Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
897 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
Підкажіть будь ласка, мене після огляду медкомісією воєнкомату дали акт на дообслідування в лікарню.
В лікарні я отримав такі результати дослідження: VOD= 0,9, VOS=0,01 (н/к). Далекозорість високого ступеня OS 6,5 Д, амбліопія високого ступеня OS, монокулярний характер зору.
Чи визнають мене непридатним з таким заключенням?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Проходження медичного огляду під час мобілізації регулюється пунктом 3 глави II Наказу МО від 14.08.2008 року №402.
Я ВАМ НАДАМ КОНСУЛЬТАЦІЮ З ЮРИДИЧНОЇ ТОЧКИ ЗОРУ, БО МЕДИЧНА СТОРОНА ВАШОГО ПИТАННЯ НЕ В МОЄЇ КОМПЕТЕНЦІЇ (Я НЕ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ).
СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ ТА ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВО - ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.
Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
ВАША ХВОРОБА Є В ПЕРЕЛІКУ, АЛЕ СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ВАШІ ПОКАЗНИКИКИ ТА ВИМОГИ НАКАЗУ МОУ 402.
ЗРОБИТИ ЦЕ ОНЛАЙН НЕ ЗМОЖЕ НАВІТЬ ЛІКАР.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, ні не визнають. ВИ буде придатним Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
Для непридатності треба мати сліпоту ока.
Стаття 31
Включено: розлади зору та сліпота Н53-Н54 (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо)
а) сліпота одного або обох очей; відсутність одного чи обох очних яблук
Непридатні до військової служби
б) гострота зору обох очей з корекцією до 0,5; гострота зору одного ока з корекцією вище 0,5 при гостроті зору другого ока з корекцією до 0,2
Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
в) дихромазія, аномальна трихромазія будь-якого типу
Придатні
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Саміре!
Ваші хвороби віднесені до статтей 30 та 31 Розкладу Хвороб Наказу МОУ №402.
За далекорзорістю Вас не визнають непридатним, оскільки стаття 30 Розкладу хвороб передбачає визнання особи непридатною за наступних обставин:
"короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр".
Щодо амбліопії, то тут шанси є, так як гострота зору лівого ока не корегується та становить 0,01.
Стаття 31 Наказу МОУ №402 включає розлади зору та сліпоту Н53-Н54 (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо).
Непридатним за цією статтею Вас повинні визнати у наступному випадку:
"сліпота одного або обох очей; відсутність одного чи обох очних яблук".
Порушення зору – це стан, за якого в пацієнта знижена гострота зору, який не вдається поліпшити навіть за використання окулярів, контактних лінз, хірургічного лікування чи ліків і який заважає людині виконувати щоденні завдання та задовольняти потреби.
Згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб і споріднених проблем охорони здоров’я (МКХ-10) виокремлено такі категорії втрати зору за зміною гостроти та полів зору:
– без порушень зору (гострота зору від 1,0 до 0,7 умовних одиниць).
– слабкозорість – неповна, часткова сліпота, зниження гостроти зору на більш здоровому оці від 0,6 до 0,05 умовних одиниць (категорії 0, 1, 2 за класифікацією МКХ-10). За ступенем порушень зору виокремлюють такі категорії слабкозорості: незначна (гострота зору від 0,6 до 0,3 умовних одиниць); помірна (гострота зору від 0,3 до 0,1 умовних одиниць); важка (гострота зору від 0,1 до 0,05 умовних одиниць).
– сліпота – зниження гостроти зору на оці менше 0,05 або звуження поля зору менше 10° («трубчате» поле зору). За ступенем порушень зору виокремлюють наступні категорії сліпоти: глибока (гострота зору від 0,04 до 0,02 умовних одиниць); майже повна (гострота зору менше 0,02 умовних одиниць або наявність світловідчуття); повна (немає світловідчуття).
Згідно з МКХ-10 вирізняють такі нозологічні групи порушень зору (Н54.-):
– H54.0 – сліпота обох очей (порушення зору категорії 3, 4, 5 обох очей);– H54.1 – сліпота одного ока, знижений зір іншого ока (порушення зору категорії 3, 4, 5 одного ока та категорії 1 або 2 іншого);– H54.2 – знижений зір обох очей (порушення зору категорії 1 або 2 обох очей);– H54.3 – неуточнена втрата зору обох очей (порушення зору категорії 9 обох очей);– H54.4 – сліпота одного ока (порушення зору категорії 3, 4, 5 одного ока, нормальна гострота зору іншого);– H54.5 – знижений зір одного ока (порушення зору категорії 1 або 2 одного ока, нормальна гострота зору іншого);– H54.6 – неуточнена втрата зору одного ока (порушення зору категорії 9 одного ока, нормальна гострота зору іншого);– H54.7 – неуточнена втрата зору (порушення зору категорії 9 БДУ (без додаткових уточнень)).
Також виокремлюють деякі інші медико-соціальні категорії порушень зору:
– порушення зору, які можливо попередити чи вилікувати (visual impairment is either preventable or curable), – сліпота чи слабкозорість, які можливо попередити чи вилікувати завдяки використанню доступних ресурсів;
– дитяча сліпота – група захворювань і станів, які виникають у дитячому чи підлітковому віці та призводять до розвитку сліпоти одразу чи в подальшому житті;
– соціальна чи юридична сліпота (практична сліпота) – зниження функціональної здатності зорового аналізатора до рівня, що не дає можливості здійснювати більшість видів професійної діяльності та обмежує можливість пересування та самообслуговування;
– професійна сліпота – зниження функціональної здатності зорового аналізатора до рівня, що не дає можливості займатися звичною (спеціальною) професійною діяльністю;
– виробнича сліпота – зниження функціональної здатності зорового аналізатора до рівня, коли особа не може працювати навіть під час застосування спеціальних оптичних приладів;
– абсолютна сліпота – повна відсутність функціональної здатності зорового аналізатора.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
При гостроті зору 0,01 з корекцією Вас повинні визнати непридатним до військової служби за статтею 31 "А" Розкладу хвороб наказу МОУ 402.
Крім того, Ви маєте право на оформлення інвалідності ІІІ групи довічно, адже згідно постанови КМУ 1338 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1338-2024-%D0%... сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче або концентричне звуження поля зору до 10 градусів від точки фіксації) - є підставою для встановлення ІІІ групи інвалідності без строку повторного оцінювання
Рекомендую додатково звернутися до державного або приватного офтальмолога та отримати консультаційний висновок спеціаліста. Якщо гострота зору одного ока у Вас 0,01 та не піддається корекції, то Вам повинні поставити діагноз сліпота одного ока, адже при порушенні зору 3, 4, 5 категорій одного ока та при нормальній гостроті зору другого ока згідно МКХ 10 Вам повинні вказати діагноз H54.4 Сліпота одного ока
Про сліпоту можете дізнатися тут:
https://oculist.in.ua/number3/105-svitovi-epidemio...
https://moz.gov.ua/uploads/ckeditor/%D0%B4%D0%BE%D...
Згідно наказу МОУ 402 Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Тобто, лікарі ВЛК мають змогу самостійно внести інформацію про Ваш діагноз до ЕСОЗ
Тому звертайтесь до офтальмолога ВЛК та наполягайте, щоб він поставив Вам статтю 31 «А». Якщо не погодиться, то доведеться висновок ВЛК оскаржувати.
У Вас є можливість відразу виразити незгоду з рішенням ВЛК шляхом подачі заяви до керівника ТЦК про направлення Вас на переогляд до обласної ВЛК
АБО висновок ВЛК ТЦК можна оскаржити шляхом направлення поштою заяви-скарги до обласної ВЛК. А от висновок обласної ТЦК можна оскаржити в ЦВЛК або відразу у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, САМІР! У Вас вже є акт дообстеження, засвідчений печаткою лікарні? Який там діагноз?
Результати обстеження самі по собі не мають ніякого значення, бо лікар-спеціаліст на їх підставі має приймати рішення і встановлювати ДІАГНОЗ із зазначенням Коду МКХ-ІІІ.
Ступінь придатності за Статтею 30 Розкладу хвороб, що є додатком до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 в новій редакції згідно Наказу № 262 від 27.04.2024 та зі змінами від 10.01.2025 р..
З 04 травня 2024 набули чинності нові зміни розкладу хвороб котрі визначають ступінь придатності військовозобовʼязаних до військової служби.
Прийняттям Наказу № 262 від 27.04.2024 Міністерство оборони України визначило нові правила за котрими діагнозами особа може бути визнана:
При визначенні придатності до військової служби беруться до уваги:а) наявність захворювань, порушень розвитку та фізичних вад;б) фізичні, функціональні та психічні особливості;в) ступінь ураження органів та систем організму.
Придатність до військової служби визначається з урахуванням ступеня обмеження функціональних можливостей, пристосованості до умов військової служби та вимог військової спеціальності.
Стаття 30 ВЛК включає у себе: порушення рефракції та акомодації Н52 (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше)
Стаття 30-а ВЛК Непридатні до військової служби (підлягає виключенню з військового обліку) належить: короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр
Примітка: вид та ступінь аномалії рефракції визначаються за допомогою скіаскопії або рефрактометрії.При зміні ступеню придатності до військової служби рефракція визначається за умов циклоплегії.
Стаття 30-б ВЛК Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони, належать: короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 6,0 дптр і до 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 3,0 дптр.
Стаття 30-в ВЛК Придатні, належать: короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 3,0 дптр і до 6,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 2,0 дптр і до 3,0 дптр
ІЗ ТОГО, що Ви надали на жаль маю побоювання, що Вам поставлять статтю 30-б, тобто визнають Вас Придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
Раніше це був статус "Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".
При цьому особи за ст. 30-б можуть бути мобілізовані та направлені в учбову частину, але потім мають бути розподілені на службу у військові частини забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальний центр, заклад (установу), медичний підрозділ, підрозділ логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
Вибачте за не дуже втішні новини. На жаль сучасні правила відбору на мобілізацію визнають майже усіх хворих - цілком придатними для потреб ЗСУ.
Щоб не бути мобілізованим щиро раджу спробувати оформити інвалідність хоча б ІІІ групи. Тоді Ви можете претендувати на відстрочку.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Ступінь придатності до військової служби, перелік хвороб, розладів здоров’я та питання проведення військової лікарської експертизи військовослужбовців регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
Згідно Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я ТДВ) (додаток 3).
При встановленні ступеня придатності до військової служби ВЛК керується Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад (Додаток 2 до Положення № 402).
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк від 1 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10 Положення № 402), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Якщо військовозобов’язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від призову на військову службу, збір), то лікар - член ВЛК ТЦК та СП направляє військовозобов’язаного на отримання відповідних медичних послуг. Після закінчення лікування військовозобов’язаний оглядається ВЛК ТЦК та СП.
До моменту проходження ВЛК ТЦКСП, я рекомендую пройти комплексне медичне обстеження, мати медичні висновки про хронічні хвороби, виписки та інші медичні документи, що характеризують Ваш стан здоров’я.
У разі незгоди з рішенням ВЛК Ви маєте право на його оскарження.
Варіантів оскарження є два: у досудовому порядку та через суд.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Підкажіть будь ласка, мене після огляду медкомісією воєнкомату дали акт на дообслідування в лікарню.В лікарні я отримав такі результати дослідження: VOD= 0,9, VOS=0,01 (н/к). Далекозорість високого ступеня OS 6,5 Д, амбліопія високого ступеня OS, монокулярний характер зору.Чи визнають мене непридатним з таким заключенням?
На мій погляд, Ви маєте шанси на визнання Вас непридатним до військової служби. Але ж Ви розумієте, що ВЛК - це доволі вимоглива організація. За моїми спостереженнями, про непридатність у більшості випадків мова йде лише тоді, коли діагноз десь на 125 % дає право на отримання відповідного висновку. Тому від однозначних прогнозів я утримаюся. Тим не менше, ось що каже з приводу цього чинне законодавство.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.08.2008 № 402
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
Стаття 31
Включено: розлади зору та сліпота Н53-Н54 (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо)
а) сліпота одного або обох очей; відсутність одного чи обох очних яблук
Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку
б) гострота зору обох очей з корекцією до 0,5; гострота зору одного ока з корекцією вище 0,5 при гостроті зору другого ока з корекцією до 0,2
Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
в) дихромазія, аномальна трихромазія будь-якого типу
Придатні
Стаття 31: під час корекції звичайними сферичними лінзами, а також у разі некоригованої анізометропії в оглянутих за графами I-III Розкладу хвороб враховується гострота зору з практично стерпною корекцією, тобто з різницею в силі лінз для обох очей не більше 2,0 дптр. Корекція астигматизму будь-якого виду повинна бути повністю проведена циліндричними або комбінованими лінзами.
У сумнівних випадках гострота зору визначається за допомогою контрольних методів досліджень.
Особи, які користуються контактними лінзами, повинні мати окуляри, гострота зору в яких дає змогу забезпечити виконання службових обов’язків.
В осіб, які вступають у ВВНЗ, гострота зору з корекцією, що не перевищує вказані у ТДВ межі рефракції, визначається тільки за наявності в них короткозорості, простого або складного короткозорого астигматизму, а за інших причин зниження зору (у тому числі при далекозорості, далекозорому або змішаному астигматизмі) - без корекції.
Під час діагностики видів і ступенів зниження кольорового зору слід керуватися методичними вказівками до поліхроматичних таблиць або аномалоскопів.
2. Чи великі шанси отримати непридатність з виключенням по статті 31а?
Шанси - достатні, АЛЕ!
По-перше, рішення про придатність або непридатність особи приймається виключно військово-лікарською комісією, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
По-друге, для того аби передбачити, точно спрогнозувати, таким чином замінити медичну комісію, юристи повинні володіти медичними знаннями хоча б на базовому рівні.
По-третє, давати +- предметні поради можливо лише після аналізу та вивчення Ваших медичних документів, а не просто формулювань діагнозів. При цьому, дуже важливими у кожному консультативному заключенні, виписці виступають рекомендації щодо лікування.
3. Скільки комісій ВЛК потрібно буде пройти та який загальний термін це може зайняти в м. Київ?
На жаль, але процес є доволі довгим. Тим не менше, Ваша участь з високою ймовірністю буде обов'язковою лише на першому етапі з трьох - проходження ВЛК за направленням районного ТЦК та СП м. Києва.
Далі - обласна ВЛК і як показує практика, дуже часто вже обходиться без участі військовозобов'язаної особи, тобто лише переглядають документи і у випадку погодження - направляють на розгляд штатної - Центральної військово-лікарської комісії.
4. Скільки додаткових обстежень потрібно буде пройти від кожної ВЛК?
Точно відповісти на дане питання неможливо, адже все залежить від вже наявних у Вас документів. Маю клієнта зі схожим діагнозом, як раз таки з Києва, документи з штатної ВЛК поверталися декілька разів на доопрацювання. Тому, контроль серйозний.
Будьте також готові і до того, що можливо рішення ВЛК доведеться оскаржувати.
3. Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК
3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов’язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров’я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
З повагою!