Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Мені скоро 25. Працюю на підприємстві з 100% бронюванням. Всі дані оновлено та уточнено вчасно, ставка ЗП більше 20К тож іншим вимогам я відповідаю. Зацікавився чи мені для цього щось потрібно робити, відділ кадрів сказав що після дня народження потрібно йти в ТЦК по військовий білет. Це мені здалося дивним, тож я почав шукати інформацію самостійно, знайшов декілька підтверджень (в тому числі від працівників ТЦК) що це не потрібно і мене можна буде забронювати по витягу з Резерв+ відразу після настання 25-ти років. З цією інформацією знову звернувся до кадровиків, на що мені відповіли: " Навіть якщо забронювати вдасться то підприємству прилетить штраф через порушення правил військового обліку , адже на місці звання та спеціалізації в Резерв+ в мене стоятиме прочерк, тож потрібно йти по білет".
Розясніть, будь ласка, цей момент чи справді мене не можуть забронювати? Якщо можуть то як це пояснити кадровикам?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Юрію!
Абсолютно очевидно, якщо Ви підете міняти приписне на військовий квиток чи тимчасове посвідчення й при тому не будете заброньовані або не матимете інших підстав для відстрочки згідно до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Вас майже стовідсотково мобілізують!
Тому годі й навіть розглядати більш менеш серйозно таку пропозицію відділу кадрів Вашого підприємства. Як показує моя практика, в таких ситуаціях військовозобов'язаного одразу направляють на проходження ВЛК і в кращому випадку це закінчується врученням мобілізаційого розпорядження, а в гіршому - Вас навіть не випустять з ТЦК, посадять в автобус та відвезуть до найближчого учбового центру. На жаль, реальність така.
При тому, якщо в ВК підприємства Вам будуть пропонувати рекомендаційний лист до ТЦК з обіцянкою Вас забронювати, не ведіться, це точно не працює!
Що робити?
Переконувати працівника відділа кадрів в тому, що, оскільки наразі бронювання відбувається через Дію, то достатньо мати актуальний е-ВОД для того, аби бронювання відбулося. Маю на увазі, що в багатьох випадках, після того як особі виповнюється 25 років, її статус в Резерві+ змінюється з призовника на військовозобов'язаного майже автоматично. Як також підтягується електронний військово-обліковий документ, якого цілком достатньо для бронювання. Тож радив би трохи почекати виповнення 25 років.
Тут принагідно до Вас є пара питань: Ви відкривали коли небудь свій Резерв+? Оновлювали дані? Що показую?
У Вас на роботі, про описаний мною алгоритм, доречи, повинні знати й не штовхати Вас на явно ризикований крок з обміном паперового ВОД. Вони прекрасно знають чим це скінчиться!
Також штрафування керівника підприємства зовсім не є доконаним фактом. Так що я з цього приводу я би ще посперечався з Вашим відділом кадрів.
Після того, як Ви будете заброньовані в Дії, за бажання можна буде сміливо пійти до ТЦК і замінити паперовий ВОД. В цьому випадку конкретно Вас можуть притягнути то адмінвідповідальності за ст. 210-1 КУпАП за порушення правил військового обліку і невчасне отримання нового ВОД.
Втім і це під питанням, бо в законі чітко визначено, що е-ВОД має таку саму юридичну силу, що і паперовий ВОД.
З повагою, адвокат Айвазян.
Так, звісно, я вчасно встановив та оновив дані через Резерв+. В ньому немає жодного зауваження чи прочерка (окрім звання, спеціалізації та відсрочки які не можуть бути заповнені будучи призовником). Все світиться зеленим.
Більше того з пів року назад я відвідував ТЦК особисто де долучив до документів копію диплому і додатково уточнив чи всі данні в них присутні, а також мені там в приписне вклеїли штрих код. Питання чи справді підприємство можуть оштрафувати адже саме цього, наскільки я зрозумів, в більшості своїй, бояться кадровики
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіТоді Вам треба лише переконати ВК свого підприємства в тому, аби вони Вас забронювали. У разі досягнення домовленності з ВК, шанси на успіх у бронюванні за викладений Вами обставин у відповіді на мої питання дуже високі. Що стосується штрафування ВК, то я не бачу жодних підстав для того!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Мені скоро 25. Працюю на підприємстві з 100% бронюванням. Всі дані оновлено та уточнено вчасно, ставка ЗП більше 20К тож іншим вимогам я відповідаю. Зацікавився чи мені для цього щось потрібно робити, відділ кадрів сказав що після дня народження потрібно йти в ТЦК по військовий білет. Це мені здалося дивним, тож я почав шукати інформацію самостійно, знайшов декілька підтверджень (в тому числі від працівників ТЦК) що це не потрібно і мене можна буде забронювати по витягу з Резерв+ відразу після настання 25-ти років. З цією інформацією знову звернувся до кадровиків, на що мені відповіли: " Навіть якщо забронювати вдасться то підприємству прилетить штраф через порушення правил військового обліку , адже на місці звання та спеціалізації в Резерв+ в мене стоятиме прочерк, тож потрібно йти по білет".Розясніть, будь ласка, цей момент чи справді мене не можуть забронювати? Якщо можуть то як це пояснити кадровикам?
На жаль, але Ваш відділ кадрів хоче підвести Вас під мобілізацію. Не розумію, за що вони можуть отримати адміністративний штраф, якщо законодавство дозволяє бронювання осіб без ВОС, звання та навіть ВЛК.
Для бронювання зовсім не обов'язково мати паперовий військово-обліковий документ. Достатньо лише згенерувати е-ВОД через Портал Дія або Резерв+. Якщо у Вас буде зазначено статус "військовозобов'язаний", Вас вже можуть бронювати, навіть якщо там не буде ВЛК та інших позицій.
З юридичної точки зору так звані прочерки в позиціях за постановою КМУ щодо бронювання ні на що не впливають.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 27 січня 2023 р. № 76 Київ
Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час
3. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), в електронній формі засобами Порталу Дія.
Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
24. Керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а саме про:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
дату народження;
ознаку військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний);
дату закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.
25. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.
29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
перебуває на військовому обліку;
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
не перебуває у розшуку.
...
Але якщо у Вас по Резерв+ зазначено статус "призовник", забронювати Вас не зможуть і дієвого механізму немає, на жаль. Треба уважно стежити, аби після досягнення 25 років у Вас змінився статус на "військовозобов'язаний", тоді роботодавець офіційно зможе Вас забронювати, за наявності відповідного бажання, звісно.
Законодавство України передбачає, що зміна статусу з призовника на військовозобов'язаного вимагає особистої присутності в ТЦК та СП. Це пов'язано з необхідністю проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) та отримання відповідного військово-облікового документа. Наразі немає офіційно затвердженого механізму, який дозволяв би провести цю процедуру без вашої особистої присутності, навіть за участі адвоката. Якщо Ви з'явитеся особисто, на жаль, можете бути мобілізовані. Ситуація складна за таких умов.
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
НАЖАЛЬ, ДІЙСНО, БЕЗ ВКАЗАНИХ ВОС ТА ЗВАННЯ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ НЕДІЙСНИЙ.
НЕДІЙСНИЙ ВОД НЕ ДАЄ МОЖЛИВОСТІ ПРОВЕСТИ БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКА.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 електронного військово-облікового документа не відповідають відомостям, що містяться у Реєстрі «Оберіг», він вважається недійсним. Про це йдеться у постанові Кабміну від 16 травня №559, яка набула чинності 18 травня, і якою затверджено нову форму ВОД.
Про які саме відомості, невідповідність яких з Реєстром «Оберіг», буде означати недійсність військового квитка, йде мова?
Відповідно до додатку до постанови 559, у графі 1 зазначається належність до військового обов’язку (призовник, військовозобов’язаний, резервіст). У разі коли громадянин України виключений з військового обліку, зазначається категорія військового обліку, з якої він був виключений.
У графі 2 зазначається номер картки платника податків, у разі його відсутності – серія та номер паспорта.
У графі 3 для військовозобов’язаних та резервістів зазначається склад відповідно до положень статті 5 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» (рядовий, сержантський і старшинський, офіцерський), для призовників – не заповнюється.
У графі 4 для військовозобов’язаних та резервістів зазначається військове звання (для громадян, виключених з військового обліку, зазначається військове звання на дату виключення з військового обліку), для призовників – не заповнюється.
У графі 5 цифрами зазначається військово-облікова спеціальність, визначена громадянину відповідно до переліків, які затверджені Міноборони (для військовозобов’язаних та резервістів СБУ зазначається профіль відповідно до переліку, затвердженого СБУ).
У графі 13 зазначаються дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського ТЦК або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу».
Графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» у разі: зняття з військового обліку з таких причин, як призов, направлення чи прийняття на військову службу або вступ на навчання у заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти; направлення на альтернативну (невійськову) службу; направлення для відбування покарання до установ виконання покарань; виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі.
___
Постанова Кабміну № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» зокрема зобов’язує призовників, які досягли 25-річного віку, прибути до ТЦК та СП, щоб змінити свій статус й стати на військовий облік військовозобов’язаних.
Тобто чоловіки, які досягли 25-річного віку, мають замінити приписне посвідчення призовника на новий ВОД.
Перед тим, як замінити своє приписне посвідчення, громадянин має пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Медогляд для чоловіків, які досягли 25-річного віку, є обов’язковим.
Це необхідно, щоб визначити придатність особи до військової служби та взяти її на військовий облік військовозобов’язаних - ВЛК встановлює ступінь придатності до військової служби, керуючись розкладом хвороб, який можна знайти у наказі № 402 Міноборони.
В п.23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст.409) зазначено:
"23. Призовники, військовозобов’язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад”, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних."
ОТЖЕ, У ВАС Є 7 ДНІВ ПІСЛЯ 25-РІЧЧЯ, ЩОБ ПРИБУТИ ДО ТЦКСП ДЛЯ АКТУАЛІЗАЦІЇ ІНФОРМАЦІЇ ПРО СЕБЕ ТА ОТРИМАННЯ ВОД.
___
В 25 РОКІВ ВИ АВТОМАТИЧНО БУДЕТЕ ПЕРЕВЕДЕНІ В СТАТУС ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНОГО - ОТЖЕ ВИ БУДЕТЕ ПІДЛЯГАТИ МОБІЛІЗАЦІЇ, А ВАШ РОБОТОДАВЕЦЬ БУДЕ МАТИ ПРАВО ВАС ЗАБРОНЮВАТИ (БРОНЮВАННЯ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ "ДІЮ" ЗА 72 ГОДИНИ).
ПРОЙДІТЬ ВЛК ІНІЦІАТИВНО ДО ВИПОВНЕННЯ ВАМ 25 РОКІВ - МОЖЛИВО В РЕЗЕРВ + АВТОМАТИЧНО ПІДТЯГНУТЬСЯ ВОС ТА ВІЙСЬКОВЕ ЗВАННЯ (ПІСЛЯ ВАШОГО 25-РІЧЧЯ).
ЕЛЕКТРОННЕ НАПРАВЛЕННЯ НА ВЛК МОЖНА СФОРМУВАТИ ЧЕРЕЗ РЕЗЕРВ +.
Електронне направлення на ВЛК — це спосіб отримати направлення на медичний огляд для визначення ступеню придатності, без необхідності відвідувати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) особисто, шляхом встановлення застосунку Резерв+ з персональних ним номером.
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Вам все вірно сказали.
Відповідно до пункту 33 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487,персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях ведеться за списками персонального військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Інформація про чисельність призовників, військовозобов’язаних та резервістів вноситься до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 12), яка зберігається разом із списками персонального військового обліку.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. При цьому військово-обліковими документами є:
для призовників – це посвідчення про приписку до призовної дільниці;
для військовозобов'язаних – це військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, ВОД виданий згідно ПКМУ №559;
для резервістів – це військовий квиток.
Отже, для складання списків потрібні будуть дані паспорта та військово-облікового документа.
Таблична частина Списку:
В графі 1 зазначається номер облікового запису, тобто це порядковий номер.
В графі 2 зазначається військове звання, присвоєне військовозобов'язаному або резервісту під час проходження ним військової служби або перебування в запасі.
В графі 3 зазначається прізвище, ім'я та по батькові військовозобов'язаного або резервіста.
В графі 4 вказується дата народження військовозобов'язаного або резервіста.
В графі 5 зазначається реєстраційний номер облікового запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів або реєстраційний номер облікової картки платника податків.
В графі 6 вписується шестизначне цифрове позначення військово-облікової спеціальності з військового квитка.
В графі 7 зазначається профіль підготовки (командний, інженерний, технічний, юридичний, медичний, ветеринарний, оперативний, адміністративний, оперативно-технічний) згідно із записами у військово-обліковому документі.
В графі 8 вказується розряд запасу згідно із записом у військовому квитку офіцера запасу, а також серію та номер військового квитка.
В графі 9 зазначається серію та номер диплому, свідоцтва або сертифікату про освіту, отриману спеціальність та напрям підготовки.
В графі 10 вказується серію та номер паспорту громадянина України, ким та коли видано та паспорту громадянина України для виїзду за кордон (у разі наявності).
В графі 11 зазначається адресу зареєстрованого місця проживання, зазначеного у відповідному документі військовозобов'язаного, резервіста.
А у графі 12 зазначаємться фактичну адресу місця проживання військовозобов'язаного або резервіста.
Якщо у працівника ID- картка, то адреса зареєстрованого місця проживання береться із Довідки про реєстрацію місця проживання, яка додається до ID- картки.
В графі 13 зазначаємться найменування терцентру, тобто військкомату, в якому військовозобов'язаний або резервіст перебуває на військовому обліку.
В графі 14 зазначається пункт, розділ та номер переліку, за якими оформлено бронювання військовозобов'язаного, або номер команди, зазначений у мобілізаційному розпорядженні військовозобов'язаного або резервіста. У нижній частині графи 14 зазначається літера "Р", якщо громадянин проходить службу у військовому оперативному резерві.
Графа 15 має особливості заповнення, в залежності від того, для якої групи складаються Списки.
В графі 16 вказується сімейний стан: одружений чи неодружений.
В графі 17 вказується найменування посади, яку обіймає працівник на підприємстві. Також у цій графі вказується дата та номер наказу про прийняття або звільнення.
У графі 18 зазначається дата та номер повідомлення до терцентру про призначення або звільнення.
У разі прийняття на роботу призовників, військовозобов'язаних або резервістів інформація про них у п'ятиденний строк вноситься до Списків.