Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
894 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я ФОП 2 групи в сфері освіти і не маю найманих працівників, оплату своїх послуг отримую виключно через IBAN. Моя мама майстриня хенд мейд. Задача полягає в забезпеченні страхового стажу за рахунок податків і не більше. Тому виникло декілька питань:
1. Чи можемо ми організувати оплату її виробів також через IBAN без використання РРО, зокрема на маркетплейсах? Які КВЕДи я маю додати? Чи можу я створити ще один рахунок ФОП, яким буде користуватись вона, щоб наші доходи не змішувалися?
2. Чи маю я регулярно проводити однаковий платіж на карту мами, чи суми можуть відрізнятись?
2.1 Це має був щонайменше мінімальна зарплата?
2.2 Чи достатньо сплачувати за неї податки, щоб не мати проблем із податковою? Яка це сума на сьогоднішній день?
2.3 Якщо я маю щомісячно сплачувати зарплату, то тільки із своєї карти ФОП?
2.4 Якщо вона повертатиме частину або всю зарплату на мою особисту карту - це може стати проблемою?
3. Чи маю я заключити із мамою якийсь паперовий договір про працевлаштування? Повідомити про це якісь служби?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Вам простіше мамі оформити окремий ФОП та сплачувати ЄСВ (що буде зараховуватися до страхового стажу) або просто при необхідності докупити їй страховий стаж для пенсії https://www.pfu.gov.ua/pl/202008-yak-dokupyty-stra...
Якщо ж Ви хочете маму працевлаштувати до себе, то Ви будете зобов’язані щомісяця подавати об’єднану зарплатну звітність, яка буде включати:
Тепер даю відповіді на Ваші питання:
Так, Ви маєте право продавати товари через IBAN без використання РРО
47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет
74.10 «Спеціалізована діяльність із дизайну.
47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах
32.99 - Виробництво іншої продукції, н.в.і.у.
Ви можете відкрити ФОП рахунок у іншому банку
Ви повинні виплачувати суми, які передбачені трудовим договором
Так
Щоб не було проблем із податковою Вам потрібно укласти трудовий договір, повідомити податкову про працевлаштування, та щоміся подавати звітність за найманого працівника. ЄСВ потрібно сплачувати у день виплати зарплати, ПДФО та ВЗ можна сплатити протягом трьох банківських днів з дати виплати.
Крім цього, Ви повинні вести кадрову документацію (навіть якщо у Вас лише один працівник): накази про приймання, звільнення, відпустку тощо, вести облікові картки працівників, мати штатний розпис, табелі обліку робочого часу
Ознайомтесь з корисним матеріалом https://taxer.ua/uk/kb/pracivnyku-u-fop
Виплачувати заробітну плату можна:
Якщо зарплати виплачуються на картки, первинними документами для виплат будуть платіжні доручення. Виплату можна звірити по виписці банка чи роздрукувати відомість розподілу коштів, яку формує банк для зарплатних проектів.
Якщо заробітну плату виплачуватимете готівкою, то Ви повинні оформити таку виплату Відомістю на виплату готівки. Працівник обов'язково повинен ставити свій підпис про одержання коштів після кожної виплати. Щомісяця ФОП повинен формувати два таких документи: для виплати за першу і, відповідно, другу половину місяця.
Загалом, Ви можете попасти під фінмоніторинг. Проте кошти отримані від родичів зазвичай не попадають під контроль
Ви повинні укласти з мамою трудовий договір, оформити наказ про прийняття на роботу та відправити до податкової повідомлення про прийняття працівника на роботу
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Діана!
Чому Ваша матір не хоче оформити власний ФОП? Це б значно зменшило навантаження на Вас з приводу оформлення звітності та взагалі трудових відносин.
Періоди здійснення підприємницької діяльності фізичними особами — підприємцями враховуються до страхового стажу на підставі документів про сплату страхових внесків (платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштові перекази, інформації органів Пенсійного фонду України).
Від обов’язкового використання РРО звільняються
– 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет», у частині інтернет-торгівлі;
– 74.10 «Спеціалізована діяльність із дизайну».
– 47.19 — «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах»;
Мінімальна зарплата впливає на розмір нарахованої зарплати працівникам.
Він має бути не менше ніж розмір мінімальної зарплати. Це передбачено ст. 3-1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці». Тобто при повністю виконаній нормі праці з 1 січня 2025 року зарплата працівника має бути не менше 8000 грн:
Можете в іншій банківській установі.
Крім сплати податків Вам прийдеться оформити трудові відносини з матір'ю та подавати до податкової щомісячну звітність.
Алгоритм оформлення трудових відносин ФОП-роботодавця з найманих працівником регулюється Кодексом законів про працю (далі – КЗпП). Так, відповідно до ст. 24 КЗпП при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати:
За вимогою працівника ФОП-роботодавець вносить записи про прийняття, переведення, звільнення до трудової книжки працівника відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін'юсту й Мінсоцзахисту від 29.07.1993 №58 (далі – Інструкція №58).
Відповідно до ст. 2 Закону України від 15.03.2022 №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору. Тобто у період дії воєнного стану ФОП може не укладати письмовий трудовий договір, але після припинення чи скасування воєнного стану ФОП має укласти письмові трудові договори зі всіма найманими працівниками.
Отже, потенційний працівник пише у довільній формі заяву про прийняття на роботу (при укладанні усного трудового договору), в якій зазначає дату початку роботи та посаду, та надає зазначені вище документи.
Після чого ФОП-роботодавець має виконати наступні дії:
Із ст. 29 КЗпП і випливає перелік основних документів, в т.ч. кадрових, які мають бути у ФОП-роботодавця, а саме:
Враховуючи той факт, що ФОП, який використовує найману працю є роботодавцем, то на нього поширюються і інші норми трудового законодавства в частині наявності таких кадрових документів, як:
Звітність за найманих працівників подається підприємцем щокварталу (F05001 об'єднаний податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ — подається протягом 40 календарних днів, наступних за звітним кварталом).
Також, перед допуском до роботи потрібно надіслати до податкової F30010 повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладання гіг-контракту.
Зверніть увагу, з 01 січня 2025 року вводиться щомісячна звітність за найманих працівників.
Заробітна плата повинна виплачуватись працівнику регулярно, не рідше 2 разів на місяць, а проміжок між виплатами не більше 16 календарних днів. При виплаті заробітної плати підприємець зобов'язаний нараховувати єдиний соціальний внесок, а також утримувати із заробітної плати податок на доходи фізичної особи (далі — ПДФО) та Військовий збір. Розмір авансу має бути не меншим від відпрацьованого часу. ПДФО, ЄСВ та Військовий збір нараховуються при виплаті авансу (за першу половину місяця) та заробітної плати (за другу половину місяця).
Із зарплати співробітника віднімається ПДФО, який становить 18% та Військовий збір 5%. На зарплату співробітника нараховується ЄСВ — 22% від зарплати. ЄСВ не віднімається із зарплати і роботодавець зобов'язаний самостійно сплатити ЄСВ за свого співробітника.
Зарплату можете платити готівкою або на картковий рахунок працівника — через зарплатний проєкт або за реквізитами. Форму виплати передбачте у колективному договорі, положенні про оплату праці або наказі ФОПа-роботодавця.
Зарплату, яку виплатили на картки, підтвердьте платіжною інструкцією. Окрім цього, виплату посвідчить виписка банку або відомість розподілу коштів, яку формує банк для зарплатних проєктів.
Якщо виплачуєте заробітну плату готівкою, задокументуйте її:
або
В принципі Ви можете потрапити під фінмоніторінг банківської установи, проте, все залежить від суми, яку матір буде переводити Вам на особисту картку та частоти таких платежів. Інших проблем я не бачу, якщо, звичайно, Ви будете сплачувати своєчасно податки та вести належним чином звітність.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1.
ВИ МАЄТЕ ПРАВО ПРИЙНЯТИ НА РОБОТУ БУДЬ-ЯКУ ОСОБУ, ЗА УМОВИ, ЩО БУДЕТЕ СПЛАЧУВАТИ ВСІ ПОДАТКИ.
ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ ВИ МОЖЕТЕ МАМІ НАРАХОВУВАТИ НА ЗАРПЛАТНУ КАРТУ.
Мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може встановлюватися оплата за виконану працівником місячну норму робіт (Кодекс законів про працю України, Закон України "Про оплату праці"). Згідно п.5 ст.38 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.
Наразі місячна мінімальна зарплата в Україні складає 8000 грн.
ЗАРПЛАТУ ТРЕБА СПЛАЧУВАТИ ЧЕРЕЗ БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВОДКИ.
2.
Основні КВЕДи:– 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет», у частині інтернет-торгівлі;
– 47.19 — «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах»;
3.
ВАМ ТРЕБА СТВОРИТИ ДЛЯ МАМИ В ІНТЕРНЕТІ ОФЕРТУ (ПРОПОЗИЦІЮ) ПРО ТОРГІВЛЮ ЇЇ ПРОДУКЦІЄЮ З УМОВОЮ СПЛАТИ НА РАХУНОК IBAN - ЦЕ БУДЕ ВАШ РАХУНОК.
ФОП МОЖЕ МАТИ КІЛЬКА РАХУНКІВ.
4.
Перше "зарплатне" правило таке: зарплата працівникам виплачується не рідше двох разів на місяць.
Наступне правило таке: для кожної з двох частин місяця обираємо конкретне число для виплати зарплати, а інтервал між виплатами не повинен перевищувати 16 календарних днів. Для зарплати за першу половину місяця обираємо дату в проміжок з 15 по 22 число, за другу - з останнього дня місяця по 7 число.
І третє зарплатне правило формулюємо так: виплачувати заробітну плату потрібно в робочі дні. Якщо обрана вами дата припадає на вихідний або святковий день, виплату робимо напередодні. При цьому дата наступної виплати не зміщується, в цьому випадку збільшений інтервал між виплатами не буде вважатись порушенням законодавства.
З нарахованої зарплати працівника роботодавець утримує два податки: ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) - 18% та військовий збір - 1,5%. Це, так званні, утримання із заробітної плати, тобто розміри цих податків мінусуються із зарплати, виплаченої працівнику.
Крім того, роботодавець власним коштом сплачує ЄСВ (єдиний соціальний внесок), який становить 22%.
Давайте розрахуємо, яку суму працівник отримає "на руки", та скільки податків сплатить ФОП з його заробітної плати.
Розглянемо розрахунок на прикладі заробітної плати охоронника, яка, за нашою схемою, становить 8 800 грн.
Нарахована зарплата - 8 800 грн.
Утримання складуть:
На руки працівнику виплатимо "чисту" зарплату за місяць: 8 800 - (1 584 + 132) = 7 084 грн.
ЄСВ, який повинен сплатити роботодавець за місяць: 8 800 * 22% = 1 936 грн.
Зарплата розрахована, але згадуємо "перше зарплатне правило", відповідно якому ми НЕ МОЖЕМО виплатити її однією сумою. Нам потрібно розділити виплату на дві частини.
Маємо такі умови в червні. Норма робочого часу - 20 днів. За першу половину місяця працівником відпрацьовано 10 днів.
Розрахунок виплати за першу половину місяця:(8 800 грн/ 20 робочі дні * 10 відпрацьованих днів) = 4 400 грн. З цієї суми розраховуємо утримання:
"На руки" працівнику за першу половину місяця: 4 400 - (792 + 66) = 3 542 грн
ЄСВ коштом роботодавця: 4 400 грн * 22% = 968 грн
Розрахунок виплати за другу половину місяця:"На руки" працівнику за другу половину місяця: 7 084 грн - 3 542 грн = 3 542 грн.
Утримання:
ЄСВ коштом роботодавця: 1 936 грн - 968 грн = 968 грн.
Наступне важливе "зарплатне" правило, яке потрібно запам'ятати: виплачувати зарплату без сплати податків роботодавець немає права. Тому в той самий день, коли виплачується зарплата, ФОП має сплатити всі "зарплатні" податки, про які ми написали в цьому розділі.
Виплачувати заробітну плату можна за бажанням працівника:
- готівкою;
- на карту через зарплатний проект або за тими реквізитами, які надасть працівник.
Якими первинними документами оформлювати нарахування та виплату заробітної платиЯкщо зарплати виплачуються на картки, первинними документами для виплат будуть платіжні доручення. Виплату можна звірити по виписці банка чи роздрукувати відомість розподілу коштів, яку формує банк для зарплатних проектів.
Якщо працівник обрав отримувати заробітну плату готівкою, роботодавець повинен оформити таку виплату Відомістю на виплату готівки. Працівник обов'язково повинен ставити свій підпис про одержання коштів після кожної виплати. Щомісяця ФОП повинен формувати два таких документи: для виплати за першу і, відповідно, другу половину місяця.
Крім відомостей на виплату, ФОП щомісяця повинен формувати й підписувати Відомість по нарахуванню заробітної плати. Це первинний документ, який обов'язково повинен бути в наявності у роботодавця. Працівником він не підписується.
І ще один первинний документ для нарахування зарплати, який обов'язково повинен бути в пакеті документів роботодавця на місяць - це Табель обліку робочого часу (типова форма П-5).
ВАША МАМА МОЖЕ ВАМ ПЕРЕКАЗАТИ НА ВАШУ ОСОБИСТУ КАРТУ (НЕ КАРТУ ФОП) БУДЬ-ЯКУ СУМУ ІЗ ВЛАСНОЇ КАРТИ.
5.
Трудовий договір в Україні є офіційним документом, який укладається між працівником та роботодавцем та регулює їхні трудові відносини. Він містить інформацію про сторони договору, умови роботи (посада, заробітна плата, графік роботи, відпустки тощо), права та обов'язки кожної зі сторін, а також умови припинення трудового договору. Трудовий договір має бути складений у письмовій формі та підписаний обома сторонами перед початком роботи. Він також має відповідати вимогам трудового законодавства України.
Для ФОП-роботодавця складання трудового договору в письмовій формі є обов’язковою умовою (п. 6 ч.1 ст. 24 КЗоТ).
Форма трудового договору з ФОП-роботодавцем затверджена Наказом 260, але через те, що деякі пункти наказу втратили свою актуальність, роботодавці беруть затверджену форму за основу, а далі корегують її під свій випадок та свої умови та домовленості з найманим працівником.Трудовий договір набирає чинності з моменту його підписання, але не раніше, ніж роботодавець надасть в податкову Повідомлення про прийняття працівника на роботу.