Задайте питання юристу

897 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Конституційне право, 13 лютого 2025, питання №127240 350₴

Обов'язковість проходження БЗВП та складання присяги

Як стало відомо не так давно, з вересня 2025-го року всі студенти других курсів вищих навчальних закладів будуть зобов'язані проходити БЗВП. Загалом передбачено 300 годин предмету: 90 теорія (для всіх) та 210 практики (для хлопців). Практика буде проводитися під час канікул, щоб не ставати на заваді навчанню, у спеціальних центрах Збройних Сил. Щоб закінчити курс, необхідно здати іспити та скласти присягу. Якщо щось із цього не виконати, то це буде підстава на відрахування з університету.

Настільки законно фактично примусово залучати студентів до проходження цього "БЗВП" і заставляти складати військову присягу під страхом відрахування з університету? Хіба це не є шантаж і пряме порушення моїх прав? Що мені робити в такому випадку?

Відповіді юристів (8)

    Корнійчук Євген Іванович
    100%

    Доброго дня,що відбувається на період війни то це все фікція, і маніпуляція свідомістю людини. Нажаль проблема в тому, що всі державні органи сприяють порушенню прав людини, а наші демократичні партнери про це мовчать і нібито цього не бачуть.

    Це не є навчальною дисципліною, і тому не може бути підставою для відрахування з навчального закладу.

    Підстави передбачені ст.46 ЗУ про вищу освіту

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#n805

    У разі відрахування ви зможете відстояти свої права у судовому порядку.

    Не походження базової військового підготовки вважається порушенням правил військового обліку. Тому за це передбачено відповідальність у вигляді штрафу від 17 тисяч гривень за ст 210 адміністративного кодексу України.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Вадиме!

    На жаль, якщо не пройдете БЗВП, то Вас можуть неправомірно відрахувати.

    Після проходження БЗВП Вас не мають права мобілізувати до 25 років, адже згідно частини 5 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10 - 1 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

    Щоб не підлягати мобілізації після досягнення 25-річного віку - Ви повинні мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Згідно статті 46 ЗУ "Про вищу освіту"

    1. Підставами для відрахування здобувача вищої освіти є:

    1) завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою;

    2) власне бажання;

    3) переведення до іншого закладу освіти;

    4) невиконання індивідуального навчального плану;

    5) порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання;

    6) інші випадки, передбачені законом.

    Згідно Порядку проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2024 р. № 734

    15. Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної підготовки базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства у сфері освіти.

    ОТЖЕ, згідно ЗУ "Про вищу освіту" підставою для відрахування є випадки передбачені законом, а відмова від БЗВП як підстава для відрахування передбачена постановою КМУ.

    Проте, це не заважає ВНЗ відрахувати студента. Тому якщо Ви не хочете проходити БЗВП, то будьте готові оскаржувати таке відрахування у судовому порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Вадиме!

    Настільки законно фактично примусово залучати студентів до проходження цього "БЗВП" і заставляти складати військову присягу під страхом відрахування з університету?

    Відповідно до статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу":

    "Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України.

    Військовий обов’язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

    Військовий обов’язок включає:

    • підготовку громадян до військової служби;
    • взяття громадян на військовий облік;
    • прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
    • проходження військової служби;
    • виконання військового обов’язку в запасі;
    • проходження служби у військовому резерві;
    • дотримання правил військового обліку.

    Згідно статті 10-1 вищезгаданого Закону України:

    "1. Базова загальновійськова підготовка проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

    2. Базова загальновійськова підготовка проводиться у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, а також у закладах вищої освіти всіх форм власності.

    Для проведення базової загальновійськової підготовки залучаються громадські організації та об’єднання, у тому числі громадські об’єднання ветеранів війни.

    3. Порядок проведення базової загальновійськової підготовки визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

    4. Базова загальновійськова підготовка включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна.

    Базова загальновійськова підготовка у закладах вищої освіти всіх форм власності проводиться з громадянами України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно).

    Від проходження базової загальновійськової підготовки у закладах вищої освіти всіх форм власності звільняються громадяни:

    • які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
    • які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
    • які проходили військову службу.

    Згідно ПОРЯДКУ проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських, затвердженому Постановою КМУ від 21 червня 2024 р. № 734Київ:

    10. Теоретична підготовка базової підготовки включається до навчальних планів закладів вищої освіти:

    • для здобувачів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти - на другому році навчання;
    • для здобувачів вищої освіти на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та освітнього ступеня молодшого бакалавра - на першому році навчання.

    15. Практична підготовка базової підготовки проводиться після опанування теоретичної підготовки у поточному навчальному році строком до одного місяця протягом травня - жовтня за рахунок часу, відведеного на канікулярну відпустку здобувачів вищої освіти.

    Дозвіл на перенесення практичної підготовки базової підготовки на наступний рік для здобувачів вищої освіти, які не пройшли її з поважних причин, надається керівником закладу вищої освіти, в якому проводиться базова підготовка таких здобувачів.

    Проходження практичної підготовки базової підготовки для здобувачів освіти чоловічої статі є обов’язковою умовою опанування відповідної освітньої програми (у тому числі бакалавра, магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування).

    Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної підготовки базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства у сфері освіти.

    Статтею 46 Закону України "Про вищу освіту" визначено, що підставами для відрахування здобувача вищої освіти є:

    • 1) завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою;
    • 2) власне бажання;
    • 3) переведення до іншого закладу освіти;
    • 4) невиконання індивідуального навчального плану;
    • 5) порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання;
    • 6) інші випадки, передбачені законом.

    6. Порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, а також порядок надання їм академічної відпустки визначаються положенням, затвердженим центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Поновлення та переведення здобувачів вищої освіти здійснюється з урахуванням вимог до вступників на відповідні освітні програми.

    Відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки:

    1. Підстави для відрахування здобувачів визначені частиною першою статті 46 Закону України «Про вищу освіту» та частиною шостою статті 42 Закону України «Про освіту».

    2. Перелік обставин, що вважаються невиконанням індивідуального навчального плану, визначається положенням про організацію освітнього процесу в закладі вищої освіти із дотриманням сукупності таких вимог:

    факт невиконання індивідуального навчального плану встановлюється за результатами підсумкового контролю або атестації здобувачів;

    відрахування у зв’язку із невиконанням індивідуального навчального плану у частині отримання за результатами підсумкового контролю незадовільної оцінки можливе лише за умов, якщо відповідно до положення про організацію освітнього процесу в закладі вищої освіти здобувачу вищої освіти була надана можливість:

    покращення результатів підсумкового контролю з відповідного освітнього компонента незалежно від кількості отриманих незадовільних оцінок, але здобувач вищої освіти у встановлений строк не скористався такою можливістю або за результатами повторного проходження підсумкового контролю отримав незадовільну оцінку;

    оскарження (апеляції) у встановленому закладом вищої освіти порядку рішення, дії або бездіяльності педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, посадових осіб закладу вищої освіти щодо організації і проведення підсумкового контролю, але здобувач вищої освіти у встановлений закладом вищої освіти строк не скористався такою можливістю або його скаргу було обґрунтовано відхилено;

    здобувач вищої освіти не може бути відрахований за невиконання індивідуального навчального плану до закінчення строку підсумкового контролю поточного навчального періоду або до строку початку атестації здобувачів, якщо таке невиконання є наслідком обставин непереборної сили, що встановлено комісією закладу вищої освіти, створеною за участю представників органів студентського самоврядування та відповідно до положення про організацію освітнього процесу в закладі вищої освіти.

    Що мені робити в такому випадку?

    Якщо Вас відрахують із ВНЗ у зв'язку із відмовою від проходження практичної підготовки базової підготовки Ви можете звернутись за захистом своїх прав до адміністративного суду та оскаржити дії навчального закладу.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, ВАДИМЕ! ТАК, це шантаж. Шантаж від держави. Легалізований з боку Парламенту та Президента, яким громадяни України делегували повноваження по регулювання суспільних відносин від свого імені.

    На жаль, оскільки це буде все передбачено як навчальна дисципліна, то зробити з цим нічого не можна. Це рівносильно, що заявити, що я не хочу ходити на фізкультуру чи мені не цікава Охорона праці або ОБЖ... Так, на жаль у закладах освіти України купа всяких навчальних дисциплін загального профілю, які нікому не треба. Однак держава так вирішила.

    Поки у керма безвідповідальні люди, які приймають законодавство такої якості - на жаль я, повністю розділяючи Ваше занепокоєння та обурення, не можу нічого сказати більше. На жаль закони законні... Бо в Україні немає Конституційного Суду, який би міг захистити людей. В Україні немає політичної опозиції, яка могла б звернутися до Конституційного Суду з метою перевірки законів на предмет їх конституційності та відповідності принципам верховенства права.

    На думку окремих людей Конституція взагалі "на паузі". Навіть розділ І Основного закону держави який не може бути обмежений на період дії правового режиму воєнного стану. Однак, в очах виконавчої влади у громадян чоловічої статі в Україні є лише обов"язки і немає жодних прав. При чому це чомусь не вважається дискримінацією. Хоча Конституція не передбачає, що лише чоловіки в Україні кругом винні.

    Така державна політика і ідеологія, хоч ідеологія і заборонена Конституцією і не може бути обов"язковою. Як бачимо - по факту може бути обов"язкова ідеологія (Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов'язкова - ч. 2 ст. 15 Конституції України). Воєнний стан.

    Тому, на жаль - але Вас дійсно можуть відрахувати за непроходження навчального предмету.

    Щодо прийняття присяги, то це питання дискусійне. Адже поки що я не бачив законів, які б це передбачали.

    А громадянин не зобов"язаний робити те, що передбачено фантазіями Уряду чи Міністра оборони, Міністра освіти і науки чи ще когось... Лише те, що передбачено Конституцією і законами України. Закон передбачає на жаль БЗВП, але присягу наче ні.

    Принаймні ч. 12 ст. 2 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" передбачає, що:

    Кожен громадянин України, вперше вступаючи на військову службу до Збройних Сил України, інших військових формувань, особисто складає Військову присягу на вірність Українському народу і скріплює її власноручним підписом. Іноземець або особа без громадянства, який (яка) вперше приймається на військову службу до Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту або Національної гвардії України, бере офіційне зобов’язання неухильно додержуватися Конституції та законів України, сумлінно виконувати обов’язки військової служби.

    БЗВП - не є військовою службою і присяга не передбачена.

    Стаття 10-1. Базова загальновійськова підготовка Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу"

    {Установити, що базова загальновійськова підготовка для громадян, визначених підпунктом 7 пункту 2 розділу ІІ Закону № 3633-IX від 11.04.2024, розпочинається з 1 вересня 2025 року}

    1. Базова загальновійськова підготовка проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

    2. Базова загальновійськова підготовка проводиться у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, а також у закладах вищої освіти всіх форм власності.

    Для проведення базової загальновійськової підготовки залучаються громадські організації та об’єднання, у тому числі громадські об’єднання ветеранів війни.

    3. Порядок проведення базової загальновійськової підготовки визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

    {Постанова КМ № 734 від 21.06.2024}

    4. Базова загальновійськова підготовка включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна.

    Базова загальновійськова підготовка у закладах вищої освіти всіх форм власності проводиться з громадянами України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно).

    Від проходження базової загальновійськової підготовки у закладах вищої освіти всіх форм власності звільняються громадяни:

    • які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
    • які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
    • які проходили військову службу.

    5. Перед направленням для проходження практичних занять базової загальновійськової підготовки громадяни України, крім курсантів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, поліцейських під час проходження первинної професійної підготовки у закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, проходять медичний огляд у порядку, визначеному частиною тринадцятою статті 2 цього Закону.

    {Статтю 10-1 доповнено новою частиною згідно із Законом № 4197-IX від 09.01.2025}

    6. Під час практичних занять, передбачених навчальними планами базової загальновійськової підготовки, на громадян України, які проходять таку підготовку, поширюються права та обов’язки, встановлені законами для військовозобов’язаних, призваних на навчальні (перевірочні) збори.

    {Закон доповнено статтею 10-1 згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024}

    Всі інші фантазії КМУ або МОУ та МОН - мають сумнівну легальність в частині зобов"язання громадян до чогось поза межами закону. Однак, слід враховувати, що і закону, який обмежує виїзд з України не існує... але це не заважає силовим структурам виконувати постанову Уряду, яка суперечить Конституції і закону. Так само як і не заважає судам закривати на це очі й вказувати, що все легально.

    Якщо Ви дійсно хочете здобути конкурентну спеціальність та пристойний диплом, а не казочки про болонську систему, то треба здобувати вищу освіту в країнах де дійсно відбувається навчальний процес, а не симулякра в рамках правового режиму воєнного стану, де більшість використовують освіту для ухилення від мобілізації, а не дійсного навчання. Які знання можна здобути з таким контингентом? - Певен, що ніяких.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    НАЖАЛЬ, ВАС МОЖУТЬ ВІДРАХУВАТИ З УНІВЕРСИТЕТУ.

    ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 21 червня 2024 р. № 734

    ПОРЯДОКпроведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/734-2024-%D0%B...

    15.

    ...

    Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної підготовки базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства у сфері освіти.

    Карпенко Андрій Володимирович

    У вересні 2025 року в Україні розпочинається обов'язкова базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для студентів закладів вищої освіти. Це нововведення є частиною комплексної реформи системи військової підготовки громадян та реалізується відповідно до змін до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підписаних Президентом України Володимиром Зеленським 15 січня 2025 року.

    ОСЬ РОЗ'ЯСНЕННЯ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

    https://mod.gov.ua/news/bzvp-u-zakladah-vishhoyi-o...

    ---

    Програма розрахована для студентів денної та дуальної форм навчання. Теоретична підготовка буде інтегрована в навчальний план як окрема дисципліна.

    Практичні заняття проводитимуться під час канікул, що дозволить уникнути конфлікту з основним навчанням.

    Під час підготовки громадяни отримають базові знання з

    • тактики;
    • домедичної допомоги;
    • психологічної підготовки;
    • основ військової дисципліни;
    • міжнародного гуманітарного права;
    • навички поводження зі стрілецькою зброєю.

    ___

    Проходження базової загальновійськової підготовки є обов’язковим для всіх студентів вищих навчальних закладів. Студенти, які не складуть іспит із БЗВП, навчатися далі не зможуть.

    Про це 18 січня повідомив заступник міністра оборони України, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник на ютуб-каналі МОУ.

    “Хочу підкреслити те, що вона [БЗВП] обов’язкова для всіх, і якщо студенти не можуть скласти іспит чи склали його на незадовільну оцінку, якщо вони відмовляються прийняти військову присягу — вони не зможуть у майбутньому проходити навчання у вищих навчальних закладах”, — наголосив заступник міністра.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Як стало відомо не так давно, з вересня 2025-го року всі студенти других курсів вищих навчальних закладів будуть зобов'язані проходити БЗВП. Загалом передбачено 300 годин предмету: 90 теорія (для всіх) та 210 практики (для хлопців). Практика буде проводитися під час канікул, щоб не ставати на заваді навчанню, у спеціальних центрах Збройних Сил. Щоб закінчити курс, необхідно здати іспити та скласти присягу. Якщо щось із цього не виконати, то це буде підстава на відрахування з університету.Настільки законно фактично примусово залучати студентів до проходження цього "БЗВП" і заставляти складати військову присягу під страхом відрахування з університету? Хіба це не є шантаж і пряме порушення моїх прав? Що мені робити в такому випадку?

    Наскільки законно - оцінити складно, але відрахування точно може бути, на жаль... І все рівно закладу освіти, що це можу бути не зовсім або зовсім законно.

    Чинний Порядок проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських не передбачає жодних розмежувати за віком. Лише зазначається, що:

    2. Базову підготовку проходять громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти.

    Базову підготовку згідно з навчальним планом проходять:

    курсанти вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;

    курсанти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських;

    поліцейські під час проходження первинної професійної підготовки у закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.

    Від проходження базової підготовки звільняються громадяни, які:

    визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;

    до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;

    проходили військову службу;

    мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.

    4. Базова підготовка здобувачів вищої освіти проводиться у закладах вищої освіти усіх форм власності, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, та тренінгових центрах органів поліції.

    ...

    Враховуючи, що дане Положення стосується і поліцейських, більшості з яких за 25 років, на мій погляд, жодного обмеження за віковим показником немає, а тому БЗВП підлягають і здобувачі освіти віком від 25 років.

    Одначе Ваш курс навчання не надає теоретичної можливості направлення Вас на теоретичну підготовку:

    10. Теоретична підготовка базової підготовки включається до навчальних планів закладів вищої освіти:

    для здобувачів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти - на другому році навчання;

    для здобувачів вищої освіти на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та освітнього ступеня молодшого бакалавра - на першому році навчання.

    ...

    У свою чергу, відсутність теоретично підготовки унеможливлює можливість практичної.

    Практична підготовка базової підготовки проводиться після опанування теоретичної підготовки у поточному навчальному році строком до одного місяця протягом травня - жовтня за рахунок часу, відведеного на канікулярну відпустку здобувачів вищої освіти.

    З повагою!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Згідно Порядку проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2024 р. № 734:

    Базова підготовка включається до освітніх програм і навчальних планів закладів вищої освіти усіх форм власності та закладів освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, як окрема навчальна дисципліна і складається з теоретичної підготовки в обсязі трьох кредитів ЄКТС, яка проводиться в цих закладах освіти, та практичної підготовки в обсязі семи кредитів ЄКТС, яка проводиться у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби (далі - навчальні військові частини) та закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських. Практична підготовка може проводитися в регіональних (навчальних) центрах підготовки населення до національного спротиву та тренінгових центрах органів поліції.

    Згідно п. 15 Порядку:

    Практична підготовка базової підготовки проводиться після опанування теоретичної підготовки у поточному навчальному році строком до одного місяця протягом травня - жовтня за рахунок часу, відведеного на канікулярну відпустку здобувачів вищої освіти.

    Дозвіл на перенесення практичної підготовки базової підготовки на наступний рік для здобувачів вищої освіти, які не пройшли її з поважних причин, надається керівником закладу вищої освіти, в якому проводиться базова підготовка таких здобувачів.

    Проходження практичної підготовки базової підготовки для здобувачів освіти чоловічої статі є обов’язковою умовою опанування відповідної освітньої програми (у тому числі бакалавра, магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування).

    Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної підготовки базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства у сфері освіти.

    Згідно п. 21 Порядку:

    Громадяни України, які успішно завершили базову підготовку, складають Військову присягу.

    Згідно статті 68 Конституції Ураїни кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

    ПКМУ є нормативно правовим актом і підлягає виконанню протягом всього строку її дії.

    Згідно стаття 152 Конституції України Закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

    Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

    Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

    Відповідно до Конституції України суб'єктами права на конституційне подання є: Президент України, щонайменше сорок п'ять народних депутатів України, Верховний Суд, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Верховна Рада Автономної Республіки Крим.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України