті позивача громадянина України Київським райвійськоматом м. Харкова про те, що він є "невійськовозобов`язаним".
З приводу ж твердження відповідача про те, що за доцільно брати до уваги результати останньої військово-лікарської комісії, а саме довідку ВЛК за №37/5949 від 07.07.2022, то суд враховує, що відповідно до приписів п.3.3 глави 3 розділу II Положення №402, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів лише військовозобов`язані, визнані непридатними до військової служби, яким позивач не являється.
В контексті спірних правовідносин, що склались між сторонами, суд вважає за необхідне вказати, що у постанові Верховного Суду від 25.07.2019 у справі №826/13000/18 зазначено, що правова процедура ("fair procedure" - справедлива процедура) є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік та призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 .
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_15 виключити із військового обліку ОСОБА_1 .
З повагою! Щасти Вам!
Дякую за інформацію Вячеславе.
Ціную.
Добрий день Вячеславе.
Дякую ще раз за розяснення та приклад.
А як вам таке: У липні 2024 мене зупинили на блок посту. Я показав свій роздрукований електронний ВОД, його просканували і сказали що я непридтний у мирний час і обмежено годний у военний час і мені потрібно до 4лютого 2025року пройти ВЛК . У цьому звязку виникає запитання як у ВОД з Резерв+ я придатний, а зі слів перевіряючого на блокпосту не придатний у мирний час та обмежено придатний у воєнний час?
Тож виявляється, що в реєстрі Оберіг у мене статус "обмежено придатний" з витягу 2007року(напевно). Хоча мав бути "непридатний".
У людини з прикладу хоч якісь документи та відмітки залишились, а в мене з причини певних життєвих обставин на жаль ні.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Анатоліє!
Так, дуже дивно. Не знаю, звідки перевіряючий на блокпосту зміг побачити про Вашу непридатність лише в мирний час, це дивує. Все ж треба орієнтуватися на відомості, які передбачені в Резерв+.
Це зайвий раз підкреслює те, що справа буде складна, якщо погодитися на її "розкручування".