Задайте питання юристу

909 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 02 квітня 2025, питання №132491 340₴

Виплата допомоги на поховання військового

Доброго вечора. чи має право військова частина відмовити у виплаті допомоги на поховання військового рідній сестрі ,яка безпосередньо займалася похованням , оскільки він не був одруженим і немає живих батьків?

Відповіді юристів (3)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 року № 829 "Про грошове забезпечення військовослужбовців", сім'ям і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, надається допомога в проведенні поховання і компенсуються матеріальні витрати на ритуальні послуги та спорудження надгробків у розмірі п'яти прожиткових мінімумів у розрахунку на місяць на одну особу, установлених законом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

    Для отримання допомоги на поховання необхідно подати такі документи:

    • Заява про виплату допомоги на поховання (за встановленою формою);
    • Свідоцтво про смерть військовослужбовця;
    • Довідка про місце проживання військовослужбовця на день загибелі (смерті);
    • Документи, що підтверджують родинні стосунки з померлим (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо);
    • Квитанції про оплату ритуальних послуг та спорудження надгробків;
    • Інші документи, що можуть підтвердити право на отримання допомоги.

    ---

    Департамент соціального забезпечення Міноборони повідомляє, що виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого (чоловік/дружина, батьки/усиновителі, діти, сестра/брат, дід/баба, внук/правнук), в установленому законодавством порядку в день звернення видаються:

    • лікарське свідоцтво про смерть — закладом охорони здоров’я;
    • витяг з Реєстру про смерть для отримання допомоги на поховання — у разі державної реєстрації смерті Відділом реєстрації актів цивільного стану або консульською установою чи дипломатичним представництвом України;
    • довідка для отримання допомоги на поховання — у разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської ради. У цій довідці обов’язково зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові померлої особи, дата смерті і місце, номер та дата складання актового запису про смерть та найменування органу, що здійснив держреєстрацію;
    • довідка, яка підтверджує факт поховання військовослужбовця та свідоцтво про смерть, видане іншою державою — у разі реєстрації смерті за кордоном іншими (неконсульськими та недипломатичними установами України) органами (інституціями) інших держав.
    Кому виплачують

    Допомога на поховання виплачується одному із членів сім’ї військовослужбовця або особі, яка здійснила поховання, на підставі заяви, документа, що посвідчує особу, та вищезазначених документів.

    Кошти нараховує військова частина, в якій проходив службу військовослужбовець.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Допомога на поховання виплачується одному із членів сім’ї військовослужбовця:

    • батьки;
    • дружина/чоловік, які не одружилися вдруге;
    • діти, які не мають і не мали своїх сімей;
    • діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
    • діти, обоє з батьків яких загинули або зникли безвісти.

    Згідно з інформацією від Міноборони, для отримання допомоги на поховання органи державної реєстрації актів цивільного стану видають витяг з Реєстру про смерть разом зі свідоцтвом про смерть. У разі, якщо реєстрацію смерті здійснює виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, надається довідка для отримання цієї допомоги.

    Документи подаються до одного з таких органів:

    • Відділу соціального забезпечення за місцем проживання члена сім’ї військовослужбовця;
    • Командиру військової частини, в якій проходив службу загиблий (померлий) військовослужбовець (якщо член сім’ї військовослужбовця проживає на території військової частини).

    Під час подання документів необхідно :

    • Свідоцтво про смерть військовослужбовця;
    • Довідка про місце проживання військовослужбовця на день загибелі (смерті);
    • Документи, що підтверджують родинні стосунки з померлим (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо);
    • Квитанції про оплату ритуальних послуг та спорудження надгробків;
    • Інші документи, що можуть підтвердити право на отримання допомоги.

    Гроші будуть виплачені протягом 1 місяця з дня подачі документів.

    Слід також зазначити, що відповідно до статті 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу» поховання учасників бойових дій здійснюється безоплатно для виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого. При цьому згідно зі статтею 15 цього закону Збройні Сили України мають надавати допомогу в проведенні поховання померлих сім’ям, батькам або іншим особам, які зобов’язалися поховати померлих військовослужбовців, які померли під час проходження служби (виконання службових обов’язків), компенсують матеріальні витрати на ритуальні послуги та на спорудження надгробків.

    Дерій Владислав Олегович
    100%

    Доброго вечора!

    Відповідно до статті 15 ЗУ "Про поховання та похоронну справу" Збройні Сили України, інші утворені відповідно до закону військові формування, а також Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ України, Бюро економічної безпеки України, інші державні органи надають допомогу в проведенні поховання померлих сім’ям, батькам або іншим особам, які зобов’язалися поховати померлих військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, які померли (загинули) під час проходження служби (виконання службових обов’язків), компенсують матеріальні витрати на ритуальні послуги та на спорудження надгробків у порядку та розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

    Перелік заходів, пов’язаних з організацією і забезпеченням проведення поховання загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, із зазначенням відповідальних за їх здійснення визначається Кабінетом Міністрів України.

    Згідно пункту 4 постанови КМУ 332 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/332-92-%D0%BF#... Військові формуванняя повинні надаватисім'ям і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) у період проходження військової служби, допомогу у проведенні похорон і компенсувати матеріальні витрати на ритуальні послуги та спорудження пам'ятників у розмірі 5 посадових окладів, які визначаються від коефіцієнту 10,0 співвідношення посадового окладу до мінімального розміру заробітної плати (розмір посадового окладу підвищується у порядку, передбаченому чинним законодавством).

    Якщо військовий не був одружений, не мав живих батьків, а поховання здійснила його рідна сестра, то військова частина не має правових підстав відмовити у виплаті допомоги на поховання, якщо надані відповідні документи (свідоцтво про смерть, довідка про витрати на поховання, підтвердження родинних зв’язків тощо).

    Алгоритм дій в разі відмови:

    1. Вимагати письмову відмову з обґрунтуванням.
    2. Оскаржити відмову до вищого командування або Міністерства оборони України.
    3. Подати адміністративний позов до суду, якщо відмову не скасовано.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 1 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025