Задайте питання юристу

893 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 04 лютого 2025, питання №126684 350₴

Виїзд за кордон військовозобов’язаному на лікування

Доброго дня! Хотів поціквитися чи можна чоловікам виїхати за кордон маючи медичну візу (на лікування в іншій країні)? І що робити якщо немає паперового військово-облікового документу? Чи обоязково він буде потрібен при перетині кордону ?

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    На жаль, конкретно медична віза не надає Вам права на виїзд за кордон. Всі підстави для перетину кордону передбачені Постановою КМУ № 57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України".

    Отже, якщо розглядати Ваш виїзд на підставі саме стану здоров'я, то Ви матимете таке право у разі:

    1. Визнання Вас ВЛК непридатним до проходження військової служби із подальшим виключенням з військового обліку.

    2. Визнання Вас ВЛК тимчасово непридатним строком від 6 до 12 місяців із подальшим переоглядом ВЛК.

    3. Якщо Ви є особою з інвалідністю.

    Всі інші підстави для перетину кордону пов'язані в основному із сімейними обставинами. Можливо в Вас є останні? Ви ознайомлювались із підставами для виїзду згідно вищезгаданої Постанови?

    Крім того, потрібно розуміти чи маєте Ви оформлену відстрочку від мобілізації?

    Щодо військово-облікового документу, то так, останній є обов'язковим при перетині кордону для чоловіків у віці від 18 до 60 років. При тому Вам не обов'язково мати саме паперовий ВОД. Ви маєте право пред'явити електронний військово-ообліковий документ, оскільки він має таку ж саму юридичну силу, як і паперовий.

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації.

    49. У період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    51. Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися:

    у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України — представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби.

    Згідно із Постановою КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

    2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

    в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

    у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

    QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений військовообліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.

    Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи маєте Ви підставу для відстрочки згідно статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"?

    Загалом медична віза не є підставою для виїзду з України.

    Для того щоб виїхати за кордон по стану здоров'я у Вас повинно бути рішення ВЛК про тимчасову непридатність на термін від 6 до 12 місяців та обов'язково повинен бути військово-обліковий документ (без нього Вам не дозволять перетнути кордон та можуть притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу). Проте, Ви можете спробувати сформувати електронний ВОД через Резерв+ або ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do... Е-ВОД та паперовий ВОД мають однакову юридичну силу.

    Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

    Згідно пункту 2 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону на підставі тимчасової непридатності необхідно підготувати такі документи:

    1) закордонний паспорт;

    2) військово-обліковий документ зі штрихкодом або е-ВОД з Резерв+ чи ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    3) ДОВІДКА із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ 560 або Е-ВОД з Резерв плюс із вказаною відстрочкою.

    4) висновок ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців, яка затверджена обласною ВЛК

    ПРОТЕ, якщо Ви можете отримати якісне лікування лише за кордоном, то Ви можете письмово звернутись до ГОЛОВИ ДПСУ та спробувати отримати персональний дозвіл на перетинання державного кордону, який вноситься до відповідної бази даних.

    Даний дозвіл збільшує ймовірність того, що Вам дозволять перетнути кордон, адже гідно частини 6 статті 14 ЗУ "Про прикордонний контроль" За наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань іноземцям, особам без громадянства або громадянам України, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону України, Голова Державної прикордонної служби України або особа, яка виконує його обов’язки, може дозволити перетнути державний кордон.

    Проте, Вам на пункті потрібно буде довести мету поїздки. І тому, не виключено, що, навіть, маючи дозвіл від Голови ДПСУ прикордонник Вам відмовить у перетині кордону вказавши, що Ви не надали підтверджуючі документи. Ще однією проблемою може бути те, що даний взагалі дозвіл не внесуть в базу даних та Ви не маєте військово-облікових документів.

    Крім того, Дозвіл Голови ДПСУ не надає Вам право на відстрочку і Вам можуть вручити повістку на явку до ТЦК на першому ж блокпості.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ПРИ МЕДИЧНІЙ ЕВАКУАЦІЇ ВОД НЕПОТРІБЕН.

    Для забезпечення громадян України необхідною медичною та реабілітаційною допомогою, доступ до якої наразі обмежений через збройної агресії Російської Федерації проти України, Міністерство охорони здоров’я розробило алгоритм медичної евакуації українців. Процес медевакуації відбувається наступним чином:

    Заклади охорони здоров’я формують евакуаційні листи

    Для внесення до списку пацієнтів, які підлягають медевакуації, пацієнт має звернутись в обласний заклад охорони здоров'я до визначеної особи, відповідальної за направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану.

    МОЗ інформує країни-члени ЄС/ЄЕЗ, вносить інформацію у медичну інформаційну систему ЄС, яка здійснює пошук клініки

    МОЗ надсилає запит до країн-членів Європейського Союзу та країн-членів Європейської Економічної Зони про необхідність медичної евакуації. Міністерство отримує пропозиції та підтверджує можливість евакуації. Також МОЗ використовує пропозиції та можливості партнерських клінік інших країн, які не є членами Євросоюзу, зокрема, США, Канади тощо.

    Транспортування до координаційних закладів охорони здоров’я

    Департаменти охорони здоров'я в регіонах, за підтримки МОЗ та інших відомств і неурядових організацій, здійснюють транспортування пацієнтів зі стаціонарів в областях до Координаційних ЗОЗ. З їхнім переліком можна ознайомитись у відповідному наказі МОЗ.

    Підготовка до перетину кордону

    Під час підготовки до перетину кордону у координаційному ЗОЗ: здійснюється огляд пацієнтів, за потреби, надається необхідна медична допомога, пацієнти отримують харчування та іншу необхідну допомогу, оформляється медична документація, проводиться переклад медичних записів пацієнта на англійську мову (за допомоги ВООЗ).

    Паралельно відновлюються паспорти громадян України (за допомоги терпідрозділів ДМСУ), свідоцтва про народження дітей (за допомоги терпідрозділів Мін’юсту).

    Перетин кордону

    МОЗ визначає час та пункт перетину кордону, узгоджує перетин з Держприкордонслужбою. За підтримки обласної військово адміністрації здійснюється евакуація пацієнтів до визначених клінік-хабів або аеропортів у Польщі, Румунії, Словаччині.

    Медична евакуація

    У питаннях транспортування спеціальними медичними літаками/залізничними вагонами/автомобілями МОЗ співпрацює з міністерствами охорони здоров'я країн ЄС та клініками, які підтвердили готовність прийняти на лікування українських громадян. Транспортування відбувається з хабів чи аеропортів у Польщі, Румунії, Словаччині.

    Відслідковування

    Моніторинг здійснюється МОЗ за сприяння міністерств охорони здоров’я країн-членів ЄС/ЄЕЗ, через платформу EWRS (Early Warning and Response System) відбувається повідомлення про рух пацієнтів в клініках країн ЄС, запит додаткової інформації про пацієнтів тощо.

    Повернення в Україну після лікування

    Повернення в Україну здійснюється через посольства чи консульства у країні перебування пацієнта

    Критерії направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану визначені наказом МОЗ від 05 квітня 2022 року № 574

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0414-22#Text

    ---

    САМОСТІЙНО ВИЇХАТИ ЗА КОРДОН НА ЛІКУВАННЯ ВИ МОЖЕТЕ НА ЗАГАЛЬНИХ ПІДСТАВАХ.

    У ВАС ПРИ ПЕРЕТИНІ КОРДОНУ ПОВИНЕН БУТИ ДІЮЧИЙ ВОД (ПАПЕРОВИЙ АБО ЕЛЕКТРОННИЙ).

    Відповідно до Порядку оформлення та видачі військово-облікових документів (затвердженого постановою КМУ від 15.05.2024 №559 ), військово-обліковий документ (ВОД) може існувати в електронній формі або у паперовому вигляді на офіційному бланку. Згідно з пунктом 9 цього порядку, електронний документ (у тому числі роздрукований) і паперовий варіант мають однакову юридичну силу.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня! Хотів поціквитися чи можна чоловікам виїхати за кордон маючи медичну візу (на лікування в іншій країні)? І що робити якщо немає паперового військово-облікового документу? Чи обоязково він буде потрібен при перетині кордону ?

    На жаль, але медична віза не надає права на виїзд. Якщо у особи є проблеми зі здоров'ям, як варіант - тимчасова непридатність. Але це можливо виключно за рішенням ВЛК,

    Загалом не буду однозначно стверджувати, адже за останні місяці успішної практики супроводу клієнтів з тимчасовою непридатністю не маю. Якщо орієнтуватися виключно на Закон, право виїзду мають ті, хто отримав непридатність строком 6-12 місяців.

    На мою точку зору, якщо Ви зможете отримати оригінал або засвідчену належним чином копію довідки ВЛК про непридатність на 4 місяці, спробувати виїхати однозначно варто. Не факт, що пропустять, але Ви нічим не ризикуватимете.

    Тобто, відстрочку можливо отримати тільки якщо 6-12 місяців? Чи коли висновок до шести місяців також? Чи можна подаватися на відстрочку, без ВОД, а тільки із Додатком 4? Якщо у мене приймуть заяву на відстрочку в даному РТЦК і видадуть Додаток 6, із Відстрочкою на підставі п. 2, частини 1, 23 статті строком на ті ж 4 місяці, тобто до дати повторного проходження ВЛК, чи буде воно відображатися у Резерві?

    З висновком про тимчасову непридатність строком на 4 місяці, оформлення відстрочки від мобілізації не передбачено.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416)

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    З повагою! Успіхів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України