Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
909 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
У нас виникла така ситуація: посада медичної сестри була розділена між основним працівником і іншою людиною , яка працює в установі на іншій посаді за їхньою взаємною згодою 0,75+0,25 ставки.
На даний час основний працівник йде в "декрет". на його місце по строковому трудовому договору приймається інша людина не з установи, а так як кажуть "з вулиці", яка має відповідну посаді освіту.
Як нам звільнити з сумісної посади 0,25 ставки ту людину, яка залишається працювати в установі на своїй посаді, щоб прийняти на повну ставку по стрковому договору нового працівника.
За згодою сторін сумісник не хоче звільняти частину ставки. А строковий договір на посаду складається на одного працівника на час відстуності основного.
Буду дуже вдячний, якщо Ви допоможете розв'язати дану ситуацію.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Що означає за взаємною згодою розділили 0,75 та 0,25 ставки? Ви офіційно оформили сумісника на 0,25 ставки? Якщо "декретне" місце офіційно становить 0,75 ставки, то чому Ви не хочете оформити строковий договір на 0.75 ставки?
Як і раніше, у період воєнного стану роботодавець з власної ініціативи за умови дотримання відповідної процедури може звільнити працівника з наступних підстав:
Якщо працівник вважає, що його звільнили незаконно, він може звернутися до Держпраці або до суду для захисту своїх інтересів.
При незаконному звільненні під час воєнного стану роботодавцю загрожує штраф від 34 тисяч до 51 тисяч гривень або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправні роботи до двох років.
Якщо порушення законодавства про працю вчинено повторно або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину до 14 років або дитину з інвалідністю, передбачено штраф від 51 тисячі до 85 тисяч гривень, позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, виправні роботи до двох років, або арешт на строк до шести місяців.
У разі незаконного звільнення працівник може звернутися до суду з вимогою поновити його на посаді.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Розділення посади на 0,75+0,25 відбувалося при попередньому керівнику.
А даний працівник на 0,25 створює постійно конфліктні ситуації вимагаючи надати йому повну ставку, так як вважає що це його право зайняти "декретне" місце.
То ж правильно було б звільнити його з частини займаної посади, щоб не виникало ніяких конфліктів при виконанні посадових обов'язків прийнятого за строковим договором працівника на місце "декретної" відпустки.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіСправа в тому, що Ви можете звільнити працівника без його згоди якщо він порушував умови трудового договору, дисципліну, медичну етику та ін. (ста. 40-41 КЗпП)
Якщо в установі є затверджене штатне розписання, у якому посада медичної сестри передбачена як одна штатна одиниця, роботодавець може обґрунтувати необхідність її зайняття одним працівником на повний робочий день. Це можна оформити як зміну істотних умов праці відповідно до ст. 32 КЗпП.
Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган, фізична особа, яка використовує найману працю, пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, у фізичної особи. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, у фізичної особи працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України "Про зайнятість населення", власник або уповноважений ним орган, фізична особа, яка використовує найману працю, повідомляє державну службу зайнятості про заплановане вивільнення працівників. Повідомлення має містити інформацію про заплановане масове вивільнення працівників, визначену частиною другою статті 49-4 цього Кодексу, та проведення консультацій з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником). Повідомлення обов’язково подається виборному органу первинної профспілкової організації (профспілковому представнику). У разі наявності кількох первинних профспілкових організацій повідомлення надсилається спільному представницькому органу, утвореному ними на засадах пропорційного представництва, а за відсутності такого органу - виборному органу первинної профспілкової організації (профспілковому представнику), що об’єднує більшість працівників цього підприємства (установи, організації).
Тобто, Ви можете змінити штатний розпис та повідомити, що в закладі залишається лише декретне місце на повну ставку. Працівника з 0,25 ставки Ви повинні повідомити про це за 2 місяці до запровадження змін. Переважне право на залишення на посаді надається працівнику, який в декреті. Працівнику з 0,25 ставки можете запропонувати укласти строковий договір, поки основний працівник не вийде з декрету.
Або Вам потрібно шукати інші підстави для звільнення згідно ст.40 чи ст.41 КЗпП
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Сергію!
При прийнятті на роботу працівника на час перебування працівниці у відпустці по вагітності та пологах та/або у відпустці по догляду за дитиною до 3 років треба укласти строковий трудовий договір із новим працівником. У ньому обов'язково слід зазначити строк його дії. Це встановлено нормою ст. 23 КЗпП.
Трудові відносини з новоприйнятим працівником на час декретної відпустки треба оформлювати за загальним правилом, установленим ст. 24 КЗпП.
Після закінчення строку контракту або настання певної події (наприклад, повернення на роботу працівниці з відпустки) трудові відносини із новоприйнятим працівником повинні закінчитися, договір підлягає припиненню відповідно до п. 2 ст. 36 КЗпП. Якщо працівника вчасно не звільнити, такі строкові трудові відносини з тимчасовим працівником набудуть статусу безстрокових. У такому разі звільнити такого працівника без його бажання буде значно складніше.
На посаду, яку обіймала декретниця до відпустки по вагітності та пологах, приймають на період такої відпустки нового працівника за строковим трудовим договором відповідно до ст. 23 КЗпП. Після закінчення цієї відпустки з працівником розривають строковий договір відповідно до п. 2 ст. 36 КЗпП та укладають із ним інший строковий договір на час відпустки по догляду за дитиною штатного працівника. Про це також є роз'яснення Мінсоцполітики у листі від 16.05.2012 р. №158/13/133-12.
Ще слід пам'ятати, що ЄСВ на зарплату нового працівника треба нараховувати на фактичну суму його зарплати. Про це податківці свого часу писали в листі від 31.03.2015 р. №6667/6/99-99-17-03-01-15.
Для відображення інформації про новоприйнятого працівника у звіті з ЄСВ треба до таблиці 5 додатка 4 звіту з ЄСВ у місяці укладання трудового договору включити інформацію щодо такого працівника з кодом «1» у графі 7 таблиці 5. У графі 8 таблиці 5 слід проставити «0». Решту даних у таблиці 5 та 6 Звіту з ЄСВ про такого працівника відображають у звичайному порядку.
Ви можете звільнити працівника за угодою сторін відповідно до статті 36 КЗпП.
Якщо такої згоди немає, то можна розглянути варіант скорочення за статтею 40 КЗпП. Залежить від Вашого штатного розпису. У разі визначення останнім однієї повної ставки медичної сестри, Ви можете видати наказ про зміну штатного розпису, тим самим ліквідуєте 0,25 ставки.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі, ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідно до роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України, надане листом від 07.04.2011 № 114/06/187-11, скорочення штату працівників та скорочення чисельності працівників – це різні поняття.
Чисельність працівників – це списочний склад працюючих, і скорочення чисельності працівників передбачає зменшення їх кількості. Наприклад, у штатному розписі замість 7 штатних одиниць менеджерів з продажу залишається лише 3. Тобто зменшується певна кількість працюючих однієї професії.
Штат працівників – це сукупність посад, встановлених штатним розписом підприємства. Тому скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами. спеціальностями, професіями. Наприклад, скорочується посада водія, посада інспектора з кадрів тощо.
При скороченні штату чисельності може не тільки не зменшитися, а інколи навіть збільшитися.
Скорочення чисельності або штату працівників допускається виключно у разі наявності змін в організації виробництва і праці (наприклад, вдосконалення, покращення процесу виробництва, зменшення обсягу виробництва продукції, перепрофілювання підприємства, установи, організації тощо).
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
РОЗІРВАТИ ТРУДОВИЙ ДОГОВІР ІЗ СУМІСНИКОМ МОЖЛИВО ТІЛЬКІ НА ЗАГАЛЬНИХ ПІДСТАВАХ.
Відповідно до статті 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) підставами припинення трудового договору є:
Згідно зі статтею 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках:
Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Не допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктами 5 і 13 частини першої цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці (крім звільнення за пунктом 13 частини першої цієї статті). Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації. Положення статей 42, 42-1 і 49-2 цього Кодексу не поширюються на звільнення за пунктом 13 частини першої цієї статті.
Крім підстав, передбачених статтею 40 КЗпП України, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадках: