Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
897 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
В армії не служив, мав приписне обмежено придатний 2014 року. Підкажіть, наскільки законні дії: привезли в ТЦК, відібрали телефон одразу, повезли на ВЛК під вечір - як мінімум 3 лікарів зі списку не було. Це не є порушенням процедури? При цьому один дядько(не знаю, голова ВЛК чи терапевт) заповнював за них і проставляв категорії. За щасливим збігом обставин в рюкзаку в папці з документами було кілька старих сканів про звернення в профільний інститут по коксартрозу в 2017, також до ревматолога в приватну клініку в 2018 році, також старий скринінговий МРТ хребта. Навіть по цим старим документам має бути коксартроз 2 ст, МРТ хребта - великі ураження - 6 гриж, остеофіти, гемангіоми. По чотирьом статтям написали категорію В, хоча обєктивно навіть по цим старим випадковим копіям ясно, що треба дообстеження, що є проблеми, через які є не можу бути піхотинцем. Я сказав, що не згоден з висновком і не буду нічого підписувати. В ТЦК повернули і чинили тиск, замість мене заповнювали форми і тд. Утік під час перевезення від ТЦК до БЗВП. Скажіть, наскільки законне таке ВЛК без лікарів? Чи це вважатиметься статею 407 чи 336, якщо я навіть не був ніде, ані в навчальному центрі, ані в частині. Чи в ТЦК оформлюють тебе до частини і це вже СЗЧ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (11)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Андрію!
Це однозначно є порушенням. На якій підставі Вас затримали та доставили до ТЦК і хто саме: представники ТЦК чи поліція? Я так розумію, що Ви не маєте підстави для відстрочки? Вас визнали придатним до проходження військової служби? Які форми замість Вас заповнювали в ТЦК? Чи ставили Ви свій підпис під будь якими документами, заповненими представниками ТЦК та СП?
Відповідно до Наказу МОУ №402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України":
3. Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період
Кожний військовозобов’язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Ступінь придатності військовозобов’язаних до військової служби за станом здоров’я кожним лікарем визначається індивідуально.
Висновки про придатність або непридатність військовозобов’язаних до військової служби, подані ними скарги та об’єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов’язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов’язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
3.4. Перед оглядом військовозобов’язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов’язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов’язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Як я і зазначив вище, проведення ВЛК у Вашому випадку не відповідає нормам законодавства. Крім того, лікарі повинні були ознайомитися з усіма Вашими медичними документами та записами в ЕСОЗ та, у разі потреби, направити на додаткове обстеження.
Згідно частини четвертої статті 24 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу":
Початок, призупинення, продовження і закінчення проходження військової служби. Час та місце виконання обов’язків військової служби.
день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Проте, Ви навіть не доїхали до навчального центру, а отже, в даному випадку можна застосувати статтю 336 ККУ, яка, як і стаття 407 ККУ, на жаль, передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації.
З повагою, адвокат Айвазян.
1)Затримала поліція і привезла в ТЦК. Права на відстрочку не має.
2)Так, визнали придатним, але вказала чотири статті з категорією В(тобто обмежено придатний, але незначно).
3)Так, підписав заповнену форму, запамятав, що було великими буквами Військово-обліков...(але голова була як в тумані, бо був тиск, спочатку кричали, потім відправляли війькового інваліда, який казав, що вони не можуть визнати мою незгоду з ВЛК, бо на них буде кримінальна відповідальніть і що коли мене привезуть в навчальний центр чи частину, то там будемо знову лікарів проходити, і тіки там можу, типу, оскаржити. Впевнений, що це брехня. Потім знову кричали).
4) Також заповнювали я так зрозумів військовий квиток, на руки не давали.
5) Оті старі(7-8 років) скани виписок і мрт вони бачили(там було 2 ст коксартрозу та поширене ураження хребта, це мала б бути категорія Б, а не В, як вони написали), але вони навіть на дообстеження не відправили. І навіть хірірга не було серед лікарів.
6) "день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування" - то виходить мене вже відправили з ТЦК і я дезертир. Ні?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЗа що затримали? Погано, що немає права на відстрочку.
Категорі "в" - це придатний до служби. Якщо б була категорія "б", то це б означало, що Вас визнали "придатним до ТЦК". З урахуванням того, що в Вас коксартоз ІІ стадії, як Ви зазначаєте, то це цілком можливо.
Що означає, що вони не можуть визнати Вашу незгоду із рішенням ВЛК? Це право надано Вам відповідно до законодавства.
Щодо проходження ВЛК вдруге у частині - ніхто Вас на таке ВЛК направляти не буде. Потрібно дуже постаратися аби "вибити" направлення на проходження ВЛК у НЦ. Це я вже не говорю про те, що частина самостійно направить Вас на проходження ВЛК.
І не дадуть. Зараз військові квитки видають вже в частині або ж взагалі не видають, тримаючі останні у штабі.
Я це розумію, тому і кажу Вам, що повинен був, звичайно, оглядати хірург та повинні були направити на додаткове обстеження.
Ні, якщо б Ви доїхали до частини і вже звідти "втекли", то тоді б це вважажлось СЗЧ. На даному етапі все ж таки повинна бути 336 ККУ. Стаття 407 ККУ передбачає самовільне залишення військової частини або місця служби.
Які в Вас плани у подальшому? Не маєте можливості знайти підставу для відстрочки? Передбачаю, що ТЦК подасть Вас у розшук...
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, ви не були зараховані до військової частини, тому не вважаєтесь солдатом в вам не загрожує ст. 407, 408 Дезертирство. Самовільне залишення військової частини або місця служби
Якщо ви підписали мобілізаційне розпорядження (бойову повістку,) то вам може загрожувати Статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Якщо ви не підписували вам нічого не загрожує, не адміністративна ні кримінальна відповідальність.
З досвіду скажу, що ваші документи просто викинуть так , як у діях ТЦК є ознаки кримінального правопорушення перевищення службових повноважень ,тому з цієї причини вони знищать ваші документи в скажуть, що вас тут не було, шукати або вчиняти певні дії ніхто не буде, тому будьте обережні і не попадеться самі.
Дякую за відповідь. А після ВЛК і підписання бойової повістки в ТЦК вони одразу не зараховують до військової частини? Тобто існує процедура, що людину мають доставити до навчального центру чи частини і тіки там оформивити/зарахувати?
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіПісля підписання бойової повістки, вас не зараховують автоматично до частини. Частина обирає потім самостійно брати вас чи ні , підходити чи ні.
Так і є вас доставляють, якщо підходите , то зараховують, якщо ні повертають назад. Будь яка повістка йде додатком до розпорядження комісара, тобто спочатку розпорядження потім повістка. Якщо ви навідь, щось і підписали. За один день три повістки, це є порушенням, де одразу проглядається, перевищення повноважень та мобілізація не у законний спосіб. Тому якщо справа дійде до суду, ви будете мати право на захист, де можна буде взяти всі матеріали справи, документи, та вивести їх на суму воду визначте мобілізацію не у законний спосіб. Тому там врядчи буде хтось, щось робити. Їм легше на ловити нових. Тому саме страшне для вас вже по заду. Раджу підписати договір з адвокатом, щоб міг негайно відреагувати на надзвичайну ситуацію..
Єдине що вони зроблять це подадуть інформацію в реєстр про розшук, у разі зустрічі з поліцією, вас буде доставлено до ТЦК.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
В армії не служив, мав приписне обмежено придатний 2014 року. Підкажіть, наскільки законні дії: привезли в ТЦК, відібрали телефон одразу, повезли на ВЛК під вечір - як мінімум 3 лікарів зі списку не було. Це не є порушенням процедури? При цьому один дядько(не знаю, голова ВЛК чи терапевт) заповнював за них і проставляв категорії. За щасливим збігом обставин в рюкзаку в папці з документами було кілька старих сканів про звернення в профільний інститут по коксартрозу в 2017, також до ревматолога в приватну клініку в 2018 році, також старий скринінговий МРТ хребта. Навіть по цим старим документам має бути коксартроз 2 ст, МРТ хребта - великі ураження - 6 гриж, остеофіти, гемангіоми. По чотирьом статтям написали категорію В, хоча обєктивно навіть по цим старим випадковим копіям ясно, що треба дообстеження, що є проблеми, через які є не можу бути піхотинцем. Я сказав, що не згоден з висновком і не буду нічого підписувати. В ТЦК повернули і чинили тиск, замість мене заповнювали форми і тд. Утік під час перевезення від ТЦК до БЗВП. Скажіть, наскільки законне таке ВЛК без лікарів? Чи це вважатиметься статею 407 чи 336, якщо я навіть не був ніде, ані в навчальному центрі, ані в частині. Чи в ТЦК оформлюють тебе до частини і це вже СЗЧ?
Що зазначено наразі у Вашому Резерв+? Ви зняті з військового обліку чи продовжуєте перебувати на обліку? Дії щодо Вас були незаконні, але це може рахуватися як СЗЧ, якщо Вас зняли з обліку у зв'язку з мобілізацією. Ваша ситуація дуже серйозна і потрібно готуватися до досудового розслідування за фактом вчинення злочину, передбаченого статтею 407 КК України. Це реальність, навіть незважаючи на незаконні дії щодо Вас. Все це рекомендую потім використосувати на суді як доказ порушення Ваших прав.
Для громадянина, призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, початком військової служби є день відправлення у військову частину з відповідного ТЦК та СП, а не факт прийняття ним військової присяги – колегія суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду у постанові від 15.01.2025.
У цьому кримінальному провадженні суди попередніх інстанцій визнали винуватим і засудили військовослужбовця за ч. 4 ст. 402 КК України, який відмовився від виконання бойового розпорядження командира про прибуття для обладнання інженерних споруд та підготовки запасних вогневих позицій на взводному опорному пункті на другій лінії оборони, що могло призвести до прориву російсько-окупаційними військами на цій ділянці оборони. У касаційній скарзі сторона захисту зазначила, що обвинувачений мав усі законні підстави не виконувати наказ командира, оскільки не приймав присяги, не отримував належної військової підготовки та незаконно був мобілізований. Верховний Суд залишив без зміни рішення судів попередніх інстанцій.
Судді зазначили, що з огляду на приписи ст. 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» закон не пов’язує факт прийняття військової присяги з початком проходження військової служби. Для обвинуваченого як для громадянина, призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, початком військової служби є день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
З повагою!
Дякую, так, я теж трохи вивчав цю тему і мені здалося, що можуть вліпити навіть 407. А чи важливе у цьому випадку офіційне оформлення чи зарахування до навчального центру чи частини?
Зараз в резерві показує на обліку, що це означає, мали б зняти, якщо я втік?
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіТак, якщо Ви наразі по даним Резерв+ перебуваєте на обліку, можливо по ТЦК Ви не були проведені наказом на мобілізацію та відповідно не були зняті з обліку. Це всіляє оптимізм у справі, адже все таки є різниця у якому статусі нести відповідальність: чи військовозобов'язаний, чи військовослужбовець.
Щодо зарахування до навчального центру, то згідно з наведеним мною рішенням Верховного суду, початком військової служби є день відправлення у військову частину з відповідного ТЦК та СП, і жодного слова про зарахування до особового складу в/ч.
З повагою!
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЯкби Ви прибули до навчального центру і звідти втекли тоді було б СЗЧ. Проте на даний момент Ви навіть, не прибули до місця служби, тому скоріш за все 336 ККУ. Крім того, в Резерв+ повинен бути статус військовозобов'язаний, а не військовослужбовець.
Так , у Вас буде вказано про порушення. Якщо у Вас в Резерв+ пише, що Ви на обліку, то Ви ще числитесь за ТЦК, а не військовою частиною і Вас можуть оголосити в розшук.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВипадково видалив відповідь, тому продублюю її ще раз...
1. ВЛК потрібно проходити лише в тому ТЦК, де Ви перебуваєте на військовому обліку.
Згідно пункту 81 постанови КМУ 560 У разі призову військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів ПЕРЕД їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Тобто, Вас не мають права направляти на ВЛК не за місцем перебування на військовому обліку. Якщо Вас і захотіли б направити на медичний огляд з іншого ТЦК, то спочатку вони повинні взяти Вас на військовий облік та внести дану інформацію до Реєстру Оберіг
2. Згідно пункту 72 постанови КМУ 560
У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
3. Згідно пункту 74 постанови КМУ 560
Військовозобов’язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та виявили бажання проходити військову службу під час мобілізації у вибраній ними військовій частині, командиром військової частини або начальником центру рекрутингу Збройних Cил видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11, яке реєструється у письмовій формі у журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається військовозобов’язаному та резервісту під особистий підпис.
Згідно пп.88-89 постанови КМУ 560
На основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору резервістам та військовозобов’язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ чи відповідному підрозділі розвідувальних органів) під особистий підпис вручається повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання такої повістки або невиконання вимог щодо прибуття для відправлення до військової частини (установи) у визначений у повістці час та місце такі особи несуть відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України.
ВИСНОВОК
1. Вас повинні були направляти на ВЛК лише з того ТЦК, де Ви перебуваєте на військовому обліку. При цьому Вам повинні були видати направлення та ознайомитися з Вашими медичними документами, а в разі незгоди з рішенням ВЛК - Вас повинні були направити на обласне ВЛК
2. За підробку Вашого підпису передбачена кримінальна відповідальність за статтею 358 ККУ
3. Якщо Вам не вручали повістку на відправку, то Вас не мали права везти до навчального центру.
4. Якщо Вас затримали представники ТЦК , а не поліція, то це незаконне позбавлення волі/викрадення (стаття 146 ККУ) та перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (стаття 426-1 ККУ).
На жаль, в реаліях сьогодення Вам потрібно готуватись відстоювати свої права у судовому порядку, адже не виключено, що ТЦК звернеться до поліції, щоб спробувати притягнути Вас до кримінальної відповідальності за статтею 336 ККУ.