Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
897 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий вечір! Авто було продане за ген.дорученням на 2 роки. Нові господарі авто обіцяли переоформити його на себе протягом місяця. Минуло 6 міс., але власником ТЗ залишаюсь я. Увесь цей час авто використовується за кордоном (господар живе в Угорщині, але подорожує на цьому ТЗ й до інших країн ЄС). Цікавить питання: кому приходять штрафи за порушення, вчинені за кордоном? Чи можуть бути негативні наслідки для мене, як власника, при перетині кордону країн, де будуть зафіксовані й несплачені штрафи? Яким чином здійснити переоформлення авто, якщо господар найближчим часом не збирається в Україну? Чи можна це зробити через Дію? Чи буде дієвим в даному випадку шеринг через Дію на цього користувача (тобто я на період шерингу не буду відповідати за можливі штрафи?) Р.S. господар придбав європейську страховку і не хоче переоформляти авто до закінчення строку її дії, щоб не втратити кошти.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ВЕЧОРА, ВЕРОНІКА! Нікому не приходять, бо інші країни світу так само не перейшли на автоматичну ідентифікацію іноземних номерних знаків. Тобто на номерах України камери не фіксують порушення в автоматичному режимі. А у неавтоматичному режимі - поліція складає документи про порушення правил дорожнього руху безпосередньо на водія.
В будь-якому разі у іноземної поліції немає спільної бази даних з МВС України., а тому за кордоном не знають хто власник транспортного засобу поки не зупинять його. А коли зупинили - то вже бачать хто водій. Можливо можуть витребувати з кордону (від митних підрозділів) інформацію про те, хто в"їздив на транспорті і то не факт, адже пропуск здійснюють митні органи Польші, Угорщини, Молдови тощо, а людина може далі без будь-яких обмежень їхати в усі країни Шенгенської зони.
Тобто скоріш за все ніхто Ваші дані не встановить.
Страховка придбана на ім"я фактичного водія авто? - Через страховку можуть і виписувати штрафи та ідентифікувати водія / власника. Факт неперебування Вас в ЄС - доводить те, що Ви не могли порушувати правила дорожнього руху і отримувати штрафи. Тобто навіть якби щось було - можна було б ефективно скасувати штрафи. Однак повторюсь. Швидких та автоматизованих процедур стягнення штрафів з Європи в Україні не існує. Кожна країна в цих питаннях грає по своїм правилам. І якщо рішення суду країни ЄС теоретично можна в Україні виконати через процедуру легалізації такого рішення, то стягнути штраф - ні.
Щодо переоформлення, то жодних проблем немає через ДІЮ переоформити чи дати доручення на управління ТЗ, однак врахуйте, що без доброї волі людини, яка управляє ТЗ - Ви самі це вчинити не зможете, адже переоформлення - це двосторонній правочин і фактично Ваше реєстраційне свідоцтво на ТЗ буде недійсним з моменту переоформлення. Тому виникне питання отримання нового свідоцтва. Звісно його можуть направити Вам поштою, однак потім стане питання передачі такого свідоцтва в ЄС.
Тому найпростіший варіант - залишити все як є. Звісно якщо це для Вас не принципове питання.
В будь-якому разі не в інтересах цієї людини Вас підставляти зі штрафами, а то Ви так і в розшук загальноєвропейський можете подати авто з перспективою людини сісти у в"язницю десь в ЄС.. Звісно тюрми в Європі файніші ніж в Україні, але теж в них гарного мало.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Для формального переходу права власності на автомобіль необхідно оформити договір купівлі-продажу або будь-який інший, який передбачає перехід права власності на автомобіль, та провести перереєстрацію в сервісному центрі МВС. Тільки такі дії означають формальну зміну власника автомобіля.
Видача довіреності не означає передачу власності на автомобіль. Це лише право користуватися та розпоряджатися автомобілем (якщо це передбачено).
Якщо по документам Ви є власником авто, а людина, якій Ви передали авто по довіреності - лише користувач, то всі штрафи зафіксовані в автоматичному режимі будуть надходити Вам. Якщо Ви зробите довірену особу належним користувачем https://hsc.gov.ua/index/poslugi/poslugi-pov-yazan..., то це вбережк Вас від штрафів на території України, але штраф на території іноземних країн буде числитись за власником авто.
Тому зателефонуйте користувачу авто та вимагайте, щоб він переоформив авто на нового власника. Запропонуйте переоформити авто через ДІЮ.
Якщо покупець не хоче переоформляти авто, то:
1. Пригрозіть йому, що скасуєте довіреність.
2. Переоформіть авто через ДІЮ на когось із своїх родичів https://www.epravda.com.ua/publications/2024/01/16... Ваш родич як новий власник матиме техпаспорт та нові номера (за бажанням) і зможе подати авто в розшук.
3. Ви самі можете подати авто розшук через 102 або онлайн https://www.npu.gov.ua/onlajn-zvernennya. Поки авто не переоформлене Ви є власником.
4. Ви можете просто здійснити вибракування транспортного засобу https://hsc.gov.ua/index/poslugi/poslugi-pov-yazan... , але лише на території України. Це можна зробити за довіреністю. Після вибракування транспортного засобу відновлення реєстрації буде неможливе. Вам штрафи приходити вже не будуть, а поліція відбере авто у користувачів коли Ви прибудуть до України. І поновити реєстрацію буде дуже складно, навіть, в судовому порядку.
Загалом поки Ви вважаєтесь власником авто, то всі штрафи зафіксовані в автоматичному режимі будуть приходити Вам, але Ви можете переоформити авто на покупця або зробити його належним користувачем або повернути авто собі у власність.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вероніка!
За порушення, вчинені за кордоном штраф накладатиметься на водія авто, оскільки Україна не входить до стан ЄС.
Не бачу таких наслідків, оскільки штраф наладатиметься на особу, яка керувала авто.
Реєстрація, перереєстрація колісних транспортних засобів усіх категорій з видачею свідоцтва про реєстрацію та номерних знаків, зняття з обліку транспортного засобу з видачею облікової картки та номерних знаків для разових поїздок.
Перелік документів:
(у разі відсутності в зазначених документах відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщені особи додатково подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено фактичне місце проживання, або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка).
Так, це єдиний варіант, оскільки для перереєстрації авто потрібно надати документ, який підтверджує правомірність придбання, а саме договір купівлі-продажу.
Якщо укласти такий договір через Дію, то після внесення своїх даних обома сторонами сформується договір купівлі-продажу, який потрібно підписати електронним підписом.
Працівники Сервісного центру МВС перевірять відомості про власника і транспортний засіб за відповідними реєстрами та базами даних. Готовий пакет документів надійде новому власнику у вибране відділення "Укрпошти", а електронні документи на автівку підтягнуться в "Дії".
Отримати документи за кордоном не вдасться. Наразі реалізована можливість доставки технічного паспорта та номерного знака в межах України.
Ви і так не будете відповідати за можливі штрафи на території ЄС, що стосується України, то так, це дієвий спосіб уникнути штрафів на власника авто.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Продаж по довіреності не знімає з Вас права власності на автомобіль. Ви як були, так і є власником згідно з офіційними Реєстрами.
У Вашому випадку все одно необхідно здійснювати пошук фактичного власника.
Якщо Ваш покупець вже перепродав машину – попросіть його знайти контакт наступного власника.
Якщо «угоду» ви оформляли «по довіреності», зверніться в нотаріальну контору, з паспортом, і запросіть витяг з реєстру – можливо, цей варіант спрацює.
Автомобіль ще кілька разів перепродувався і вийти на фактичного власника складно – все одно рано опускати руки, переходимо до третього варіанту. Згадати все: яку інформацію можна дізнатися про автомобіль в Інтернеті? Пошук власника за допомогою страхових компаній. На сторінці МТСБУ за номером автомобіля можна перевірити наявність поліса ОСЦВ, оформленого на автомобіль, та контакти страхової компанії. Координат людини, яка оформляла страховий поліс система не покаже, але видасть контакти фірми, з якою укладено договір. Зверніться до страховиків, залишивши свої контакти, з проханням зв'язатися з власником поліса. Сподіваюсь, один із цих варіантів спрацює.
Головна задача для Вас - знайти фактичного власника, а потім домовлятись про переоформлення автомобіля!
З повагою!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, штраф за порушення правил дорожнього руху накладається на водія а не на власника. О крім порушень які зафіксовані в автоматичному режимі.
Враховуючи ваші обставини, що ваш транспортний засіб знаходиться за кордоном, вам не загрожують і штрафи у автоматичному режимі, тому як за кордоном автоматично ідентифікувати власника не в йде, так як немає доступу до наших реєстрів. Тому можете бути спокійними.
А ось що стосується території України.
Згідно статті 122 КУпАП, суб’єктом вищезазначених правопорушень є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення.
Втім, відповідно до ст. 14-1 КУпАП до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники (співвласники) транспортних засобів.
Важливо! Якщо є обставини, які свідчать про вчинення порушення, іншою особою, власник транспортного засобу може протягом десяти днів з дня вручення йому постанови повідомити про ці обставини (наприклад, транспортний засіб знаходився у володінні чи користуванні іншої особи, вибув з його володіння внаслідок протиправних дій інших осіб тощо) орган або посадову особу, що прийняла постанову про накладення адміністративного стягнення. На період з’ясування та перевірки виконання постанови зупиняється до моменту встановлення особи, яка вчинила зафіксоване правопорушення.
Де можна дізнатися про наявність штрафу за порушення, зафіксоване в автоматичному режиміОтримати відомості про наявність адміністративного стягнення або сплатити штраф за порушення ПДР можна декількома способами:
- за посиланням і QR-кодом, які містяться на лицьовому боці постанови, можна перейти на адресу вебсайту в мережі Інтернет для ознайомлення із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент учинення адміністративного правопорушення та постановою в електронній формі;
- на сервісі перевірки адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху за посиланням. Для здійснення пошуку необхідно обов’язково вказати два параметри: номерний знак транспортного засобу, а також серію та номер постанови або інформацію про власника транспортного засобу (РНОКПП/серію та номер паспорта громадянина України/серію та номер посвідчення водія/серію та номер свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу);
- у застосунку «Штрафи ПДР» (є в AppStore та GooglePlay) і телеграм-боті «Штрафи ПДР»;
- на вебпорталі електронних послуг «ДІЯ»;
- у кабінеті водія за посиланням.
Який порядок оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення?Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено до вищестоящого органу (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд.
В ст. 289 КУпАП зазначено, що скаргу на постанову по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, потрібно подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Зверніть увагу! Для уникнення надходження постанови власнику, а не водію, який вчинив адміністративне правопорушення рекомендується своєчасно внести відомості про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Ось в чому і проблема обхід офіційного продажу авто. Що недобросовісний покупець не виконує своє зобов'язання. У такому випадку ви можете звернутися до суду, забов'язати його зробити перереєстрацію авто.Або коли термін довіреності закінчиться гармати заяву до поліції про викрадення авто.
Як варіант внести відомості про належного користувачам у додатку дія.
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Коли оформляється довіреність, власник транспортного засобу передає права у певному обсязі.
Головною відмінністю довіреності від договору на купівлю-продаж є те, що до її власника не переходять права власності на ТЗ. Документ має термін дії, який визначається власником автомобіля.
За порушення правил дорожнього руху відповідальна особа – фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, в разі якщо власник не оформив належного користувача автомобілем.
Якщо власник не користується автомобілем, за кермом якого їздить інша людина, то він має оформити це офіційно.
Якщо користувач автомобіля після його придбання за довіреністю не встиг (або ж проігнорував) зареєструватися в реєстрі відомостей про належного користувача, штрафи за порушення ПДР і надалі виписуватимуться на власника автомобіля
Отже:
Якщо Ви «продали за довіреністю» свій автомобіль іншій особі у користування і не оформили відповідними документами , то в кабінеті водія можна за участі власника і користувача документально затвердити належного користувача.
Або
Скасовуйте довіреність і оголошуйте автомобіль в розшук.