Задайте питання юристу

895 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 06 лютого 2025, питання №126822 500₴

Статус авто які передані військовослужбовцям як благодійна допомога

Авто було передано військовому від благодійного фонду особисто на військовий квиток. Станом на зараз військовий звільнений з ЗСУ. Чи може військовий залишити машину в себе?

Відповіді юристів (7)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    На жаль, не може, адже це не приватна власність громадянина! Згідно роз'яснення Головного сервісного центру МВС https://hsc.gov.ua/2024/10/31/vidteper-gumanitarni...

    Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку лише в разі інформування військовою частиною про обставини щодо:

    • знищення транспортного засобу;
    • загибелі (смерті) набувача;
    • призупинення військової служби набувача;
    • визнання набувача особою, яка зникла безвісти;
    • перебування набувача у полоні;
    • перебування набувача на лікуванні впродовж періоду, що перевищує один місяць (зокрема, у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом);
    • перебування набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;
    • звільнення набувача з військової служби;
    • відмова набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.

    Після зняття авто з тимчасового обліку, його можна передати лише тому військовослужбовцю, котрий був внесений в акт приймання-передачі (може бути до п’яти осіб), окрім випадків, коли транспорт був знятий з тимчасового державного обліку для постановки на відомчий облік або вибракуваний у зв’язку зі знищенням.

    Якщо до сервісного центру МВС надійшли документи, що підтверджують використання транспортного засобу не за цільовим призначенням, тимчасовий державний облік скасовується. Ця інформація та копії відповідних документів надсилаються до спеціально уповноважених державних органів. Тобто до Міністерства соціальної політики України, яке здійснює контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги.

    За нецільове використання гуманітарної допомоги в певних випадках передбачена кримінальна відповідальність.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ні не може, військовий повинен передати авто фонду. У іншому випадку, це не доцільне використання гуманітарної допомоги, за що передбачено кримінальну відповідальність, як вам так і фонду.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Михайло!

    На жаль, Ви не маєте права залишити авто собі, оскільки авто не є Вашою власністю та було передано Вам, як військовослужбовцю для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

    Ви ставили авто на себе на тимчасовий облік у СЦ МВС?

    Згідно Постанови КМУ № 1235 від 29 жовтня 2024 року:

    2. Установити, що транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, ввезені на митну територію України на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, оформленої відповідно до додатка 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), до набрання чинності цією постановою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, підлягають тимчасовому державному обліку протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, акта приймання-передачі та документів військовослужбовця, визначених в абзаці другому пункту 3-2 постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 р. № 584 “Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 42, ст. 2283) - із змінами, внесеними цією постановою.

    3-2. Установити, що на період воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, призначені для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою), підлягають тимчасовому державному обліку у сервісних центрах.

    Тимчасовий державний облік транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, здійснюється на підставі заяви військовослужбовця - набувача такого транспортного засобу (далі - набувач), документа, що посвідчує особу військовослужбовця, документа, що підтверджує проходження військової служби набувачем, а також акта приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою (далі - акт приймання-передачі), за формою згідно з додатком та роздрукованої електронної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (далі - декларація), оформленої згідно з додатком 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), на підставі якої такий транспортний засіб ввезено на митну територію України.

    Заява набувача подається до сервісного центру протягом десяти днів після оформлення акта приймання-передачі.

    Якщо до акта приймання-передачі внесено відомості про військовослужбовців, які мають право користування транспортним засобом, визнаним гуманітарною допомогою, до тимчасового реєстраційного талона у графу “Особливі відмітки” вноситься відмітка “Гуманітарна допомога” та відомості про таких військовослужбовців.

    Відомості про обліковані за військовослужбовцями транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

    Набувач після завершення реєстраційних дій повідомляє військовій частині, органу, підрозділу, в якій проходить військову службу (далі - військова частина), про те, що йому передано транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, який обліковується за ним на тимчасовому державному обліку.

    Набувачу відмовляється у здійсненні тимчасового державного обліку транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, в разі наявності в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів відомостей про перебування такого транспортного засобу на тимчасовому державному обліку за набувачем або у разі відсутності відомостей про оформлену декларацію в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги.

    Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку у зв’язку із:
    • знищенням такого транспортного засобу;
    • загибеллю (смертю) набувача;
    • призупиненням військової служби набувача; визнанням набувача особою, яка зникла безвісти; перебуванням набувача у полоні; перебуванням набувача на лікуванні протягом періоду, що перевищує один місяць (зокрема у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом); перебуванням набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;
    • звільненням набувача з військової служби;
    • відмовою набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.

    Після зняття транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, з тимчасового державного обліку у зв’язку з надходженням до сервісного центру документів, що підтверджують настання обставин, визначених абзацами тринадцятим - шістнадцятим цього пункту, тимчасовий державний облік такого транспортного засобу може здійснюватися за заявою одного із військовослужбовців, зазначених отримувачем гуманітарної допомоги в акті приймання-передачі, у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту. При цьому до заяви такого військовослужбовця акт приймання-передачі та декларація не додаються, а сам військовослужбовець стає набувачем.

    У разі відсутності в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів відомостей про військовослужбовців, які мають переважне право на тимчасовий державний облік транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, сервісний центр інформує військову частину, орган, підрозділ, у якому набувач проходив військову службу, про необхідність проведення відомчої реєстрації такого транспортного засобу.

    Транспортні засоби можуть бути зняті з тимчасового державного обліку в разі, коли військова частина інформує сервісний центр про обставини, визначені абзацами тринадцятим - п’ятнадцятим цього пункту.

    У разі надходження до сервісного центру документів, що підтверджують використання транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, не за цільовим призначенням, тимчасовий державний облік такого транспортного засобу скасовується. Інформація про скасування тимчасового державного обліку та копії документів, що стали підставою для скасування, надсилаються сервісним центром до спеціально уповноважених державних органів, які здійснюють контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги.

    Транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, зняті з тимчасового державного обліку, та транспортні засоби, щодо яких скасовано тимчасовий державний облік, вважаються не облікованими, а тимчасові реєстраційні талони - не дійсними. Зазначені відомості вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

    Протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою і які перебувають на тимчасовому державному обліку, підлягають відомчій реєстрації державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, зазначеними в абзаці третьому частини другої статті 6 Закону України “Про гуманітарну допомогу”. У разі нездійснення відповідними державними органами відомчої реєстрації транспортних засобів, визнаних гуманітарною допомогою, у встановлений строк тимчасовий державний облік таких транспортних засобів скасовується, та вони вважаються необлікованими”.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ЯКЩО МАШИНА ЗАРЕЄСТРОВАНА НА БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД, ТО ПЕРЕДАТИ (ПОДАРУВАТИ) ВАМ АВТО ВОНИ МОЖУТЬ ТІЛЬКИ ПІСЛЯ ЙОГО ПОВНОГО РОЗМИТНЕННЯ.

    ВАМ ТРЕБА БУДЕ СПЛАТИТИ ПОДАТОК НА ПОДАРУНОК.

    Сплачувати потрібно 19,5% від отриманих у подарунок коштів чи вартості іншого майна. Сюди входить 18% податок на дохід фізосіб та 1,5% військовий збір.

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю, відповідно до чинного законодавства України, автомобілі, передані військовослужбовцям як гуманітарна допомога, підлягають тимчасовій реєстрації на період їхньої служби. Після звільнення військовослужбовця з лав Збройних Сил України, такі транспортні засоби повинні бути зняті з тимчасового обліку.

    Нормативно-правова база:

    КМУ прийняв Постанову від 29 жовтня 2024 року № 1235. Вона передбачає врегулювання питання тимчасового обліку та використання автівок, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці. Ці зміни діють на період воєнного стану.

    Відтепер автівки, визнані гуманітарною допомогою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, підлягають тимчасовому державному обліку. Тобто військовий може поставити на себе автомобіль, який використовується під час виконання завдань, пов’язаних з обороною держави. Для цього необхідно звернутись до будь-якого зручного сервісного центру МВС з пакетом документів:

    • заява військовослужбовця – набувача транспортного засобу;
    • документ, що посвідчує особу військовослужбовця (військовий квиток, посвідчення офіцера);
    • документ, що підтверджує проходження військової служби набувачем (довідка з військової частини);
    • акт приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою за формою згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 року № 584;
    • електронну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953.

    Після подання необхідних документів транспортний засіб отримує номерні знаки і тимчасовий реєстраційний талон.

    Відповідно до Постанови, сервісні центри МВС можуть відмовляти набувачу у поставленні на тимчасовий облік транспортних засобів. Зокрема, у таких випадках:

    • наявність в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів відомостей про перебування такого транспортного засобу на тимчасовому державному обліку за набувачем;
    • відсутність відомостей про оформлену декларацію в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги.

    Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку лише в разі інформування військовою частиною про обставини щодо:

    • знищення транспортного засобу;
    • загибелі (смерті) набувача;
    • призупинення військової служби набувача;
    • визнання набувача особою, яка зникла безвісти;
    • перебування набувача у полоні;
    • перебування набувача на лікуванні впродовж періоду, що перевищує один місяць (зокрема, у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом);
    • перебування набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;
    • звільнення набувача з військової служби;
    • відмова набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.

    Після зняття авто з тимчасового обліку, його можна передати лише тому військовослужбовцю, котрий був внесений в акт приймання-передачі (може бути до п’яти осіб), окрім випадків, коли транспорт був знятий з тимчасового державного обліку для постановки на відомчий облік або вибракуваний у зв’язку зі знищенням.

    Якщо до сервісного центру МВС надійшли документи, що підтверджують використання транспортного засобу не за цільовим призначенням, тимчасовий державний облік скасовується. Ця інформація та копії відповідних документів надсилаються до спеціально уповноважених державних органів. Тобто до Міністерства соціальної політики України, яке здійснює контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги.

    Упродовж трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою і які перебувають на тимчасовому державному обліку, підлягають відомчій реєстрації державними органами сектору безпеки і оборони. У протилежному випадку тимчасовий державний облік скасовується і транспортні засоби вважаються необлікованими.

    Порядок дій після звільнення:

    Зняття з обліку, після звільнення з військової служби, військова частина повинна інформувати відповідні органи про необхідність зняття транспортного засобу з тимчасового обліку.

    Передача автомобіля, після зняття з обліку, автомобіль може бути переданий іншому військовослужбовцю, зазначеному в акті приймання-передачі, або повернутий благодійному фонду чи військовій частині.

    Отже, після звільнення з ЗСУ, військовослужбовець не має права залишати автомобіль, отриманий як гуманітарну допомогу, у своєму користуванні. Транспортний засіб повинен бути знятий з тимчасового обліку та переданий відповідно до встановленого порядку.

    Консультацію щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88 або на сторінках Головного сервісного центру МВС в Фейсбук та Інстаграм. Відповіді на найпоширеніші питання та корисну інформацію черпайте на сайті.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Звісно, що не може просто взяти і залишити транспортний засіб. Дане питання чітко врегульовано на законодавчому рівні.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 10 травня 2022 р. № 584 Київ

    Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні

    3-2. Установити, що на період воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, призначені для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою), підлягають тимчасовому державному обліку у сервісних центрах.

    Тимчасовий державний облік транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, здійснюється на підставі заяви військовослужбовця - набувача такого транспортного засобу (далі - набувач), документа, що посвідчує особу військовослужбовця, документа, що підтверджує проходження військової служби набувачем, а також акта приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою (далі - акт приймання-передачі), за формою згідно з додатком та роздрукованої електронної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (далі - декларація), оформленої згідно з додатком 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), на підставі якої такий транспортний засіб ввезено на митну територію України.

    Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку у зв’язку із:

    знищенням такого транспортного засобу;

    загибеллю (смертю) набувача;

    призупиненням військової служби набувача; визнанням набувача особою, яка зникла безвісти; перебуванням набувача у полоні; перебуванням набувача на лікуванні протягом періоду, що перевищує один місяць (зокрема у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом); перебуванням набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;

    звільненням набувача з військової служби;

    відмовою набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.

    З повагою! Щасти Вам!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Це буде протизаконно.

    ТЗ, визнані гуманітарною допомогою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, підлягають тимчасовому державному обліку за цими військовослужбовцями.

    Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку лише в разі інформування військовою частиною про обставини щодо:

    • знищення транспортного засобу;
    • загибелі (смерті) набувача;
    • призупинення військової служби набувача;
    • визнання набувача особою, яка зникла безвісти;
    • перебування набувача у полоні;
    • перебування набувача на лікуванні впродовж періоду, що перевищує один місяць (зокрема, у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом);
    • перебування набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;
    • звільнення набувача з військової служби;
    • відмова набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.

    Після зняття авто з тимчасового обліку, його можна передати лише тому військовослужбовцю, котрий був внесений в акт приймання-передачі (може бути до п’яти осіб), окрім випадків, коли транспорт був знятий з тимчасового державного обліку для постановки на відомчий облік або вибракуваний у зв’язку зі знищенням.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України