Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 18 березня 2025, питання №128789 340₴

Коли є прибудова, балкон , але земля не оформлена під прибудовою .

Є квартира і прибудова це балкон. Сам балкон оформлений а земля ні. Ми подали документи на угоду суперфіцію. Ми квартиру хочемо продати чи зможу я це зробити коли укладу суперфіцію?

Відповіді юристів (6)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Суперфіцій - це довгострокове, відчужуване та успадковуване право користування земельною ділянкою, переданою відплатно чи безвідплатно особі для будівництва та експлуатації на ній будівель та споруд, на які в останньої виникає право власності.

    Суперфіціарій (землекористувач) має право:

    • використовувати ділянку для забудови (будівництва промислових, побутових, соціально-культурних, жилих тощо споруд) відповідно до договору про суперфіцій та вимог закону (ст.413 ЦК);
    • користуватися земельною ділянкою в обсязі, встановленому договором (ст.415 ЦК). При цьому мається на увазі використання ділянки не тільки безпосередньо для будівництва, а й для обслуговування таких робіт (організації під'їзних шляхів, спорудження тимчасового житла для будівельників тощо);
    • набувати право власності на будівлі (споруди), споруджені на земельній ділянці, переданій йому для забудови;
    • передавати суперфіцій іншим особам шляхом договору або заповіту. При цьому особа, до якої перейшло право власності на будівлі (споруди), набуває право користування земельною ділянкою на тих же умовах і в тому ж обсязі, що й попередній власник будівлі (споруди). Суперфіціарій не зобов'язаний повідомляти власника ділянки про намір передати суперфіцій іншій особі. Відсутність такого повідомлення не дає власникові ділянки права оспорювати дійсність правочину відчуження суперфіцію та вимагати плати за таке відчуження, як це передбачено у разі продажу емфітевзису. Землекористувач повинен лише повідомити власника земельної ділянки про заміну його іншою особою у зобов'язанні оплати користування ділянкою (ч.4 ст.415 ЦК).

    Суперфіціарій (землекористувач) зобов'язаний:

    • вносити плату за користування земельною ділянкою, наданою йому для забудови. Оскільки ЦК не встановлює порядку внесення зазначеної плати, її періодичності та розмірів, ці питання мають вирішуватися за домовленістю сторін при встановленні суперфіцію. Плата, її розміри та строки внесення є істотними умовами договору про суперфіцій. Зі змісту ч.4 ст.415 ЦК (де йдеться про обов'язок "вносити плату", а не "внести плату") випливає, що платежі власникові ділянки мають бути швидше не разовими, а періодичними;
    • вносити інші платежі, встановлені законом. Зазначені обов'язкові платежі визначаються окремими актами законодавства і не включаються до сум плати за користування, яка належить власнику ділянки. Види, розміри та періодичність вказаних обов'язкових платежів встановлюються спеціальним законом (ст.415 ІДК);
    • почати використовувати земельну ділянку для забудови до спливу трирічного строку з моменту встановлення суперфіцію. В іншому разі можливе припинення суперфіцію з цієї підстави (ст.416 ЦК);
    • використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення (ч.5 ст.415 ЦК). Призначення земельної ділянки визначається відповідно до норм земельного законодавства та договору про суперфіцій, де вказано, з якою метою вона йому надана. Зокрема порушенням цієї вимоги буде будівництво споруд промислового призначення, якщо суперфіцій надавався для житлового будівництва тощо;
    • у разі припинення суперфіцію на вимогу власника земельної ділянки знести будівлі та привести ділянку до стану, в якому вона була до надання її у користування (ч. 1 ст.417 ЦК).

    ПІСЛЯ ОФОРМЛЕННЯ СУПЕРФІЦІЮ ВИ ЗМОЖЕТЕ ВІЛЬНО РОЗПОРЯДЖАТИСЯ СВОЄЮ ВЛАСНІСТЮ.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Відповідь - зможете.

    Суперфіцій – це право користування чужою земельною ділянкою для забудови, окремий вид прав на чужі речі.

    Порядок встановлення та припинення суперфіція регламентується нормами Земельного та Цивільного кодексу України.

    Договір суперфіцію підлягає обов’язковій державній реєстрації

    Особливість суперфіцію полягає в тому, що таке право може відчужуватися землекористувачем або передаватися у порядку спадкування на підставі договору або заповіту, а також дає право землевласнику на прибуток від промислових об’єктів, збудованих на наданій земельній ділянці на умовах суперфіцію. Право користуватися чужою земельної ділянкою може бути встановлено на визначений або на невизначений строк.

    Виняток із цього правила закон встановлює для земель державної та комунальної власності, право користування якими (суперфіцій) не може бути відчужено їх землекористувачами іншим особам (крім випадків переходу права власності на будівлі та споруди), внесено до статутного капіталу юридичних осіб, передано у заставу (ч. 3 ст. 413 ЦКУ та ч. 3 ст. 1021 ЗКУ).

    Таке право може бути припинено у випадку:

    • коли власник земельної ділянки та землекористувач являється однією особою; закінчення строку права користування;
    • відмови землекористувача від права користування;
    • невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років поспіль;
    • за рішення суду;
    • в інших випадках установлених законом.

    Істотними умовами договору про встановлення суперфіцію є :

    • місце розташування та розмір земельної ділянки;
    • мета надання земельної ділянки у користування;
    • вид і обсяги будівництва;
    • умови збереження стану об’єкта суперфіцію;
    • строк дії договору;
    • плата за договором суперфіцію.
    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Інна!

    Так, Ви маєте право на продаж квартири. При тому, особа, до якої перейде право власності на квартиру, набуде право користування земельною ділянкою на тих же умовах і в тому ж обсязі, що й попередній власник квартири, тобто Ви.

    Договорів суперфіцію – це коли власник земельної ділянки (суперфіціар) передає земельну ділянку у користування на праві суперфіцію землекористувачу (суперфіціарію). При цьому право власності на будівлі (споруди), споруджені на такій земельній ділянці, належить саме землекористувачу, а не власнику земельної ділянки. Після закінчення договору суперфіції така будівля або викуповується власником землі, або зноситься або можливий інший варіант – землю викуповує її землекористувач.

    Суперфіцій може бути встановлено законом, договором або заповітом на визначений або невизначений строк.

    Земельна ділянка, передана у суперфіцій, може бути використана лише для забудови.

    Власник землі переданої для забудови, має право на плату за користування нею. Якщо земля забудована промисловими об’єктами, договором може бути передбачене право власника землі на частині доходу землекористувача.

    Відповідно до статті 413 ЦКУ. Підстави виникнення права користування чужою земельною ділянкою для забудови

    1. Власник земельної ділянки має право надати її в користування іншій особі для будівництва промислових, побутових, соціально-культурних, житлових та інших споруд і будівель (суперфіцій). Таке право виникає на підставі договору або заповіту.

    2. Право користування земельною ділянкою, наданою для забудови, може відчужуватися або передаватися землекористувачем у порядку спадкування, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.

    3. Право користування земельною ділянкою державної або комунальної власності для забудови не може бути відчужено її землекористувачем іншим особам (крім випадків переходу права власності на будівлі та споруди, що розміщені на такій земельній ділянці), внесено до статутного фонду, передано у заставу.

    4. Право користування чужою земельною ділянкою для забудови може бути встановлено на визначений або на невизначений строк, крім випадків, передбачених частиною п'ятою цієї статті.

    5. Строк користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності для забудови не може перевищувати 50 років.

    Згідно статті 414. Права та обов'язки власника земельної ділянки, наданої для забудови.

    1. Власник земельної ділянки, наданої для забудови, має право на одержання плати за користування нею.

    Якщо на земельній ділянці збудовані промислові об'єкти, договором може бути передбачено право власника земельної ділянки на одержання частки від доходу землекористувача.

    2. Власник земельної ділянки має право володіти, користуватися нею в обсязі, встановленому договором із землекористувачем.

    Перехід права власності на земельну ділянку до іншої особи не впливає на обсяг права власника будівлі (споруди) щодо користування земельною ділянкою.

    У відповідності до статті 415 ЦКУ. Права та обов'язки землекористувача.

    1. Землекористувач має право користуватися земельною ділянкою в обсязі, встановленому договором.

    2. Землекористувач має право власності на будівлі (споруди), споруджені на земельній ділянці, переданій йому для забудови.

    3. Особа, до якої перейшло право власності на будівлі (споруди), набуває право користування земельною ділянкою на тих же умовах і в тому ж обсязі, що й попередній власник будівлі (споруди).

    4. Землекористувач зобов'язаний вносити плату за користування земельною ділянкою, наданою йому для забудови, а також інші платежі, встановлені законом.

    5. Землекористувач зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ви можете продати квартиру після укладання договору суперфіцію, але це створює додаткові юридичні моменти, які потрібно пояснити покупцю.

    Суперфіцій — це право користування земельною ділянкою для забудови або експлуатації вже існуючої будівлі (в даному випадку — прибудованого балкона). Власником землі залишається територіальна громада, держава або приватна особа, а Ви отримуєте право користування, яке може бути платним або безоплатним на визначений строк.

    При цьому право власності на будівлі (споруди), споруджені на такій земельній ділянці, належить саме землекористувачу, а не власнику земельної ділянки. Після закінчення договору суперфіції така будівля або викуповується власником землі, або зноситься. Чи можливий інший варіант – землю викуповує її землекористувач (ст. 417 ЦК).

    Як суперфіцій впливає на продаж квартири:

    • Право власності на квартиру Ви збережете, і воно не залежить від договору суперфіцію.
    • Суперфіцій є обтяженням щодо земельної ділянки, а не щодо квартири.
    • При продажу квартири суперфіцій передається покупцю разом із житлом, оскільки його неможливо відокремити від об’єкта нерухомості, який користується цією землею.
    • Необхідно повідомити покупця про суперфіцій, оскільки він автоматично стане стороною цього договору після переходу права власності на квартиру.

    Перед укладенням угоди купівлі-продажу необхідно підготувати:

    • Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо квартири.
    • Документи, що підтверджують Ваше право власності на квартиру.
    • Технічний паспорт на квартиру (з урахуванням прибудови).
    • Договір суперфіцію та його реєстраційні документи.
    • Довідку про відсутність заборгованості за комунальні послуги.
    • Згоду другого з подружжя (якщо квартира була придбана у шлюбі).
    • Витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (може знадобитися при переоформленні суперфіцію на нового власника).

    Проблем з продажем такої квартири не повинно бути, але якщо Ви хочете продати квартиру через єОселю, то майте на увазі, що банки можуть неохоче видавати іпотеку на квартиру з обтяженням у вигляді суперфіцію. Якщо Ваш покупець бере кредит, то йому варто уточнити, чи банк погоджується на таку угоду.

    Якщо Ви хочете продати квартиру без зайвих нюансів оформіть викуп землі під балконом, щоб повністю закрити питання суперфіцію.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ви маєте право продати квартиру і без Суперфіції. Це лише залежить від покупця, якщо його не бентежить що немає документів на землю, то жодних проблем не має.

    До набувача в разі одночасно переходить відповідно право суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об’єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього власника такого об’єкта,

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Є квартира і прибудова це балкон. Сам балкон оформлений а земля ні. Ми подали документи на угоду суперфіцію. Ми квартиру хочемо продати чи зможу я це зробити коли укладу суперфіцію?

    Так, звісно, зможете продати.

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)

    Стаття 413. Підстави виникнення права користування чужою земельною ділянкою для забудови

    1. Власник земельної ділянки має право надати її в користування іншій особі для будівництва промислових, побутових, соціально-культурних, житлових та інших споруд і будівель (суперфіцій). Таке право виникає на підставі договору або заповіту.

    Суперфіцій не обмежує право продажу квартири, але покупець повинен бути поінформований про наявність цього договору. Це може вплинути на його рішення або на умови угоди. Земля під балконом залишиться в користуванні за суперфіцієм, а не у власності нового власника квартири. Тобто покупець буде змушений прийняти ці умови. Покупець успадкує всі права та обов'язки за договором суперфіцію, оскільки цей договір залишається чинним навіть після продажу квартири.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 0 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025