Задайте питання юристу

893 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 03 лютого 2025, питання №126604 350₴

Мобілізація чоловіків, де в сім'ї проживають діти від різних шлюбів

Добрий день. Мене звати Руслана. Якщо в сім'ї проживають 2 дітей чоловіка від першого шлюбу( дочці 19р. буде, а сину- 14) , згідно рішення суду, і є спільна дитина(7р.). То якою рахується сім'я багатодітною? І чи є підстави чоловіку( батьку дітей)в даній ситуації для того, щоб не мобілізували на війну??? Якщо ні, то при яких умовах це можливо гарантовано? І взагалі хто я, як друга жінка, являюся,згідно закону , дітям чоловіка від першого шлюбу? Чи покращить ситуацію, якщо офіційно розлучитися? Дякую

Відповіді юристів (21)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, підстава для отримання відстрочки, утримання дітей віком до 18 років, враховуючи що дівчині 19 років, чоловік не буде мати право на відстрочку, у будь якому випадку.

    Підстава для відстрочки

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

    Ознайомтеся з іншими підставами передбачені ст..23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Руслана!

    То якою рахується сім'я багатодітною?

    Багатодітна сім'я згідно статті 1 Закону України "Про охорону дитинства" - це сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.

    До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

    І чи є підстави чоловіку( батьку дітей)в даній ситуації для того, щоб не мобілізували на війну???

    Підстав для отримання відстрочки від мобілізації в описаній Вами ситуації на жаль немає, оскільки одна дитина є повнолітньою.

    В той самий час, в пункті 3 частини першої статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    "жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;".

    Принцип навчання повнолітньої дитини, закладений у випадку з багатодітньою сім'єю в цьому випадку, на жаль, не працює.

    Якщо ні, то при яких умовах це можливо гарантовано? І взагалі хто я, як друга жінка, являюся,згідно закону , дітям чоловіка від першого шлюбу? Чи покращить ситуацію, якщо офіційно розлучитися?

    Як я й наголошував вище, проблема не в особливостях складу сім'ї (хто з дітей від кого з подружжя, хоча і це має значення), а у віці старшої доньки чоловіка, який не дає права останньому претендувати на цю підставу відстрочки від мобілізації..

    На додаток до підстави щодо отримання відстрочки надаю Вам нижче повний перелік документів для отриманні відстрочки у разі наявності у чоловіка 3-х і більше неповнолітніх дітейдітей:

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    "Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів:

    свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю),

    або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним,

    або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні,

    або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину"

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    1.

    Закон України “Про охорону дитинства” № 2402-III від 26 квітня 2001 року.

    Стаття 1. Визначення термінів.

    У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:

    багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;

    ---

    Багатодітною сім'єю вважається подружжя, яке перебуває в зареєстрованому шлюбі, разом проживає і спільно виховує трьох та більше дітей, в тому числі дітей до 23-річного віку, якщо вони навчаються за денною формою у закладах професійної та вищої освіти.

    2.

    НАЖАЛЬ, ВАШ ЧОЛОВІК НЕ МАЄ ПРАВА НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПО БАГАТОДІТНОСТІ, ТОМУ ЩО ОДНА ДИТИНА СТАРШЕ 18 РОКІВ.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;

    3.

    ВИ ДІТЯМ ЧОЛОВІКА - МАЧУХА.

    Мачухою у сімейному праві вважається жінка, яка перебуває у шлюбних відносинах із батьком дитини, але не є рідною її матір'ю.

    РОЗЛУЧЕННЯ ЖОДНИМ ЧИНОМ НЕ ВПЛИВАЄ НА МОЖЛИВІСТЬ ВАШОМУ ЧОЛОВІКУ ОТРИМАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ В ЦІЙ СИТУАЦІЇ.

    • Руслана Клієнт 2 дні тому
      • Я розумію, що ви пишете. Але ситуація така, що повнолітня дочка вже 2р. Навчається на платній основі денної форми навчання. А як тоді досягнення 23р. Віку? Та й згідно рішення суду і після розлучення чоловік є офіційним опікуном старших дітей, так як мама абсолютно не спілкується з ними і не бере участі у їх утриманні взагалі!!! Тобто ці діти мають жити самі по собі і себе утримувати? Якийсь брєд!((( Можливо є варіант подати в суд на підтвердження раніше отриманого рішення суду щодо опікунства дітей? Тим більше я на даний момент від початку війни знаходжуся з меншою дитиною на заході країни, а вони в центральній. То у я запитувала, якщо офіційне розлучення, то тоді чоловік залишається один з 2 дітьми, старша навчається на платній основі, а стн- 14 р. Тут непроста ситуація, і її потрібно розглядати і аналізувати!!!
      • Карпенко Андрій Володимирович

        Цей факт багатодітності не скасовує, але не надає права на відстрочку від мобілізації по багатодітності.

    Руслана Клієнт 2 дні тому

    Дякую. Але все-таки ви на юридичній мові пишете, де не все зовсім зрозуміло (((

    В ситуації зі старшими дітьми мама не позбавлена батьківських прав, але від 2014 р. Не спілкується взагалі з дітьми і батько сам їх утримує згідно рішення суду. І наразі старша повнолітня дочка 2 р. Навчається на даній формі на платній основі. Це не вагомий показник як діти можуть себе самі навчати на платній формі??? Це якийсь абсурд!!!Тим більше з початку війни я з молодшою спільною дитиною знаходжуся в західній Україні, а решта сім'ї у центральній. Якщо оформити розлучення -це якось посприяє звільненню батька дітей від мобілізації??? Оскільки він єдиний!!! Опікун дітей і їх утримувач!!! Тут ситуація нестандартна. Можливо є якісь варіанти подачі в суд на підтвердження опікунства на підставі раніше отриманого рішення суду, при умові, що старша повнолітня дитина навчається на платній формі?

    • Айвазян Юрій Климентійович
      Це не вагомий показник як діти можуть себе самі навчати на платній формі??? Це якийсь абсурд!!!

      На жаль, ні. Виходить так, що для законотворців це не вагомий показник, оскільки останні передбачили право на відстрочку тільки для тих чоловіків, які мають трьох та більше дітей у віці до 18 років.

      Якщо оформити розлучення -це якось посприяє звільненню батька дітей від мобілізації???

      Звільненню батька дітей від мобілізації сприятиме розлучення та визначення у судовому порядку факт самостійного виховання та утримання дитини. Це може бути дитина від першого шлюбу - син (що на мі' погляд буде зробити простіше, оскільки матір не піклується дітьми з 2014 року), або ж Ваша спільна дитина, якій 7 років. В останньому випадку буде дуже скадно, оскільки одного розлучення з Вами буде замала задля встановлення факту самостійного виховання дитини.

      Підстава для відстрочки за пунктом 4 статті 23 ЗУ "Про мобілізацію":

      4) жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;

      Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

      • свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів:
      • свідоцтво про смерть одного з батьків або рішення суду про оголошення одного із батьків померлим,
      • або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав,
      • або рішення суду про визнання одного із батьків безвісти відсутнім,
      • або вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі,

      або документи, які підтверджують, що особа самостійно виховує та утримує дитину (рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).

      Оскільки він єдиний!!! Опікун дітей і їх утримувач!!! Тут ситуація нестандартна. Можливо є якісь варіанти подачі в суд на підтвердження опікунства на підставі раніше отриманого рішення суду, при умові, що старша повнолітня дитина навчається на платній формі?

      Так, ситуація нестандартна, проте, якщо старшій дитині вже 19 років, то навіть рішення суду про утримання трьох дітей не надасть чоловіку права на відстрочку. ТЦК 100% відмовить, оскільки матиме на те право відповідно до закону.

      Якщо після відмови ТЦК звертатись до суду і вже оскаржувати саме цю відмову, суд також не стане на бік Вашого чоловіка, так як є норма закону, яка передбачає право на відстрочку, якщо дітям до 18 років.

      Отже, єдиний шлях - це встановлювати факт самостійного виховання сина, якому 14 років. Доречи, яке саме рішення суду має Ваш чоловік стосовно двох дітей від першого шлюбу?

      • Руслана Клієнт 2 дні тому

        Дякую за зрозумілу відповідь .Я розумію, наскільки у нас, вибачте, дебільні законотворці особливо в період війни! Та й взагалі, що пов'язано з обмеженням прав дітей при прийняті законів про мобілізацію і т.д.((( верховенство права ніяке ((( все за принципом створення законів" мета- виправдовує засоби!"!!(((

        Єдине, прошу вашу пораду, як фахівця з досвідом і можливо батька, на опікунства і якого діти. Що ви порадите найдієвіше в даній ситуації?! Дякую за розуміння)

        • Айвазян Юрій Климентійович

          Прошу, Руслана!

          На жаль, як би ми не хотіли Вам допомогти, закон того не дозволяє зробити саме у контексті утримання трьох дітей Вашим чоловіком.

          Моя порада, як я і зазначив вище, встановлення факту самостійного виховання у судовому порядку щодо сина від першого шлюбу. В даному варіанті є більше шансів, ніж у випадку із Вашою спільною дитиною, оскільки матір не приймає жодної участі у житті сина вже більше 10 років.

          • Руслана Клієнт 2 дні тому

            Я зрозуміла. Дякую за пораду. Лише це потрібно її позбавляти батьківських прав чи не обов'язково? І потрібно, щоб ми були розлучені, так? Ще раз щиро дякую

            • Айвазян Юрій Климентійович

              Прошу, Руслана!

              В принципі необов'язково, головне мати змогу довести, що матір не приймає участі у вихованні та утриманні дитини. Позбавлення батьківських прав може зайняти в Вас ще лдоволі багато часу, якого в Вас немає.

              Так, Вам краще розлучитися із чоловіком.

    • Корнійчук Євген Іванович

      Тут чітко встановлено вік, навчання не йде до уваги. Ви не зможете отримати відстрочку ні яким чином , враховуючи що дівчині 19 років. Щось думати можна було якщо би дівчині було 17 років. Наразі отримати вам відстрочку за даною підставою не можливо.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Руслано!

    У зв'язку з тим, що старшій дитині чоловіка 19 років - він не має права на відстрочку у зв'язку з утриманням трьох дітей, адже згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

    Тобто, ключовим моментом є саме вік дітей і він не повинен перевищувати 18 років.

    Є ще одна підстава для відстрочки - пункт 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” згідно якого , не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо

    • другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі,
    • а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

    Тобто, чоловік матимете право на відстрочку, якщо Ви розлучитесь і чоловік в судовому порядку встанове факт самостійного виховання та утримання спільної дитини, але в реаліях сьогодення це буде надзвичайно складно зробити без позбавлення Вас батькіських прав.

    Якщо є можливість нехай чоловік спробує працевлаштуватись на критично важливе підприємство, адже тоді буде шанс його забронювати. Щодо відстрочки по самостійному вихованню дитини - то її буде досить складно реалізувати.

    Добровільна відмова від батьківських прав від дитини чинним законодавством не передбачена та ТЦК не приймається як підстава для звільнення.

    У постанові від 13.06.2018 за результатами розгляду справи №822/2446/17 Верховним Судом викладено позицію про те, що розірвання шлюбу та встановлення місця проживання дитини з позивачем, що передбачає обов`язок батька щодо утримання та виховання дитини, не доводять факт відсутності участі матері у вихованні дитини.

    Вагомим документом що підтверджує факт самостійного виховання - є рішення суду про встановлення юридичного факту, а саме здійснення самостійного виховання та утримання дитини.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Руслана Клієнт 2 дні тому

      Дякую за таку зрозумілу відповідь. Єдине, я хотіла уточнити, що старша повнолітня дитина навчається 2р. На даній формі платна основа. І мати старших дітей абсолютно не спілкується, і не бере участі в утриманні дітей. Але вона не позбавлена батьківських прав, просто живе і має окрему сім'ю. Тому я зрозуміла, якщо навіть офіційно розлучитися, то підтвердити опікунство через суд -це довга процедура в часі? Бо якось виходить, що якщо я наразі зі молодшою дитиною знаходжуся на заході країни через війну, а вони в центральній ще, і діти просто залишаються самі, де старша навчається в Одесі, а син 14 р.в селі біля Черкас

      • Дерій Владислав Олегович

        Будь ласка, радий, що зміг допомогти.

        На жаль, через те, що старшій дочці 19 років, то незважаючи на те, що тільки батько надає кошти дитині - відстрочка на підставі утримання трьох дітей - неможлива згідно законодавства.

        Якщо Ви розлучитесь з чоловіком, то чоловік може спробувати встановити факт самостійного виховання та утримання сина 14 років, але це займе певний час.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    На жаль, але за даних умов чоловік не матиме права на відстрочку, адже у сім'ї виховується вже повнолітня дитина. Закон з цього приводу однозначний - на утриманні має бути троє і більше дітей віком до 18 років, незалежно від того, чи навчаються діти. На жаль.

    З повагою!

    • Руслана Клієнт 2 дні тому
      Дякую за відповідь. Але ситуація така, що старша повнолітня дитина навчається на платній формі 2 р. І мати дітей немає ніякого відношення до дітей( не спілкується, і не утримує їх). Є рішення суду від 2014 р. Про опікунство чоловіка над старшими дітьми і їх проживання та утримання ним. Як тоді діти мають жити в разі мобілізації батька? Якщо варіант офіційного розлучення, бо я і так на даний час живу через війну на заході країни з меншою дитиною, а старші в Одесі навчається і під Черкасами живе син з чоловіком. То можливо є якісь варіанти підтвердження через суд цього опікунства, бо інакше це якийсь абсурд!!!
      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Розумію Ваші емоції та обурення, але, на жаль, тих, хто готував ці законопроєкти це не цікавить. Ваш єдиний варіант, спробувати встановити факт самостійного виховання над 14-річною дитиною. На жаль, але так само просто не буде.

        З повагою!

        • Руслана Клієнт 2 дні тому
          • Дякую щиро. Єдине потрібно позбавляти батьківських прав матір дитини14р. Чи не обов'язково?
          • Кирда Вячеслав Володимирович

            Руслано!

            НЕОБОВ'ЯЗКОВО!

            З повагою!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Я зрозуміла. Дякую за пораду. Лише це потрібно її позбавляти батьківських прав чи не обов'язково? І потрібно, щоб ми були розлучені, так? Ще раз щиро дякую

    ---

    1. РОЗЛУЧЕННЯ НЕПОТРІБНО.

    2. ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ОДНООСІБНОГО ВИХОВАННЯ ДИТИНИ ЗАРАЗ ПРОХОДИТЬ ДУЖЕ ТЯЖКО, А ПОЗБАВЛЕННЯ МАТЕРІ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ ПРАКТИЧНО НЕМОЖЛИВО (ЦЕ ПОВИННО БУТИ В ПОВЕДІНЦІ МАТЕРІ ЩОСЬ ЕКСТРООРДИНАРНЕ).

    ОЗНАЙОМТИСЯ: https://protocol.ua/ua/spravi_pro_vstanovlennya_fa...


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України