Задайте питання юристу

895 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 12 лютого 2025, питання №127197 350₴

Дарственная для ребенка на 1/4 дома , собственник за границей

Моя бывшая жена ( в разводе с 2009 года) хочет оформить дарственную на ребенка ( дочь 19 лет) , сейчас она находится за пределами Украины.
Как это можно сделать , так чтобы она не приезжала в Украину

Відповіді юристів (6)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Це можливо здійснити на підставі довіреності на представника.

    Договір дарування від імені дарувальника може укласти його представник.

    Однак є важливий нюанс щодо довіреності,-

    доручення на укладення договору дарування, в якому не встановлено імені обдаровуваного, є нікчемним.

    Довіреність можете посвідчити в консульстві України за місцем перебування дружини або у місцевого нотаріуса.

    В певних випадках довіреність підлягає легалізації для використання в Україні (все залежить від країни перебування та наявності міжнародного договору, що скасовує обов'язкову легалізацію довіреності).

    Якщо довіреність буде посвідчена в консульстві - вона підлягає реєстрації в Реєстрі довіреностей. Це можна зробити в українського нотаріуса.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Вододимире!

    Ваша колишня дружина повинна оформити довіреність на третю особу в Україні, яка від її імені укладе із Вашою донькою угоду дарування у нотаріуса.

    Для оформленні довіреності за межами України Вашій дружині слід звернутися до закордонної дипломатичної установи або до місцевого іноземного нотаріуса.

    Проте варто пам'ятати, що для оформлення довіреності за кордоном потрібно враховувати наступне:

    • Перед зверненням до закордонної дипломатичної установи варто мати при собі проєкт довіреності.
    • Всі довіреності, які делегують права на розпорядження нерухомим майном, обов'язково мають бути внесені до Єдиного реєстру довіреностей.
    • Варто першочергово визначити, які повноваження Ваша дружина готова довірити третій особі.

    Якщо говорити про переваги, то довіреність, оформлена в консульстві, вже має всі необхідні атрибути, що визнаються в Україні. Це дозволяє уникнути додаткових витрат на апостиль чи переклад.

    Якщо ж говорити про оформлення довіреності у місцевого нотаріуса в країні перебування, то це зручно, якщо консульство знаходиться далеко або доступ до нього обмежений. Особливостями цього процесу є:

    1. Підготовка тексту довіреності: дуже важливо, щоб документ відповідав вимогам українського законодавства. Рекомендується скористатися послугами українських нотаріусів для підготовки або перевірки тексту довіреності.
    2. Нотаріальне засвідчення: місцевий нотаріус підтверджує вашу особу та завіряє документ відповідно до законів країни, де ви перебуваєте.
    3. Легалізація документа: легалізація документа, оформленого за кордоном, залежить від країни, де він був виданий.

    Якщо країна є учасницею Гаазької конвенції 1961 року, достатньо проставити апостиль. Це спеціальний штамп, який підтверджує дійсність підпису нотаріуса та його повноважень. Апостиль проставляється уповноваженим органом у країні видачі документа, після чого довіреність можна використовувати в Україні.

    Після легалізації оформлену довіреність потрібно надіслати в Україну, де буде необхідно перекласти документ на українську мову та завірити такий переклад нотаріально.

    Якщо ж країна не є учасницею Гаазької конвенції, потрібно пройти процедуру консульської легалізації. Для цього документ завіряється в місцевих компетентних органах, після чого легалізується в консульській установі України. Такий процес є більш складним і займає більше часу, але забезпечує повну юридичну силу документа в Україні.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Договір дарування - це домовленість сторін, за якою одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність згідно з частиною першою статті 717 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України).

    Важливо, що договір дарування завжди є БЕЗОПЛАТНИМ

    Дарувальник (той, хто дарує) не має права вимагати від обдаровуваного зустрічних дій за свій дарунок. Він не отримує ніякої матеріальної вигоди. Договір, що встановлює обов'язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування (частина друга 2 статті 717 ЦК України).

    Як і де оформити договір дарування?

    Відповідно до частини другої статті 719 ЦК України договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

    Законодавством також передбачена обов'язкова державна реєстрація права власності набутого за договором нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

    Для укладення договору дарування слід звернутися до державного або приватного нотаріуса:

    - за місцем знаходження нерухомого майна (квартири, будинку, земельної ділянки т.п.);

    - за місцезнаходженням юридичної особи або зареєстрованим місцем проживання фізичної особи однієї із сторін договору (дарувальника чи обдаровуваного).

    Для того щоб договір дарування був дійсним, обдарований повинен прийняти дар. Тобто для того щоб нотаріус посвідчив такий договір, його повинен підписати не тільки дарувальник, але й обдарований.

    Тому при укладанні договору обов'язкова присутність обдарованого та дарувальника чи їїхх представників.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Вашій дружині потрібно оформити в консульстві або іноземного нотаріуса довіреність на свого представника, який прибуде до нотаріуса на території України та від імені дружини укладе договір дарування з донькою. На доньку оформляти довіреність не можна.

    Довіреності, видані іноземним нотаріусом приймаються в Україні без будь-якого додаткового засвідчення якщо вони складені на території держави, з якими Україна має відповідні дво- або багатосторонні договори.

    Інформація щодо застосування міжнародних договорів України про правову допомогу в частині, що стосується скасування вимоги легалізації офіційних документів, виданих компетентними органами Договірних Сторін, міститься у листі Міністерства юстиції України.

    За умови засвідчення штампом апостиль — якщо вони складені на території держав-учасниць Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, 1961 р. (список країн за посиланням https://mfa.gov.ua/consul/forua/legalization/apostille).

    Перелік країн може змінюватися, тому перевіряйте чинність відповідного міжнародного договору.

    Всі довіреності та офіційні документи до них, які викладені іноземною мають бути перекладені на українську мову і цей переклад має бути офіційно посвідчено в нотаріуса на території України.

    В якій країні перебуває дружина?

    Якщо потрібно швидко оформити довіреність - тоді її потрібно оформляти в іноземного нотаріуса (при цьому необхідно проставити апостиль та в Україні здійснити нотаріальний переклад на державну мову), якщо Ви маєте достатньо часу - тоді дружина може звернутися в консульство.

    Для оформлення довіреності достатньо паспортних документів та ІПН довірителя (дружини), також із собою мати дані повіреної особи (представника) та обдаровуваної особи (дочки)

    У довіреності на укладання договору дарування обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові обдаровуваного. У разі невиконання такої умови довіреність є нікчемною.

    У тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові, місце проживання представника і особи, яку представляють.

    У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер).

    Відповідно до статті 247 Цивільного кодексу України строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Довіреність, у якій не зазначена дата її вчинення, її нікчемною.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Моя бывшая жена ( в разводе с 2009 года) хочет оформить дарственную на ребенка ( дочь 19 лет) , сейчас она находится за пределами Украины. Как это можно сделать , так чтобы она не приезжала в Украину

    Це взагалі не проблема, не хвилюйтеся. Питання можливо вирішити і без приїзду до України.

    Загалом потрібно розуміти, якщо колишня дружина є єдиним власником цього майна і дозвіл на дарування (продаж) не потрібний від інших можливих співвласників, тоді представляти інтереси дружини буде представник по довіреності. Відповідно все, що потрібно, це довіреність.

    Колишня дружина має право оформити довіреність двома способами:

    1. Через консульство України в країні її перебування.

    2. Через місцевого нотаріуса.

    Який конкретно варіант обрати, залежить від багатьох факторів: терміновість, черги до консульства і так далі.

    !!! ЄДИНЕ, що хотів зауважити - наполегливо рекомендую перед оформленням довіреності отримати у нотаріуса, який буде посвідчувати угоду, точний текст, який йому/їй підійде для оформлення угоди. Ось такий алгоритм витримати обов'язково.

    З повагою! Засти Вам.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, ВЛАДИМИР!

    Квартира находится в единоличной собственности Вашей жены? Она получена ею в браке? На каком основании ? (купля-продажа, договор дарения, наследство).

    Извините за много вопросов, но это имеет значение. Т.к. если квартира хоть и оформлена на Вашу бывшую жену, но может быть обще нажитым имуществом, то нотариус может отказать в оформлении договора дарения, невзирая на то, что Вы в разводе уже с 2009 года.

    Первоочерёдно, для того чтоб дистанционно распорядиться своим недвижимым имуществом - нужно оформить нотариально удостоверенную доверенность. Чтоб не морочиться с Апостилями, легализациями, переводами и т.д. - неплохо бы обратиться в Консульство Украины по месту проживания (Консульства работают по принципу консульских округов и консульство не того округа, где проживает Ваша бывшая супруга может отказаться предоставлять консульскую услугу).

    Проект Доверенности желательно составить самостоятельно, т.к. сотрудники консульств сейчас весьма некомпетентны и не способны часто составить индивидуальный грамотно составленный документ, учитывающий Ваши нюансы.

    Оформить таковую доверенность на саму дочь невозможно, т.к. договор дарения это двухсторонняя сделка согласно норм Гражданского кодекса Украины и одно лицо не может выступать в обоих статусах - и представителя дарителя, и одаряемой стороны.

    Увы, в связи с наплывом наших сограждан в страны ЕС в некоторые консульства не попасть по пол года, а иногда и больше. Также ходят слухи, что это связано не только с наплывом, но и с коррупцией и продажей доступа к консульским услугам неофициально.

    Консульский прием граждан в Посольстве Украины в США проводится ПО ПРЕДВАРИТЕЛЬНОЙ ОНЛАЙН-ЗАПИСИ через информационно-коммуникационную систему "е-Консул" по ссылке: https://e-consul.gov.ua/

    К сожалению - без приезда в Украину может быть еще та проблема оформить дарение. Нотариус может начать утверждать, что Ваша жена утратила статус налогового резидента Украины, т.к. не проживает в Украине (не находится) больше 180 дней (или докажите обратное), а следовательно не применяется 0 % ставка налогообложения по договору дарения родственнику первой степени родства (дочери) для граждан Украины, а применяется стандартная ставка - 18 % как для иностранцев - налоговых нерезидентов Украины.

    Потому зашуганные налоговой нотариусы часто требуют оплатить налог наперёд и ничего слышать не хотят о том, что Вы граждане и пользуетесь нулевой ставкой налогообложения. В итоге налоги могут стать дороже, чем приехать в Украину и оформить сделку на месте.

    Или же решать эти вопросы предварительно уточняя все моменты с нотариусом на берегу. Потому что мы можем сейчас дать кучу советов как оно по закону, а нотариус может иметь совершенно другое видение, либо не имея должной квалификации, или же не желая потом иметь проблемы и суды с налоговой за неисполнение обязанностей налогового агента по взыманию платежей в бюджет.

    Если приехать вообще не вариант, то можно попробовать получить в налоговой Украины справку о том, что даритель налоговый резидент Украины.

    Как получить такую справку - детально описано по ссылке.

    https://guide.diia.gov.ua/view/pidtverdzhennia-sta...

    В любом случае, если оформлять как не налоговому резиденту Украины - наше государство награждает еще одним неприятным сюрпризом. Т.к. с 01.12.2024 г. получатель недвижимости в дар обязан еще и военный сбор заплатить. При чём не 1,5% как раньше, а 5 %. Как итог можно отдать государству в бюджет 23 % от оценочной стоимости квартиры. Это не касается дарения по 0 % ставке. Потому в Ваших интересах иметь однозначные доказательства статуса налогового резидента Украины, т.к. выписанная за границей доверенность даёт почву нотариусам думать иначе и утверждать, что даритель не налоговый резидент Украины, а стало быть надо платить налог как иностранцу 18 % НДФЛ + 5 % ВЗ.

    Исходя из этого в Ваших интересах, чтоб это оформлялось самим собственником по украинскому внутреннему паспорту с украинской пропиской и украинскому коду ДРФО (РНОКПП, налоговый номер) или же со справкой из налоговой - Довідка-підтвердження статусу податкового резидента України для уникнення подвійного оподаткування відповідно до норм міжнародних договорів

    Такую справку можно заказать и получить через Электронный кабинет налогоплательщика. Но для этого надо иметь электронную цифровую подпись (ДIЯ.Подпись / ЭЦП Приватбанк или аналоги).

    Тогда не нужно будет платить ни военный сбор, ни НДФЛ (налог на доходы физических лиц), т.к. ставка 0 % в случае дарения между близкими родственниками.

    Исходя из изложенного, приблизительный пакет документов выглядит так:

    1. Паспорт гражданина Украины с регистрацией в Украине или же ID-карта с Витягом / Справкой о регистрации места жительства в Украине одаряемого и дарителя (в случае продажи по доверенности только одаряемого и представителя по доверенности).

    / Нотариально удостоверенная доверенность о делегировании полномочий подарить квартиру своей дочери (с указанием ФИО, того, что дочь на основании свидетельства о рождении с такими-то реквизитами и т.д.) - да, это можно делать с указанием конкретных действий и конкретного лица, которому нужно подарить. Это уберегает от возможных страхов или реальных негативных последствий выдавать доверенность с широкими полномочиями.

    В доверенности должны быть указаны чётко и однозначно - ФИО дарителя, представителя по доверенности, одаряемого, их даты рождения соответствующие данным в Реестре прав собственности., налоговый номер (РНОКПП), адрес прописки / проживания в Украине.

    2. Справка о присвоении налогового номера (РНОКПП, ИПН) - при подаче ID-карты не нужен, т.к. он указан на обороте паспорта. Также не нужен, если он указан путём проставления в паспорте соответствующего штампа налоговой о номере или об отказе от налогового номера по религиозным убеждениям.

    3. Правоустанавливающие документы на жилье (свидетельство о наследстве, договор дарения, договор купли-продажи и т.д.) и доказательства государственной регистрации права собственности в Реестре прав. Исхожу из того, что квартира принадлежит Вашей супруге на основаниях, которые не могут поставить под сомнение то, что это ее ЛИЧНАЯ собственность, а не имущество приобретённое в браке. В противном случае может понадобиться свидетельство о разводе (решение суда, если брак расторгался в суде).

    Если квартира может считаться совместно нажитым имуществом, то нотариус может требовать Ваше письменное нотариально удостоверенное согласие на заключение договора дарения.

    4. Свидетельство о рождении дочери, доказывающее родство первой степени. Слава Богу, что пока еще не требуют выписку с ЗАГСа с налоговыми номерами, что это именно эта гражданка с ФИО как в свидетельстве является матерью.

    Если будут вопросы - то сейчас в приложении ДИЯ оцифрованы все свидетельства и нотариусу можно предъявить данные. Там указаны с налоговыми номерами, которые не позволяют ошибиться в родстве.

    5. Оценка недвижимости в случае отчуждения родственнику первой степени родства по нулевой ставке - не нужна. Такая норма действует с 25.03.2017 г. (надеюсь за 8 лет все нотариусы Украины уже знают это).

    Законом №1910 від 23.02.2017 року доповнено пункт 174.8 статті 174 Податкового кодексу України. Відповідно до внесених змін, скасовано необхідність оцінки майна у разі:спадкування будь-яких об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою;дарування об'єктів, які оподатковуються за нульовою ставкою.

    Если коротко и без лишних километров ссылок и цитат с законов, то Ваш вопрос выглядит где-то так.

    То есть вопрос реально решаемый, но есть ряд нюансов которые нужно учитывать и решать для реализации задуманного заранее.

    С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України