Задайте питання юристу

897 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 06 лютого 2025, питання №126841

Чи мають з 18 років повідомити батькам що мене відрахували з університету

Чи мають право з 18 років повідомляти батькам що мене відрахували з університету. Я не хочу щоб маму повідомляли про моє відрахування

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Валерія!

    Цивільна дієздатність — це здатність своїми діями набувати для себе цивільні права і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

    З досягненням повноліття — 18-річного віку — людина набуває повної цивільної дієздатності.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 14 днів тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Ви досягли повноліття, батьки не мають нести відповідальність за Ваші рішення.

    За Цивільним кодексом України розрізняються такі види дієздатності:

    - повна цивільна дієздатність – має фізична особа, що досягла 18 років (повноліття), ст. 34 Цивільного кодексу України;

    - неповна цивільна дієздатність – мають фізичні особи віком від 14 до 18 років (неповнолітні), ст. 32 Цивільного кодексу України;

    - часткова цивільна дієздатність – мають фізичні особи, що не досягли 14 років (малолітні), ст. 31 Цивільного кодексу України.

    Підстави та порядок обмеження дієздатності, фізичної особи недієздатною.

    Дієздатність, як і правоздатність, припиняється з настанням смерті фізичної особи. Однак за життя вона може бути обмежена в дієздатності чи визнана недієздатною.

    Під обмеженням дієздатності слід розуміти обмеження фізичній особі на підставі рішення суду самостійно складати правочини, пов’язані з розпорядженням майна, одержувати заробітну плату, пенсію, стипендію та інші види доходів. Усі ці дії вона може вчинювати лише за згодою піклувальника. Фізична особа, цивільну дієздатність якої обмежено, може самостійно вчиняти лише дрібні побутові правочини.

    Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона:

    - страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними;

    - зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами тощо, та таким чином ставить себе чи свою сім’ю, а також і інших осіб, яких вона за законом зобов’язана утримувати у скрутне матеріальне становище.

    Порядок обмеження цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України (надалі – ЦПК України). Цивільна дієздатність є обмеженою з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

    Особа, цивільну дієздатність якої обмежено, самостійно несе відповідальність за порушення нею договору, укладеного за згодою піклувальника, та за шкоду, завдану іншій особі.

    У разі видужання фізичної особи, цивільну дієздатність якої було обмежено, або в разі поліпшення її психічного стану, що відновив у повному обсязі її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, суд поновлює її цивільну дієздатність. У разі припинення фізичною особою зловживання спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами тощо суд поновлює цивільну дієздатність цієї особи.

    Піклування, встановлене над фізичною особою, припиняється на підставі рішення суду про поновлення цивільної дієздатності.

    Визнання фізичної особи недієздатною пов’язане, передусім, з її здоров’ям. Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

    Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється ЦПК України. Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

    З повагою Костянтин Гончаренко


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України