Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Військовослужбовець, загинув у травні 2024 року. В перші дні повномасштабного вторгнення він повернувся до України на авто на іноземній реєстрації. Вступив відразу до ЗСУ, авто перебуває в Україні. Зараз, після загибелі, спадкоємцями є батьки. Чи можуть вони цю машину оформити? Є всі документи, які підтверджують його придбання за кордоном, але воно перебуває на консульському обліку
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, так ви маєте на це право. Більш детально за посиланням.
https://hsc.gov.ua/index/poslugi/faq/reyestratsiya...
Таке авто потрібно буде обовʼязково розмитнити, чи можливо поставити на тимчасову реєстрацію
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіТак треба розмитнити, але якщо це не було зроблено раніше у вас це не вийде поки ви не отримаєте спадщину. Взагалі питання доволі складне, на мою думку вам легше просто користуватися автівкою по тех паспорту.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
БАТЬКИ МАЮТЬ ПРАВО ОТРИМАТИ ЦЕ АВТО В СПАДЩИНУ.
АЛЕ, ДЛЯ ТОГО ЩОБ ЇМ КОРИСТУВАТИСЯ, НЕОБХІДНО АВТО РОЗМИТНИТИ ТА ПОСТАВИТИ НА УКРАЇНСЬКУ РЕЄСТРАЦІЮ. НАЖАЛЬ, ЖОДНИХ ПІЛЬГ У ВАШІЙ СИТУАЦІЇ ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО.
Порядок спадкування на території України за загальним правилом проводиться на підставі положень глави 84 Цивільного кодексу України. Але у разі якщо, в процесі спадкування буде встановлено наявність іноземного елемента. В положеннях пункту 2 частини першої статті 1 Закону України "Про міжнародне приватне право" поняття іноземний елемент - ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, та виявляється в одній або кількох з таких форм:
То процедура спадкування буде проводиться з урахуванням положень статті 70 та 71 Закону України "Про міжнародне приватне право". Та з урахуванням договору про правову допомогу та правові відносини, якщо Україною та державою з якої походить іноземний елемент був такий договір підписаний.
Перелік документів необхідних для звернення:- свідоцтво про народження;- свідоцтво про шлюб;- витяги з державних реєстрів актів цивільного стану громадян;
- договір купівлі – продажу; договір міни; договір дарування; договір довічного утримання;- свідоцтво про право спадщину за законом або заповітом; свідоцтво про право власності.
- квитанції про сплату; договору купівлі-продажу; гарантійна документація;сертифікат на право власності; цінні папери тощо.
---
Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування та причіп до нього, (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
---
Відповідальність за порушення порядку використання транспортних засобів на іноземній реєстрації.Визначена статтями 481-485 Митного кодексу України.
Будь-які автомобілі на іноземній реєстрації можуть перебувати в Україні чи “у митному режимі транзиту”, чи “у митному режимі тимчасового ввезення”. Перше – це автомобілі, які проїжджають країною, друге – автомобілі, що використовуються всередині країни тимчасово. Обидва режими мають визначені проміжки часу, за порушення яких передбачені штрафи.
По-перше - за перевищення встановленого відповідно до цього Кодексу строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України:
По-друге - перевищення строку тимчасового ввезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 34000 грн.
По-третє – перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України:
Четверте – дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тягнуть накладення штрафу від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів
Зберігання, перевезення, придбання чи використання транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскацію
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Так, батьки як спадкоємці можуть оформити автомобіль у спадщину, але процедура має певні нюанси через його іноземну реєстрацію та перебування на консульському обліку.
Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України, у спадщину переходять усі права та обов’язки спадкодавця, зокрема і право власності на транспортний засіб.
Якщо є документи, що підтверджують право власності (договір купівлі-продажу, техпаспорт, чеки тощо), авто можна успадкувати.
Якщо авто на іноземній реєстрації, потрібно визначити статус перебування в Україні:
Пільгове (нульове) розмитнення було дозволене у період з 1 квітня по 1 липня 2022 року (звільнення від оподаткування ПДВ, акцизним податком та мита операцій з ввезення на митну територію України транспортних засобів у митному режимі).
Наразі в Україні не діє безплатне розмитнити автомобілів, тобто пільги не передбачені жодній категорії громадян.
Якщо авто перебуває на консульському обліку, то воно має статус тимчасово ввезеного. У такому разі, щоб оформити авто на спадкоємців в Україні, треба пройти процедуру розмитнення та сплатити всі митні платежі за ввезення автомобіля.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Михайло!
Якщо фізична особа не залишила заповіту, або заповіт виявився недійсним, або відсутні умови, які зазначені у заповіті з умовою, або спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину, або фізична особа розпорядилася лише частиною свого майна настає спадкування за законом. Отже, спадкування за законом має місце тоді, коли і оскільки не існує заповіту.
При спадкуванні за законом майно переходить до зазначених в законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості, тобто точно визначеного кола осіб, котрі спадкують одночасно.
В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Батьки спадкують після смерті своїх дітей на підставі правового зв'язку з дітьми, доказом чого є запис про народження у книгах запису актів цивільного стану, крім випадків, коли вони усуваються від спадкування (позбавлення батьківських прав тощо).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Спадкоємцю за законом або за заповітом, для прийняття спадщини у встановлений законодавством термін потрібно подати заяву нотаріусу, в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування. Оформити спадщину можна як у державного, так і приватного нотаріуса, за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. Разом з цим, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Отже, батьки мають право оформити вищезгадане авто на себе, але потрібно розуміти, як саме було ввезене авто? Якщо авто перебувало на тимчасовій реєстрації, то останнє, скорше за все, прийдеться спочатку розмитнити.
Крім того, батьки вже подавали заяву на вступ у спадщину? Чи вступили у спадщину автоматично?
Для перереєстрації транспортного засобу, яке перейшло в розпорядження за спадщиною на іншу особу, необхідно звернутися до територіального сервісного центру МВС з відповідними документами:
(у разі відсутності в зазначених документах відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщені особи додатково подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено фактичне місце проживання, або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка)
* висновок/відомості про експертне дослідження транспортного засобу, що вносяться до електронного реєстру працівниками експертної служби МВС (не є обов’язковим та проводиться за бажанням при перереєстрації транспортного засобу).
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Військовослужбовець, загинув у травні 2024 року. В перші дні повномасштабного вторгнення він повернувся до України на авто на іноземній реєстрації. Вступив відразу до ЗСУ, авто перебуває в Україні. Зараз, після загибелі, спадкоємцями є батьки. Чи можуть вони цю машину оформити? Є всі документи, які підтверджують його придбання за кордоном, але воно перебуває на консульському обліку
Прийміть мої щирі співчуття. На жаль, але питання доволі не просте.
У будь-якому випадку, на мій погляд, його вирішення залежить від декількох факторів:
- потрібно однозначно звернутися до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини. Також можливо проконсультуйтеся в нотаріуса, яке його/її бачення по цьому ТЗ.
- потрібно вирішувати питання зі зняттям ТЗ з консульського обліку.
Корисне посилання: https://munich.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/4081-...
- після зняття з консульського обліку, вирішення питання щодо розмитнення ТЗ та сплати митних платежів та сплати податків.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі правата обов`язки,що належалиспадкодавцеві намомент відкриттяспадщини іне припинилисявнаслідок йогосмерті. ( ст. 1218 ЦК України).
Спадкування, тобто перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України), є підставою для універсального правонаступництва у цивільних правовідносинах. У такому разі відбувається зміна суб`єктного складу у правовідношенні, тобто цивільні правовідносини існують безперервно, не припиняючись, відбувається лише заміна одного із їх учасників.
Основною метою універсального правонаступництва є збереження стабільності цивільного обороту за допомогою забезпечення заміни третіми особами особи, яка вибула зі складу учасників цивільного обороту.
Законодавством визначено, що у подібних випадках відбувається припинення одних правовідносин і виникнення інших, при цьому правовідносини за змістом і природою продовжують існувати за основними своїми характеристиками.
Спадкоємець, в порядку спадкування, може набути лише той обсяг цивільних прав та обов`язків, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. ЦК України не передбачено можливості переходу до спадкоємців більшого обсягу прав, ніж ті, які належали спадкодавцю.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У разі смерті спадкодавця спадкоємці, які прийняли спадщину, не відмовилися від її прийняття, замінюють його особу у всіх правовідносинах, що існували на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті спадкодавця, в тому числі, за даних обставин продовжити процедуру розмитнення в відповідному митному органі і реєстрації права власності на автомобіль у відповідному РСЦ ГСЦ МВС України.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, пане МИХАЙЛО! Прийміть мої щирі співчуття Вашій втраті! Право спадщину у такому випадку доведеться оформлювати в судовому порядку. Якщо звісно є спадкоємець, який прийняв спадщину і зможе попередньо звернутися до нотаріуса за відмовою у видачі свідоцтва про право на спадщину на таке авто.
Ви прийняли спадщину у 6-місячний період шляхом подання заяви нотаріусу або чи вважаєтесь автоматично прийнявшим спадщину?
«Автоматичним прийняттям спадщини» слід вважати наступні випадки:
– Якщо спадкоємець проживає разом із спадкодавцем на момент його смерті, то вважається, що він автоматично прийняв спадщину, якщо протягом зазначеного терміну не відмовився від неї офіційно (ст. 1268 Цивільного кодексу України).
– Якщо спадкоємцем є малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадкові якщо такі особи не подали особисто або через уповноважених представників відмови від прийняття спадщини (ст. 1268 Цивільного кодексу України).
Авто на транзитних номерах чи на номерах іншої країни? Чи розмитнювалося воно? Або на якій підставі було ввезене? На жаль іноземні документи для України мають сумнівну юридичну силу. Більше ваги має митна декларація та інші документи з Митниці України по ввезенню авто.
Досить часто у українських нотаріусів та й в ТСЦ МВС України (колишні МРЕВ ДАІ МВС) побутує думка, що авто не є власністю громадянина України до його державної реєстрації та видачі свідоцтва про право власності.
Це не так.
Але маю сумнів, що нотаріус в Україні видасть Вам свідоцтво про право на спадщину на авто без попередньої державної реєстрації в ТСЦ МВС. А ТСЦ МВС в свою чергу не зможе постановити авто на українську реєстрацію, адже Ви не є власником і немає правовстановлюючого документа.
В таких випадках, як правило, треба письмова відмова нотаріуса, який веде спадкову справу у вчиненні відповідної нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину.
Така відмова буде приводом для визнання права власності на авто в порядку спадкування у судовому порядку.
В Постанові Верховного Суду від 10 травня 2023 року у справі № 761/22937/18 (провадження № 61-4932св22), судом було висловлено наступну обов"язкову для врахування правову позицію щодо визначення момента виникнення у особи права власності на авто.
За загальним правилом, право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна. Винятком із загального правила про те, що право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна, є вказівка в нормі закону чи в положеннях договору. За допомогою такого універсального регулятора приватних відносин, як договір, його сторони можуть самі визначити (у договорі) момент виникнення права власності на рухому річ. Правила ч. 4 ст. 334 ЦК України (щодо державної реєстрації права) застосовуються до нерухомих речей.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 5 квітня 2023 року у справі № 911/1278/20 також вказано, що: «положеннями частини першої статті 334 ЦК України щодо переходу права власності на рухоме майно <…> не передбачено в імперативному порядку, що право власності на таке рухоме майно переходить до набувача транспортного засобу з моменту здійснення його державної реєстрації. <…> Право власності на рухоме майно переходить до набувача відповідно до умов укладеного договору, що узгоджується з принципом свободи договору відповідно до статей 6, 627, 628 ЦК України. Якщо договором не передбачено особливостей переходу права власності у конкретному випадку шляхом вчинення певних дій, воно переходить з моменту передання транспортного засобу».
Отже, право власності на авто можна визнати за спадкоємцем (спадкоємцями) лише в судовому порядку.
Ускладнити ці речі може факт перебування авто на обліку в іноземній країні. Суд може виходити з того, що майно перебуває не в українській юрисдикції та має спадкуватися за кордоном.
Як правило суди задовольняють позови.
Для прикладу Рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 08 липня 2019 року
https://reyestr.court.gov.ua/Review/83109459
Позивач звернувся до суду з позовом до рідного брата (іншого спадкоємця), третя особи - нотаріус, в якому просить суд визнати право власності на автомобіль марки MAZDA 6 в порядку спадкування за померлим батьком. 27 квітня 2018 року спадкодавець перемістив через митний кордон України автомобіль марки MAZDA 6, об`єм двигуна 2488, колір синій, шасі (кузов, рама, коляска (VIN #)) НОМЕР_1 (далі Автомобіль), який він придбав у власність за кордоном, що підтверджується
Спадкодавець помер, після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшов у тому числі і спірний автомобіль. Брат як спадкоємець за заповітом та відповідач по справі, від прийняття спадщини відмовився, у зв`язку із чим спадщину прийняв позивач як спадкоємець на підставі закону. Однак, нотаріус відмовила позивачу у видачі свідоцтва на право на спадщину на спірний автомобіль у зв`язку із тим, що спадкодавець не встиг за життя зареєструвати право власності на вказаний автомобіль за законодавством України та порекомендував позивачу звернутися до суду із відповідним позовом за захистом своїх прав.
05 лютого 2019 року державний нотаріус Кравець Г.В. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірний автомобіль на підставі того, що батько позивача за життя не закінчив за життя процедуру реєстрації транспортного засобу за законодавством України та не отримав відповідні правовстановлюючі документи, а саме не поставив автомобіль на облік у органах МВС України та не отримав свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).
Для прикладу рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 24 вересня 2021 року у подібній справі.
https://youcontrol.com.ua/ru/catalog/court-documen...
А також Черкаського районного суду Черкаської області від 27.06.2023 по справі 707/1693/23
https://opendatabot.ua/court/111827709-d70762b74e8...
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Частиною 1 статті 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Статтею 41 Конституції України визначено, що право приватної власності набувається в порядку, передбаченому законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Зокрема, згідно з пунктом 53 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Суханов та Ільченко проти України" від 26 вересня 2014 року, першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.
Відповідно до положень ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У рішенні від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань.
У пункт 75 Рішення ЄСПЛ у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2015 вказується, що засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Щодо вимоги «ефективності» способу захисту, який може бути застосовано судом, роз`яснено у постанові Великої Палати Верховного Суду по справі № 905/1926/16 від 11 вересня 2018 року, в якій зазначено: «оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, судам слід виходити із його ефективності, і це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування».
Аналогічний висновок викладений і у постанові Верховного Суду України від 4 жовтня 2017 року по справі № 914/1128/16.
При цьому, згідно з абз. 1 п. 11 Порядку КМУ № 1388, документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, є копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.
Способом захисту цивільних прав є, зокрема, визнання права власності.
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ч. 1 ст. 316 ЦК України).
Відповідно ч.ч. 1-2 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно із ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Також, ст. 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту у спосіб, передбачений статтею 392 ЦК України.
Порядок державної реєстрації транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України (ч. 6 ст. 19 Закону України «Про автомобільний транспорт»).
Пунктами 2, 3 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 визначено, що ці Правила є обов`язковими для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права цих власників у межах наданих їм повноважень.
Державна реєстрація транспортних засобів здійснюється уповноваженими органами МВС з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов`язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.
У цьому випадку рішення суду є правовстановлюючим документом, на підставі якого повинна бути проведена державна реєстрація прав спадкоємця у Територіальному сервісному центрі МВС.
При цьому у положенні п. 3.1 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року за №24-753/0/4-13, роз`яснено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України). Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення в нотаріальному порядку. Аналогічні правові висновки зроблені Верховним Судом у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, у постанові від 22.09.2021 (справа № 227/3750/19).
Десь так виглядає Ваше питання.
З повагою та розумінням, Ярослав Турчин