Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день. Свекруха — громадянка росіі
З 2011 року ПМЖ. Цього року отримала 2 групу інвалідності — безстроково. Онкологія. У МСЕК сказали прийти в пенсійний за посвідченням через місяць. Про виплати мови не йшлося. Прийшли, в пенсійному відмовили. Сказали, що вона не має права, тому що пенсію не отримуватиме. Але вона має право на пільги. І їй потрібно показувати результати МСЕК. Чому вона не має права на отримання посвідчення інваліда 2-ї групи.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, нажаль політика держави не вживати будь яких дій з громадянами Росії.
Для вирішення вашого питання ви повинні звернутись до пенсійного фонду , та отримати письмову відмову з законним обговоренням такої відмови . Після чого звернутися до адміністративного суду, а знати відмову не законною та забов'язати вчинити певні дії, тобто видати вам посвідчення, нарахува. Пенсію.
Дякую вам !Гарного дня.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіІ вам Дякую, навзайм.
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Згідно статті 20 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні":
Іноземці та особи без громадянства похилого віку, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ст. 49 вказаного Закону захист прав, свобод і законних інтересів громадян похилого віку забезпечується державою в судовому та іншому порядку, встановленому законом.
Посадові особи та інші громадяни, винні в порушенні прав і свобод громадян похилого віку, несуть встановлену законом матеріальну, дисциплінарну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
дякую вам! гарного дн
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіБудь-ласка.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Яна!
Загальні положення Відповідно до частини 4 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду видають пенсійні посвідчення.
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
В МСЕК не пояснили яким чином матір Вашого чоловіка може отримати пенсійне посвідчення особи з інвалідністю, якщо не отримуватиме при тому пенсію по інвалідності?
Якщо матір Вашого чоловіка не має права на пенсію, то посвідчення інваліда (а не пенсійне посвідчення) їй потрібно отримувати у соцзахисті, а не в пенсійному фонді.
Посвідчення оформлюється на ім’я особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, особи, яка не має права на пенсію, особи з інвалідністю, якій призначено державну соціальну допомогу. Щоб отримати таке посвідчення особам з інвалідністю та особам з інвалідністю з дитинства необхідно звернутися до органів соціального захисту населення за місцем їх перебування на обліку як одержувачів державної соціальної допомоги.
Щодо пенсійних виплат:
Статтею 1 Закону № 3773 передбачено, що особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав, вважається іноземцем.
Згідно зі ст. 3 цього Закону іноземці та особи без громадянства можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або прибути для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасово перебувати на її території.
Іноземці та особи без громадянства, які іммігрували на постійне проживання або прибули для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання
Крім того, згідно із Законом № 2491 документом, який підтверджує право іноземця або особи без громадянства на постійне проживання в Україні, є посвідка на постійне проживання.
Загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об’єднаннях, у ФОП, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами ЦПХ та ФОП, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (ст. 11 Закону про пенсійне страхування).
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 р. підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 р. підтверджується спеціальним торговим патентом або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 р. — довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж як до 01.01.2004 р., так і після цієї дати, визначені Порядком № 637.
З повагою, адвокат Айвазян.
дякую вам вел
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Яна! Був радий допомогти!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго вечора!
У Вашої свекрухи дійсно має бути право на отримання посвідчення особи з інвалідністю, незалежно від того отримує вона пенсію чи ні.
Якщо Пенсійний фонд відмовив без пояснення законних підстав, варто діяти таким чином:
Крок 1. Свекрусі потрібно повторно звернутися до Пенсійного фонду
Крок 2. Звернення до управління соціального захисту
Якщо Пенсійний фонд не видає посвідчення, можна звернутися до органів соціального захисту населення, які також можуть допомогти у вирішенні питання.
Крок 3. Подання скарги у вищі органи
Якщо Пенсійний фонд не реагує, можна подати скаргу в Міністерство соціальної політики України або звернутися до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Ваша свекруха, як громадянка Російської Федерації з постійним місцем проживання в Україні, має право на отримання пільг та соціальної допомоги після встановлення інвалідності. Однак, для отримання відповідного посвідчення особи з інвалідністю, необхідно бути одержувачем державної соціальної допомоги або пенсії. Оскільки в Пенсійному фонді повідомили, що вона не має права на пенсію, це може бути причиною відмови у видачі посвідчення.
Рекоменду звернутися до органів соціального захисту населення за місцем проживання для з'ясування можливості призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію. Після призначення такої допомоги ваша свекруха зможе отримати відповідне посвідчення, що підтверджує статус особи з інвалідністю.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ЯНА! Ось на жаль така ганьба вітчизняний Пенсійний фонд. Вистачає на пенсії суддям, прокурорам, депутатам, проффесору Ківалову, а на пенсії власним громадянам - медикам, вчителям, а так само особам, що мають посвідку на постійне проживання - ні. Не передбачено законом. Саме тому Україна чи не на останньому місці по іміграції, адже процедура отримання громадянства - гіперскладна, а при цьому соціальної підтримки та стандартів - ніяких. Мінімальна пенсія 2361 гривня (54 євро). Це просто знущання. В Європі такого точно більше ніде немає.
Особа, яка не має права на пенсію, але має право на пільги та державну допомогу по інвалідності - має отримати відповідне посвідчення в Управлінні соціального захисту населення за місцем постійного проживання. А якщо не має права і на державну допомогу, то їй в Управлінні соцзахисту мають видати ДОВІДКУ про право на пільги.
Посвідчення оформлюється на ім’я особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, особи, яка не має права на пенсію, особи з інвалідністю, якій призначено державну соціальну допомогу. Щоб отримати таке посвідчення особам з інвалідністю та особам з інвалідністю з дитинства необхідно звернутися до органів соціального захисту населення за місцем їх перебування на обліку як одержувачів державної соціальної допомоги.
Питання призначення і виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю та державна соціальна допомога на догляд регламентуються:
Законом України від 18.05.2004 № 1727-IV „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”;
Законом України від 03.10.2017 року № 2148-VIII „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”;
постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 № 261 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд”;
постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 „Деякі питання виплати державної соціальної допомоги”;
постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 „Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”.
Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю – щомісячна державна допомога, що надається відповідно до норм Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” у грошовій формі особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Вік осіб, при досягненні якого і відсутності у них права на пенсію, призначається державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію:
Є такі види державної соціальної допомоги:
На державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю мають право:
- особа, яка досягла вищезазначеного віку та не мають права на пенсію;
- дитина померлого годувальника (у тому числі народжена до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника), який на день смерті не мав страхового стажу, необхідного для призначення пенсії для особи з інвалідністю III групи (далі – дитина померлого годувальника);
- особа з інвалідністю, яка не має права на пенсію по інвалідності або державну допомогу у зв’язку з інвалідністю та постійно проживає на території України,
- іноземці та особи без громадянства, які переселилися з інших держав на постійне проживання в Україну, та особи, що набули статусу біженця (на тих же умовах, що і громадяни України).
Крім того, слід ураховувати, що державна соціальна допомога призначається якщо особа є малозабезпеченою.
До малозабезпечених осіб, що мають право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, належать особи, середньомісячний сукупний дохід яких за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність.
Особам, які одержують пенсію по інвалідності, державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства (чи мають право на їх призначення), за бажанням замість зазначених виплат може бути призначена соціальна допомога відповідно до Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”.
Якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника відповідно до Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” і державну соціальну допомогу відповідно до Закону України „Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, ці виплати призначаються одночасно.
Для визначення права на соціальну допомогу застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений на дату звернення за допомогою законом на відповідний рік.
У разі збільшення прожиткового мінімуму перерахунок соціальної допомоги здійснюється з дати, з якої встановлений новий розмір прожиткового мінімуму (або рівня забезпечення прожиткового мінімуму - у випадках, встановлених законом).
Розміри державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю:
- 150 відсотків – на трьох і більше дітей померлого годувальника;
- 120 відсотків –на двох дітей померлого годувальника;
- 100 відсотків – інвалідам I групи, жінкам, яким присвоєно звання “Мати-героїня”;
- 80 відсотків – інвалідам II групи;
- 60 відсотків – інвалідам III групи;
- 50 відсотків – священнослужителям, церковнослужителям та особам, які протягом не менш як десяти років до введення в дію Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації” займали виборні або за призначенням посади у релігійних організаціях, офіційно визнаних в Україні та легалізованих згідно з законодавством України, за наявності архівних документів відповідних державних органів та релігійних організацій або показань свідків, які підтверджують факт такої роботи;
- 30 відсотків – особам, які досягли віку, встановленого статтею 1 Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”.
У разі, коли щомісячний розмір державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Соціальна допомога призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – органи соціального захисту населення).
Документи, які подаються до органу соціального захисту населення для призначення державної соціальної допомоги:
Під час подання заяви пред’являється паспорт громадянина України, трудова книжка та документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру, внесені до паспорта громадянина України або свідоцтва про народження (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
Інформація про склад сім’ї зазначається в декларації про доходи та майно особи, яка звернулася за призначенням соціальної допомоги (у разі потреби).
Якщо у такої особи немає права на соціальну допомогу, то треба отримати ДОВІДКУ, для отримання пільг особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
Де отриматиСтруктурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) радЯк замовити послугуПодати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника.Хто може звернутися: фізична особаДокументи, що необхідно надати для отримання послуги:Заява про надання довідки для отримання пільг особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогуКопія паспорта особи з інвалідністю
Копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, наведеною у первинній обліковій документації No 157-1/о "Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією"
Одна кольорова фотокартка особи з інвалідністю розміром 3,5 х 4,5 см
Копія паспорта законного представника (у разі звернення через уповноваженого представника)
Документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника
Умови і випадки наданняДовідка видається особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".
Довідка видається структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, або їх законним представникам.
Довідка видається безоплатно на підставі заяви особи з інвалідністю або його законного представника.
Копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією подається за формою, наведеною у первинній обліковій документації № 157-1/о "Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією" затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 30.07.2012 № 577.
У разі подання заяви законним представником заявника до заяви додається копія паспорта законного представника та документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені заявника.
Результат та способи отримання результатуВидача довідки для отримання пільгВідмова в наданні довідки для отримання пільг
Отримати результати надання послуги заявник може особисто або через законного представника.
Щасти Вам!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин