Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
ДОБРИЙ ДЕНЬ. ХОЧУ ЗАПИТАТИ ВАС: у мене у рідної сестри (їй 71 рік) ракета попала в її житловий будинок. всі документи були оформлені , як результат вона одержала житловий сертифікат на придбання житла. Підшукали житло, подали заявку, і чекали поки прийде бронювання коштів (заявка від 26.07.2024 року). пів року чекаємо, а зараз нам відповіли, їй не забронювали тому, або є др.житло або вона не є ВПО. Пізніше я вияснила що вона нажала кнопочку в дії скасувати ВПО, щоб не одержувати 2000 гр. бо вона тимчасово після взриву поїхала в ГЕРМАНІЮ до дочки, бо хворіла і сама себе не могла обслуговувати. як тепер відновити статус ВПО.???? Що тепер робити? БУДЬ ЛАСКА ДОПОМОЖІТЬ РОЗІБРАТИСЯ. З ПОВАГОЮ.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
відповідно до ч. 1 ст. 1 закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО – це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Тобто, визначальним фактом для надання особі довідки ВПО є те, що вона перемістилася з територіальної громади у зв'язку з обставинами, зазначеними вище, що підтверджується відповідними документами (зокрема, пропискою).
При цьому, відповідно до ст. 12 закону однією з підстав для скасування дії довідки про взяття на облік ВПО та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких ВПО виїхала на постійне місце проживання за кордон або повернулася до покинутого місця проживання. При цьому особа вважається такою, що повернулася до покинутого місця проживання на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання як ВПО.
У таких випадках ВПО зобов’язана подати заяву про скасування довідки ВПО.
Натомість п. 8 Постанови Кабміну №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" містить вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації ВПО, зокрема це:
Тобто, така підстава для відмови у видачі довідки як повторне звернення за її отриманням після її скасування законодавством не передбачена.
Таким чином повторне звернення за отриманням довідки ВПО у разі повернення до України з-за кордону або повторного переміщення з місця основної реєстрації не може бути підставою для відмови у наданні такої довідки. Головна умова – наявність підстав зазначених у ст.1 Закону (залишення особою свого місця проживання з метою уникнення збройного конфлікту). Тому така особа має право на оформлення довідки про взяття на облік як ВПО.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіПереселенці з областей, які внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, мають право на отримання статусу ВПО та гарантовану державну грошову допомогу.
На отримання довідки мають право також особи, житлові приміщення яких яких знищені або пошкоджені (до ступеня непридатного для проживання) для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується відповідним актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири);
Для отримання довідки ВПО може звернутися із заявою до:
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо через війну вам довелося покинути домівку та виїхати до більш безпечних регіонів України, ви можете отримати статус переселенця та грошові виплати від держави — для себе та своїх дітей. Крім того, така довідка дає право переоформити соціальні виплати чи пенсію, отримати доступ до медичного обслуговування, влаштувати дитину в садок чи школу.
Отримати її можна як онлайн у кілька кліків у Дії, так і офлайн за місцем проживання.
Відповідно до постанови про порядок оформлення і видачі довідки подати заяву на оформлення статусу ВПО можуть люди, які покинули свій дім через війну та оселилися в іншому місці в межах України, навіть якщо це була зміна місця проживання в одній громаді. Отримати таку довідку можуть ті, хто виїхали з:
Список областей може зазнати змін, будь ласка, перевіряйте актуальну інформацію в офіційних розпорядженнях Кабінету Міністрів України, зокрема тут.
Оформлення статусу ВПО йі отримання довідки є вашим правом, а не обов’язком. Однак саме цей документ необхідний для отримання грошових виплат від держави. Крім того, така довідка дає право переоформити соціальні виплати чи пенсію, отримати доступ до медичного обслуговування та допомогу з пошуком житла, влаштувати дитину в садок чи школу.
Претендувати на грошову допомогу від держави можуть ті українці, які переїхали з територій, де були або тривають бойові дії, з тимчасово окупованих громад і громад під блокадою. Цей перелік затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. На початок липня 2022 року до нього включені 310 громад із 9 областей, однак актуальний список варто завжди перевіряти на сайті Міністерства, адже його регулярно оновлюють.
Дізнатися про соціальну допомогу від держави можна також на безкоштовній гарячій лінії за номером 0 (800) 331-834. Телефонувати можна щодня з 8:00 до 22:00.
Зручний варіант комплексної послуги, яка у кілька кліків, без черг та додаткових паперів дає можливість не лише отримати довідку переселенця, але й подати заявку на отримання допомоги від держави.
Важливо: щоб отримати статус ВПО, у застосунку має відображатися картка платника податків та один із паспортів: ID-картка або закордонний біометричний паспорт. Для формування довідки потрібні дані саме з біометричних документів, тож якщо такої інформації немає, заяву доведеться подавати офлайн. Також ЦНАП доведеться відвідати особисто, якщо ви перемістилися в межах одного населеного пункту — наприклад, змінили вулицю.
Якщо під час оформлення заяви система видає помилку, просто спробуйте ще раз через деякий час. Після оброблення заяви довідка ВПО з’явиться у застосунку в переліку ваших документів.
Щасти Вам!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Валентина!
Громадяни, чиє житло було знищене в результаті бойових дій з 24 лютого 2022 року можуть отримати сертифікат, але за умови, що вони не мають судимості за злочини проти держави і не перебували у санкційному списку.
Пріоритет у розгляді заяви на отримання сертифіката мають такі групи:
1. Подання інформаційного повідомлення про знищене майно у застосунку чи через портал “Дія” або ж фізично – через ЦНАП або нотаріуса.
2. Реєстрація заяви про надання компенсації за зруйноване майно у “Дії”.
3. Підтвердження комісіями органів місцевого самоврядування факту того, що дійсно майно було зруйноване саме внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року, і в результаті перевірки розрахунок суми компенсації та формування житлового сертифіката.
Для розрахунку розміру компенсації комісії використовують спеціальну формулу, яка зафіксована у Постанові Кабінету Міністрів України № 600 від 30.05.2023 р. Її відкритість дозволяє кожному пересвідчитись у правильності розрахунку суми компенсації.
4. Генерування житлового сертифіката після визначення суми компенсації в “Дії”, про що користувачу надійде сповіщення. сертифікат – це електронний документ, який підтверджує гарантії держави профінансувати придбання нової оселі на первинному або вторинному ринках нерухомості в обсязі, що дорівнює сумі, зазначеній у такому документі.
1. Спочатку необхідно обрати житло. У тому разі, якщо вартість обраного житла вища, ніж вартість сертифіката, є можливість доплатити за власний кошт. Якщо така вартість менша це фіксується в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна нотаріусом з тим розрахунком, що різниця людині компенсується після стягнення репарацій з російської федерації.
2. Обране майно обов’язково має знаходитись на території України.
3. Перші 5 років оселю, що куплена коштом сертифіката, не може бути відчужено.
4. Потрібно припинити право власності на зруйнований об’єкт нерухомості за допомогою нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора, або ж в ЦНАПі. Для звернення потрібно мати 3 документи:
При припиненні права власності на знищений будинок земельна ділянка залишається у власності.
5. Необхідно забронювати кошти у “Дії” задля того, щоб у системі зафіксувався намір придбати житло. Протягом 5 робочих днів після бронювання має надійти підтвердження в застосунку, що кошти є і надалі можна укладати угоду купівлі-продажу у 30-денний термін. Якщо угоду не буде укладено у цей термін доведеться повторно подавати заяву на бронювання коштів у “Дії”.
Щодо відновлення допомоги ВПО, чи має Ваша сестра підтверджувальні документи, що виїжджала за кордон у зв'язку зі станом здоров'я?
Відповідно до Постанови КМУ №332 від 20 березня 2022 року. з 1 серпня поточного року на призначення допомоги на шість місяців мають право внутрішньо переміщені особи, які звертаються за нею вперше. Вона нараховується щомісяця переселенцю або уповноваженій особі ВПО у випадку недієздатності отримувача або на дитину.
Важлива вимога — людина звертається за допомогою вперше. Відновити отримання допомоги на проживання ВПО у разі повернення з-за кордону чи після повторної евакуації для більшості неможливо, однак є винятки.
Згідно пункту п'ятого Постанови, кошти призначають громадянам з числа ВПО, які повторно перемістилися з територій, включених до переліку територій, де тривають чи відбувалися бойові дії (тимчасово окупованих), затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій чи окупації.
Деякі громадяни мають право на виплати ВПО — які, повернулися з-за кордону. Більшість не можуть отримувати допомогу, якщо перебували за межами країни більше 30 днів поспіль, однак є винятки. Звернутися повторно за допомогою можуть громадяни, які виїздили:
Для цього потрібне документальне підтвердження.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Рекомендую терміново оформити ВПО через Портал Дія.
Отримати її можна як онлайн у кілька кліків у Дії, так і офлайн за місцем проживання.
Відповідно до постанови про порядок оформлення і видачі довідки подати заяву на оформлення статусу ВПО можуть люди, які покинули свій дім через війну та оселилися в іншому місці в межах України, навіть якщо це була зміна місця проживання в одній громаді. Отримати таку довідку можуть ті, хто виїхали з:
Список областей може зазнати змін, будь ласка, перевіряйте актуальну інформацію в офіційних розпорядженнях Кабінету Міністрів України, зокрема тут.
Оформлення статусу ВПО йі отримання довідки є вашим правом, а не обов’язком. Однак саме цей документ необхідний для отримання грошових виплат від держави. Крім того, така довідка дає право переоформити соціальні виплати чи пенсію, отримати доступ до медичного обслуговування та допомогу з пошуком житла, влаштувати дитину в садок чи школу.
Претендувати на грошову допомогу від держави можуть ті українці, які переїхали з територій, де були або тривають бойові дії, з тимчасово окупованих громад і громад під блокадою. Цей перелік затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. На початок липня 2022 року до нього включені 310 громад із 9 областей, однак актуальний список варто завжди перевіряти на сайті Міністерства, адже його регулярно оновлюють.
Дізнатися про соціальну допомогу від держави можна також на безкоштовній гарячій лінії за номером 0 (800) 331-834. Телефонувати можна щодня з 8:00 до 22:00.
Як отримати статус ВПО та довідкуПодати заяву на отримання статусу переселенця з 14 років можна самостійно, від імені дитини це мають робити батьки. Якщо людина є недієздатною або має обмежену дієздатність — від її імені документи подає законний представник.
Перелік необхідних документів
Якщо заяву подає законний представник, також потрібно надати:
Подати заяву та отримати статус переселенця на виплати для ВПО можна як онлайн, так і офлайн.
Онлайн
Зручний варіант комплексної послуги, яка у кілька кліків, без черг та додаткових паперів дає можливість не лише отримати довідку переселенця, але й подати заявку на отримання допомоги від держави.
Важливо: щоб отримати статус ВПО, у застосунку має відображатися картка платника податків та один із паспортів: ID-картка або закордонний біометричний паспорт. Для формування довідки потрібні дані саме з біометричних документів, тож якщо такої інформації немає, заяву доведеться подавати офлайн. Також ЦНАП доведеться відвідати особисто, якщо ви перемістилися в межах одного населеного пункту — наприклад, змінили вулицю.
Якщо під час оформлення заяви система видає помилку, просто спробуйте ще раз через деякий час. Після оброблення заяви довідка ВПО з’явиться у застосунку в переліку ваших документів.
Офлайн
Важливо: щоб отримати довідку переселенця у Києві, звертайтеся до районних управлінь соціального захисту за місцем фактичного проживання. Переглянути їхні контакти можна за посиланням.
Важливо: якщо у паспорті немає даних про реєстрацію місця проживання в одному з відповідних регіонів, візьміть із собою будь-який документ для підтвердження. Це може бути військовий квиток, трудова книжка, право власності на майно тощо.
Зазвичай довідку з підписом і печаткою видають у той же день. Однак якщо у ваших документах відсутня відмітка про реєстрацію місця проживання на території, з якої ви евакуювалися, розгляд заяви може тривати до 15 робочих днів.
З повагою!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Якщо Ваша сестра перебуває за кордоном більше 30 днів, то вона повинна була повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення або подати повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія.
Якби цього не було зроблено - їй би все рівно припинили виплачувати допомогу, а потім зобов'язали б повернути надміру сплачені кошти.
Якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов’язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв’язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”).
За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
29. У разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
ПІСЛЯ ПОВЕРНЕННЯ ДО УКРАЇНИ ОФОРМИТИ СТАТУС ВПО ТА ВИПЛАТИ МОЖНА ОНЛАЙН ЧЕРЕЗ ДІЮ (https://groshi.edopomoga.gov.ua/#status) АБО ОФЛАЙН (ЦНАПи, органи соціального захисту населення та виконавчі органи сільських, селищних чи міських рад)
Проте, майте на увазі, що згідно пункту 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам Внутрішньо переміщеній особі, яка перебувала за кордоном і яка вперше звертається за призначенням допомоги, виплата призначається відповідно до пунктів 2-4 цього Порядку на підставі заяви, особисто поданої НЕ РАНІШЕ НІЖ ЧЕРЕЗ 15 РОБОЧИХ ДНІВ ПІСЛЯ ПОВЕРНЕННЯ В УКРАЇНУ, та за умови відповідності особи критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7-1 і 8 цього Порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО – це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Визначальним фактом для надання особі довідки ВПО є те, що вона перемістилася з територіальної громади у зв'язку з обставинами, зазначеними вище, що підтверджується відповідними документами.
При цьому, відповідно до ст. 12 закону однією з підстав для скасування дії довідки про взяття на облік ВПО та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких ВПО виїхала на постійне місце проживання за кордон або повернулася до покинутого місця проживання. При цьому особа вважається такою, що повернулася до покинутого місця проживання на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання як ВПО.
У таких випадках ВПО зобов’язана подати заяву про скасування довідки ВПО.
Натомість п. 8 Постанови Кабміну №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" містить вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації ВПО, зокрема це:
Тобто, така підстава для відмови у видачі довідки як повторне звернення за її отриманням після її скасування законодавством не передбачена.
Таким чином повторне звернення за отриманням довідки ВПО у разі повернення до України з-за кордону або повторного переміщення з місця основної реєстрації не може бути підставою для відмови у наданні такої довідки.
Головна умова – наявність підстав зазначених у ст.1 Закону (залишення особою свого місця проживання з метою уникнення збройного конфлікту). Тому така особа має право на оформлення довідки про взяття на облік як ВПО.
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день!
1) Пізніше я вияснила що вона нажала кнопочку в дії скасувати ВПО, щоб не одержувати 2000 гр. - для призупинення виплат необов'язково скасовувати статус ВПО, достатньо повідомити орган соцзахисту про виїзд за кордон (пункт 3 постанови КМУ від 11 липня 2023 р. № 709, пункт 6 постанови КМУ від 20 березня 2022 р. № 332). При цьому, повторно зареєструватися як ВПО також можна онлайн черз ДІЯ. Детально про це за посиланням - https://guide.diia.gov.ua/view/vydacha-dovidky-pro...
Всього найкращого!