Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
897 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
-Чоловік 01.02.1968рн(57р)відмовні рішення ПФУ 30.05,25.10.24,06.01.25) призначити пільгову пенсію.Загальний стаж26р10м7д,пільговий7р11м28дн.
П б)ч1ст 13 ЗУ "Про пенс.забезпеч." (в ред.-ї до 12.09.2012(зразк.ріш-я пост. ВП ВС 03.11.2021справа№360/3611/20"На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, …: чоловіки - після досягнення 55 р. і при стажі роботи не менше 25 р.,з них не менше 12р6м на зазнач.роботах".
-06.01.2025 до заяви додано довідки з врахуванням рішення суду щодо визнання трудової книжки, диплома з розбіжностями по-батькові заявникові.Відмовне рішення 10.01.2025ГУ ПФУ в Ів-Франк.обл. аргументує необхідність після досягнення віку 55р з 01.04.2024по31.03.2025мати не менше 30р стажу при можливому зменшенні пенсійного віку з врахуванням пільгового стажу. Окремо умова зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 р. (пост.КМУ 01.08.1992 №442, Порядок атестації робочих місць), а право підтверджене за результатами атестації.В довідці організації від 31.10.2024:".в архіві..значиться наказ №259 17.11.1993 та Переліки професій і посад, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення. Висновки держ.експертизи умов праці в архіві.. відсутні».З таблиці розрахунку стажу взагалі виключено період 25.01.1990- 23.10.1996".оскільки відсутній наказ на звільнення з роботи»(нак.23.10.1996 № 87-к/9 надано, він згадується в тексті рішення.
Чи можна вважати, що відсутність в архіві належного підтвердження атестації робочих місць з 21.08.1992 по 23.10.1996 правомірно призвела до невизнання 4 років 2 міс. 3 днів пільгового стажу. В такому разі станом на 21.02.2025 р. в наявності є лише 3 роки 9 міс. 25 дн, що менше половини від 12,5 років?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Пунктом 11 Порядку № 18-1 визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником на розгляд Комісії. Для підтвердження пільгового стажу роботи заявник повинен подати до управління Пенсійного фонду України за своїм місцем проживання, такі документи:
Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.
Підстави для відмовиУ деяких випадках Комісія вимушена відмовити у підтвердженні пільгового стажу, оскільки не виконуються вимоги Порядку № 18-1:
- якщо первинні документи не збережено;
- якщо наявні первинні документи, але ще й досі триває ліквідаційна процедура підприємства;
- наявні документи не підтверджують роботу особи в шкідливих умовах (зокрема, відсутні відомості про зайнятість протягом повного робочого дня в шкідливих умовах, документи про характер виконуваних особою робіт);
- на підприємстві не було проведено атестацію робочих місць чи було проведено, але з порушенням термінів її проведення, у зв’язку з чим неможливо підтвердити весь пільговий стаж після 21.08.1992 року чи окремі періоди.
Порядок оскарженняРішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Відповідно до п.3 ч. 6 ст. 12 КАС України усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг вважаються справами незначної складності і розглядаються в порядку спрощеного провадженя;Відповідно до ч.1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
ВАМ ТРЕБА В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ДОВЕСТИ, ЩО АТЕСТАЦІЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ БУЛА ПРВЕДЕНА.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВАМ ТРЕБА ПІДТВЕРДИТИ, ЩО НАКАЗ БУВ.
ЗАТВЕРДЖЕНИЙ
постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. N 442
ПОРЯДОК
проведення атестації робочих місць за умовами праці https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/442-92-%D0%BF#...
9. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.
Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Віталію!
Наказ про результати атестації робочих місць за умовами праці відповідного підприємства, організації є підставою для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення. Такий наказ, відповідно до наданих Вами довідок, значиться в архіві підприємства.
Умови та норми, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулюються частиною 2 статті 114 та Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за СПИСКОМ № 1, після досягнення 50 років та за умови наявності необхідного страхового стажу, а саме:
З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 45 до 50 років залежно від дати народження.
За відсутності необхідного страхового стажу у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності страхового стажу роботи:
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року — не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають необхідного стажу роботи за Списком № 1, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 5 років, для жінок не менше 3 років і 9 місяців), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років), пенсія на пільгових умовах призначається зі зменшенням пенсійного віку (60 років):
Також право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва за СПИСКОМ № 2, після досягнення 55 років та за умови наявності необхідного страхового стажу, а саме:
З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 50 до 55 років залежно від дати народження.
Працівникам, які не мають необхідного стажу роботи за Списком № 2, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 6 років і 3 місяці, для жінок не менше 5 років), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 30 років, для жінок не менше 25 років), пенсія на пільгових умовах призначається зі зменшенням пенсійного віку (60 років):
З переліком професій за Списком № 1 та № 2 можна ознайомитися за посиланням.
Однією з необхідних умов призначення пенсій за віком на пільгових умовах є проведення атестації робочих місць за умовами праці. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою КМУ від 01.08.1992 № 442, яка набрала чинності 21.08.1992. Атестація має проводитися не рідше одного разу на п’ять років. У разі порушення терміну проведення чергової атестації періоди роботи працівників, що перевищують 5-річний період, не зараховуються до пільгового стажу.
Звертаємо увагу, що спеціальний стаж, отриманий до 21.08.1992, не потрібно підтверджувати документами про атестацію робочого місця.
У разі коли підприємства розміщуються на тимчасово окупованих територіях або в районах проведення бойових дій, право на призначення пенсії на пільгових умовах може підтверджуватися за даними про спеціальний стаж, наявними в реєстрі застрахованих осіб.
У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Якщо підприємство ліквідовано, періоди пільгової роботи підтверджуються відповідними комісіями, що створені при головних управліннях Пенсійного фонду України.
У довідці мають бути вказані:
https://www.pfu.gov.ua/dn/316374-umovy-pryznachenn...
Висновок за результатами експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці не є актом державного чи іншого органу, оскільки не породжує правових наслідків, спрямованих на регулювання тих чи інших суспільних відносин і не має обов’язкового характеру для суб’єктів господарювання.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
По-перше, рекомендував би Вам проконсультуватися з фахівцем, який кваліфікується саме на пенсійному праві. Впевнений, фахівець надасть більше практичних порад Вам.
По-друге, питання стосується пільгової пенсії за віком відповідно до пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції до 12.09.2012 року. Згідно з цим положенням, чоловіки мають право на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення 55 років та за наявності стажу роботи не менше 25 років, з яких не менше 12 років 6 місяців на роботах, передбачених відповідними списками.
У вашому випадку, загальний стаж становить 26 років 10 місяців 7 днів, що відповідає вимогам щодо загального стажу. Однак пільговий стаж складає лише 7 років 11 місяців 28 днів, що менше необхідних 12 років 6 місяців.
Відсутність в архіві документів, що підтверджують проведення атестації робочих місць за період з 21.08.1992 по 23.10.1996, може бути підставою для неврахування цього періоду як пільгового стажу. Постанова Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року встановлює, що атестація робочих місць є обов'язковою для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення. Без відповідних результатів атестації, підтверджених документально, Пенсійний фонд має підстави не зараховувати цей період до пільгового стажу.
Таким чином, за відсутності підтвердження атестації за вказаний період, ваш пільговий стаж становить лише 3 роки 9 місяців 25 днів, що значно менше необхідних 12 років 6 місяців. Це може бути причиною відмови у призначенні пільгової пенсії.
По-третє, рекомендується звернутися до архівних установ або правонаступників вашого колишнього підприємства для пошуку додаткових документів, що підтверджують проведення атестації робочих місць у зазначений період.
З повагою!