Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 27 березня 2025, питання №129418 1850₴

Видання військово-облікового квитка

Чи законно не видавати військово-обліковий квиток якщо чоловік хоче влаштуватись на роботу? Чоловік був визнаний придатний але призначили подальше медичне обстеження.

Відповіді юристів (9)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Каріно!

    Чи законно не видавати військово-обліковий квиток якщо чоловік хоче влаштуватись на роботу? Чоловік був визнаний придатний але призначили подальше медичне обстеження.

    Я так розумію, що ТЦК та СП не віддає/видає/повертає військово-обліковий документ чоловіка, вірно? При його вилученні вони надали йому розписку? Чи мова йде про отримання військово-облікового документа вперше?

    У будь-якому випадку, для працевлаштування можна спробувати подати електронний ВОД, який формується з Резерв+.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 559 Київ

    Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    ...

    Я так розумію, що працевлаштування Вам потрібно для оформлення бронювання, вірно?

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо чоловіку не видають паперовий ВОД, то він зможе оформити електронний ВОД через Резерв+ або ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Цього буде достатньо для працевлаштування, адже згідно пункту 9 Постанови КМУ 559 Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Згідно пункту 34 постанови КМУ 1487 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

    Отже, для працевлаштування чоловіку потрібно перебувати на військовому обліку та надати електронний військово-обліковий документ з Резерв+.

    Чи законно не видавати військово-обліковий квиток якщо чоловік хоче влаштуватись на роботу?

    Незаконно. Якщо чоловік подав заяву про видачу паперового ВОД, то вони повинні видати йому його протягом 5 робочих днів, незалежно від висновку ВЛК. Якщо відбудуться зміни у придатності, тоді паперовий ВОД можна замінити.

    Згідно Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

    • в електронній формі - засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
    • у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

    17. Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

    18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом П'ЯТИ РОБОЧИХ ДНІВ з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    Якщо паперовий ВОД не видають - потрібно подати скаргу на бездіяльність ТЦК до обласного ТЦК, Міністерства оборони та в крайньому випадку до суду.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Пономаренко Олена
    Пономаренко Олена місяць тому

    Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня!

    я так розумію Ви вперше виготовляєте військовий квиток?

    Довідка ВЛК про придатність була видана? Чи тільки обхідний лист із зазначенням придатності?

    Якщо наявний висновок ВЛК, і подано всі інші документи, які необхідні для видічі ВОД, тоді відмова у виготовлені та видачі ВОД незаконна.

    Якщо ж висновок ВЛК не було видано остаточний, тоді ТЦК не може внести у ВОД дані про придатність до військової служби і у звязку з відсутністю остаточного висновку ВЛК - відмовляють у видачі військового квитка.

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович місяць тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Вітаю!

    ЗАРАЗ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ МОЖЕ БУТИ СФОРМОВАНИЙ ЗА ДОПОМОГОЮ "РЕЗЕРВ +".

    ЕЛЕКТРОННИЙ ВОД ВИ МОЖЕТЕ НАДАВАТИ, ЯКЩО ВІН ДІЙСНИЙ.

    У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5,8,13 та 14 електронного військово-облікового документа не відповідають відомостям, що містяться у Реєстрі «Оберіг», він вважається недійсним. Про це йдеться у постанові Кабміну від 16 травня №559, яка набула чинності 18 травня, і якою затверджено нову форму ВОД.

    Про які саме відомості, невідповідність яких з Реєстром «Оберіг», буде означати недійсність військового квитка, йде мова?

    Відповідно до додатку до постанови 559, у графі 1 зазначається належність до військового обов’язку (призовник, військовозобов’язаний, резервіст). У разі коли громадянин України виключений з військового обліку, зазначається категорія військового обліку, з якої він був виключений.

    У графі 2 зазначається номер картки платника податків, у разі його відсутності – серія та номер паспорта.

    У графі 3 для військовозобов’язаних та резервістів зазначається склад відповідно до положень статті 5 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» (рядовий, сержантський і старшинський, офіцерський), для призовників – не заповнюється.

    У графі 4 для військовозобов’язаних та резервістів зазначається військове звання (для громадян, виключених з військового обліку, зазначається військове звання на дату виключення з військового обліку), для призовників – не заповнюється.

    У графі 5 цифрами зазначається військово-облікова спеціальність, визначена громадянину відповідно до переліків, які затверджені Міноборони (для військовозобов’язаних та резервістів СБУ зазначається профіль відповідно до переліку, затвердженого СБУ).

    У графі 13 зазначаються дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського ТЦК або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу».

    Графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» у разі: зняття з військового обліку з таких причин, як призов, направлення чи прийняття на військову службу або вступ на навчання у заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти; направлення на альтернативну (невійськову) службу; направлення для відбування покарання до установ виконання покарань; виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі.

    ---

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

    ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 559Київ

    "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа"

    ЗАТВЕРДЖЕНО

    постановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. № 559

    "Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів"

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    ОТЖЕ, РАРЕРОВИЙ ВОД ПОВИНЕН БУТИ ОФОРМЛЕНО НА ПРОТЯЗІ 5 ДНІВ.

    АЛЕ, ЗАРАЗ ТЦКСП ПОСТІЙНО ПОРУШУЮТЬ ПРАВА ЛЮДИНИ.

    ЗВЕРТАЙТЕСЬ ІЗ СКАРГОЮ ДО УПОВНОВАЖЕНОГО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ:

    https://ombudsman.gov.ua/

    ОЗНАЙОМТИСЯ:

    https://censor.net/ua/news/3543401/lubinets-zrobyv...

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ! Для працевлаштування не обов"язково мати саме паперовий ВОД, а не електронний - сформований через ДІЮ або Резерв+

    На жаль формально паперовий військово-обліковий документ (далі - ВОД) дійсно можуть не видавати до актуалізації даних щодо придатності до військової служби. А тому ТЦК виходить з того, що до актуалізації усіх даних про військовозобов"язаного, в тому числі даних про придатність до служби - видавати паперовий ВОД пуста трата часу та канцелярська робота, адже у зв"язку зі зміною даних - виданий попередньо ВОД буде вже недійсним.

    Однак, жоден закон в Україні не вимагає від громадянина, який працевлаштовується, саме ПАПЕРОВИЙ ВОД.

    Вам достатньо при цьому роздруківки з Резерв+, яка має таку ж юридичну силу як і паперовий ВОД.

    Пункт 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (в чинній редакіії) встановлює, що військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    На цьому наголошує навіть Управління персоналу Генерального штабу ЗСУ.

    Електронний та паперовий військово-обліковий документ мають однакову юридичну силу. Відповідне роз'яснення надав Директорат цифрової трансформації у сфері оборони Міністерства оборони України.

    Так, наявність у особи військово-облікового документа в електронній формі, наприклад, у відповідному застосунку мобільного телефону, або у вигляді роздрукованого військово-облікового документу з QR кодом, є рівнозначним військово-обліковому документу у паперовій формі, оскільки усі вони мають однакову юридичну силу.

    Єдиною підставою для непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.

    Військово-обліковий документ в електронній формі дозволяє уповноваженим працівникам ТЦК та СП, Національної поліції, Держприкордонслужби зчитувати його за допомогою будь-яких засобів (телефони, планшети), на яких може бути встановлений застосунок Резерв+ та які мають камеру.

    Крім того, роботодавці можуть використовувати військово-облікові документи працівників в електронній формі для формування списків військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання. Для цього військовозобов'язаний може надавати роботодавцю свій військово-обліковий документ як у паперовій, так і в електронній формі (у тому числі роздрукований).

    Кодекс законів про працю України також не містить вимог щодо подання ПАПЕРОВОГО ВОД.

    Електронний ВОД можна сфорувати або в Резерв+, або через браузерну (компьютер, ноутбук) версію порталу "ДІЯ".

    https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Роботодавець не має права вимагати паперовий ВОД, адже це не передбачено ч. 2 ст. 24 КЗпП України, яка вказує, що При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

    Інших згадок про військовий облік Кодекс законів про працю України та інші акти трудового законодавства не містять. Звісно багато роботодавців вигадують собі щось, але процедура саме така і її офіційно визнає та підтверджує вище військове командування, Генштаб ЗСУ, Міністерство оборони України, інші уповноважені органи виконавчої влади.

    Тобто, неприйняття на роботу без паперового ВОД - є дискримінацією та не відповідає законодавству. Роботодавець, якщо має якісь сумніви - може звертатися за роз"ясненнями до уповноваженого органу з питань контролю за трудовим законодавством - територіального підрозділу чи центрального апарату Держпраці України (Державна служба України з питань праці) або безпосередньо до Міністерства оборони України, який здійснює реалізацію державної політики у сфері військового обліку та мобілізації, функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Карина!

    Чи законно не видавати військово-обліковий квиток якщо чоловік хоче влаштуватись на роботу?

    Якщо дані чоловіка внесені до Єдиного державного реєстру, то він може працевлаштуватися і за наявності е-ВОД, тобто, для працевлаштування не має потреби отримувати саме паперовий ВОД.

    Щодо законності затримання видачі військово-облікового документу, то, звичайно, відповідні дані з боку ТЦК є незаконними.

    Можливо, причина в тому, що чоловік не має права на відстрочку, визнаний придатним до проходження військової служби, а отже підлягає мобілізації. Тому ТЦК не і хоче видавати ВОД, оскільки планує мобілізацію чоловіка. Я так розумію, що дані до реєстру також не внесені?

    Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

    1. Військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов’язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559“Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа”.

    14. Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:

    • взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста;
    • якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов’язаний та резервіст — військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного;
    • зміни категорії щодо військового обов’язку;
    • відсутності місця для внесення змін;
    • невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;
    • втрати (зіпсування);
    • виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. № 559.

    Призовникам військово-обліковий документ на бланку оформляється та видається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом.

    15. Громадяни зобов’язані надійно зберігати військово-обліковий документ на бланку, стежити за своєчасним і точним внесенням до нього змін та дотримуватися правил військового обліку.

    16. Про втрату військово-облікового документа на бланку громадянин України зобов’язаний повідомити керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (керівнику відповідного органу СБУ, підрозділу розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку.

    17. Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

    18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    Чоловік був визнаний придатний але призначили подальше медичне обстеження.

    Потрібно розуміти, що саме мається Вами на увазі? Хто призначив додаткове обстеження після того, як чоловіка визнали придатним до проходження військової служби? Це була комісія ВЛК чи це був оікар до якого чоловік звернувся вже після проходження ВЛК?

    Чи отримав Ваш чоловік мобілізаційне розпорядження після проходження ВЛК, якщо він, звичайно, не має права на відстрочку.

    Працевлаштування пов'язано із подальшим бронюванням? Якщо так, то які дані містяться в чоловіка у Резерв+? Вони внесені ТЦК чи ні?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

    При укладенні трудового договору забороняється вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості про їх партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування та документи, подання яких не передбачено законодавством.

    Військово-обліковий документ може оформлюватися та видаватися (замінюватися) відповідно п. 2 Порядку №559:

    1. в електронній формі – засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста та / або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та / або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі – Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
    2. у паперовій формі – на бланку, форма якого затверджена постановою КМУ від 16.05.2024 №559.

    А згідно п. 9 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Цей пункт також не зазнав змін в зв’язку з прийняттям Постанови №1558.

    Отже, роботодавець, може прийняти працівника, який має військово-обліковий документ в електронній формі незалежно від наявності відмітки про порушення правил військового обліку.

    Відповідно до Конституції України і КЗпП України забороняється необґрунтована відмова у прийнятті на роботу, тобто відмова без будь-яких мотивів або з підстав, що не стосуються кваліфікації чи професійних якостей працівника, або з інших підстав, не передбачених законом.

    Тому чоловік може згенерувати Е-ВОД засобом застосунку Резерв+.

    Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    Згідно Порядку №559 у графі 6 ВОД зазначаються назва останньої військово-лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення.

    Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов’язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до Положення №402) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

    Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до Положення №402) у трьох примірниках.

    Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п’ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.

    Тому, якщо рішення ВЛК ще не затверджене паперовий ВОД Вам не видадуть.

    Середницький Євгеній Вікторович

    Слід зазначити, що відповідно до статті 24 Кодексу законів про працю України (КЗпП), При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи. .

    Якщо чоловік визнаний придатним до військової служби, але направлений на додаткове медичне обстеження, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) може відкласти видачу військово-облікового документа до завершення обстеження та остаточного визначення придатності до служби. Це пояснюється тим, що видача документа з непідтвердженими даними може призвести до необхідності його заміни після завершення обстеження, однак на законодавчому рівні це питання не врегульоване

    Варто зазначити, що роботодавець не має права приймати на роботу особу без військово-облікового документа . У ситуації, коли ТЦК та СП не видає військово-обліковий документ через триваюче медичне обстеження, рекомендується отримати

    електронний ВОД.

    Відповідно до п. 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 встановлює, що військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Цей документ можна надати роботодавцю як підтвердження проходження необхідних процедур.Також слід зазаначити, що Згідно з Порядком оформлення та видачі військово-облікових документів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, військово-обліковий документ має бути виданий протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви в ТЦК та СП . Однак, у випадку необхідності додаткового медичного обстеження, цей термін може бути подовжений до завершення обстеження та прийняття остаточного рішення щодо придатності до військової служби.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня. Ндаю відповідь на ваше запитання:

    Чи законно не видавати військово-обліковий квиток якщо чоловік хоче влаштуватись на роботу? Чоловік був визнаний придатний але призначили подальше медичне обстеження.

    Ви можете викоритстати витяг з резерв+

    Електронний військовий квиток у Резерв+, вимоги і ризики для роботодавця

    У наших випусках ми вже розповідали про нові вимоги до військово-облікових документів, які мають бути у військовозобов’язаних осіб, призовників та резервістів. Адже з травня цього року Верховна Рада та Кабмін суттєво змінили законодавство, встановивши низку нових вимог до військово-облікових документів. Сьогодні поговоримо про останні зміни – про ВОД в електронній формі та вимоги щодо неї, які нещодавно запровадив Кабмін.

    З 18 червня 2024 року набрала чинності Постанова Кабміну № 721.

    Цією постановою внесені зміни до Порядку № 559, яким у травні цього року було затверджено вимоги до ВОД нового зразка.

    Нагадаємо, що до 18 травня цього року військово-обліковими документами вважалися:

    • для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
    • для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
    • для резервістів - військовий квиток.

    Однак з 18 травня отримують не військовий квиток чи посвідчення для підтвердження свого статусу, а військово-обліковий документ, який видається за єдиною формою.

    ВОД може бути в електронній та паперовій формі. При цьому ВОД в електронній формі та ВОД у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Про це вказано у п. 9 Порядку № 559.

    Тож, які вимоги встановлені до ВОД в електронній формі та чи може він повноцінно замінити ВОД у паперовій формі?

    Головна вимога передбачена у п. 81 Порядку № 559. ВОД в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.

    Саме через QR-код можна перевірити відомості, які вказані у ВОД в електронній формі.

    Чому це важливо? Тому що ВОД в електронній формі може бути роздрукований. Про це вказано у новому п. 82 Порядку № 559.

    Це має дещо спросити для роботодавців процедуру прийняття на роботу осіб, які є військовозобов’язаними або призовниками, але не мають військово-облікового документу ні старого, ні нового зразка в паперовій формі. Обов’язок роботодавця в частині перевірки таких документів наразі діє і його не скасовано. Нагадаємо, що це передбачено у п. 34 Порядку № 1487.

    А у п. 20, який згадано у п. 34 Порядку № 1487, визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

    Отже немає сумнівів, що роботодавець має перевірити наявність військово-облікового документу у кандидата при прийнятті його на роботу. І якщо у нього немає ВОД у паперовій формі, то він може надати для перевірки ВОД в електронній формі. При цьому він може завантажити копію цього документу у форматі PDF файлу. Це також передбачено у новому п. 82 Порядку № 559.

    Але доцільно також і посадовій особі відділу кадрів при оформленні нового працівника перевірити ВОД в електронній формі через додаток Резерв+. Оскільки цей застосунок дозволяє сканувати QR-код електронного ВОД і без авторизації у додатку, то працівник відділу кадрів при оформленні новоприйнятого працівника на роботу може перевіряти QR-код його електронного ВОД, використовуючи свій смартфон. Працівник у свою чергу може особисто сформувати ВОД у форматі PDF файлу і передати посадовій особі відділу кадрів. Такий файл слід роздрукувати і можна додати до особової справи працівника.

    Але чи достатньо такої роздруківки для повноцінного військового обліку працівника за місцем його роботи і чи є у цьому ризики з точки зору відповідальності за достовірність військового обліку?

    Скоріш за все роздрукована копія PDF файлу - це варіант тимчасового вирішення питання, щоб виконати вимоги п. 37 Порядку № 1487, де вказано, що до справи, яка має бути сформована до відповідних списків персонального військового обліку, додаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

    Зверніть увагу на те, що роздрукована копія електронного ВОД може бути додана за умови, що у ній є вся інформація для заповнення всіх відповідних граф списку і така інформація є актуальною!

    Але чи завжди це так? У п. 7 Порядку № 559 вказано, що ВОД в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

    І в ньому вказується інформація, яка вже «підтягнулася» в Єдиний держреєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів із інших держреєстрів. Можна навіть не сумніватися, що така інформація може бути частково недостовірна або неактуальна.

    Саме тому важливо врахувати, яка дата і який час оновлення облікових даних та дата і час формування ВОД вказані у PDF-копії ВОД. Нагадаємо, що з 18 травня по 16 липня цього року всі військовозобов’язані, призовники та резервісти мають оновити свої військово-облікові дані. Тож логічно, що дата оновлення ВОД має відповідати цьому періоду.

    Крім того важливо врахувати п. 7 Порядку № 559, де вказано, що строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.

    Зверніть увагу, що ВОД в електронні формі за певних умов може бути недійсним!

    Про це також вказано у п. 7 Порядку № 559:

    Давайте уточнимо, про які відомості йдеться.

    - прізвище, власне ім'я (усі власні імена); по батькові (за наявності);

    - дата народження;

    - Індивідуальний податковий номер;

    - відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;

    - відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);

    - відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);

    - відомості щодо звернення або надсилання до Нацполіції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення.

    Отже ВОД в електронній формі вважається недійсним, якщо він містить вказані відомості, які на момент зчитування інформації не відповідають відомостям в ЄДРПВР.

    Чи може посадова особа відділу кадрів перевірити достовірність всіх цих відомостей, маючи лише застосунок Резерв+? Навряд чи.

    Тож як бути?

    Давайте виходити з того, що поява ВОД в електронній формі базується на тому, що особа має також ВОД у паперовій формі. Чи не за таким принципом сформовано такі електронні документи як паспорт громадянина України чи посвідчення водія у додатку Дія?

    Тому доцільно все ж запропонувати працівнику звернутися до ТЦК і отримати ВОД у паперовій формі (тобто на бланку). Особливо це важливо у разі, якщо у його електронному ВОД відсутня дата оновлення даних, або відомості по окремих реквізитах взагалі відсутні.

    Зразок такого письмового повідомлення ви можете скачати за посиланням в описі до цього відео.

    І також не забувайте, що відсутність паперового ВОД у працівника суттєво ускладнить, або й взагалі зробить неможливим його бронювання, якщо у підприємства є для цього підстави.

    Нагадаю, що відповідно до п. 3 Порядку № 76 керівники підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.

    Тож для керівника підприємства важливо, щоб у списках, які подаються для бронювання працівників, були вказані достовірні і актуальні військово-облікові дані.

    Та й звірка з ТЦК також може мати негативні наслідки, якщо виявиться, що у працівника є ВОД в електронній формі, який містить помилкову або недостовірну інформацію.

    Тому ВОД в електронній формі – це практично і сучасно, але з військово-обліковим документом на бланку все ж більш безпечно. Принаймні для керівника підприємства, де працює військовозобов’язаний, у якого є ВОД лише в електронній формі.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України