Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Соціальне забезпечення, 11 лютого 2025, питання №127116 500₴

Обчислення та повернення переплати внутрішньо переміщеній особі

Моя сестра інвалід першої групи є внутрішньопереміщеною особою та отримує по 3000 гривень щомісячно.
У 2024 році кількома платежами купувала валюту шляхом перерахування із зарплатної картки (вона професійна спортсменка, в неї у минулих роках були призові які вона не знімала) на доларову.
14 червня вона купила валюти на 46 060 грн.
2 липня вона купила на 50000 грн.
4 серпня вона купила на 45000 грн.
Ну і ще протягом вересня-жовтня були ще декілька крупних закупівель.
Тобто вона перевищила ліміт у 100 тисяч гривень та не повідомила про це протягом 14 днів, що я так розумію є порушенням Постанови 332.
Але справа в тому, що УСЗН нарахував їй переплати 18000 гривень за період із 01.07.2024 по 31.12.2024, в той час коли у липні загальна сума операцій була 96000 гривень. І лише 4 серпня 2024 року ліміт в 100 тисяч було перевищено. Якщо враховувати шестимісячний період, то перевищення ліміту відбулося в серпні, а не в липні. Таким чином, нарахування переплати за липень (коли сума була 96000 гривень) може бути неправомірним.
Тому до юристів у мене пара запитань.
1. Чи можна в судовому порядку оскаржити виплати принаймні за 1 місяць? 3000 теж на дорозі не валяються.
2. В кінці місяця (27 лютого) їй предстоїть операція в місті Києві ціною 40000 гривень. Оскільки в порядку є виключення для валюти придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування) соціальних та/або освітніх послуг) можна якось заюзати це положення?

Відповіді юристів (9)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    УСЗН заявляє письмову претензію про повернення коштів у строк до 14.02.2025. Якшо кошти не будуть повернуті добровільно, скоріше за все, буде подано позовна заява до суду. Щодо загалом справи, все буде залежати від сторони Вашої сестри та документів, які будуть подані до суду. Щодо 3 тис грн, фактично Ви праві, але УСЗН навряд чи добровільно погодиться з такою позицією. Щодо оперативного втручання, це відбуватиметься у поточному році, а не в минулому, тому думаю складно буде використати даний інструмент у Ваших цілях. Мабуть все таки краще залишити спір на розсуд суду, але у такому випадку можливо Вам знадобиться юридична допомога, що також буде оплачуватися.

    З повагою!

    • Unnamed Клієнт місяць тому

      Так, ну я зараз схиляюся взяти витяг з банку по зазначеному рахунку і написати заяву щодо зменшнення суми. Нам начальниця відділу сказала що хоча й там написано 14.02.2025 але по факту в нас є час до кінця місяця, думаю гірше не буде. В мене є тоді два питання до вас ще. У разі відмови краще нам самим подавати позовну заяву до адміністративного суду хоча б на ці 3000 гривень. або дочекатися їхньої (я так розумію, це буде в суді загальної юрисдикції) та подати заперечення? І ще, як адвокат, скажіть, наскільки це взагалі доречно? Я ж так розумію що якщо ми зараз заплатимо 18000, одразу ж зможемо написати нову заяву на призначення виплати ВПО з березня місяця, а так навіть якщо зменшимо суму переплати на ці 3000 гривень, більше втратимо за рахунок втраченого на розгляд справи часу.

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Я згоден з Вами, заяву можна подати, принаймні Ви спробуєте.

        У разі відмови краще нам самим подавати позовну заяву до суду хоча б на ці 3000 гривень. або дочекатися їхньої та подати заперечення? І

        Це не має сенсу. Якщо проти Вас буде подано позов, тоді краще використати даний факт як Ваш аргумент.

        наскільки це взагалі доречно?

        Згоден по доречності. Мені самому здається, що доцільніше буде спробувати зменшити суму, написавши відповідну заяву, сплатити добровільно, а потім подати на нові виплати. Але я не володію всією інформацією, аби подавати Вам це як пораду.

        З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, якщо ви відмовитесь повертати кошти ,їх коли подадуть позов пишіть заперечення з вас можуть стягнути лише у судовому порядку, коли подадуть позов, ви у свою чергу подавайте відзив на позов, та зазначте всі свої заперечення та аргументи, чим більше тим краще. А там вже суд вирвшить.

    Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

    Токмач Галина Миколаївна
    100%

    Добрий день!

    1) Тобто вона перевищила ліміт у 100 тисяч гривень та не повідомила про це протягом 14 днів, що я так розумію є порушенням Постанови 332. - так, Ви правильно розумієте.

    2) Але справа в тому, що УСЗН нарахував їй переплати 18000 гривень за період із 01.07.2024 по 31.12.2024, в той час коли у липні загальна сума операцій була 96000 гривень. І лише 4 серпня 2024 року ліміт в 100 тисяч було перевищено. - враховується період не за один місяць, а за три. Навіть у претензії зазначено: "починаючи з 01.12.2023 протягом трьох місяців перед зверненням або під час отримання допомоги здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти..., що перевищує 100 тис грн. за даними банків".

    Тому саме у зв'язку з цим у вашої сестри виникло перевищення ліміту.

    3) Чи можна в судовому порядку оскаржити виплати принаймні за 1 місяць? 3000 теж на дорозі не валяються. - якщо добровільно не повернути кошти, то саме управління подасть проти вашої сестри позов до суду. На мою думку, шансів на перемогу тут немає і в разі програшу також доведеться сплатити судовий збір + додатково можуть стягнути 3 відсотки річних та індекс інфляції. Тому не раджу доводити справу до суду.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n3...

    "Стаття 625. Відповідальність за порушення грошового зобов'язання

    2. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом."

    4) В кінці місяця (27 лютого) їй предстоїть операція в місті Києві ціною 4000 гривень. Оскільки в порядку є виключення для валюти придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування) соціальних та/або освітніх послуг) можна якось заюзати це положення? - на мою думку, ні (все-таки операція проводиться не за кордоном, а в Україні грошовою одиницею є гривня).

    Всього найкращого!

    • Unnamed Клієнт місяць тому

      Добре, а якщо ми зараз сплатимо та одразу напишемо заяву на поновлення, нам у березні доплатять за січень-лютий (вже операцій ніяких не було) чи вже без шансів?

      • Токмач Галина Миколаївна

        Тільки за лютий. Відповідно до абзацу п'ятого пункту 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня!

    Відповідно до ПОРЯДКУ надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам:

    7. Допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 р., якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання:

    4) внутрішньо переміщеною особою, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування) соціальних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень;

    1. Чи можна в судовому порядку оскаржити виплати принаймні за 1 місяць? 3000 теж на дорозі не валяються.

    Не бачу в тому сенсу, оскільки, враховуючи вищезазначене, мова йде про період трьох місяців перед зверненням або ж під час отримання допомоги. Ви витратите більше коштів на адвоката та судовий збір, а в результаті не отримаєте бажаного. Як також врахуйте витрачений час на судовий розгляд справи.

    2. В кінці місяця (27 лютого) їй предстоїть операція в місті Києві ціною 4000 гривень. Оскільки в порядку є виключення для валюти придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування) соціальних та/або освітніх послуг) можна якось заюзати це положення?

    Як варіант, теоретично можна спробувати, принаймні, з урахуванням того, що валюта була придбана заздалегідь у зв'язку із значиними коливаннями курсу гривні на той момент, аби запобігти підвіщенню ціни на медичні послуги у 2025 році.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ваша сестра 01.07.2024 року вперше зверталася за допомогою чи це було продовження виплат ВПО?

    Згідно пункту 7 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам Допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка ВПЕРШЕ звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 р., якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання:

    4) внутрішньо переміщеною особою, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування) соціальних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень.

    Отже, якщо сестра продовжувала виплати ВПО (тобто подавала заяву не вперше), то подайте претензію до УСЗН та повідомте, що їхні вимоги незаконні.

    Якщо ж це відбулося вперше, то УСНЗ має право вимагати повернення коштів і якщо сестра не поверне їх добровільно, то це відбудеться в судовому порядку. При цьому врахуйте той факт, що якщо УСНЗ виграє справу то з сестри ще стягнуть судовий збір.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 0 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025