Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 02 квітня 2025, питання №132476

Продажа квартиры процент

В квартире несколько собственников, в процентном соотношении у одного 62.5%, у другого 37.5%, тот собственник у которого меньший процент не желает продавать квартиру и не желает выкупать часть другого собственника, живёт там и не даёт ничего сделать, можно ли продать квартиру через суд, или кому можно отдать часть квартиры под залог и взять кредит?

Відповіді юристів (3)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ви хочете продати свою частку приміщення Ви спочатку повинні запропонувати її іншому співвласнику. Це можна зробити через нотаріальне повідомлення або рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Якщо він відмовиться або не відповість протягом 30 днів — Ви маєте право продати частку будь-кому іншому.

    Стаття 41 Конституції України передбачає

    Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

    Згідно статті 361 Цивільного кодексу України

    1. Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності

    Згідно статті 362 Цивільного кодексу України

    1. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

    2. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

    Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

    3. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

    4. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

    До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

    ВИСНОВОК

    ЯКЩО ВИ ЗАХОЧЕТЕ ПРОДАТИ СВОЮ ЧАСТИНУ, ТО ІНШИЙ СПІВЛАСНИК МАЄ ПРАВО НА ПЕРШОЧЕРГОВИЙ ЇЇ ВИКУП ЗГІДНО СТАТТІ 362 ЦКУ. АЛЕ ЯКЩО ВІН ВІДМОВИТЬСЯ АБО НЕ ДАСТЬ ВІДПОВІДЬ ПРОТЯГОМ 1 МІСЯЦЯ, ТО ВИ МОЖЕТЕ ПРОДАТИ СВОЮ ЧАСТКУ БУДЬ-КОМУ, ХТО ЗАБАЖАЄ ЇЇ ВИКУПИТИ, НАВІТЬ, БЕЗ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ілля!

    Здійснення права спільної часткової власності

    • Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
    • Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
    • Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
    • Якщо договір між співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов'язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно. ( ст.358 ЦК України)
    • Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності (стаття 361 ЦК України).
    Відчуження частки у спільній частковій власності здійснюється із дотриманням права переважної купівлі, зміст якого розкритий у ст. 362 Цивільного кодексу України.
    • У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.
    • Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.
    • Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.
    • Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.
    • У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.
    • Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.
    • Право переважної купівлі не поширюється на договори дарування, довічного утримання (догляду), міни, виділу частки співвласнику у натурі;
    • Право переважної купівлі поширюється на договори міни, якщо частка обмінюється на речі визначені родовими ознаками і особа, яка має право переважної купівлі пропонує відчужувану річ того ж роду, в тій же кількості і ті є ї ж якості.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Чутчев Олег Олексійович
    Чутчев Олег Олексійович 3 години тому

    Адвокат, м. Чернівці, 7 років досвіду

    Вітаю. Розумію ваше питання. Ніяк. Тобто продати ви, звісно, можете, дотримуючись усіх процедур. Але по факту, будемо відверті, ну хто таке захоче покупати?..


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 1 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025