Задайте питання юристу

896 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 25 лютого 2025, питання №127795

Відстрочка вчителям на рік

Нещодавно відбулись зміни в законодавстві і вчителям мали б давати відстрочку бо кінця навчального року. Днями, як вчитель загальноосвітньої школи, продовжив свою відстрочку, але вона до 9 травня, а не кінця червня. Відстрочку на весь навчальний рік дадуть вже коли подам після 31 червня?

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Василю!

    16 січня 2025 року набула чинності вказана постанова Кабінету Міністрів України “Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації”, яка мала на меті впорядкувати деякі питання мобілізації та надання відстрочок певним категоріям громадян.

    Цим документом внесені зміни до іншої постанови КМУ від 16 травня 2024 р. № 560, “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період“.

    Пункт 60 постанови Кабміну від 16 травня 2024 р. № 560 (в редакції від 16.01.2025 року) містить таке визначення:

    “Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, зазначеним у підпункті 2 пункту 2 додатка 5, надається до завершення навчального року, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку”.

    Тобто після завершення навчального року відстрочка не діятиме. Формулювання “не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку”, означає, що педагог має право на відстрочку тільки на той час, коли працює у відповідному закладі освіти. І якщо він звільняється, то відстрочка вже не діє.

    Тепер дивимося підпункт 2 пункту 2 Додатка 5: хто ж має право на таку відстрочку?

    Відповідно до цього списку, право на відстрочку мають:

    2) наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

    Стосовно шкіл ця норма закріплена Законом України “Про повну загальну середню освіту“, де частина 3 статті 10 визначає, що

    “Освітній процес у закладах загальної середньої освіти організовується в межах навчального року, що розпочинається у День знань 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Якщо 1 вересня припадає на вихідний день, навчальний рік розпочинається у перший за ним робочий день”.

    На час дії воєнного стану тривалість навчального року визначає Кабінет Міністрів України своїми щорічними постановами. У 2025 році навчальний рік, відповідно до постанови КМУ від 23 липня 2024 р. № 841 “Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні” визначено таким чином:

    “1. Установити у закладах загальної середньої освіти тривалість 2024/25 навчального року з 2 вересня 2024 р. до 30 червня 2025 року.”

    Тобто, якщо слідувати визначенням постанови Кабінету Міністрів України, після завершення навчального року вчителі-чоловіки у школах та системі професійної освіти не мають права на відстрочку від мобілізації.

    За всієї поваги до Міністерства оборони, яке стверджує, що “канікули та закінчення навчального року не є підставою для втрати права на відстрочку”, ми чудово розуміємо, що працівники ТЦК керуватимуться не цими (чи будь-якими іншими) роз’ясненнями, а виключно постановою КМУ, де чітко визначено: відстрочка педагогам закладів загальної середньої освіти та профтеху після завершення навчального року не надається.

    Звісно, у нас діє Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, який згадано вище і який, за всіма юридичними нормами, має вищу силу над підзаконним нормативно-правовими актами (наприклад, постанови Кабміну чи накази МОН).

    Але проблема у тому, що чимало українських посадових осіб виконують не закони, а саме постанови та накази.

    Тому з 1 липня 2025 року є надзвичайно велика вірогідність, що вчителі-чоловіки, які мають законне право на відстрочку від мобілізації, почнуть отримувати повістки. Саме через те, що у постанові вказано, що відстрочка діє “до завершення навчального року”.

    Втім, я дуже сподіваюся, що неточність у постанові Кабміну буде виправлена – і законні права педагогів не будуть порушуватись.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    На мій погляд, те, що вона до 09.05.2025 - навіть краще, аніж до закінчення навчального року. Після 30.06.2025 відстрочку повинні надати, але поки нікому це невідомо.

    З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України