Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
909 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Українка вийшла заміж за громадянина Гватемали. Що потрібно зробити для зміни її прізвища на прізвище чоловіка? Можливо є певні особливості оформлення документів, повʼязані саме з Гватемалою?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ірина!
Процедура зміни прізвища залежить від того, де Ви укладали шлюб.
Заяву про зміну прізвища, розглядає, а також веде їх облік відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання особи. Якщо Ви постійно проживаєте за кордоном - ця функція покладається на дипломатичне представництво або консульську установу України, в якій особа перебуває на постійному консульському обліку.
Одночасно із заявою необхідно подати такі документи:
- паспорт і свідоцтво про народження заявника;
- свідоцтво про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі) або про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);
- свідоцтва про народження дітей (у разі коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
- свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
- свою фотокартку;
- квитанцію про сплату державного мита.
Заява про зміну прізвища розглядається у тримісячний строк з дня її подання.
Після отримання дозволу заявникові необхідно звернутися у відділ ДРАЦС для складання актового запису про зміну імені або прізвища. Якщо не зробити цього протягом 3 місяців без поважних причин - дозвіл втратить силу.
Також зверніть увагу на той факт, що при поданні заяви на зміну прізвища Ви повинні надати Ваше свідоцтво про шлюб, а отже, оскільки Ви уклали шлюб у Британіі, свідоцтво прийдеться легалізувати.
Документом, який встановлює безпосередні процедури легалізації шлюбу, укладеного за кордоном, є Наказ Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року “Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні”.
Відповідно до цих Правил, документи, видані компетентними органами іноземних держав, що свідчать про акти громадянського стану, вчинених за межами України за законами іноземних держав, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Легалізація – це процедура приведення документів у ту форму, яка відповідає законодавству іноземної держави і визнається державними органами цієї держави.
Процедура легалізації в Україні таких документів, як: свідоцтво про укладення шлюбу або розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, скоєних за кордоном, відбувається на підставі Інструкції про порядок консульської легалізації офіційних документів в Україні і за кордоном, затвердженої Наказом Міністерства закордонних справ України №113 від 04.06.2002 року.
При тому необхідно звернутися в консульство України тієї країни, в якій був укладений шлюб, де український консул поставить відповідний посвідчувальний напис на документі. Коли Ви повернетесь в Україну необхідно буде зробити офіційний переклад свідоцтва про шлюб, після чого документом можна буде користуватися нарівні з документами, що видаються в Україні.
Оскільки Республіка Гватемала входить до переліку країн, які підписали Гаазьку конвенцію, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 5 жовтня 1961 року, то в Вас немає необхідності проходити консульську легалізацію, а досить проставити апостиль в Міністерстві юстиції відповідної країни.
В той самий час, перш ніж вирішувати питання про зміну свого прізвищі на прізвище чоловіка, Ви повинні пам'ятати про необхідність заміни персональних документів, яка наслідує цей крок. Це доволі громіздка історія.
Відповідно до ст. 35 Сімейного кодексу України, наречені мають право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу. Зміна прізвища тягне за собою ряд обов'язкових правових наслідків, і в першу чергу це стосується необхідності заміни документів після одруження. Таким чином, якщо відбулася зміна прізвища – протягом місяця необхідно замінити такі документи:
паспорт громадянина України;
паспорт для виїзду за кордон;
облікова картка платника податків (РНОКПП);
водійське посвідчення;
Крім вищевказаного списку, є ряд документів, в які теж необхідно внести зміни при їх наявності:
дані в реєстрі виборців
медичні картки і страховий поліс
реєстрація та страхування автомобіля
банківські договори, картки та рахунки
заповіт і реєстраційні документи підприємця
Документи, які не потрібно змінювати після зміни прізвища:
трудова книжка
документи про освіту
документи, які встановлюють право на майно
Заміна паспорта громадянина України.
Тож рекомендую Вам ще раз уважно подумати над своїм бажанням про заміну прізвища. Тому ще це накладає на Вас певні обов'язки і тимчасові бюрократичні незручності.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Якщо Ви уклали шлюб в Україні, то для зміни прізвища та докуметів - Вам достатньо звернутися в ДП "Документ"
Якщо Ви зареєструєте шлюб у гватемальських реєстраційних органа, то ДРАЦС України не знатиме про Ваш шлюб та бажання мати прізвище чоловіка.
В такому випадку змінити прізвище Ви можете будь-коли, але не на підставі свідоцтва про шлюб виданого у Гватемалі, а згідно
Якщо Ви маєте штамп про постійне місце проживання на території Гватемали та перебуваєте на постійному консульському обліку, то змінити прізвище можете в консульстві України в Республіці Гватемала.
Якщо Ви одружились в Гватемалі, то державна реєстрація зміни імені проводиться за Вашою заявою про зміну імені у відділі ДРАЦС за Вашим місцем проживання на території України.
Процедура зміни прізвища
1. Вам потрібно звернутися в ДРАЦС за зареєстрованим місцем проживання та надати такі документи:
2. Заява про зміну прізвища подається ОСОБИСТО у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України.
3. Заява про зміну імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану розглядається у ТРИМІСЯЧНИЙ строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції України про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені (додаток 15) або про відмову у зміні імені (додаток 16) в двох примірниках, один з яких надсилає Вам.
У разі надання дозволу на зміну прізвища Ви у тримісячний строк від дня його надання відділом ДРАЦС можете звернутися особисто для державної реєстрації зміни імені до відділу ДРАЦС, яким складається актовий запис про зміну імені. Якщо Ви без поважних причин у зазначений строк не звернулися до відділу ДРАЦС для державної реєстрації зміни імені, дозвіл на зміну прізвища втрачає силу.
Відмова у наданні дозволу на зміну прізвища може бути оскаржена в суді в установленому порядку.
Отримавши свідоцтво про зміну імені, з ним та паспортом, Ви звертаєтесь до міграційної служби або ДП "Документ": якщо у вас паспорт-книжечка - за місцем своєї реєстрації, якщо ID-картка - до будь-якого підрозділу служби.
Процедура оформлення паспорта громадянина України на нове ім’я не відрізняється від процедури звичайного оформлення паспорта, більше про неї за лінком https://dmsu.gov.ua/poslugi/pasport-gromadyanina-u...
1. Якщо Ви зареєстрували шлюб у державних органах Гватемали, то Україна не знатиме про Ваш шлюб і для державних органів України Ви вважитиметесь неодруженою.
2. Змінити прізвище Ви зможете лише на території України подавши особисто документи в ДРАЦС. Якби Ви мали штамп у закордонному паспорті про ПМП у Гватемалі, тоді можна було б спробувати змінити прізвище у консульстві.
3. Розгляд заяви про зміну прізвища може затягнутися до 6 місяців. Як правило, протягом 3 місяців Вам повинні надати висновок про надання дозволу на зміну імені. Протягом 3 місяців після отримання висновку Ви повинні повторно звернутися в ДРАЦС та змінити прізвище, інакше дозвіл на зміну прізвища втратить силу.
4. Отримавши свідоцтво про зміну прізвища Вам потрібно змінити внутнірішній паспорт та закордонний паспорт.
5. Проте, якщо у Вас є візи у закордонному паспорті - просіть, щоб Ваш залишили цей паспорт.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
країнка вийшла заміж за громадянина Гватемали. Що потрібно зробити для зміни її прізвища на прізвище чоловіка? Можливо є певні особливості оформлення документів, повʼязані саме з Гватемалою?
У якій країні Ви зареєстрували шлюб?
Відповідно до ст. 35 Сімейного кодексу України, наречені мають право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу.
Подружжя має право вибрати прізвище одного з них як спільне для сім’ї.
Наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище чоловіка/дружини. Якщо обоє бажають мати подвійне прізвище, вони вирішують, яке прізвище буде йти першим.
більше двох прізвищ не допускається, якщо це не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена або наречений.
Якщо на момент шлюбу прізвище одного з подружжя вже є подвійним, він (вона) має право замінити одну із частин свого прізвища.
Під час реєстрації шлюбу в паспорті проставляється штамп про те, що він підлягає обміну в місячний строк у зв’язку зі зміною прізвища.
Зміна прізвища тягне за собою ряд обов’язкових правових наслідків, і в першу чергу це стосується необхідності заміни документів після одруження.
Для зміни прізвища в паспорті Вам необхідно подати в орган Державної міграційної служби України такі документи:
Заява розглядається протягом одного місяця, після чого видається новий паспорт.
Таким чином, якщо відбулася зміна прізвища – протягом місяця необхідно замінити такі документи:
Крім вищевказаного списку, є ряд документів, в які теж необхідно внести зміни при їх наявності:
Документи, які не потрібно змінювати після зміни прізвища:
https://legalaid.gov.ua/publikatsiyi/proczedura-zm...
Якщо Ви уклали шлюб за кордоном, то для реєстрація зміни імені громадянами України, які постійно проживають за кордоном, провадиться консулом за їх заявою.
Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Зміна імені фізичними особами, які є громадянами України, дозволяється після досягнення ними 16-річного віку. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право за згодою батьків або одного з батьків, з ким вона проживає, чи піклувальника змінити своє прізвище та ім'я".
Чи маєте Ви у паспорті штамп про постійне проживання за кордоном?
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Відповідно до ст. 53 Сімейного кодексу України, подружжя, яке при реєстрації шлюбу зберегло свої дошлюбні прізвища, має право змінити їх навіть після реєстрації шлюбу.
Процедура зміни одним з подружжя свого дошлюбного прізвища на шлюбне є максимально спрощеною.
У разі зміни прізвища за цією процедурою свідоцтво про зміну прізвища не видається. Натомість заявнику видається повторне свідоцтво про шлюб із зазначенням нового прізвища.
Заяву про зміну прізвища можна подати:
Для внесення змін до актового запису необхідно подати заяву встановленого зразка, пред’явивши:
При зміні батьком або матір’ю прізвища відповідно до ст. 53 Сімейного кодексу України та необхідності внесення змін до актового запису про народження їх дитини, складається висновок про внесення змін, з урахуванням ст. 148 Сімейного кодексу України.
Зміна прізвища передбачає обов’язкову заміну:
Паспорт можна обміняти в будь-якому відділенні Державної міграційної служби України або у підрозділах ЦНАП.
Згідно з частиною 1 статті 58 ЗУ "Про міжнародне приватне право", шлюб, укладений за кордоном між громадянами України або між громадянином України та іноземцем, або ж між громадянином України та особою без громадянства, визнається дійсним на території України за умови дотримання вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу.
Що стосується свідоцтва про шлюб, виданого за кордоном, його легалізація відбувається не в Україні, а в країні, де був укладений шлюб. Для цього необхідно звернутися в українське посольство. Якщо такого в державі немає – в МЗС.
Залежно від країни, де був укладений шлюб, процедура може відрізнятися. Якщо шлюб укладено в країні, яка не є учасником Гаазької конвенції 1961 року, необхідно пройти процедуру консульської легалізації. Для країн-учасниць Гаазької конвенції потрібен апостиль.
Апостиль – це спрощена форма легалізації документів, яка дозволяє їх визнання в інших країнах. Апостиль ставиться на документи про шлюб у відповідних державних установах країни, де цей шлюб був укладений.
Окрім того, механізм прийняття та розгляду заяв про зміну прізвища фізичних осіб — громадян України визначено в Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 за №915 (далі - Порядок №915).
Заяви про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) громадян України, які проживають на території України, приймає, розглядає, а також веде їх облік відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання; громадян України, які постійно проживають за кордоном, - дипломатичне представництво або консульська установа України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку.
Заява про зміну імені дипломатичним представництвом або консульською установою України розглядається у шестимісячний строк з дня її подання.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво або консульська установа України на підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені або відмову в його наданні та надсилає заявникові.
У разі надання дозволу на зміну імені заявник у тримісячний строк може звернутися особисто для державної реєстрації зміни імені до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України, які складають актовий запис про зміну імені, або у випадку зміни прізвища у зв’язку з розірванням шлюбу, що не було змінено під час державної реєстрації розірвання шлюбу чи розірвання шлюбу в судовому порядку, - через представника, який діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
Державна реєстрація зміни імені громадян України, які постійно проживають за кордоном, проводиться дипломатичним представництвом або консульською установою України після сплати консульського збору.