Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 11 лютого 2025, питання №127114 650₴

Приватне подвіря рахується прилеглою дорогою?

Чи розповсюджується пдр на приватному подвір'ї?
Заїждав в гараж випивший і зачіпив припарковане авто чуже.я на власному подвір'ї,власний гараж.чи стосуються правила дорожнього руху на приватному подвірї,і чи рахується подвіря приватне і приватизоване до прилеглої території чи дороги?

Відповіді юристів (9)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, не зовсім зрозуміле ваше питання. Якщо ви нанесли шкоду чужому транспортному засобу різниці не має, де це сталося ви повинні відшкодувати шкоду. Добре, якщо ви домовились а якщо приїхали поліцію то це ще + ст. 130 адміністративного кодексу, штраф 17 тисяч та позбавлення права керування на рік.

    Треба знати більше деталей,.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    У будь-якому випадку, якщо Ваш ТЗ отримав дефект, це розцінюється як дородня-транспортна пригода. На прилеглу територію також поширюються правила дорожнього руху.

    Відповідно до чинних ПДР:

    прилегла територія - територія, що прилягає до краю проїзної частини та не призначена для наскрізного проїзду, а лише для в’їзду до дворів, на стоянки, автозаправні станції, будівельні майданчики тощо або виїзду з них.

    автомобільна дорога, вулиця (дорога) - частина території, в тому числі в населеному пункті, призначена для руху транспортних засобів і пішоходів, з усіма розташованими на ній спорудами (мостами, шляхопроводами, естакадами, надземними і підземними пішохідними переходами) та засобами організації дорожнього руху, і обмежена по ширині зовнішнім краєм тротуарів чи краєм смуги відводу. Цей термін включає також спеціально побудовані тимчасові дороги, крім довільно накатаних доріг (колій).

    Втім, по факту ДТП треба більше деталей.

    З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович

    Тут немає різниці де це сталося. Ви не мали право сідати за транспортний засіб у стані сп'яніння.

    Відповідно до п. 2.9. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306"Про правила дорожнього руху"водієві забороняється:

    п.п. "а" - керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

    Адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп'яніння передбачена ст. 130 КУпАП:

    1. Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -

    тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, пане ІГОРЕ! На жаль рахується, якщо прилягає до проїздної частини і не має суцільного огородження. Однак виникає питання, що чужа автівка робила на Вашому приватному подвір"ї?

    Прилегла територія - територія, що прилягає до краю проїзної частини та не призначена для наскрізного проїзду, а лише для в'їзду до дворів, на стоянки, автозаправні станції, будівельні майданчики тощо або виїзду з них (абзац пункту 1.10. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306 (в редакції від 14.01.2025 р.).

    На жаль мало деталей. Оскільки важко уявити яким чином на Вашій приватній території могла бути чужа автівка без Вашого дозволу.

    Ця територія була не огороджена?

    Однак, рипускаю, що доказів пригоди у жодної зі сторін не буде, а тому пред"являти одне-одному претензії буде в край складно.

    В той же час за управління транспортним засобом у стані сп"яніння - заборонене законом і за це може бути відповідальність за ст. 130 КУпАП, в тому числі штраф та позбавлення права керування транспортним засобом на 1 рік.

    В будь-якому разі чи вважати чи не вважати місце зіткнення двох транспортних засобів прилеглою територією чи навіть дорогою, але право на відшкодування збитків (шкоди) за ст. 1166 Цивільного кодексу України має абсолютний характер і не пов"язано з тим, де авто отримало пошкодження.

    1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

    2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

    3. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом.

    4. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ігоре!

    Згідно статті 124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, -

    тягне за собою накладення штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

    Примітка. Особа, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, звільняється від адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, за умови, що учасники дорожньо-транспортної пригоди скористалися правом спільно скласти повідомлення про цю пригоду відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

    У Вашому випадку мова йде не тільки про територію на якій сталося ДТП, а про те, що Ви, не мали права перебувати за кермом авто у стані сп'яніння.

    Згідно із пунктом 2.9. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306"Про правила дорожнього руху" водієві забороняється:

    п.п. "а" - керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

    п.п. "г" - передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у хворобливому стані.

    За керування транспортним засобом у стані сп'яніння особу можуть притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності.

    Відповідно до статті 130 КУпАП:

    Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -

    тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Щодо Вашого питання з приводу прилеглої території, то це - територія, що прилягає до краю проїзної частини та не призначена для наскрізного проїзду, а лише для в'їзду до дворів, на стоянки, автозаправні станції, будівельні майданчики тощо або виїзду з них.

    Тож, де саме Ви "зачипили" авто? До в'зду во двір? Чи огорожено Ваше подвір'я?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ви скоїли ДТП, то це може бути підставою для притягнення Вас до адміністративної відповідальності за залишення місця ДТП (стаття 122-4 КУпАП) та відшкодування шкоди. Незалежно від того, де це сталося - на подвір'ї, прилеглій території чи в будь-якому іншому місці Вам потрібно було викликати поліцію, але з об'єктивних причин це було неможливо.

    Дорожньо-транспортна пригода - подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

    Проте, якщо ДТП сталася внаслідок неправильно припаркованого автомобіля, то в певних випадках відшкодовувати збитки повинен саме порушник правил зупинки/стоянки.

    З'ясувати хто саме буде офіційно «призначений крайнім» у ДТП, де «жертва» сама порушує ПДР, буває досить складно.

    В загальному випадку ініціатором дорожнього інциденту подібного типу зазвичай визнають водія автомобіля, що рухався, адже згідно пункту 12.3 ПДР "У разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди"

    Погодьтеся, що припарковані авто вкрай рідко для інших водіїв зненацька вискакують на дорогу.

    Але коли транспортний засіб стоїть з порушенням Правил, можливі, як мовиться, різні варіанти. Ключовим тут буде відповідь на питання: чи впливає порушення правил стоянки водієм припаркованого автомобіля на можливість для інших учасників руху виявити його транспортний засіб.

    Згідно правил дорожнього руху

    15.9. Зупинка забороняється:

    а) на залізничних переїздах;

    б) на трамвайних коліях (крім випадків, обумовлених пунктом 15.8 цих Правил);

    в) на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, а також у тунелях;

    г) на пішохідних переходах і ближче 10 м від них з обох боків, крім випадків надання переваги в русі;

    ґ) на перехрестях та ближче 10 м від краю перехрещуваної проїзної частини за відсутності на них пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;

    д) у місцях, де відстань між суцільною лінією розмітки, розділювальною смугою чи протилежним краєм проїзної частини і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 м;

    е) ближче 30 м від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а коли їх немає - ближче 30 м від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;

    є) ближче 10 м від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання, де це створить перешкоди технологічним транспортним засобам, що працюють;

    ж) у місцях, де буде неможливим зустрічний роз'їзд або об'їзд транспортного засобу, що зупинився;

    з) у місцях, де транспортний засіб закриває від інших водіїв сигнали світлофора або дорожні знаки;

    и) ближче 10 м від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду.

    15.10. Стоянка забороняється:

    а) у місцях, де заборонена зупинка;

    б) на тротуарах (крім місць, позначених відповідними дорожніми знаками, встановленими з табличками);

    в) на тротуарах, за винятком легкових автомобілів та мотоциклів, які можуть бути поставлені на краю тротуарів, де для руху пішоходів залишається щонайменше 2 м;

    г) ближче 50 м від залізничних переїздів;

    ґ) поза населеними пунктами в зоні небезпечних поворотів і випуклих переломів поздовжнього профілю дороги з видимістю або оглядовістю менше 100 м хоча б в одному напрямку руху;

    д) у місцях, де транспортний засіб, що стоїть, зробить неможливим рух інших транспортних засобів або створить перешкоду для руху пішоходів;

    е) ближче 5 м від контейнерних майданчиків та/або контейнерів для збирання побутових відходів, місце розміщення або облаштування яких відповідає вимогам законодавства;

    є) на газонах.

    Тому, якщо неправильно припаркований автомобіль заважав Вам потрапити в гараж та ще й крім того він був темного кольору, то цілком можливо вину перекласти на власника авто, який порушив правила стоянки.

    Проте, в будь-якому випадку Вам ні в якому випадку не потрібно повідомляти, що Ви керували авто в стані алкогольного сп'яніння.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ПДР РОЗПОВСЮДЖУЄТЬСЯ НА ПРИВАТНЕ ПОДВІРЯ, А САМЕ НА ПРИЛЕГЛУ ТЕРИТОРІЮ ДО ПРОЇЗНОЇ ЧАСТИНИ.

    У правилах дорожнього руху є деякі розділи, які водії трактують по-різному. Спірні моменти стосуються поняття прилегла територія.

    Прилегла територія - це ділянки, що знаходяться поряд із проїжджою частиною, є частиною автодорожньої інфраструктури та необхідні для здійснення стоянки або обслуговування автомобілів.

    У правилах дорожнього руху є розділи, де прописані основні правила руху у цих зонах.

    Якшо не дотримуватися ПДР щодо правильного використання зон, які прилягають до проїжджої частини, на водія чекає покарання. Наприклад, йому виписують штраф, евакуювали транспортний засіб на штрафмайданчик і навіть позбавляють прав. Тому автовласникам треба розумітися на всіх тонкощах цього розділу.

    Як визначити прилеглу територію

    Визначити, що таке прилегла територія не завжди можна з першого погляду. Наприклад, водії іноді плутають перехрестя чи внутрішні двори житлових багатоповерхівок із такими ділянками.

    Є певні критерії, за якими можна встановити належність зони до цього поняття:

    1. Ділянка знаходиться дуже близько до автомобільної дороги.
    2. Майданчик за призначенням не відходить від автомобільної тематики.
    3. Прилегла територія не буде частиною дороги, якщо нею можливий наскрізний проїзд.
    4. Рух такими ділянками також підпорядковується правилам дорожнього руху.

    Найголовнішою підказкою для водіїв буде третій пункт. Автомобіль може заїхати на прилеглу територію та виїхати з неї, але рухатися наскрізь це зробити точно не вийде.

    Такі ділянки не є складовою проїжджої частини. Це означає, що прилегла територія ніколи не входитиме у перехрестя.

    Прилеглою територією можуть бути велосипедні доріжки, мікрорайони, автомобільні стоянки та заправки, житлові масиви, доріжки для пішоходів. Також під це поняття можуть підпадати двори біля житлового будинку!!! та майданчики біля підприємств, але тільки якщо вони стикаються з проїжджою частиною.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про дорожній рух

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3353-12#top

    Стаття 14. Учасники дорожнього руху

    Учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів.

    До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, особи, які рухаються в кріслах колісних, велосипедисти, погоничі тварин.

    Учасники дорожнього руху зобов'язані:

    ...

    створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам;

    ---

    ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 10 жовтня 2001 р. № 1306

    ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%...

    1.1. Ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні грунтуватися на вимогах цих Правил.

    1.10. Терміни, що наведені у цих Правилах, мають таке значення:

    прилегла територія - територія, що прилягає до краю проїзної частини та не призначена для наскрізного проїзду, а лише для в'їзду до дворів, на стоянки, автозаправні станції, будівельні майданчики тощо або виїзду з них;

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    ДТП (дорожньо-транспортна пригода) – це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди, завдані матеріальні збитки, пошкодження транспортних засобів, вантажів, об’єктів транспортної інфраструктури чи іншого майна.

    Причини ДТП:
    • Порушення правил дорожнього руху (перевищення швидкості, виїзд на зустрічну смугу, недотримання дистанції і т.д.).
    • Незадовільний стан доріг (ожеледиця, вибоїни, відсутність розмітки).
    • Технічні несправності транспортного засобу (відмова гальм, керма і т.п.).
    • Погані погодні умови (туман, дощ, ожеледиця).
    • Людський фактор (недосвідченість, перевтома, алкогольне/наркотичне сп’яніння водія).

    Якщо при в'зді до свого гаража Ви пошкодили авто - це розглядається як дтп з усіма наслідками.

    Токмач Галина Миколаївна

    Добрий день!

    ТИПОВІ ПРАВИЛА благоустрою території населеного пункту (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1529-17#Text):

    2. У цих Типових правилах наведені нижче терміни вживаються в таких значеннях:

    прилегла територія - територія, яка межує із об’єктом благоустрою (його частиною) або спорудою (тимчасовою спорудою), розташованою на об’єкті благоустрою по його периметру;

    ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%...):

    1.10. Терміни, що наведені у цих Правилах, мають таке значення:

    прилегла територія - територія, що прилягає до краю проїзної частини та не призначена для наскрізного проїзду, а лише для в'їзду до дворів, на стоянки, автозаправні станції, будівельні майданчики тощо або виїзду з них;

    ХХХ

    ТЕПЕР ПО ВАШИМ ПИТАННЯМ:

    Чи розповсюджується пдр на приватному подвір'ї? - ні, так як приватне подвір'я не вважається прилеглою територією.

    Заїждав в гараж випивший і зачіпив припарковане авто чуже.я на власному подвір'ї,власний гараж.чи стосуються правила дорожнього руху на приватному подвірї,і чи рахується подвіря приватне і приватизоване до прилеглої території чи дороги? - ні, подвір'я приватного сектора не вважаються прилеглою територією. Тож Правила дорожнього руху тут не діють. Крім того, поліція не має права без дозволу власника заходити на приватну територію.

    Ознайомтеся з ІНСТРУКЦІЯ з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1408-15#Text

    Всього найкращого!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 0 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025